Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

October 11/09 17:09 pm - Jim Horner Cyclo-cross Grand Prix full results


Posted by Editoress on 10/11/09
 

Full results from the Jim Horner Cyclo-cross Grand Prix in Edmonton AB

Elite Men (7 laps) 21.7 km
1 Geoff Kabush (BC) Team Maxxis-Rocky Mountain 1:03:27
2 Aaron Schooler (AB) Team H&R Block - Kona 1:04:26
3 Craig Richey (BC) Blue Competition Cycles p/b Neverblue 1:04:32
4 Derrick St. John (ON) Garneau Club Chaussure Oglivy 1:04:43
5 Zach Mcdonald (WA) Stevens/Classic Cycle 1:05:05
6 Tyler Trace (BC) Trek Red Truck 1:05:08
7 Kevin Noiles (BC) La Bicicletta Pro Shop 1:05:27
8 Michael Garrigan (ON) La Bicicletta Pro Shop 1:05:35
9 Evan Guthrie (BC) Rocky Mountain Bicycles 1:05:43
10 Shawn Bunnin (AB) Team Alberta 1:05:52
11 Mathew Hewitt (BC) Independent 1:06:26
12 Steve Fisher (WA) Rad Racing NW / Hagens Berman 1:06:45
13 Shaun Adamson (AB) Juventus 1:07:08
14 Simon Lambert-Lemay (QC) Ride with Rendall 1:07:25
15 Mark Batty (ON) Planet Energy 1:07:35
16 Jared Stafford (ON) Bikesports Racing 1:07:38
17 Drew Mackenzie (BC) Island Racing Club 1:07:44
18 Nick Berry (BC) Mighty Riders 1:07:59
19 Nick Friesen (AB) Pedalhead Road Works 1:08:14
20 Ryan Hopping (AB) United Cycle Racing 1:08:32
21 Andre Sutton (AB) Hardcore Cycling Club 1:08:50
22 Matthew Krahn (AB) RedBike 1:08:58
23 Paul Tichelaar (AB) ERTC/Revolution Cycle 1:09:12
24 Russell Anderson (BC) Oak Bay Bicycles 1:09:20
25 Chris McNeil (AB) Team H&R Block-Kona 1:09:30
26 Kyle Douglas (ON) 3 Rox Racing 1:09:33
27 Justin Middleton (AB) Juventus/RVC 1:10:02
28 Brian Robinson (AB) CMC/ Bow Cycle 1:10:05
29 Kyle Fry (ON) MCOR 1:11:06
30 Glen Rendall (ON) Ride with Rendall 1:11:29
31 Jonathan Benskin (AB) Hardcore Cycling 1:11:57
32 Stefan Schreiber (AB) Hardcore Cycling Club 1:12:28
33 Kyle Anderson (AB) ERTC/Revolution Cycle 1:12:38
34 Cory Dickinson (AB) United Cycle Racing 1:12:42
35 Peter Knight (AB) Hardcore Cycling Club 1:13:06
36 Bailey McKnight (AB) Synergy Racing 1:13:34
DNF Kevin Calhoun (BC) Rocky Mountain - Different Bikes
DNF David Larson (AB) Pedalhead Road Works
DNF Stephen Cooley (SK) Team Saskatchewan
DNF Jannes Wessels (SK) Sprinter Club de Nice
DNF Nathan Sedgewick (SK) BCW
DNF Mike Berkenpas (BC) LOCAL RIDE RACING
DNF Marie Young (BC) ERTC/Revolution Cycle
DNF Aaron Fillion (ON) Ride With Rendall
DNF Ian Terry (WA) Rad Racing NW/Hagens Berman
DNF Marc Lapointe (QC) EMD Serono Specialized
DNF Roddi Lega (AB) Pedalhead Road Works
DNF Cuylar Conly (SK) Team Sask / Cycledelia
DNF Jason Redfern (AB) Pedalhead Road Works
DNS Stephen Ferris (BC) Calgary Cycle p/b Top Gear
DNS David Todd (AB) Juventus
DNS Cameron McKnight (AB) ERTC/Revolution Cycle
DNS David Munden (ON) Lightweight by CarbonSports
DNS Duncan Cameron (AB) Indpendent
 
Elite Women (5 laps) 15.5 km
1 Alison Sydor (BC) Team Maxxis-Rocky Mountain 0:42:05
2 Natasha Elliott (ON) Garneau Club Chaussure Oglivy 0:43:22
3 Pepper Harlton (AB) Juventus/RVC 0:45:06
4 Mical Dyck (AB) Trek Toronto/Terrascape 0:45:52
5 Sarah Stewart (BC) Total Restoration 0:46:03
6 Jean Ann Mckirdy (BC) LOCAL RIDE RACING 0:46:09
7 Vicki Thomas (ON) Ottawa Cross 0:46:18
8 Bridget Linder (AB) Hardcore Cycling 0:47:10
9 Loni Klettl (AB) Freeskool 0:48:02
10 Caeli Barron (AB) Synergy Racing 0:48:42
11 Andrea Bunnin (SK) Team Saskatchewan 0:49:23
12 Shantel Koenig (AB) Neobike 0:49:51
13 Susan Clarke (SK) BCW 0:50:19
14 Shari Boyle (AB) Speedtheory 0:50:53
15 Katy Curtis (AB) CMC/Bow Cycle 0:51:03
DNF Julie Beveridge (AB) Independent
DNS Karen Fedoruk (AB) Hardcore Cycling
 
Junior Men (5 laps) 15.5 km
ank First Name Last Name (Province) Club / Team Time
1 Kris Dahl (AB) CMC/Bow Cycle 0:42:01
2 Kiernan Orange (QC) Ride with Rendall 0:42:30
3 Mackenzie Carson (AB) Juventus 0:43:03
4 Conor O'Brien (ON) Specialized-EMD Serono 0:43:07
5 Jayden Aldrich (SK) Team Saskatchewan 0:43:21
6 Mac Garvin (AB) CMC/Bow Cycle/Team Alberta 0:52:01
 
Master Women (4 laps) 12.4 km
1 Rachael Mirvish (ON) HBCC 0:40:32
2 Cindy Koo (AB) Deadgoat Racing 0:41:20
3 Aly Armstrong (ON) St Catharines Cycling Club 0:42:18
4 Sonia Utting (AB) Independent 0:42:22
DNS Sandra Yaworski (AB) Speed Theory
 
Master 30-39 Men (5 laps) 15.5 km
1 Peter Mogg (ON) The Hub Race Team/SRS 0:42:56
2 John Clark (AB) Hardcore Cycling Club 0:43:03
3 Craig Stappler (AB) Deadgoat Racing 0:43:16
4 Blaine Richter (AB) ERTC/Revolution Cycle 0:43:27
5 David Roberts (AB) Hardcore Cycling Club 0:44:03
6 Shawn Marshall (QC) Les Rouleurs de l'Outaouais 0:44:27
7 Antonio Bilotta (AB) Pedalhead Road Works 0:44:55
8 Devin Erfle (AB) Deadgoat Racing 0:45:06
9 Rob Brandrick (AB) Independent 0:46:37
10 Derek Chipping (AB) Redbike 0:47:09
11 Joe Wessel (BC) Kelowna Cycle United 0:47:36
12 Jeff Perron (AB) RMCC 0:47:40
13 Reid Cummings (AB) CMC/Bow Cycle 0:48:40
14 Matt Barber (BC) Mighty Cycling 0:49:17
15 Josh Hines (AB) Intact AB Mountain Bike Racing 0:50:31
DNS Scott Book (AB) ERTC/Revolution Cycle
DNS Neil Clarke (SK) BCW Cycling
 
Master 40-49 Men (5 laps) 15.5 km
1 John Fokkema (BC) Pro City Racing 0:42:27
2 Normon Thibault (BC) Frontrunners 0:42:34
3 Sean Barr (AB) Pedalhead Road Works 0:42:39
4 Robert Orange (QC) Ride with Rendall 0:43:35
5 Marc Boudreau (ON) Ride with Rendall 0:43:51
6 Michael Kew (ON) Neworld cycle 0:43:55
7 Mark Rumsey (AB) Hardcore Cycling Club 0:44:35
8 Keith Bayly (AB) Speed Theory 0:45:07
9 Iain Mant (BC) Steed Cycles 0:45:58
10 Tracy Shearer (AB) Juventus 0:46:05
11 Craig Fraser (AB) Calgary Cycle p/b Top Gear 0:46:16
12 Jon Arne Enevoldsen (AB) 0:46:34
13 Neil Armstrong (ON) St. Catharines Cycling Club 0:46:48
14 Bill Quinney (AB) Synergy Racing 0:47:07
15 Jay Murray (BC) Trek Red Truck Racing 0:47:11
16 Andy Holmwood (AB) Calgary Cycle p/b Top Gear 0:47:53
17 Todd Barraclough (AB) Velocity Cycling Club 0:48:09
18 Kevin Haugjord (AB) Velocity Cycling Club 0:48:18
19 Albie Malan (SK) NBR 0:48:31
20 Rich Sitter (AB) Juventus 0:48:53
21 Tim Riess (AB) Pedalhead Racing 0:52:22
DNF Ed Garvin (AB) CMC/ Bow Cycle
DNS Bob Bergman (ON) Independent
DNS Jamie Emery (BC) Pro city Racing
DNS Patrick Beckstead (BC) Mighty CX
DNS John Gilchrist (AB) Veloplzen
DNS Christian Jensen (SK) Cycledelia
DNS Stephen Cork (BC) Escape Velocity / DEVO
DNS Geoff Johns (AB) IF
 
Master 50+ Men (4 laps) 12.4 km
1 Ken Germaine (AB) 9th St Cycle Logic 0:37:18
2 Lance Adamson (AB) Juventus 0:37:29
3 Claude Breau (QC) Rio-Tinto/Martin Swiss 0:38:28
4 Jay Loder (BC) Mighty Cycling 0:38:32
5 Roger Clemens (AB) United Cycle Racing 0:38:46
6 Cornelius Kluge (SK) Cycledelia 0:40:19
7 Patrick Ferris (BC) Blizzard 0:41:28
8 Randy Murchison (AB) Velocity Cycling Club 0:42:07
9 Michael Power (SK) BCW 0:42:14
DNS Peter Wellsman (BC) Pro City Racing
DNS Robin Willard (BC) Oak Bay Bike

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login