Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

October 28/09 10:20 am - Masters Track World Championships final day


Posted by Editoress on 10/28/09
 

Results from the final day (October 24th) of racing at the Masters Track World Championships in Sydney, Australia

Photos from all races can be found HERE. (Mouse over the Gallery link at the top left side of the page and use the pull down menu)

 

Women 45-49 10km Points Race Final
1 Annette Williams (USA) 40 points
2 Makiko Hamada (Japan) 25
3 Terry Moore (Australia) 21
4 Donna Fyfe (Australia) 3
5 Julie Barnett (Australia) 2
6 Olga Henao De Figuerocol (Colombia)
DNS Megan Blatchford (New Zealand)
DNS Donna Meehan (Australia)
 
Women 50-54 10km Points Race Final
1 Christine Higgs (Great Britain) 24 points
2 Petra Kluender (Germany) 7
3 Susan Taverner (South Africa) 1
4 Lise Benjamin (Australia) 1
DNF Marian Renshaw (Australia)
DNS Tanya Bosch (Australia)
DNS Maria Elvira Garcia (Colombia)
DNS Julie Shuttleworth (Great Britain)
 
Women 55-59 10km Points Race Final
DNF Gai Monahan (Australia)
 
Women 60-64 10km Points Race Final
1 Rosemary Hastings (Australia)
2 Heather C Sandersonaus (Australia)
 
Women 65-69 10km Points Race Final
1 Helen Watkins (Australia)
2 Frances Watson (Australia)
 
Women 35-39 10km Points Race Final
1 Michelle Crawford (Australia) 15 points
2 Vanessa Essam Aus19700318 1
3 Karen Munro (Australia) 1
4 Janelle Smith (Australia) 1
5 Erin Criglington (New Zealand)
DNF Amanda Wray (South Africa)
DNS Regina Barbosa (USA)
 
Women 40-44 10km Points Race Final
1 Amanda O'connor (Australia) 12 points
2 Trudy Van Der Straaaus (Australia) 10
3 Christine Twomey (Australia) 4
4 Susan Powell (Australia)
5 Kerry Knowler (Australia)
 
Men 70-74 10km Points Race Final
1 Otto Altweck (Germany) 16 points
2 Warwick Dalton (New Zealand) 13
3 Brian Dacey (Great Britain) 8
4 Mark Nicholls (Australia) 3
5 Rod Wagner (Australia) 1
6 John Greener (New Zealand) 1
7 Gordon Duff (New Zealand)
8 Andrè Joubert (South Africa)
9 Denis Robinson (Australia)
DNF Robert Whetters (Australia) 2 points
DNF Victor Possee (Great Britain)
DNS Roland Crayford (Great Britain)
DNS John King (Great Britain)
DNS James Kloss (USA)
DNS Alban Mcguinness (Australia)
DNS Peter Ryalls (Great Britain)
DNS David Sankey (Great Britain)
DNS Thomas Wills (Australia)
 
Men 75+ 10km Points Race Final
1 Owen Duffy (New Zealand)
 
Men 55-59 15km Points Race Final
1 Roger Bird (Australia) 25 points
2 Patrick Gellineau (USA) 11
3 David Willmott (Australia) 10
4 Stephen Davies (Great Britain) 9
5 David Gomer (Australia) 8
6 Peter Gumbley (Australia) 6
7 Douglas Cameron (Canada) 5
8 Bernhard Kluender (Germany) 3
9 Rene Grignon (France) 3
10 Mark Oakley Browne (Australia) 3
11 Malcolm Clasohm (Australia) 2
12 Michael Lawson (Australia) 1
13 Peter Ganss (Australia)
14 David Johannes Du Toit Rsa (South Africa)
15 Eduardo Gualtieri (Argentina)
16 Graham Stait (Australia)
17 Martin Bush (Great Britain)
18 James Gray (Australia)
DNF James Clarke (Australia)
DNF Bill Cox (Australia)
DNF David Going (New Zealand)
DNS Christopher Bushell (Australia)
DNS Chris White (Australia)
 
Men 60-64 Points Race Final
1 Warren Keyser (USA) 30 points
2 Ronald Hickson (Australia) 9
3 Jeff Smith (Australia) 5
4 Mark Rodamaker (USA) 3
5 John Hunt (Australia) 3
6 James Veal (Australia) 1
7 Walter Machado (Australia) 1
8 Thomas Edwin Demery (Great Britain)
9 John Dixon (Australia)
10 Michel Briat (France)
11 Patrick Whelan (USA)
12 Jim Larcombe (Australia)
13 Jerry Shafer (USA)
14 Ian Lewis (Great Britain)
15 Robert Barnes (Australia)
16 Donald Blackman (Australia)
 
Men 65-69 Points Race Final
1 Keith Oliver (Australia) 32 points
2 David Gee (Australia)
3 Hugh Gray (Australia)
4 John Crouchley (Australia)
5 Paul Morphet (Great Britain) -20
DNF Arthur Salzwedel (South Africa)
 
Men 50-54 15km Points Race Final
1 Lawrence Nolan (USA) 13 points
2 Stephane Le Beau (Canada) 11
3 James Rutherford (Great Britain) 8
4 Bernardo Figueroa (Colombia) 8
5 Rob Upton (Australia) 7
6 Stephen Darracott (Australia) 7
7 Russell Poole (Australia) 3
8 Didier Ramet (France) 1
9 Ivan Colig (Australia) 1
10 Simon Claringbold (Australia)
11 Aubrey Gordon (USA) -15
12 Andrew George (Canada) -18
13 Tim Devlin (Australia) -40
14 Peter Harvey (Australia) -40
DNF Rodrigo Arcila Jaramilcol (Colombia)
DNF Alan Comte (Australia)
DNF Peter Holley (Australia)
DNF Donald Huyser (Australia)
DNF Russell Scott (New Zealand)
DNF Anton Wurzer (Australia)
DNS Trevor Floyd (Australia)
DNS Glen Heuvel (South Africa)
DNS Andrew Immelman (South Africa)
 
Men 45-49 20km Points Race Final
1 Graeme Allbon (Australia) 38 points
2 Mark Harris (Australia) 11
3 Peter Toth (Canada) 11
4 Adam Rourke (Australia) 11
5 Claus Christiansen (Denmark) 5
6 Brent Kay (USA) 3
7 Craig Taylor (Australia) 1
8 Tony Simonelli (Australia)
9 Victor Williams (USA)
10 Kipp Metzger (USA) -18
DNF Bert Glennon (USA)
DNF Roy Martin (Australia)
DNF Timothy Rice (Australia)
DNF Andrew Mckay (New Zealand) -17
DNF Anthony Gavan (Australia) -19
DNF Cecil Bernard (USA) -20
DNF Walter Dapcich (Australia) -20
DNF Ivor Reid (Great Britain) -20
DNF Alex Simmons (Australia) -20
DNF Patrick Marcucci (Australia) -38
 
Men 40-44 20km Points Race Final
1 Daniel Hennessy (Australia) 15 points
2 Jean-Philippe Meret (France) 14
3 Hossein Eslamikouhpiri (Iran) 10
4 Fenton Moran (Australia) 7
5 Fernando Donati (Argentina) 7
6 Simon Niemeyer (Australia) 7
7 Neil Skipper (Australia) 5
8 Scott Suine (Australia) 5
9 Alex Frame (Australia) 4
10 German Cassani (Argentina) 3
11 Timothy Lawson (Great Britain) 3
12 Charles Gascoyne (Australia) 2
13 Riaan Joubert (South Africa) 1
14 David Stevens (Australia)
15 Mitchell Stock (Australia)
16 Andrew Kelk (Australia)
DNF Lauchlan Sanders (Australia) 5 points
DNF Allan Bontjer Aus19650729
DNF Peter Carscadden (Australia)
DNF Justin Mcmullen (Australia)
 
Men 35-39 30km Points Race Final
1 Adam Simonelli (Australia) 21 points
2 Daniel Del Barco (Argentina) 17
3 Mario Nell (South Africa) 15
4 Steve Martin (Australia) 12
5 Joel Stewart (Great Britain) 11
6 Stewart Campbell (Australia) 10
7 Matthew Chessum (Australia) 10
8 Darren Cash (Australia) 8
9 Jayson Austin (Australia) 6
10 Robert Reid (Australia) 5
11 Paul O'Neill (Australia) 4
12 Ian Gardiner (Australia) 1
13 John Hickson (Australia)
14 Cameron Woolcock (Australia)
15 Martin Lama (Australia)
16 Aaron Christiansen (Australia)
DNF James Kelly (Australia) 6 points
DNF Paul Connor (Australia) 3
DNF Paul Butler (Australia) 1
DNF John Forrest (Australia) 1
DNF Scott Robinson (Australia) 1
DNF Dean Benedetti (Australia)
DNF Andrew Gerber (Australia)
DNF Michael Rand (Australia)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login