Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

November 1/09 12:09 pm - Track World Cup #1, Manchester: Day 2 results


Posted by Editoress on 11/1/09
 

Results from the 2nd day of racing (October 31st) at the Manchester veldrome

 

Men's Sprint
 
200m Qualifying
 
1 Chris Hoy (GBr) Team Sky + HD 09.869
2 Matthew Crampton (GBr) Great Britain 10.062
3 Jason Kenny (GBr) Great Britain 10.079
4 Shane Perkins (Aus) Australia 10.127
5 Lei Zhang (Chn) China 10.193
6 Lukasz Kwiatkowski (Pol) Alks Stal Grudziaduz 10.201
7 Ross Edgar (GBr) Team Sky + HD 10.216
8 Maximilian Levy (Ger) Germany 10.258
9 Daniel Ellis (Aus) Team Jayco 10.258
10 Tobias Wachter (Ger) Germany 10.265
11 Damian Zielinski (Pol) Poland 10.292
12 Michael D'Almeida (Fra) US Cretei 10.304
13 Kazunari Watanabe (Jpn) Japan 10.316
14 Scott Sunderland (Aus) Team Jayco 10.332
15 Francois Pervis (Fra) Cofidis 10.353
16 Andrii Vynokurov (Ukr) Ukraine 10.392
17 Azizulhasni Awang (Mas) Bike Technologies Australia 10.394
18 Adrian Teklinski (Pol) Alks Stal Grudziaduz 10.417
19 Qi Tang (Chn) China 10.473
20 Teun Mulder (Ned) Cofidis 10.474
21 Tomas Babek (Cze) Czech Republic 10.477
22 Denis Dmitriev (Rus) Moscow Track Team 10.480
23 Anton Lapshinau (Blr) Belarus 10.507
24 Adrien Doucet (Fra) France 10.514
25 Charlie Conord (Fra) US Cretei 10.523
26 Ilya Okunev (Rus) Russian Federation 10.548
27 Maciej Bielecki (Pol) Poland 10.564
28 Roy Van Den Berg (Ned) Netherlands 10.569
29 Filip Ditzel (Cze) Czech Republic 10.578
30 Zafeirios Volikakis (Gre) Greece 10.606
31 Vasileios Reppas (Gre) Greece 10.613
32 Sergey Kucherov (Rus) Moscow Track Team 10.620
33 Francesco Ceci (Ita) Italy 10.622
34 Edrus Md Yunos (Mas) Malaysia 10.676
35 Thomas Bonafos (Fra) France 10.709
36 Pavel Yakushevskiy (Rus) Russian Federation 10.762
37 Clemens Selzer (Aut) Austria 10.817
38 Tomokazu Sato (Jpn) Japan 10.832
39 Alfredo Moreno Cano (Esp) Catalunya 10.848
40 Yorrick Bos (Ned) Netherlands 10.856
41 Artem Frolov (Ukr) Ukraine 10.861
42 Sergio Aliaga Chivite (Esp) Calapie-Reyno de Navarra 10.891
43 Itmar Esteban Herraiz (Esp) Catalunya 10.895
44 Hariff Saleh (Mas) Malaysia 10.898
45 David Askurava (Geo) Georgia 10.909
46 Juan Peralta Gascon (Esp) Calapie-Reyno de Navarra 10.960
47 Oscar Ezker Martin (Esp) Fullgasnutrition.net 11.183
48 Velasquez Morales Santiago (Col) Colombia 11.380
 
1/8 Final
 
Heat 1
1 Chris Hoy (GBr) Team Sky + HD 10.875
2 Andrii Vynokurov (Ukr) Ukraine
 
Heat 2
1 Matthew Crampton (GBr) Great Britain 10.507
2 Francois Pervis (Fra) Cofidis
 
Heat 3
1 Jason Kenny (GBr) Great Britain 10.801
2 Scott Sunderland (Aus) Team Jayco
 
Heat 4
1 Shane Perkins (Aus) Australia 10.770
2 Kazunari Watanabe (Jpn) Japan
 
Heat 5
1 Michael D'Almeida (Fra) US Cretei 10.679
2 Lei Zhang (Chn) China
 
Heat 6
1 Damian Zielinski (Pol) Poland 10.762
2 Lukasz Kwiatkowski (Pol) Alks Stal Grudziaduz
 
Heat 7
1 Ross Edgar (GBr) Team Sky + HD 10.940
2 Tobias Wachter (Ger) Germany
 
Heat 8
1 Daniel Ellis (Aus) Team Jayco 10.983
2 Maximilian Levy (Ger) Germany
 
B 1/4 Final
 
Heat 1
1 Maximilian Levy (Ger) Germany 11.268
2 Andrii Vynokurov (Ukr) Ukraine
 
Heat 2
1 Tobias Wachter (Ger) Germany 10.974
2 Francois Pervis (Fra) Cofidis
 
Heat 3
1 Lukasz Kwiatkowski (Pol) Alks Stal Grudziaduz 10.995
REL Scott Sunderland (Aus) Team Jayco
 
Heat 4
1 Lei Zhang (Chn) China 10.745
2 Kazunari Watanabe (Jpn) Japan
 
Semifinal B
 
Heat 1
1 Lei Zhang (Chn) China 10.828
2 Maximilian Levy (Ger) Germany
 
Heat 2
1 Lukasz Kwiatkowski (Pol) Alks Stal Grudziaduz 10.925
REL Tobias Wachter (Ger) Germany
 
Final 9-12
9 Lukasz Kwiatkowski (Pol) Alks Stal Grudziaduz
10 Lei Zhang (Chn) China
11 Tobias Wachter (Ger) Germany
12 Maximilian Levy (Ger) Germany
 
1/4 Final
 
Heat 1 Race 1 Race 2
1 Chris Hoy (GBr) Team Sky + HD 11.099 10.640
2 Daniel Ellis (Aus) Team Jayco
 
Heat 2
1 Matthew Crampton (GBr) Great Britain 10.527 10.563
2 Ross Edgar (GBr) Team Sky + HD
 
Heat 3
1 Jason Kenny (GBr) Great Britain 10.614 10.543
2 Damian Zielinski (Pol) Poland
 
Heat 4
1 Shane Perkins (Aus) Australia 10.640 10.621
2 Michael D'Almeida (Fra) US Cretei
 
Final 5th-8th
5 Ross Edgar (GBr) Team Sky + HD 10.528
6 Damian Zielinski (Pol) Poland
7 Daniel Ellis (Aus) Team Jayco
8 Michael D'Almeida (Fra) US Cretei
 
Final
 
Ride for Gold and Silver Race 1 Race 2
1 Chris Hoy (GBr) Team Sky + HD 10.340 10.259
2 Matthew Crampton (GBr) Great Britain
 
Ride for Bronze
1 Jason Kenny (GBr) Great Britain 10.611 10.700
2 Shane Perkins (Aus) Australia
 
Women's Team Sprint
 
Qualifying
1 Australia (Kaarle McCulloch/Anna Meares) 33.363
2 Netherlands (Yvonne Hijgenaar/Willy Kanis) 33.949
3 Germany (Dana Glass/Miriam Welte) 34.066
4 Great Britain (Rebecca James/Jessica Varnish 34.192
5 Russian Federation (Victoria Baranova/Olga Streltsova) 34.863
6 Lithuania (Gintare Gaivenyte/Simona Krupeckaite) 34.912
7 France (Virginie Cueff/Olivia Montauban) 34.981
8 Poland (Renata Dabrowska/Aleksandra Drejgier) 35.033
9 Hong Kong (Wai Sze Lee/Zhao Juan Meng) 35.255
10 Greece (Eleni Klapanara/Angeliki Koutsonikoli) 36.632
11 Catalunya (Helena Casas Roige/Alba Diez) 38.184
12 Mexico (Jessica Fernanda Jurado/Estefany Marisol Tinajero Cobos) 38.485
 
Final
 
Ride for Gold and Silver
1 Australia (Kaarle McCulloch/Anna Meares) 33.653
2 Netherlands (Yvonne Hijgenaar/Willy Kanis) 34.014
 
Ride for Bronze
3 Germany (Dana Glass/Miriam Welte) 34.390
4 Great Britain (Rebecca James/Jessica Varnish 34.414
 
Women's Individual Pursuit
 
Qualifying
1 Wendy Houvenaghel (GBr) Great Britain 3:30.800
2 Josephine Tomic (Aus) Australia 3:39.854
3 Vera Koedooder (Ned) Netherlands 3:40.464
4 Leire Olaberria Dorronsoro (Esp) Spain 3:40.539
5 Lada Kozlikova (Cze) Czech Republic 3:41.969
6 Verena Joos (Ger) Germany 3:42.056
7 Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania 3:43.561
8 Elissavet Chantzi (Gre) Greece 3:44.698
9 Victoria Kondel (Rus) Russian Federation 3:45.307
10 Edyta Jasinska (Pol) Poland 3:46.259
11 Kimberly Geist (USA) Team USA 3:47.527
12 Fiona Dutriaux (Fra) France 3:49.708
13 Jessie Daams (Bel) Belgium 3:50.960
14 Lotte Van Hoek (Ned) Rodin 3:59.756
15 Olatz Ferran Zubilaga (Esp) Fullgasnutrition.net 3:59.960
16 Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Cespa-Euskadi 4:01.949
DNS Wan Yiu Jamie Wong (HKg) Hong Kong
 
Final
 
Ride for Gold and Silver
1 Wendy Houvenaghel (GBr) Great Britain 3:31.921
2 Josephine Tomic (Aus) Australia caught
 
 
Ride for Bronze
3 Vera Koedooder (Ned) Netherlands 3:41.522
4 Leire Olaberria Dorronsoro (Esp) Spain 3:42.255
 
Men's Madison
 
Qualifying
 
Heat 1
1 France (Christophe Riblon/Matthieu Ladagnous) 8 pts
2 Spain (Antonio Tauler Llull/Unai Elorriaga Zubiaur) 7
3 Russia (Sergey Kolesnikov/Alexey Shmidt) 7
4 Germany (Roger Kluge/Robert Bartko) 6
5 Switzerland (Silvan Dillier/Claudio Imhof) 5
6 Denmark (Philip Nielsen/Michael Morkov) 3
7 Italy (Elia Viviani/Fabrizio Braggion) 3
8 Hong Kong Pro Cycling (Ho Ting Kwok/Ki Ho Choi)
9 Austria (Andreas Graf/Andreas Muller)
10 Czech Republic (Jan Dostal/Petr Lazar) 5 pts (-1 lap)
11 Malaysia (Adiq Husainie Othman/Amir Rusli) (-1 lap)
12 Black Dog Professional (Ryan Sabga/Ryan Luttrell) (-1 lap)
 
Heat 2
1 Belgium (Kenny De Ketele/Tim Mertens) 10 pts
2 Netherlands (Peter Schep/Danny Stam) 7
3 Australia (Leigh Howard/Glenn O'Shea) 7
4 Gruppo Sportivo Fiamme (Angelo Ciccone/Alex Buttazzoni) 6
5 Katyusha (Kirill Yatsevich/Alexander Petrovskiy) 4
6 Team USA (Colby Pearce/Daniel Holloway) 4
7 Ukraine (Roman Onenko/Sergiy Kuti) 3
8 Hong Kong (Kam≠Po Wong/King Lok Cheung) 2
9 New Zealand (Shane Archbold/Thomas Scully) 1
10 Mexico (Luis Macias Hernandez/Ignacio Sarabia Diaz)
11 Cespa Euskadi (Martzel Elorriaga Azpitarte/Iban Leanizbarrutia Cruz)
12 Brazil (Thiago Nardin/Robson Dias)
 
Final
1 Belgium (Kenny De Ketele/Tim Mertens) 17 pts
2 Germany (Roger Kluge/Robert Bartko) 16
3 Russia (Sergey Kolesnikov/Alexey Shmidt) 11
4 France (Christophe Riblon/Matthieu Ladagnous) 8
5 Denmark (Philip Nielsen/Michael Morkov) 7
6 Spain (Antonio Tauler Llull/Unai Elorriaga Zubiaur) 6
7 Team USA (Colby Pearce/Daniel Holloway) 5
8 Australia (Leigh Howard/Glenn O'Shea) 5
9 Netherlands (Peter Schep/Danny Stam) 4
10 Gruppo Sportivo Fiamme (Angelo Ciccone/Alex Buttazzoni) 2
11 Austria (Andreas Graf/Andreas Muller) 2
12 Italy (Elia Viviani/Fabrizio Braggion) 1
13 Hong Kong Pro Cycling (Ho Ting Kwok/Ki Ho Choi)  
14 New Zealand (Shane Archbold/Thomas Scully) - 1 lap
DNF Switzerland (Silvan Dillier/Claudio Imhof)  
DNF Katyusha (Kirill Yatsevich/Alexander Petrovskiy)  
 
 
Women's Points Race
 
Qualifying
 
Heat 1
1 Heather Wilson (Irl) Ireland 25 pts
2 Penny Day (NZl) Posh of Holmwood, New Zealand 23
3 Tatiana Guderzo (Ita) Gruppo Sportivo Fiamme Azzurre 20
4 Malgorzata Wojtyra (Pol) Poland 8
5 YumariGonzalez Valdivieso (Cub) Cuba 5
6 Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania 5
7 Olaberria Dorronsoro (Esp) Spain 4
8 Belinda Goss (Aus) Australia 3
9 Pascale Jeuland (Fra) France 3
10 Skye Lee Armstrong (Aus) Rodin 2
11 Jolien D'Hoore (Bel) Belgium 2
12 Valentina Scandolara (Ita) Italy 2
13 Lada Kozlikova (Cze) Czech Republic 1
14 Alena Prudnikova (Rus) Russia 1
15 Azucena Sanchez Benito (Esp) Calapie-Reyno de Navarra
16 Arantxa Garcia (Esp) Catalunya
17 Lisa Brennauer (Ger) Germany
18 Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong
19 Amy Pieters (Ned) Netherlands
20 Coryn Rivera (USA) US National Team
21 Pelin Cizgin (Aut) Austria
DNS Sofia Arreola Navarro (Mex) Mexico
 
Heat 2
1 Elizabeth Armitstead (GBr) Great Britain 25 pts
2 Andrea Wolfer (Sui) Switzerland 23
3 Wan Yiu Jamie Wong (HKg) Hong Kong 22
4 Jarmila Machacova (Cze) Czech Republic 22
5 Evgeniya Romanyuta (Rus) Russia 21
6 Elke Gebhardt (Ger) Germany 20
7 Vera Koedooder (Ned) Netherlands 20
8 Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus 20
9 Kelly Druyts (Bel) Belgium 8
10 Monia Baccaille (Ita) Gruppo Sportivo Fiamme Azzurre 8
11 Elissavet Chantzi (Gre) Greece 5
12 Barbara Guarischi (Ita) Italy 4
13 Tess Downing (Aus) Australia 3
14 Katarzyna Pawlowska (Pol) Poland 1
15 Shelley Olds (USA) Proman 1
16 Alzbeta Pavlendova (Svk) Slovakia 1
17 Jessica Fernanda Jurado (Mex) Mexico
18 Mary Costelloe (Irl) Ireland
19 Rochelle Gilmore (Aus) Rodin
20 Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania
21 Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Cespa Euskadi
22 Olatz Ferran Zubilaga (Esp) Fullgasnutrition.net
 
Final
1 Elizabeth Armitstead (GBr) Great Britain 16
2 Yumari Gonzalez Valdivieso (Cub) Cuba 11
3 Evgeniya Romanyuta (Rus) Russia 10
4 Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus 8
5 Belinda Goss (Aus) Australia 7
6 Jarmila Machacova (Cze) Czech Republic 7
7 Elke Gebhardt (Ger) Germany 5
8 Andrea Wolfer (Sui) Switzerland 5
9 Olaberria Dorronsoro (Esp) Spain 5
10 Tatiana Guderzo (Ita) Gruppo Sportivo Fiamme Azzurre 5
11 Pascale Jeuland (Fra) France 4
12 Barbara Guarischi (Ita) Italy 2
13 Jolien D'Hoore (Bel) Belgium 1
14 Heather Wilson (Irl) Ireland 1
15 Vera Koedooder (Ned) Netherlands 1
16 Wan Yiu Jamie Wong (HKg) Hong Kong  
17 Monia Baccaille (Ita) Gruppo Sportivo Fiamme Azzurre  
18 Malgorzata Wojtyra (Pol) Poland  
19 Valentina Scandolara (Ita) Italy  
20 Penny Day (NZl) Posh of Holmwood, New Zealand  
21 Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania  
22 Kelly Druyts (Bel) Belgium  
DNF Elissavet Chantzi (Gre) Greece  
DNF Skye Lee Armstrong (Aus) Rodin
 
Women's 500m TT
 
Final
1 Anna Meares (Aus) Australia 33.632
2 Victoria Pendleton (GBr) Team Sky + HD 33.838
3 Willy Kanis (Ned) Netherlands 33.984
4 Simona Krupeckaite (Ltu) Lithuania 34.066
5 Olga Panarina (Blr) Belarus 34.280
6 Jinjie Gong (Chn) People's Republic of China 34.302
7 Miriam Welte (Ger) Germany 34.359
8 Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong 34.844
9 Virginie Cueff (Fra) France 35.191
10 Elisa Frisoni (Ita) Gruppo Sportivo Fiamme Azzurre 35.506
11 Renata Dabrowska (Pol) Poland 35.660
12 Helena Casas Roige (Spa) Catalunya 35.770
13 Victoria Baranova (Rus) Russian Federation 35.827
14 Angeliki Koutsonikoli (Gre) Greece 36.865
15 Fatehah Mustapa (Mas) Malaysia 36.942
16 Sumaia Ribeiro (Bra) Brazil 37.381
17 Ainhoa Pagola Alvarez (Spa) Fullgasnutrition.net 37.434
18 Pelin Cizgin (Aut) Austria 37.854
19 Estefany Marisol Tinajero Cobos (Mex) Mexico 39.012

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login