Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 14/02 23:24 pm - Burgos, Boucle, VTT, Track World Cup Final


Posted by Editor on 08/14/02
 

Vuelta a Burgos - Spain

Stage 3 - Pena Aranda de Duero to Aranda de Duero TTT 17.9 km

1 ONCE - Eroski 17:58
2 Phonak Hearing Systems at 0:28
3 US Postal Service 0:30
4 IBanesto.com s.t.
5 Fassa Bortolo 0:51
6 Kelme - Costa Blanca 0:57
7 Euskaltel - Euskadi s.t.
8 Relax - Fuenlabrada 1:05
9 Jazztel - Costa Almeria 1:13
10 Vlaanderen-T Interim 1:19
11 Team CSC Tiscali s.t.
12 Saeco-Longoni Sport 1:35
13 Alessio 1:40
14 Lotto -Adecco s.t.
15 De Nardi 1:47

GC

1 Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski 8:21:46
2 Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski s.t.
3 Isidro Nozal (Esp) ONCE-Eroski at 0:14
4 Angel Castresana (Esp) ONCE-Eroski 0:30
5 Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com 0:37
6 Rene Andrle (Cze) ONCE-Eroski 0:44
7 Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems 0:47
8 Michele Bartoli (Ita) Fassa Bortolo s.t.
9 Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service 0:49
10 Juan Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com s.t.

34 Michael Barry (Can) US Postal Service 1:46


Grande Boucle Feminine Internationale - France

Stage 10 - Montrond-les-Bains to Issoire 141 km

1 Rasa Polikeviciute (Ltu) Acca Due O 3:54:04
2 Judith Arndt (Ger) Saturn Cycling at 2:53
3 Susanne Ljungskog (Swe) Vlaanderen-T Interim
4 Sara Felloni (Ita) Edilsavino
5 Olga Slioussareva (Rus) Itera Team
6 Priska Doppmann (Sui) Mixte Power Plate
7 Regina Schleicher (Ger) Michela Fanini
8 Alessandra Cappellotto (Ita) Mixte Power Plate
9 Zita Urbonaite (Ltu) Acca Due O
10 Joane Somarriba Arrola (Esp) Deia Pragma Colnago all s.t.

GC

1 Zinaida Stahurskaia (Blr) USC Chirio 34:19:30
2 Susanne Ljungskog (Swe) Vlaanderen-T Interim at 0:38
3 Joane Somarriba Arrola (Esp) Deia Pragma Colnago 1:00
4 Edita Pucinskaite (Ltu) Figurella Dream Team 1:43
5 Nicole Brandli (Sui) Acca Due O 2:22
6 Valentina Polkhanova (Rus) Itera Team 11:38
7 Judith Arndt (Ger) Saturn Cycling 14:53
8 Rasa Polikeviciute (Ltu) Acca Due O 21:51
9 Amber Neben (USA) USA National-T Mobile 27:26
10 Kimberly Bruckner (USA) Saturn Cycling 32:10


Tour VTT - France

Final GC

1 Bart Brentjens (Giant) 9:09:42
2 Rune Hoydahl (Giant) at 4:03
3 Christophe Dupouey (Giant) 4:47
4 S. Taberlay (International) 13:06
5 C. Herisset (Velo-Rock) 13:11

Points Jersey
Rune Hoydahl (Norway) Giant 137 points

Mountains Jersey
Bart Brentjens (Holland) Giant 118 points


Track World Cup #5 - Kunming, China

August 9-11

Day 1

Men's 4000m Individual Pursuit
1 Sebastian Siedler (Ger)
2 Mike Tillman (USA)
3 Lyubomyr Polatayko (Ukr)
4 Alexander Aeschbach (Sui)
5 Bradley Wiggins (GBR)
6 Noriyuki Iijima (Jpn)
7 Pawel Zugaj (Pol)
8 Alireza Haghi (Iri)

Women's 3000m Individual Pursuit
1 Elena Tchalykh (Rus) 3:42.781
2 Amy Safe (Aus) 3:46.442
3 Christina Becker (Ger) 3:46.994
4 Becky Conzelman (USA) 3:52.116
5 Vera Carrara (Ita) 3:46.378
6 Adrie Visser (Ned) 3:53.700
7 Lan Hsiao Yun (Tpe) 3:56.785

Men's Keirin
1 Pavel Buran (Cze)
2 Viesturs Berzins (Lat)
3 Lampros Vasilopoulos (Gre)
4 Jerabek Jaroslav (Svk)
5 Jeffrey La Bauve (USA)
6 Andriy Vynokurov (Ukr)
7 Theo Bos (Ned)
8 Qingyu Shi (Chn)
9 Toshiaki Fushimi (Jpn)
10 Vladimir Kiriltsev (Rus)

Women's Keirin
1 Na Li (Chn)
2 Fang Tian (Chn)
3 Jennie Reed (USA)
4 Yvonne Hijgenaar (Ned)
5 Kathrin Freitag (Ger)
6 Victoria Pendceton (GBR)
7 Rosealee Hubbard (Aus)
8 Iryna Yanovyoh (Ukr)
9 Lyudmyla Vypyraylo (Ukr)
10 Sziluia Szabolcsi (Hun)

Men's Team Sprint
1 Czech Republic 1:00.254
2 Japan 1:01.033
3 Greece 1:00.486
4 China 1:03.592
5 Russia 1:01.396
6 Ukraine 1:02.290
7 Latvia 1:02.669
8 USA 1:03.530
9 Taiwan 1:03.677
10 Philippines 1:06.401

30km Men's Points Race
1 Franco Marvulli (Sui) 12 points
2 Colby Pearce (USA) 10
3 Volodymyr Rybin (Ukr) 8
4 Guijun Shi (Chn) 7
5 Juuua Heiniutinen (Fin) 6
6 Kieran Page (GBR) 5
7 Martin Blaha (Cze) 4
8 Wong Kam Po (Hkg) 3
9 Andreas Muller (Ger) 2
10 Curtan Jr Paterno (Phi) 1

Day 2

Men 4000m Team Pursuit
1 Germany
2 Ukraine
3 Poland
4 Czech Republic
5 China
6 Hong Kong

Women 10km Scratch Race
1 Elena Tchalykh (Rus)
2 Lyudmyla Vypyralo (Ukr)
3 Adrie Visser (Ned)
4 Lisa Gatto (Ita)
5 Limei Yang (Chn)
6 Becky Conzelman (USA)
7 Amy Safe (Aus)
8 Vera Carrara (Ita)
9 Christina Becker (Ger)
10 Puxiang Zheng (Chn)

Men 15km Scratch Race
1 Ivan Vrba (Cze)
2 Franco Marvulli (Sui)
3 Tony Gibb (GBR)
4 Mike Tillman (USA)
5 Volodymyr Zagorodny (Ukr)
6 Andreas Muller (Ger)
7 Noriuki Iijima (Jpn)
8 Kam Po Wong (Hkg)
9 Juuua Heiniutinen (Fin)
10 Kenghsien Chen (Tpe)

Women 500m Time Trial
1 Yonghua Jiang (Chn) 34.000*
2 Kathrin Freitag (Ger) 34.711
3 Yvonne Hijgenaar (Ned) 35.448
4 Becky Conzelman (USA) 35.841
5 Victoria Pendceton (GBR) 35.892
6 Irina Yanovyoh (Ukr) 36.137
7 Zngeborg Marx (Bel) 36.176
8 Maya Tachikawa (Jpn) 36.265
9 Szilvia Szabolcsi (Hun) 36.316
10 Wen Lu Yi (Tpe) 36.778

* World Record

Day 3

Men's Sprint Final
1 Viesturs Berzins (Lat)
2 Pavel Buran (Cze)
3 Carsten Bergenann (Ger)
4 Jerabek Garoslav (Svk)
5 Jeffrey Lebauve (USA)
6 Ainars Kiksis (Lat)
7 Andriy Vynokurov (Ukr)
8 Theo Bos (Ned)
9 Arnost Drcmanek (Cze)
10 Justin Grace (NZl)

Women's Sprint Final
1 Na Li (Chn)
2 Kathrin Freitag (Ger)
3 Fang Tian (Chn)
4 Rosealee Hubbard (Aus)
5 Victoria Pendceton (GBR)
6 Jannie Reed (USA)
7 Yvonne Higjenaar (Ned)
8 Iryna Yanovyoh (Ukr)
9 Szilvia Szabolcsi (Hun)
10 Lyudmyla Vypyraylo (Ukr)

Men's 40km Madison
1 Marvulli/Aeschbach (Sui) 23 points
2 Tillman/Pearce (USA) 13
3 Fulst/Muller (Ger) 12
4 Lezar/Blanha (Cze) 7
5 Wiggins/Gibb (GBR) 7
6 Rybin/Dykyy (Ukr) 4
7 Ho Siulun/Wong Kam Po (Hkg) 0

Men's 1000m Time Trial
1 Ahmed Lopez (Cub) 1:01.376
2 Toshiaki Fushimi (Jpn) 1:02.158
3 Benjamin Martinez (Bol) 1:02.591
4 Carsten Bergmann (Ger) 1:02.763
5 Theo Bos (Ned) 1:02.866
6 Hsun Lin Chin (Tpe) 1:03.372
7 Liheng Yan (Chn) 1:03.391
8 Martin Polak (Cze) 1:03.516
9 Tathanasios Mantzouranis (Gre) 1:03.788
10 Giddeon Massie (USA) 1:04.175

20km Women's Points Race
1 Elena Tchalykh (Rus) 37 points
2 Puxiang Zheng (Chn) 30
3 Vera Carrara (Ita) 24
4 Limei Yang (Chn) 22
5 Adrie Viser (Ned) 19
6 Becky Conzelman (USA) 14
7 Lyudmyla Vypyraylo (Ukr) 6
8 Giorgia Bronzini (Ita) 5
9 Maaria Siren (Fin) 0
10 Yvonne Higjenaar (Ned) 0

Final World Cup Standings

1 USA 394 points
2 Germany 375
3 Australia 278
4 Russia 271
5 France 268

15 Canada 98

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login