Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 2 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

February 10/10 12:51 pm - Tour Mediterraneen: Stage 1


Posted by Editoress on 02/10/10
 

Results from the first stage in France.  Christian Meier (Garmin Slipstream) is the lone Canadian entry

 

Stage 1: Carcassone to Sauvain, 95 km
1 Yauheni Hutarovich (Blr) La Francaise Des Jeux 1:45:05
2 William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom
3 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
4 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
5 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale
6 Mathieu Drujon (Fra) Caisse D'epargne
7 Alejandro Valverde (Esp) Caisse D'epargne
8 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller
9 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
10 Jean-Marc Marino (Fra) Saur-Sojasun
11 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
12 Yannick Talabardon (Fra) Saur-Sojasun
13 Arnaud Coyot (Fra) Caisse D'epargne
14 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
15 Jussi Veikkanen (Fin) La Francaise Des Jeux
16 Floris Goesinnen (Ned) Skil Shimano all s.t.
17 Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:06
18 Jose Garcia Acosta (Esp) Caisse D'epargne 0:39
19 Rick Flens (Ned) Rabobank 1:00
20 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale s.t.
21 Anthony Roux (Fra) La Francaise Des Jeux 1:58
22 Michel Kreder (Ned) Garmin Slipstream
23 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
24 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
25 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
26 Jérémie Galland (Fra) Saur-Sojasun
27 Mikael Cherel (Fra) La Francaise Des Jeux
28 Nadir Haddou (Fra) Bit Mat - Auber 93
29 Koen De Kort (Ned) Skil Shimano
30 Alexandre Geniez (Fra) Skil Shimano
31 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
32 Jonathan Thire (Fra) Bit Mat - Auber 93
33 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom
34 Roberto Cesaro (Ita) Miche
35 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
36 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
37 Julien Simon (Fra) Saur-Sojasun
38 Julien El Fares (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
39 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
40 Sébastien Joly (Fra) Saur-Sojasun
41 Dominique Cornu (Bel) Skil Shimano
42 Juan-Jose Cobo Acebo (Esp) Caisse D'epargne
43 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
44 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom
45 Gael Malacarne (Fra) Bretagne Schuller
46 Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller
47 Rémy Di Gregorio (Fra) La Francaise Des Jeux
48 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
49 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller
50 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
51 Wesley Sulzberger (Aus) La Francaise Des Jeux
52 Mathieu Perget (Fra) Caisse D'epargne
53 Florian Guillou (Fra) Bretagne Schuller
54 Christophe Le Mevel (Fra) La Francaise Des Jeux
55 Pasquale Muto (Ita) Miche
56 Simon Geschke (Ger) Skil Shimano
57 Yohann Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom
58 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
59 Johan Mombaerts (Fra) Bit Mat - Auber 93
60 Gorazd Stangelj (Slo) Astana
61 Assan Bazayev (Kaz) Astana
62 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole
63 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
64 Mirko Selvaggi (Ita) Astana
65 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
66 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
67 Pieter Weening (Ned) Rabobank
68 Thomas Peterson (USA) Garmin Slipstream
69 Romain Lemarchand (Fra) Bit Mat - Auber 93
70 Julien Mazet (Fra) Bit Mat - Auber 93
71 Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse D'epargne
72 David Lopez Garcia (Esp) Caisse D'epargne
73 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
74 Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
75 Thomas Danielson (USA) Garmin Slipstream
76 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone
77 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
78 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
79 Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
80 Robert Gesink (Ned) Rabobank
81 Olivier Bonnaire (Fra) La Francaise Des Jeux
82 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
83 Damien Monier (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
84 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone all s.t.
85 Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche 3:34
86 Jos Van Emden (Ned) Rabobank
87 Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing both s.t.
88 Lilian Jegou (Fra) Bretagne Schuller 4:26
89 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 6:17
90 Thierry Hupond (Fra) Skil Shimano
91 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
92 Robert Partridge (GBr) Endura Racing
93 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone
94 Leonardo-Fabio Duque (Col) Cofidis Le Credit En Ligne
95 Yukihiro Doi (Jpn) Skil Shimano
96 Mickael Buffaz (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
97 Fabien Bacquet (Fra) Bit Mat - Auber 93
98 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
99 Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun
100 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
101 Peter Stetina (USA) Garmin Slipstream
102 Fortunato Baliani (Ita) Miche
103 Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom
104 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale
105 Allan Davis (Aus) Astana
106 Trent Lowe (Aus) Garmin Slipstream
107 Michael Rasmussen (Den) Miche
108 Amael Moinard (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
109 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
110 Stéphane Auge (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne all s.t.
111 James Maccallum (GBr) Endura Racing 9:56
112 Paul Martens (Ger) Rabobank
113 Daniel Martin (Irl) Garmin Slipstream
114 Evan Oliphant (GBr) Endura Racing
115 Stef Clement (Ned) Rabobank
116 Han Feng (Chn) Skil Shimano
117 Timothy Duggan (USA) Garmin Slipstream
118 Simone Campagnaro (Ita) Miche
119 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
120 Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team
121 Luigi Gitto (Ita) Miche
122 Christian Meier (Can) Garmin Slipstream
123 Eduardo Gonzalo (Esp) Bretagne Schuller
124 Anthony Charteau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
125 Noan Lelarge (Fra) Bretagne Schuller all s.t.
126 Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 13:13
127 Gary Hand (GBr) Endura Racing
128 Ross Creber (GBr) Endura Racing
129 Niels Brouzes (Fra) Bit Mat - Auber 93
130 Cyril Bessy (Fra) Saur-Sojasun
131 James Moss (GBr) Endura Racing
132 Dimitri Le Boulch (Fra) Bit Mat - Auber 93
133 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
134 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur-Sojasun
135 Christophe Kern (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne all s.t.
DNF Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login