Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

February 11/10 16:34 pm - Tour Mediterraneen: Stage 2


Posted by Editoress on 02/11/10
 

Results from the 2nd stage in France

 

Stage 2 profile

 

Stage 2: Peynier to Trets, 170 km
1 Jussi Veikkanen (Fin) La Francaise Des Jeux 4:23:57
2 Fabien Bacquet (Fra) Bit Mat - Auber 93
3 Johan Mombaerts (Fra) Bit Mat - Auber 93
4 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
5 William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom
6 Jean-Marc Marino (Fra) Saur-Sojasun
7 Michel Kreder (Ned) Garmin Slipstream
8 Leonardo-Fabio Duque (Col) Cofidis Le Credit En Ligne
9 Yannick Talabardon (Fra) Saur-Sojasun
10 Arnaud Coyot (Fra) Caisse D'epargne
11 Rick Flens (Ned) Rabobank
12 Romain Lemarchand (Fra) Bit Mat - Auber 93
13 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
14 Roberto Cesaro (Ita) Miche
15 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole
16 Jérémie Galland (Fra) Saur-Sojasun
17 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
18 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
19 Julien El Fares (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
20 Lilian Jegou (Fra) Bretagne Schuller
21 Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
22 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
23 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
24 Florian Guillou (Fra) Bretagne Schuller
25 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
26 Christophe Kern (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
27 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
28 Mirko Selvaggi (Ita) Astana
29 Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
30 Christian Meier (Can) Garmin Slipstream
31 Pasquale Muto (Ita) Miche
32 Thierry Hupond (Fra) Skil Shimano
33 Alejandro Valverde (Esp) Caisse D'epargne
34 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
35 Thomas Peterson (USA) Garmin Slipstream
36 Stéphane Auge (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
37 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
38 Pieter Weening (Ned) Rabobank
39 Sébastien Joly (Fra) Saur-Sojasun
40 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
41 Mickael Buffaz (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
42 Robert Gesink (Ned) Rabobank
43 Wesley Sulzberger (Aus) La Francaise Des Jeux
44 Gorazd Stangelj (Slo) Astana
45 Mathieu Perget (Fra) Caisse D'epargne
46 Thomas Danielson (USA) Garmin Slipstream
47 Yohann Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom
48 Trent Lowe (Aus) Garmin Slipstream
49 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
50 Peter Stetina (USA) Garmin Slipstream
51 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
52 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
53 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
54 Simon Geschke (Ger) Skil Shimano
55 Gael Malacarne (Fra) Bretagne Schuller
56 Amael Moinard (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
57 Fortunato Baliani (Ita) Miche
58 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
59 Damien Monier (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
60 Christophe Le Mevel (Fra) La Francaise Des Jeux
61 Luigi Gitto (Ita) Miche
62 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone
63 Jose Garcia Acosta (Esp) Caisse D'epargne
64 Cyril Bessy (Fra) Saur-Sojasun
65 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
66 Anthony Charteau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
67 Mathieu Drujon (Fra) Caisse D'epargne
68 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
69 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale
70 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
71 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
72 Mikael Cherel (Fra) La Francaise Des Jeux
73 Paul Martens (Ger) Rabobank
74 Daniel Martin (Irl) Garmin Slipstream
75 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller
76 Koen De Kort (Ned) Skil Shimano
77 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
78 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
79 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur-Sojasun
80 Nadir Haddou (Fra) Bit Mat - Auber 93 all s.t.
81 Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:48
82 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing 0:50
83 Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom 1'10
84 Stef Clement (Ned) Rabobank 1'27
85 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale
86 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
87 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone all s.t.
88 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom 1'54
89 Yauheni Hutarovich (Blr) La Francaise Des Jeux 2'04
90 Eduardo Gonzalo (Esp) Bretagne Schuller 2'22
91 David Lopez Garcia (Esp) Caisse D'epargne
92 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone both s.t.
93 Assan Bazayev (Kaz) Astana 3'44
94 Yukihiro Doi (Jpn) Skil Shimano 4'58
95 Juan-Jose Cobo Acebo (Esp) Caisse D'epargne 5'49
96 Jos Van Emden (Ned) Rabobank 7'51
97 Timothy Duggan (USA) Garmin Slipstream
98 Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse D'epargne both s.t.
99 Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing 10'47
100 Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 12'01
101 Evan Oliphant (GBr) Endura Racing
102 Ross Creber (GBr) Endura Racing
103 Anthony Roux (Fra) La Francaise Des Jeux
104 Rémy Di Gregorio (Fra) La Francaise Des Jeux
105 Olivier Bonnaire (Fra) La Francaise Des Jeux
106 Robert Partridge (GBr) Endura Racing
107 Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team
108 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
109 Gary Hand (GBr) Endura Racing
110 Allan Davis (Aus) Astana
111 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
112 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
113 Niels Brouzes (Fra) Bit Mat - Auber 93
114 Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche
115 Noan Lelarge (Fra) Bretagne Schuller
116 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller
117 Simone Campagnaro (Ita) Miche
118 Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller
119 Jonathan Thire (Fra) Bit Mat - Auber 93
120 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
121 Alexandre Geniez (Fra) Skil Shimano
122 Floris Goesinnen (Ned) Skil Shimano
123 Dominique Cornu (Bel) Skil Shimano
124 Julien Mazet (Fra) Bit Mat - Auber 93
125 Han Feng (Chn) Skil Shimano
126 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
127 Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun
128 James Moss (GBr) Endura Racing all s.t.
DNF Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom
DNF James Maccallum (GBr) Endura Racing
DNF Michael Rasmussen (Den) Miche
DNF Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNF Dimitri Le Boulch (Fra) Bit Mat - Auber 93
DNS Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
DNS Julien Simon (Fra) Saur-Sojasun
 
GC
1 Jussi Veikkanen (Fin) La Francaise Des Jeux 6:08:52
2 William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom at 0:04
3 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana 0:06
4 Jean-Marc Marino (Fra) Saur-Sojasun 0:10
5 Yannick Talabardon (Fra) Saur-Sojasun
6 Arnaud Coyot (Fra) Caisse D'epargne
7 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
8 Alejandro Valverde (Esp) Caisse D'epargne
9 Mathieu Drujon (Fra) Caisse D'epargne
10 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale
11 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
12 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller
13 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team all s.t.
14 Jose Garcia Acosta (Esp) Caisse D'epargne 0:49
15 Rick Flens (Ned) Rabobank 1:10
16 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale s.t.
17 Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom 1:26
18 Johan Mombaerts (Fra) Bit Mat - Auber 93 2:04
19 Yauheni Hutarovich (Blr) La Francaise Des Jeux s.t.
20 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole 2:08
21 Michel Kreder (Ned) Garmin Slipstream
22 Jérémie Galland (Fra) Saur-Sojasun
23 Roberto Cesaro (Ita) Miche
24 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
25 Julien El Fares (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
26 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
27 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
28 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
29 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole
30 Florian Guillou (Fra) Bretagne Schuller
31 Sébastien Joly (Fra) Saur-Sojasun
32 Romain Lemarchand (Fra) Bit Mat - Auber 93
33 Pasquale Muto (Ita) Miche
34 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
35 Mirko Selvaggi (Ita) Astana
36 Wesley Sulzberger (Aus) La Francaise Des Jeux
37 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
38 Mathieu Perget (Fra) Caisse D'epargne
39 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
40 Mikael Cherel (Fra) La Francaise Des Jeux
41 Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
42 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
43 Gael Malacarne (Fra) Bretagne Schuller
44 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
45 Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
46 Thomas Peterson (USA) Garmin Slipstream
47 Gorazd Stangelj (Slo) Astana
48 Yohann Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom
49 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
50 Pieter Weening (Ned) Rabobank
51 Koen De Kort (Ned) Skil Shimano
52 Nadir Haddou (Fra) Bit Mat - Auber 93
53 Simon Geschke (Ger) Skil Shimano
54 Christophe Le Mevel (Fra) La Francaise Des Jeux
55 Thomas Danielson (USA) Garmin Slipstream
56 Robert Gesink (Ned) Rabobank
57 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
58 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
59 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone
60 Damien Monier (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne all s.t.
61 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing 2:58
62 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone 3:35
63 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom 4:02
64 David Lopez Garcia (Esp) Caisse D'epargne 4:30
65 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone s.t.
66 Lilian Jegou (Fra) Bretagne Schuller 4:36
67 Assan Bazayev (Kaz) Astana 5:52
68 Fabien Bacquet (Fra) Bit Mat - Auber 93 6:21
69 Leonardo-Fabio Duque (Col) Cofidis Le Credit En Ligne 6:27
70 Thierry Hupond (Fra) Skil Shimano
71 Mickael Buffaz (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
72 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
73 Stéphane Auge (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
74 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
75 Peter Stetina (USA) Garmin Slipstream
76 Trent Lowe (Aus) Garmin Slipstream
77 Fortunato Baliani (Ita) Miche
78 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
79 Amael Moinard (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne all s.t.
80 Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom 7:15
81 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 7:54
82 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale 7:54
83 Juan-Jose Cobo Acebo (Esp) Caisse D'epargne 7:57
84 Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse D'epargne 9:59
85 Christian Meier (Can) Garmin Slipstream 10:06
86 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
87 Luigi Gitto (Ita) Miche
88 Paul Martens (Ger) Rabobank
89 Daniel Martin (Irl) Garmin Slipstream
90 Anthony Charteau (Fra) Bbox Bouygues Telecom all s.t.
91 Yukihiro Doi (Jpn) Skil Shimano 11:25
92 Stef Clement (Ned) Rabobank 11:33
93 Jos Van Emden (Ned) Rabobank 11:35
94 Floris Goesinnen (Ned) Skil Shimano 12:11
95 Eduardo Gonzalo (Esp) Bretagne Schuller 12:28
96 Christophe Kern (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 13:23
97 Cyril Bessy (Fra) Saur-Sojasun
98 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur-Sojasun both s.t.
99 Anthony Roux (Fra) La Francaise Des Jeux 14:09
100 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
101 Rémy Di Gregorio (Fra) La Francaise Des Jeux
102 Jonathan Thire (Fra) Bit Mat - Auber 93
103 Alexandre Geniez (Fra) Skil Shimano
104 Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller
105 Dominique Cornu (Bel) Skil Shimano
106 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller
107 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
108 Olivier Bonnaire (Fra) La Francaise Des Jeux
109 Julien Mazet (Fra) Bit Mat - Auber 93
110 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale all s.t.
111 Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing 14:31
112 Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche 15:45
113 Timothy Duggan (USA) Garmin Slipstream 17:57
114 Robert Partridge (GBr) Endura Racing 18:28
115 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
116 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
117 Allan Davis (Aus) Astana
118 Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun all s.t.
119 Evan Oliphant (GBr) Endura Racing 22:07
120 Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team
121 Simone Campagnaro (Ita) Miche
122 Noan Lelarge (Fra) Bretagne Schuller
123 Han Feng (Chn) Skil Shimano all s.t.
124 Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 25:24
125 Ross Creber (GBr) Endura Racing
126 Gary Hand (GBr) Endura Racing
127 Niels Brouzes (Fra) Bit Mat - Auber 93
128 James Moss (GBr) Endura Racing all s.t.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login