Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

February 12/10 11:27 am - Tour Mediterraneen: Stage 3


Posted by Editoress on 02/12/10
 

Results from the 3rd stage in France

 

Map STGE 3

 

Stage 3: Greasque to Six Fours 115km
1 Yauheni Hutarovich (Blr) La Francaise Des Jeux 2:33:19
2 Fabien Bacquet (Fra) Bit Mat - Auber 93
3 Mathieu Drujon (Fra) Caisse D'epargne
4 William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom
5 Leonardo-Fabio Duque (Col) Cofidis Le Credit En Ligne
6 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
7 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
8 Arnaud Coyot (Fra) Caisse D'epargne
9 Michel Kreder (Ned) Garmin Slipstream
10 Jérémie Galland (Fra) Saur-Sojasun
11 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale
12 Koen De Kort (Ned) Skil Shimano
13 Paul Martens (Ger) Rabobank
14 Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
15 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
16 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
17 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller
18 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
19 Johan Mombaerts (Fra) Bit Mat - Auber 93
20 Romain Lemarchand (Fra) Bit Mat - Auber 93
21 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
22 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
23 Julien El Fares (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
24 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
25 Alejandro Valverde (Esp) Caisse D'epargne
26 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
27 Jonathan Thire (Fra) Bit Mat - Auber 93
28 Roberto Cesaro (Ita) Miche
29 Assan Bazayev (Kaz) Astana
30 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
31 Jussi Veikkanen (Fin) La Francaise Des Jeux
32 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom
33 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole
34 Mickael Buffaz (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
35 Christophe Kern (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
36 Juan-Jose Cobo Acebo (Esp) Caisse D'epargne
37 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
38 Mirko Selvaggi (Ita) Astana all s.t.
39 Alexandre Geniez (Fra) Skil Shimano 0:07
40 Stéphane Auge (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
41 Gael Malacarne (Fra) Bretagne Schuller
42 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
43 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
44 Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
45 Thomas Peterson (USA) Garmin Slipstream
46 Yannick Talabardon (Fra) Saur-Sojasun
47 Florian Guillou (Fra) Bretagne Schuller
48 Mathieu Perget (Fra) Caisse D'epargne
49 Jean-Marc Marino (Fra) Saur-Sojasun
50 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
51 Mikael Cherel (Fra) La Francaise Des Jeux
52 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
53 Jose Garcia Acosta (Esp) Caisse D'epargne
54 Fortunato Baliani (Ita) Miche
55 Yohann Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom
56 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
57 Sébastien Joly (Fra) Saur-Sojasun
58 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
59 Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team
60 Pieter Weening (Ned) Rabobank
61 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
62 Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche
63 Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
64 Thomas Danielson (USA) Garmin Slipstream
65 Lilian Jegou (Fra) Bretagne Schuller
66 Simon Geschke (Ger) Skil Shimano
67 Thierry Hupond (Fra) Skil Shimano
68 Peter Stetina (USA) Garmin Slipstream
69 Yukihiro Doi (Jpn) Skil Shimano
70 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
71 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
72 Floris Goesinnen (Ned) Skil Shimano
73 Rick Flens (Ned) Rabobank
74 Robert Gesink (Ned) Rabobank
75 Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse D'epargne
76 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
77 Eduardo Gonzalo (Esp) Bretagne Schuller
78 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
79 Gorazd Stangelj (Slo) Astana
80 David Lopez Garcia (Esp) Caisse D'epargne
81 Julien Mazet (Fra) Bit Mat - Auber 93
82 Rémy Di Gregorio (Fra) La Francaise Des Jeux
83 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
84 Stef Clement (Ned) Rabobank
85 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
86 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
87 Niels Brouzes (Fra) Bit Mat - Auber 93
88 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
89 Amael Moinard (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
90 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
91 Daniel Martin (Irl) Garmin Slipstream
92 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
93 Christophe Le Mevel (Fra) La Francaise Des Jeux
94 Wesley Sulzberger (Aus) La Francaise Des Jeux
95 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team all s.t.
96 Cyril Bessy (Fra) Saur-Sojasun 1:00
97 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale 1:43
98 Timothy Duggan (USA) Garmin Slipstream s.t.
99 Anthony Charteau (Fra) Bbox Bouygues Telecom 2:30
100 Anthony Roux (Fra) La Francaise Des Jeux 3:22
101 Pasquale Muto (Ita) Miche s.t.
102 Trent Lowe (Aus) Garmin Slipstream 7:02
103 Olivier Bonnaire (Fra) La Francaise Des Jeux 10:13
104 Evan Oliphant (GBr) Endura Racing 14:30
105 Ross Creber (GBr) Endura Racing 17:35
106 Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller
107 Nadir Haddou (Fra) Bit Mat - Auber 93
108 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone
109 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone
110 Robert Partridge (GBr) Endura Racing
111 Noan Lelarge (Fra) Bretagne Schuller
112 Christian Meier (Can) Garmin Slipstream
113 Gary Hand (GBr) Endura Racing
114 Luigi Gitto (Ita) Miche
115 Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
116 Han Feng (Chn) Skil Shimano
117 Damien Monier (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
118 Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing
119 Allan Davis (Aus) Astana
120 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller
121 Jos Van Emden (Ned) Rabobank
122 Simone Campagnaro (Ita) Miche
123 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
124 Dominique Cornu (Bel) Skil Shimano all s.t.
125 Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun 17:41
126 Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom s.t.
DNF James Moss (GBr) Endura Racing
 
GC
1 Jussi Veikkanen (Fin) La Francaise Des Jeux 8:42:11
2 William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom at 0:04
3 Mathieu Drujon (Fra) Caisse D'epargne 0:06
4 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana s.t.
5 Arnaud Coyot (Fra) Caisse D'epargne 0:10
6 Alejandro Valverde (Esp) Caisse D'epargne
7 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale
8 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
9 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale all s.t.
10 Jean-Marc Marino (Fra) Saur-Sojasun 0:17
11 Yannick Talabardon (Fra) Saur-Sojasun
12 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana both s.t.
13 Jose Garcia Acosta (Esp) Caisse D'epargne 0:56
14 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 1:10
15 Rick Flens (Ned) Rabobank 1:17
16 Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom 1:33
17 Johan Mombaerts (Fra) Bit Mat - Auber 93 2:04
18 Michel Kreder (Ned) Garmin Slipstream 2:08
19 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
20 Jérémie Galland (Fra) Saur-Sojasun
21 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
22 Roberto Cesaro (Ita) Miche
23 Julien El Fares (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
24 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
25 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
26 Romain Lemarchand (Fra) Bit Mat - Auber 93
27 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole
28 Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
29 Koen De Kort (Ned) Skil Shimano
30 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
31 Mirko Selvaggi (Ita) Astana
32 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
33 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
34 Pasquale Muto (Ita) Miche all s.t.
35 Yauheni Hutarovich (Blr) La Francaise Des Jeux 2:14
36 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 2:15
37 Florian Guillou (Fra) Bretagne Schuller
38 Sébastien Joly (Fra) Saur-Sojasun
39 Gael Malacarne (Fra) Bretagne Schuller
40 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
41 Mathieu Perget (Fra) Caisse D'epargne
42 Thomas Peterson (USA) Garmin Slipstream
43 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
44 Mikael Cherel (Fra) La Francaise Des Jeux
45 Yohann Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom
46 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
47 Pieter Weening (Ned) Rabobank
48 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
49 Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Metropole
50 Simon Geschke (Ger) Skil Shimano
51 Gorazd Stangelj (Slo) Astana
52 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
53 Thomas Danielson (USA) Garmin Slipstream
54 Wesley Sulzberger (Aus) La Francaise Des Jeux
55 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
56 Robert Gesink (Ned) Rabobank
57 Christophe Le Mevel (Fra) La Francaise Des Jeux all s.t.
58 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone 3:42
59 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom 4:02
60 David Lopez Garcia (Esp) Caisse D'epargne 4:37
61 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone s.t.
62 Lilian Jegou (Fra) Bretagne Schuller 4:43
63 Assan Bazayev (Kaz) Astana 5:52
64 Fabien Bacquet (Fra) Bit Mat - Auber 93 6:15
65 Leonardo-Fabio Duque (Col) Cofidis Le Credit En Ligne 6:27
66 Mickael Buffaz (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne s.t.
67 Stéphane Auge (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 6:34
68 Thierry Hupond (Fra) Skil Shimano
69 Fortunato Baliani (Ita) Miche
70 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
71 Peter Stetina (USA) Garmin Slipstream
72 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
73 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
74 Amael Moinard (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne all s.t.
75 Juan-Jose Cobo Acebo (Esp) Caisse D'epargne 7:57
76 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale 9:37
77 Paul Martens (Ger) Rabobank 10:06
78 Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse D'epargne s.t.
79 Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team 10:13
80 Daniel Martin (Irl) Garmin Slipstream s.t.
81 Yukihiro Doi (Jpn) Skil Shimano 11:32
82 Stef Clement (Ned) Rabobank 11:40
83 Floris Goesinnen (Ned) Skil Shimano 12:18
84 Eduardo Gonzalo (Esp) Bretagne Schuller 12:35
85 Anthony Charteau (Fra) Bbox Bouygues Telecom 12:36
86 Christophe Kern (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 13:23
87 Trent Lowe (Aus) Garmin Slipstream 13:29
88 Jonathan Thire (Fra) Bit Mat - Auber 93 14:09
89 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller s.t.
90 Alexandre Geniez (Fra) Skil Shimano 14:16
91 Rémy Di Gregorio (Fra) La Francaise Des Jeux
92 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
93 Julien Mazet (Fra) Bit Mat - Auber 93
94 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale all s.t.
95 Cyril Bessy (Fra) Saur-Sojasun 14:23
96 Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche 15:52
97 Anthony Roux (Fra) La Francaise Des Jeux 17:31
98 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller 17:45
99 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole 18:35
100 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team s.t.
101 Timothy Duggan (USA) Garmin Slipstream 19:40
102 Nadir Haddou (Fra) Bit Mat - Auber 93 19:43
103 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone
104 Damien Monier (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne both s.t.
105 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 22:14
106 Olivier Bonnaire (Fra) La Francaise Des Jeux 24:42
107 Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom 24:56
108 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 25:29
109 Niels Brouzes (Fra) Bit Mat - Auber 93 25:31
110 Christian Meier (Can) Garmin Slipstream 27:41
111 Luigi Gitto (Ita) Miche s.t.
112 Jos Van Emden (Ned) Rabobank 29:10
113 Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller 31:44
114 Dominique Cornu (Bel) Skil Shimano
115 Enrico Gasparotto (Ita) Astana both s.t.
116 Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing 32:06
117 Robert Partridge (GBr) Endura Racing 36:03
118 Allan Davis (Aus) Astana s.t.
119 Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun 36:09
120 Evan Oliphant (GBr) Endura Racing 36:37
121 Noan Lelarge (Fra) Bretagne Schuller 39:42
122 Han Feng (Chn) Skil Shimano
123 Simone Campagnaro (Ita) Miche both s.t.
124 Ross Creber (GBr) Endura Racing 42:59
125 Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
126 Gary Hand (GBr) Endura Racing both s.t.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login