Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

February 20/10 11:21 am - Haut-Var: Stage 1 full results


Posted by Editoress on 02/20/10
 

Results from today's first stage in France

 

profile

 

Stage 1: La Croix Valmer to Grimaud, 167.5 km
1 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r - La Mondiale 3:58:53
2 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le crédit en ligne at 0:03
3 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet
4 Christophe Le Mevel (Fra) Française des Jeux
5 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne all s.t.
6 Jeremie Galland (Fra) Saur - Sojasun 0:06
7 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Métropole
8 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
9 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
10 Julien El Fares (Fra) Cofidis, le crédit en ligne
11 Jérome Pineau (Fra) Quick Step
12 Aïtor Hernandez Gutierrez (Esp) Euskaltel - Euskadi
13 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93
14 Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions
15 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Métropole
16 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
17 Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
18 Florian Guillou (Fra) Bretagne Schuller
19 Jos Van Emden (Ned) Rabobank 0:11
20 Chris Anker Sorensen (Den) Team Saxo Bank
21 Hubert Dupont (Fra) Ag2r - La Mondiale both s.t.
22 Christopher Froome (GBr) SKY Professional Cycling Team 0:13
23 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
24 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Télécom
25 Pierrick Fedrigo (Fra) Bbox Bouygues Télécom
26 Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Métropole
27 Maxime Bouet (Fra) Ag2r - La Mondiale
28 Clément Lhotellerie (Fra) Roubaix Lille Métropole
29 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
30 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
31 Ivan Velasco (Esp) Euskaltel - Euskadi
32 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun
33 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Métropole
34 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank
35 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano
36 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux
37 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux
38 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
39 Pieter Weening (Ned) Rabobank
40 Luis Pasamontes (Esp) Caisse d'Epargne
41 Sylvain Calzati (Fra) SKY Professional Cycling Team
42 Aïtor Galdos Alonso (Esp) Euskaltel - Euskadi
43 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Télécom
44 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
45 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
46 Dario Cataldo (Ita) Quick Step
47 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun
48 Nicolas Portal (Fra) SKY Professional Cycling Team
49 Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun
50 Thomas Voeckler (Fra) Bbox Bouygues Télécom
51 Xavier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne
52 Alan Perez Lezaun (Esp) Euskaltel - Euskadi
53 Christophe Kern (Fra) Cofidis, le crédit en ligne
54 Yury Trofimov (Rus) Bbox Bouygues Télécom
55 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93
56 Lilian Jegou (Fra) Bretagne Schuller
57 Thomas Danielson (USA) Garmin - Transitions all s.t.
58 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 0:23
59 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
60 Eduardo Gonzalo (Esp) Bretagne Schuller
61 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
62 Gorka Izagirre (Esp) Euskaltel - Euskadi
63 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Métropole
64 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Métropole
65 David Le Lay (Fra) Ag2r - La Mondiale
66 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le crédit en ligne
67 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
68 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne
69 Dario Cioni (Ita) SKY Professional Cycling Team
70 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le crédit en ligne
71 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun
72 Morris Possoni (Ita) SKY Professional Cycling Team
73 Jonathan Castroviejo (Esp) Euskaltel - Euskadi
74 Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team
75 Dimitri Champion (Fra) Ag2r - La Mondiale
76 Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux
77 Michael Barry (Can) SKY Professional Cycling Team
78 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank
79 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet all s.t.
80 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 0:30
81 Johan Lebon (Fra) Bretagne Schuller s.t.
82 Robert Partridge (GBr) Endura Racing 0:35
83 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller 0:47
84 Ben Swift (GBr) SKY Professional Cycling Team m.t.
85 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Télécom both s.t.
86 Robin Chaigneau (Ned) Skil-Shimano 0:49
87 Frédérik Wilmann (Nor) Skil-Shimano m.t.
88 Martin Elminger (Sui) Ag2r - La Mondiale both s.t.
89 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne 0:59
90 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 1:11
91 Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano 1:17
92 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet 1:19
93 Steven Caethoven (Bel) Landbouwkrediet 1:20
94 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet
95 Mikael Cherel (Fra) Française des Jeux both s.t.
96 Trent Lowe (Aus) Garmin - Transitions 1:40
97 Jean-marc Marino (Fra) Saur - Sojasun 1:51
98 Rein Taaramae (Fra) Cofidis, le crédit en ligne 1:53
99 Peter Kennaugh (GBr) SKY Professional Cycling Team 2:14
100 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions 9:12
101 Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi 9:18
102 Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne
103 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, le crédit en ligne
104 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
105 Noan Lelarge (Fra) Bretagne Schuller
106 Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
107 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun
108 Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93 all s.t.
109 Tadej Valjavec (Slo) Ag2r - La Mondiale 9:29
110 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93 9:36
111 Evan Oliphant (GBr) Endura Racing 14:38
112 Kurt Hovelynck (Bel) Quick Step
113 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet
114 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
115 Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Métropole
116 Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
117 Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller
118 José Luis Arrieta (Esp) Ag2r - La Mondiale
119 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank
120 Nicki Sorensen (Den) Team Saxo Bank
121 Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing
122 Florian Stalder (Sui) BMC Racing Team
123 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
124 Florian Vachon (Fra) Bretagne Schuller
125 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team
126 Thomas Frei (Sui) BMC Racing Team
127 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
128 Steve Houanard (Fra) Skil-Shimano
129 Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions
130 Addy Engels (Ned) Quick Step
131 Jeff Louder (USA) BMC Racing Team
132 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93
133 Anthony Charteau (Fra) Bbox Bouygues Télécom all s.t.
134 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Télécom 18:09
135 Scott Thwaites (GBr) Endura Racing
136 Andrei Kunitski (Blr) Quick Step both s.t.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login