Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

March 4/10 10:51 am - Le Tour de Langkawi: Stage 4


Posted by Editoress on 03/4/10
 

Results from the 4th day of racing in Malaysia

 

Stage 4: Mersing to Parit Sulong, 163.5 kms
1 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 3:50:11
2 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia
3 Vidal Celis (Esp) Footon-Servetto
4 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
5 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec
6 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia
7 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran
8 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team
9 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec
10 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri
11 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team
12 Johann Rabie (RSA) South Africa National Team
13 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team
14 Guo Hui (Chn) Champion System - Max Success Sports
15 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team
16 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling
17 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team
18 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
19 Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling
20 Ruenmao Rattapong (Tha) Thailand National Team
21 Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team
22 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri
23 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team
24 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice
25 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
26 Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan National Team
27 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team
28 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
29 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team
30 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team
31 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team
32 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
33 Changpad Kritsada (Tha) Thailand National Team
34 Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia
35 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
36 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling
37 Alexis Rodriguez Hernandez (Esp) Letua Cycling Team
38 Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team
39 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
40 Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team
41 Edgar Nohales Nieto (Esp) Letua Cycling Team
42 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team
43 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling
44 Byeong Cheol Lee (Kor) Seoul Cycling
45 Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia
46 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
47 Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team
48 Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team
49 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice
50 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
51 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto
52 Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran
53 Rafael Valls (Esp) Footon-Servetto
54 Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team
55 Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team
56 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran
57 David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team
58 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
59 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
60 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team
61 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto
62 Junoh Kwon (Kor) Geumsan Ginseng Asia
63 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
64 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec
65 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins
66 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling
67 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec
68 Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team
69 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
70 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team
71 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri
72 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team
73 Pengda Jiao (Chn) Champion System - Max Success Sports
74 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
75 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia
76 Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
77 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies
78 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team
79 Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team
80 Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling
81 Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
82 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri
83 Ian McLeod (RSA) South Africa National Team
84 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
85 Pedro Merino (Esp) Footon-Servetto
86 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran
87 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec
88 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri
89 Raul Castano Yuste (Esp) Letua Cycling Team
90 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies
91 Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins
92 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
93 Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling
94 Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran
95 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team
96 Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
97 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling
98 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice
99 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
100 Hui Zhang (Chn) Champion System - Max Success Sports
101 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sports
102 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sports
103 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri
104 Ming Xing Xue (Chn) Champion System - Max Success Sports
105 Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling
106 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
107 Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling all s.t.
108 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team 0:16
109 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins 0:21
110 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 0:23
111 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 0:40
112 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 0:45
113 Silvere Ackermann (Sui) Vorarlberg - Corratec 2:54
 
GC
1 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team 15:36:13
2 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling at 0:05
3 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team 0:07
4 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia 2:39
5 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia 3:02
6 Vidal Celis (Esp) Footon-Servetto 3:05
7 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team s.t.
8 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team 3:09
9 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies s.t.
10 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri 3:11
11 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling 3:12
12 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling 3:13
13 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team s.t.
14 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team 3:14
15 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
16 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri both s.t.
17 Johann Rabie (RSA) South Africa National Team 3:15
18 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran
19 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team
20 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team
21 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team
22 Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia
23 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
24 Guo Hui (Chn) Champion System - Max Success Sports
25 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec
26 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice
27 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
28 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team
29 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
30 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
31 Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team
32 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
33 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto
34 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice
35 Khakharman Merey (Kaz) Kazakhstan National Team
36 Rafael Valls (Esp) Footon-Servetto
37 Alexis Rodriguez Hernandez (Esp) Letua Cycling Team
38 Changpad Kritsada (Tha) Thailand National Team
39 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies
40 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
41 Byeong Cheol Lee (Kor) Seoul Cycling
42 David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team
43 Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team
44 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team
45 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran
46 Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
47 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran
48 Pedro Merino (Esp) Footon-Servetto
49 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia
50 Ian McLeod (RSA) South Africa National Team
51 Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team
52 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
53 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
54 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice
55 Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling all s.t.
56 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling 03:17
57 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team s.t.
58 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto 03:19
59 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec 03:23
60 Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team
61 Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team
62 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team
63 Edgar Nohales Nieto (Esp) Letua Cycling Team
64 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
65 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team
66 Junoh Kwon (Kor) Geumsan Ginseng Asia
67 Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran
68 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
69 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri
70 Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team
71 Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team
72 Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling
73 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
74 Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins
75 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
76 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling
77 Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling
78 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
79 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies
80 Pengda Jiao (Chn) Champion System - Max Success Sports
81 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec
82 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
83 Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
84 Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling
85 Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia
86 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
87 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
88 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec
89 Raul Castano Yuste (Esp) Letua Cycling Team
90 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sports
91 Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran
92 Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
93 Hui Zhang (Chn) Champion System - Max Success Sports
94 Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling all s.t.
95 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team 3:42
96 Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team 3:54
97 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 3:57
98 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 4:05
99 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team 4:06
100 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec 4:08
101 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team s.t.
102 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins 4:28
103 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri 5:02
104 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 5:07
105 Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team 5:24
106 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri 5:29
107 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team 7:42
108 Ruenmao Rattapong (Tha) Thailand National Team 9:56
109 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team 16:39
110 Ming Xing Xue (Chn) Champion System - Max Success Sports 19:52
111 Silvere Ackermann (Sui) Vorarlberg - Corratec 20:33
112 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sports 26:37
113 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins 27:43

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login