Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

March 5/10 6:50 am - Le Tour de Langkawi: Stage 5


Posted by Editoress on 03/5/10
 

Results from the 5th day of racing in Malaysia

 

Stage 5: Muar to Port Dickson, 111.5 kms
1 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia 2:23:11
2 Vidal Celis (Esp) Footon-Servetto
3 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec
4 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team
5 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
6 Johann Rabie (RSA) South Africa National Team
7 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
8 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia
9 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team
10 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri
11 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice
12 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling
13 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri
14 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team
15 Alexis Rodriguez Hernandez (Esp) Letua Cycling Team
16 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team
17 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec
18 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
19 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team
20 Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling
21 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
22 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
23 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team
24 Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team
25 Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team
26 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team
27 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto
28 Silvere Ackermann (Sui) Vorarlberg - Corratec
29 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran
30 Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team
31 Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team
32 Edgar Nohales Nieto (Esp) Letua Cycling Team
33 Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia
34 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
35 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
36 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice
37 Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team
38 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
39 Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team
40 Ruenmao Rattapong (Tha) Thailand National Team
41 Pedro Merino (Esp) Footon-Servetto
42 Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team
43 Rafael Valls (Esp) Footon-Servetto
44 Pengda Jiao (Chn) Champion System - Max Success Sports
45 Hui Zhang (Chn) Champion System - Max Success Sports
46 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling
47 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran
48 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
49 Changpad Kritsada (Tha) Thailand National Team
50 Ming Xing Xue (Chn) Champion System - Max Success Sports
51 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team
52 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team
53 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team
54 Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling
55 Guo Hui (Chn) Champion System - Max Success Sports
56 Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling
57 Byeong Cheol Lee (Kor) Seoul Cycling
58 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling
59 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto
60 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec
61 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sports
62 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
63 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri
64 Junoh Kwon (Kor) Geumsan Ginseng Asia
65 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team
66 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia
67 Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team
68 Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling
69 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies
70 David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team
71 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team
72 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec
73 Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran
74 Ian McLeod (RSA) South Africa National Team
75 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri
76 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
77 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
78 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team
79 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran
80 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team
81 Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins
82 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies
83 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
84 Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran
85 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sports
86 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team
87 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec
88 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
89 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team
90 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
91 Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
92 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
93 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
94 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
95 Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling
96 Raul Castano Yuste (Esp) Letua Cycling Team
97 Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
98 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins
99 Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia
100 Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
101 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling
102 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
103 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling
104 Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team
105 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice
106 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri
107 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team all s.t.
108 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 0:21
109 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri 0:24
110 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 0:58
111 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 1:06
112 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins 1:36
 
GC
1 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team 17:59:23
2 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling at 0:06
3 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team 0:08
4 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia 2:40
5 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia 2:50
6 Vidal Celis (Esp) Footon-Servetto 3:00
7 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 3:06
8 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team 3:10
9 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies s.t.
10 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team 3:11
11 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri 3:12
12 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec s.t.
13 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling 3:13
14 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling 3:14
15 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team
16 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri both s.t.
17 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran 3:15
18 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team
19 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team both s.t.
20 Johann Rabie (RSA) South Africa National Team 3:16
21 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team
22 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team
23 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
24 Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia
25 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice
26 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team
27 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team
28 Guo Hui (Chn) Champion System - Max Success Sports
29 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
30 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
31 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto
32 Alexis Rodriguez Hernandez (Esp) Letua Cycling Team
33 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
34 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice
35 Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team
36 Rafael Valls (Esp) Footon-Servetto
37 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
38 Changpad Kritsada (Tha) Thailand National Team
39 Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team
40 Byeong Cheol Lee (Kor) Seoul Cycling
41 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran
42 Pedro Merino (Esp) Footon-Servetto
43 Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team
44 David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team
45 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
46 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team
47 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran
48 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia
49 Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
50 Ian McLeod (RSA) South Africa National Team
51 Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling
52 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
53 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice all s.t.
54 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling 3:18
55 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team s.t.
56 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 3:19
57 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto 3:20
58 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec 3:24
59 Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team
60 Edgar Nohales Nieto (Esp) Letua Cycling Team
61 Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team
62 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team
63 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
64 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
65 Junoh Kwon (Kor) Geumsan Ginseng Asia
66 Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team
67 Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran
68 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team
69 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
70 Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling
71 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri
72 Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team
73 Pengda Jiao (Chn) Champion System - Max Success Sports
74 Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins
75 Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling
76 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
77 Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling
78 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling
79 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec
80 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
81 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec
82 Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
83 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sports
84 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
85 Hui Zhang (Chn) Champion System - Max Success Sports
86 Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia
87 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
88 Raul Castano Yuste (Esp) Letua Cycling Team
89 Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran
90 Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team
91 Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling all s.t.
92 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies 3:36
93 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team 3:43
94 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies 3:44
95 Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team 3:55
96 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 3:58
97 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team 4:07
98 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec 4:09
99 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 4:27
100 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins 4:29
101 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 5:15
102 Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team 5:25
103 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri 5:27
104 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri 5:30
105 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 6:06
106 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team 7:43
107 Ruenmao Rattapong (Tha) Thailand National Team 9:57
108 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team 16:40
109 Ming Xing Xue (Chn) Champion System - Max Success Sports 19:53
110 Silvere Ackermann (Sui) Vorarlberg - Corratec 20:34
111 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sports 26:38
112 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins 29:18

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login