Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

March 6/10 10:47 am - Le Tour de Langkawi: Stage 6


Posted by Editoress on 03/6/10
 

Results from the 6th day of racing in Malyasia.

Stage 6: Putrajaya to Genting Highlands, 102.8 km
1 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri 3:04:21
2 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling at 02:09
3 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 2:36
4 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling 3:22
5 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran s.t.
6 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 4:27
7 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto 4:52
8 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto s.t.
9 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 5:02
10 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 5:36
11 Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran 5:56
12 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri 5:58
13 Jaco Venter (RSA) South Africa National Team 6:09
14 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec 6:30
15 Ian McLeod (RSA) South Africa National Team 6:53
16 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team 6:57
17 Rafael Valls (Esp) Footon-Servetto 7:26
18 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling 7:30
19 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team 7:54
20 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies 7:56
21 Pengda Jiao (Chn) Champion System - Max Success Sports 8:07
22 Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran 8:19
23 Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team 8:35
24 David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team 8:39
25 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team 8:42
26 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri 8:54
27 Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling 9:00
28 Alexis Rodriguez Hernandez (Esp) Letua Cycling Team 9:04
29 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran 9:05
30 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 9:12
31 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 9:15
32 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team 9:54
33 Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team 10:17
34 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia 10:41
35 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team 10:46
36 Pedro Merino (Esp) Footon-Servetto s.t.
37 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team 11:01
38 Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team 11:25
39 Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling 11:47
40 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling 11:49
41 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team 12:08
42 Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia 12:17
43 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 12:18
44 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies 12:22
45 Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team 12:29
46 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team 12:41
47 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team 12:46
48 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec 12:59
49 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team 13:35
50 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team 14:13
51 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling 14:18
52 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 14:26
53 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team 14:29
54 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto 14:37
55 Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team 14:40
56 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice 14:46
57 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sports 14:58
58 Hui Zhang (Chn) Champion System - Max Success Sports 15:15
59 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team 15:23
60 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec 16:03
61 Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team s.t.
62 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team 17:00
63 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team s.t.
64 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies both s.t.
65 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 17:09
66 Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team s.t.
67 Raul Castano Yuste (Esp) Letua Cycling Team 17:41
68 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team 17:59
69 Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team 18:32
70 Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins 19:02
71 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team s.t.
72 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team 19:09
73 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia 19:46
74 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team 19:54
75 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team 20:49
76 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team 21:06
77 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia 21:08
78 Vidal Celis (Esp) Footon-Servetto s.t.
79 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri s.t.
80 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran s.t.
81 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team s.t.
82 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team s.t.
83 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri s.t.
84 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec s.t.
85 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins s.t.
86 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team s.t.
87 Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia s.t.
88 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team s.t.
89 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec s.t.
90 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team all s.t.
91 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice 21:28
92 Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins 21:48
93 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice 22:14
94 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies 22:33
95 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 22:41
96 Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team 23:24
97 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sports 24:34
98 Guo Hui (Chn) Champion System - Max Success Sports 24:51
99 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 25:26
100 Edgar Nohales Nieto (Esp) Letua Cycling Team 25:42
101 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins 25:48
102 Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team s.t.
103 Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling 25:56
104 Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling s.t.
105 Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling 28:10
OTL Changpad Kritsada (Tha) Thailand National Team 35:23
OTL Ruenmao Rattapong (Tha) Thailand National Team 35:51
OTL Byeong Cheol Lee (Kor) Seoul Cycling 36:02
DNF Silvere Ackermann (Sui) Vorarlberg - Corratec
DNF Ming Xing Xue (Chn) Champion System - Max Success Sports
DNF Chuaikun Wiwatchai (Tha) Thailand National Team
 
GC
1 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri 21:06:58
2 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling at 2:07
3 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 2:42
4 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling 3:21
5 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran 3:24
6 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 4:32
7 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto 4:54
8 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto 4:58
9 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 5:12
10 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 5:46
11 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri 5:56
12 Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran 6:06
13 Jaco Venter (RSA) South Africa National Team 6:19
14 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec 6:40
15 Ian McLeod (RSA) South Africa National Team 6:55
16 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team 6:59
17 Rafael Valls (Esp) Footon-Servetto 7:28
18 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling 7:40
19 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team 7:50
20 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team 7:55
21 Pengda Jiao (Chn) Champion System - Max Success Sports 8:17
22 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies 8:26
23 Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran 8:29
24 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 8:38
25 David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team 8:41
26 Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team 8:45
27 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri 8:50
28 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team 8:52
29 Alexis Rodriguez Hernandez (Esp) Letua Cycling Team 9:06
30 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran 9:07
31 Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling 9:10
32 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team 10:04
33 Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team 10:19
34 Pedro Merino (Esp) Footon-Servetto 10:48
35 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia 10:51
36 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team 10:56
37 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling 11:10
38 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 11:16
39 Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team 11:35
40 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling 11:49
41 Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling 11:57
42 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team 12:10
43 Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia 12:19
44 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 12:20
45 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies 12:24
46 Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team 12:39
47 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team 12:48
48 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team 12:51
49 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec 13:09
50 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team 13:46
51 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team 14:28
52 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team 14:33
53 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto 14:39
54 Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team 14:42
55 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice 14:48
56 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sports 15:08
57 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 15:10
58 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team 15:25
59 Hui Zhang (Chn) Champion System - Max Success Sports s.t.
60 Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team 16:05
61 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec 16:58
62 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team 17:10
63 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 17:11
64 Raul Castano Yuste (Esp) Letua Cycling Team 17:51
65 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team 17:56
66 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 18:13
67 Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team 18:42
68 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team s.t.
69 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 18:54
70 Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins 19:12
71 Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team 19:17
72 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team 19:19
73 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia 19:48
74 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team 20:23
75 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia 20:43
76 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team 20:50
77 Vidal Celis (Esp) Footon-Servetto 20:52
78 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec 21:06
79 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team 21:08
80 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team s.t.
81 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran 21:09
82 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team s.t.
83 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team 21:10
84 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team s.t.
85 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec 21:18
86 Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia s.t.
87 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice 21:30
88 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice 22:16
89 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 22:37
90 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies 22:55
91 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri 23:21
92 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri 23:22
93 Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team 23:34
94 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins 24:00
95 Guo Hui (Chn) Champion System - Max Success Sports 24:53
96 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 25:28
97 Edgar Nohales Nieto (Esp) Letua Cycling Team 25:52
98 Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling 25:58
99 Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling 26:06
100 Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team 26:29
101 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins 27:03
102 Shu Seok Kyu (Kor) Seoul Cycling 28:20
103 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team 34:34
104 Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins 47:52
105 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sports 47:58

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login