Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

March 7/10 11:08 am - Le Tour de Langkawi: Stage 7 and final GC


Posted by Editoress on 03/7/10
 

Results from the final day of racing in Malaysia

 

Stage 7: Kuala Kubu Baru to Dataran Merdeka, 133.7 km
1 Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling 3:01:00
2 Vidal Celis (Esp) Footon-Servetto
3 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec
4 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia
5 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team
6 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team
7 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
8 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri
9 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran
10 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins
11 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling
12 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
13 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team
14 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins
15 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia
16 Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team
17 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team
18 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team
19 Jaco Venter (RSA) South Africa National Team
20 Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team
21 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team
22 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice
23 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
24 Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team
25 Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran
26 Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia
27 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team
28 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team
29 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies
30 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec
31 Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team
32 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia
33 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling
34 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team
35 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
36 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team
37 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
38 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team
39 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec
40 Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team
41 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto
42 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
43 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran
44 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri
45 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri
46 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
47 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri
48 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
49 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
50 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling
51 Ian McLeod (RSA) South Africa National Team
52 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice
53 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
54 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri
55 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies
56 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team
57 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
58 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team all s.t.
59 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 0:22
60 Raul Castano Yuste (Esp) Letua Cycling Team 0:23
61 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 0:28
62 Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team 0:36
63 Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team s.t.
64 Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team 0:40
65 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies 0:42
66 Guo Hui (Chn) Champion System - Max Success Sports 0:46
67 David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team 0:48
68 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran 0:49
69 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team 0:51
70 Alexis Rodriguez Hernandez (Esp) Letua Cycling Team
71 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri
72 Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling
73 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team all s.t.
74 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec 0:54
75 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 0:58
76 Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia
77 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto both s.t.
78 Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling 1:04
79 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling s.t.
80 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team 1:23
81 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins s.t.
82 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling 1:25
83 Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling 1:32
84 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec 1:48
85 Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins 2:04
86 Pengda Jiao (Chn) Champion System - Max Success Sports 2:26
87 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team
88 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sports both s.t.
89 Pedro Merino (Esp) Footon-Servetto 2:45
90 Hui Zhang (Chn) Champion System - Max Success Sports 3:17
91 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team 4:57
92 Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team 5:22
93 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team
94 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team
95 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team
96 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice
97 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team
98 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sports all s.t.
99 Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran 6:00
100 Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team 7:00
 
Final GC
1 José Rujano Guillen (Ven) ISD - Neri 24:07:58"
2 Hyo Suk Gong (Kor) Seoul Cycling at 2:07
3 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 2:39
4 Peter McDonald (Aus) Drapac Porsche Cycling 3:21
5 Amir Zargari (IRI) Azad University Iran 4:13
6 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto 4:54
7 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team s.t.
8 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto 4:58
9 Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 5:10
10 Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 5:46
11 Ruslan Pydgornyy (Ukr) ISD - Neri 5:56
12 Tonton Susanto (Ina) Azad University Iran 6:06
13 Jaco Venter (RSA) South Africa National Team 6:19
14 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec 6:40
15 Ian McLeod (RSA) South Africa National Team 6:55
16 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemical Cycling Team 6:59
17 Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling 7:40
18 Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazakhstan National Team 7:48
19 Jay Thomson (RSA) South Africa National Team 7:55
20 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies 8:26
21 Michael Matthews (Aus) Team Jayco - Skins 8:38
22 Mark O'Brien (Aus) Letua Cycling Team 8:45
23 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri 8:50
24 Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran 9:07
25 David McCann (Irl) Giant Asia Racing Team 9:27
26 Alexis Rodriguez Hernandez (Esp) Letua Cycling Team 9:57
27 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team 10:04
28 Lachlan Norris (Aus) Drapac Porsche Cycling 10:14
29 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team 10:15
30 Alex Coutts (GBr) Giant Asia Racing Team 10:19
31 Pengda Jiao (Chn) Champion System - Max Success Sports 10:43
32 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Geumsan Ginseng Asia 10:51
33 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 11:44
34 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team 11:47
35 Adiq Othman (Mas) Drapac Porsche Cycling 11:49
36 Rusli Amir (Mas) Malaysia National Team 12:10
37 Yong Li Ng (Mas) Letua Cycling Team 12:15
38 Ji Wen Low (Sin) Geumsan Ginseng Asia 12:19
39 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies 12:24
40 David Pell (Aus) Drapac Porsche Cycling 12:34
41 Ho Se Yong (Kor) Seoul Cycling 12:47
42 Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team 12:51
43 Boonratanatha Thurakit (Tha) Thailand National Team 13:15
44 Pedro Merino (Esp) Footon-Servetto 13:33
45 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team 13:46
46 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec 14:03
47 Abbas Saedi Tanha (IRI) Azad University Iran 14:29
48 Ali Fallanie (Mas) Malaysia National Team 14:33
49 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice 14:48
50 Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazakhstan National Team 15:14
51 Mohd Hafiz Rozli (Mas) Letua Cycling Team 15:18
52 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team 15:25
53 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto 15:37
54 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 16:01
55 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec 16:58
56 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team 17:10
57 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sports 17:34
58 Bradley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team 17:56
59 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 18:09
60 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 18:13
61 Raul Castano Yuste (Esp) Letua Cycling Team 18:14
62 Hui Zhang (Chn) Champion System - Max Success Sports 18:42
63 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 18:54
64 Christopher Jennings (RSA) South Africa National Team 19:17
65 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant Asia Racing Team 19:19
66 Yeong Uk Kim (Kor) Geumsan Ginseng Asia 19:48
67 Wang Meiyin (Chn) Marco Polo Cycling Team 19:50
68 Anuar Manan (Mas) Geumsan Ginseng Asia 20:43
69 Vidal Celis (Esp) Footon-Servetto 20:46
70 Bualoi Okart (Tha) Thailand National Team 20:50
71 René Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec 21:01
72 Salleh Zamri (Mas) Malaysia National Team 21:08
73 Hossein Nateghi (IRI) Azad University Iran 21:09
74 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team s.t.
75 Zainal Rizuan (Mas) Malaysia National Team 21:59
76 Rastra Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice 22:16
77 Igarashi Takeshi (Jpn) Geumsan Ginseng Asia s.t.
78 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 22:37
79 Liphongyu Nawuti (Tha) Thailand National Team 23:05
80 Rene Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec 23:06
81 Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri 23:21
82 Pierpaolo De Negri (Ita) ISD - Neri 23:22
83 Eugen Wacker (Kgz) Giant Asia Racing Team 23:34
84 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies 23:37
85 Richard Lang (Aus) Team Jayco - Skins 24:00
86 Fu Xing (Chn) Marco Polo Cycling Team 24:04
87 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team s.t.
88 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 25:28
89 Guo Hui (Chn) Champion System - Max Success Sports 25:39
90 Yilin Liu (Chn) Marco Polo Cycling Team 25:45
91 Stuart Shaw (Aus) Drapac Porsche Cycling 25:53
92 Christoff Van Heerden (RSA) South Africa National Team 26:04
93 Amrun Akmal (Mas) Malaysia National Team 26:29
94 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team 26:32
95 Patrick Lane (Aus) Team Jayco - Skins 26:42
96 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice 26:52
97 Rhys Pollock (Aus) Drapac Porsche Cycling 27:30
98 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco - Skins 28:26
99 Dennis Pohl (Ger) Giant Asia Racing Team 34:34
100 Edgar Nohales Nieto (Esp) Letua Cycling Team 34:52
101 Malcom Rudolph (Aus) Team Jayco - Skins 49:56
102 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sports 53:20


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login