Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 2 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

March 10/10 12:18 pm - Tirreno-Adriatico: Stage 1


Posted by Editoress on 03/10/10
 

Results from the first day of racing at the Tirreno-Adriatico,in Italy

 

Stage 1 was held under winter conditions with slippery roads leading to treacherous situations and crashes as the racers made their way from Livorno to Rosignano Solvay. A 4 man break: Gerdemann, Breschel, Lastras and Paolini, went away late (4k to go) in the race, and were caught by the bunch at the line. Gerdemann took the win over Lastras.

 

The 2 Canadians, Ryder Hesjedal and Michael Barry, finished 32nd and 47th with the same time as the winner

 

Stage 1: Livorno to Rosignano Solvay, 148 km
1 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 3:36:15
2 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne
3 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
4 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone
5 Yauheni Hutarovich (Blr) Francaise des Jeux
6 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne
7 Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions
8 Marco Bandiera (Ita) Team Katusha
9 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri
10 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
11 Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team
12 Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank
13 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
14 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team
15 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel - Euskadi
16 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox
17 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
18 Assan Bazayev (Kaz) Astana
19 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
20 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
21 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
22 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha
23 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
24 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
25 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo
26 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia
27 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
28 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
29 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
30 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
31 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
32 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
33 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia
34 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
35 Frédéric Guesdon (Fra) Francaise des Jeux
36 Markus Fothen (Ger) Team Milram
37 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
38 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Professional Cycling Team
39 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
40 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
41 Kim Kirchen (Lux) Team Katusha
42 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
43 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini
44 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
45 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini
46 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
47 Michael Barry (Can) Sky Professional Cycling Team
48 Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team
49 Inaki Isasi Flores (Esp) Euskaltel - Euskadi
50 Fabian Cancellara (Sui) Team Saxo Bank
51 Michael Albasini (Sui) Team HTC - Columbia
52 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
53 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
54 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
55 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo
56 Robert Gesink (Ned) Rabobank
57 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas-Doimo
58 Sebastian Lang (Ger) Omega Pharma-Lotto
59 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
60 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
61 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox
62 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
63 Nick Nuyens (Bel) Rabobank
64 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel - Euskadi
65 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
66 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
67 Rigoberto Uran Uran (Col) Caisse d'Epargne
68 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
69 Niki Terpstra (Ned) Team Milram
70 Christian Knees (Ger) Team Milram
71 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
72 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto
73 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) Euskaltel - Euskadi
74 Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
75 Olivier Bonnaire (Fra) Francaise des Jeux
76 Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
77 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
78 Thomas Frei (Sui) BMC Racing Team
79 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
80 Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin - Transitions
81 Francesco Reda (Ita) Quick Step
82 Allan Davis (Aus) Astana
83 Martin Elmiger (Sui) AG2R La Mondiale
84 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank
85 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
86 Arthur Vichot (Fra) Francaise des Jeux
87 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
88 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
89 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
90 Alan Perez Lezaun (Esp) Euskaltel - Euskadi
91 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
92 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
93 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas-Doimo
94 Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel - Euskadi
95 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
96 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
97 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
98 Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli
99 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel - Euskadi
100 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
101 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
102 Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto
103 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
104 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
105 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini
106 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
107 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise des Jeux
108 Tom Boonen (Bel) Quick Step
109 Yoann Offredo (Fra) Francaise des Jeux
110 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox
111 Paul Martens (Ger) Rabobank
112 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
113 Xabier Zandio Echaide (Esp) Caisse d'Epargne
114 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne
115 Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi
116 Andreas Klier (Ger) Cervelo Test Team
117 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
118 Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri
119 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
120 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri all s.t.
121 Andrey Zeits (Kaz) Astana 0:40
122 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:53
123 Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox 1:01
124 Marco Velo (Ita) Quick Step
125 Stijn Devolder (Bel) Quick Step
126 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
127 Leif Hoste (Bel) Omega Pharma-Lotto
128 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
129 Domenik Klemme (Ger) Team Saxo Bank
130 Ian Stannard (GBr) Sky Professional Cycling Team
131 Mirko Selvaggi (Ita) Astana
132 Servais Knaven (Ned) Team Milram
133 Leonardo Scarselli (Ita) ISD - Neri
134 Maarten Wynants (Bel) Quick Step
135 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
136 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team
137 Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team
138 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri
139 Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana
140 Roy Sentjens (Ned) Team Milram
141 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha
142 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
143 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank
144 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone all s.t.
145 Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne 1:16
146 Robert Hunter (RSA) Garmin - Transitions 1:57
147 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 2:10
148 Julian Dean (NZl) Garmin - Transitions 2:13
149 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team 3:50
150 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 4:57
151 Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha s.t.
152 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne 4:59
153 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team
154 Cameron Wurf (Aus) Androni Giocattoli
155 Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale
156 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
157 Mark Cavendish (GBr) Team HTC - Columbia
158 Bernhard Eisel (Aut) Team HTC - Columbia
159 George Hincapie (USA) BMC Racing Team
160 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Transitions
161 Lars Ytting Bak (Den) Team HTC - Columbia
162 Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Transitions
163 Bert Grabsch (Ger) Team HTC - Columbia
164 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
165 Matthew Wilson (Aus) Garmin - Transitions
166 Anthony Roux (Fra) Francaise des Jeux
167 Michiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-Lotto
168 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
169 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
170 Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank
171 Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri all s.t.
172 Mattia Gavazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 9:25
173 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 14:54
174 Diego Caccia (Ita) ISD - Neri s.t.
DNF Jussi Veikkanen (Fin) Francaise Des Jeux
DNS Massimo Giunti (Ita) Androni Giocattoli

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login