Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

March 12/10 15:10 pm - Tirreno-Adriatico: Stage 3


Posted by Editoress on 03/12/10
 

Daniele Bennati (Team Liquigas) took a popular win at the fourth stage of 45th Tirreno-Adriatico.

 

Contesting the sprint for the stage was Bennati, Petacchi (Lampre-Farnese Vini) and Bernahard Eisel (HTC Columbia) , Tyler Farar (Garmin - Transitions) and Juan Antonio Flecha (Sky Professional Cycling Team). With the win today, the 29 year old Bennati claimed the 42nd race win of his career.

 

During the press conference, Daniele Bennati remembered Franco Ballerini: "I imagined that I was seeing him at side of the road during the race..." he told the journalists.

 

With the win today Bennati takes over the leader's blue jersey and the lead in the points as well. The white jersey of best young rider is still worn by Rojas (Caisse d’Epargne). Finally, Caccia (Isd Neri) takes the green GPM leader jersey from his teammate, Grabovskyy.

 

Tomorrow there will be the longest stage of 45th Tirreno-Adariatico: from San Gemini to Chienti for 243 kilometres.

RCS Sport

 

 

sprint

 

Stage 3: San Miniato to Monsummano Terme, 159km
1 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo 3:54:09
2 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini
3 Bernhard Eisel (Aut) Team HTC - Columbia
4 Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions
5 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Professional Cycling Team
6 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
7 Assan Bazayev (Kaz) Astana
8 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team
9 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
10 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
11 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
12 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne
13 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
14 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
15 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
16 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
17 Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team
18 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel - Euskadi
19 Paul Martens (Ger) Rabobank
20 Kim Kirchen (Lux) Team Katusha
21 Tom Boonen (Bel) Quick Step
22 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto
23 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
24 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
25 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
26 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha
27 Yoann Offredo (Fra) Francaise des Jeux
28 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia
29 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
30 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo
31 George Hincapie (USA) BMC Racing Team
32 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
33 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
34 Inaki Isasi Flores (Esp) Euskaltel - Euskadi
35 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
36 Thomas Frei (Sui) BMC Racing Team
37 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
38 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
39 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
40 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
41 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
42 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
43 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
44 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
45 Christian Knees (Ger) Team Milram
46 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
47 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne
48 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
49 Robert Gesink (Ned) Rabobank
50 Michael Barry (Can) Sky Professional Cycling Team
51 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
52 Francesco Reda (Ita) Quick Step
53 Frédéric Guesdon (Fra) Francaise des Jeux
54 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team
55 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
56 Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank
57 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini
58 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne
59 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
60 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
61 Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto
62 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
63 Nick Nuyens (Bel) Rabobank
64 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
65 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
66 Alan Perez Lezaun (Esp) Euskaltel - Euskadi
67 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel - Euskadi
68 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
69 Markus Fothen (Ger) Team Milram
70 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
71 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Transitions
72 Rigoberto Uran Uran (Col) Caisse d'Epargne
73 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
74 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
75 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise des Jeux
76 Stijn Devolder (Bel) Quick Step
77 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas-Doimo
78 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia
79 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
80 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox
81 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
82 Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli
83 Fabian Cancellara (Sui) Team Saxo Bank
84 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
85 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
86 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
87 Michael Albasini (Sui) Team HTC - Columbia all s.t.
88 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel - Euskadi 0:19
89 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas-Doimo 0:24
90 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone s.t.
91 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri 0:42
92 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne 0:51
93 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini 1:27
94 Xabier Zandio Echaide (Esp) Caisse d'Epargne 1:29
95 Andrey Zeits (Kaz) Astana 1:41
96 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo 1:46
97 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini 2:12
98 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 2:12
99 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 3:28
100 Allan Davis (Aus) Astana
101 Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Transitions
102 Arthur Vichot (Fra) Francaise des Jeux
103 Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
104 Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team
105 Ian Stannard (GBr) Sky Professional Cycling Team
106 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
107 Marco Velo (Ita) Quick Step
108 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri
109 Marco Bandiera (Ita) Team Katusha
110 Cameron Wurf (Aus) Androni Giocattoli
111 Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin - Transitions
112 Maarten Wynants (Bel) Quick Step
113 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale all s.t.
114 Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri 6:40
115 Niki Terpstra (Ned) Team Milram s.t.
116 Andreas Klier (Ger) Cervelo Test Team 6:44
117 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 6:55
118 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank s.t.
119 Sebastian Lang (Ger) Omega Pharma-Lotto 7:23
120 Yauheni Hutarovich (Blr) Francaise des Jeux s.t.
121 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 9:15
122 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team s.t.
123 Mark Cavendish (GBr) Team HTC - Columbia 11:45
124 Servais Knaven (Ned) Team Milram
125 Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
126 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
127 Anthony Roux (Fra) Francaise des Jeux
128 Olivier Bonnaire (Fra) Francaise des Jeux
129 Matthew Wilson (Aus) Garmin - Transitions
130 Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank
131 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha
132 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
133 Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri
134 Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne
135 Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
136 Mirko Selvaggi (Ita) Astana
137 Bert Grabsch (Ger) Team HTC - Columbia
138 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
139 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
140 Robert Hunter (RSA) Garmin - Transitions
141 Domenik Klemme (Ger) Team Saxo Bank
142 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
143 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team
144 Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana
145 Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team
146 Mattia Gavazzi (Ita) Colnago - CSF Inox
147 Roy Sentjens (Ned) Team Milram
148 Michiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-Lotto
149 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team
150 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank
151 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
152 Lars Ytting Bak (Den) Team HTC - Columbia
153 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox
154 Martin Elmiger (Sui) AG2R La Mondiale
155 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
156 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
157 Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale
158 Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox
159 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox
160 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri
161 Diego Caccia (Ita) ISD - Neri
162 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
163 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
164 Julian Dean (NZl) Garmin - Transitions
165 Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi
166 Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel - Euskadi
167 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
168 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
169 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone all s.t.
DNF Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) Euskaltel - Euskadi
DNF Leonardo Scarselli (Ita) ISD - Neri
DNF Leif Hoste (Bel) Omega Pharma-Lotto
DNF Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
DNF Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
 
GC
1 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo 11.44:23
2 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram at 0:04
3 Tom Boonen (Bel) Quick Step s.t.
4 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne 0:08
5 Paul Martens (Ger) Rabobank
6 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini
7 Alan Perez Lezaun (Esp) Euskaltel - Euskadi all s.t.
8 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 0:10
9 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:13
10 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne 0:14
11 Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions
12 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
13 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
14 Assan Bazayev (Kaz) Astana
15 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team
16 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel - Euskadi
17 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha
18 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
19 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
20 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
21 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
22 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Professional Cycling Team
23 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
24 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
25 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
26 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
27 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
28 Inaki Isasi Flores (Esp) Euskaltel - Euskadi
29 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
30 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
31 Markus Fothen (Ger) Team Milram
32 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto
33 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
34 Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team
35 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
36 Kim Kirchen (Lux) Team Katusha
37 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo
38 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
39 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini
40 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
41 Michael Albasini (Sui) Team HTC - Columbia
42 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia
43 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
44 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
45 Thomas Frei (Sui) BMC Racing Team
46 Robert Gesink (Ned) Rabobank
47 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
48 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
49 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
50 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
51 Michael Barry (Can) Sky Professional Cycling Team
52 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
53 Frédéric Guesdon (Fra) Francaise des Jeux
54 Christian Knees (Ger) Team Milram
55 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel - Euskadi
56 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
57 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne
58 Francesco Reda (Ita) Quick Step
59 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
60 Fabian Cancellara (Sui) Team Saxo Bank
61 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
62 Nick Nuyens (Bel) Rabobank
63 Rigoberto Uran Uran (Col) Caisse d'Epargne
64 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
65 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
66 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
67 Yoann Offredo (Fra) Francaise des Jeux
68 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
69 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox
70 Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli
71 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
72 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas-Doimo
73 Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto
74 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
75 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
76 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise des Jeux
77 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank all s.t.
78 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel - Euskadi 0:33
79 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone 0:38
80 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri 0:56
81 Stijn Devolder (Bel) Quick Step 1:15
82 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas-Doimo 1:31
83 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini 1:41
84 Xabier Zandio Echaide (Esp) Caisse d'Epargne 2:12
85 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 2:26
86 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini s.t.
87 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia 2:38
88 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale 2:39
89 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo 2:55
90 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team 3:40
91 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 3:42
92 Allan Davis (Aus) Astana
93 Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin - Transitions
94 Arthur Vichot (Fra) Francaise des Jeux
95 Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
96 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step all s.t.
97 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri 4:40
98 Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team 4:43
99 Maarten Wynants (Bel) Quick Step s.t.
100 Andrey Zeits (Kaz) Astana 5:00
101 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 5:11
102 George Hincapie (USA) BMC Racing Team 5:13
103 Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank s.t.
104 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne 6:04
105 Marco Bandiera (Ita) Team Katusha 6:07
106 Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri 6:54
107 Andreas Klier (Ger) Cervelo Test Team 6:58
108 Marco Velo (Ita) Quick Step 7:08
109 Yauheni Hutarovich (Blr) Francaise des Jeux 7:57
110 Cameron Wurf (Aus) Androni Giocattoli 8:40
111 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank 8:41
112 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale s.t.
113 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 9:29
114 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team s.t.
115 Sebastian Lang (Ger) Omega Pharma-Lotto 10:00
116 Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team 11:59
117 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
118 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone
119 Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
120 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox
121 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
122 Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel - Euskadi all s.t.
123 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha 13:00
124 Mirko Selvaggi (Ita) Astana
125 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone both s.t.
126 Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne 13:15
127 Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox 13:33
128 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Transitions 13:50
129 Ian Stannard (GBr) Sky Professional Cycling Team 14:17
130 Olivier Bonnaire (Fra) Francaise des Jeux 14:24
131 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
132 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
133 Martin Elmiger (Sui) AG2R La Mondiale
134 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
135 Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi all s.t.
136 Bernhard Eisel (Aut) Team HTC - Columbia 14:43
137 Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana 15:25
138 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
139 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank both s.t.
140 Niki Terpstra (Ned) Team Milram 15:31
141 Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Transitions 15:34
142 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo 15:36
143 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step 16:34
144 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 16:39
145 Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri 16:58
146 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale s.t.
147 Domenik Klemme (Ger) Team Saxo Bank 17:24
148 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox 18:45
149 Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha 19:19
150 Anthony Roux (Fra) Francaise des Jeux 19:23
151 Matthew Wilson (Aus) Garmin - Transitions
152 Michiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-Lotto
153 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team all s.t.
154 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 19:43
155 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team 20:13
156 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank 20:36
157 Robert Hunter (RSA) Garmin - Transitions 20:39
158 Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank 21:33
159 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri s.t.
160 Servais Knaven (Ned) Team Milram 22:34
161 Roy Sentjens (Ned) Team Milram s.t.
162 Julian Dean (NZl) Garmin - Transitions 22:49
163 Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale 23:41
164 Lars Ytting Bak (Den) Team HTC - Columbia 25:35
165 Mark Cavendish (GBr) Team HTC - Columbia 26:32
166 Bert Grabsch (Ger) Team HTC - Columbia 26:32
167 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team s.t.
168 Diego Caccia (Ita) ISD - Neri 29:11
169 Mattia Gavazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 31:02

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login