Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

March 26/10 20:43 pm - Vuelta Ciclista al Uruguay: Stage 1, Veilleux 8th


Posted by Editoress on 03/26/10
 

Results from the first day of racing in Uruguay

Stage 1: Montevideo to Rocha, 179.3 km
1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 5:01:02
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
3 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
4 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur
5 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla
6 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic
7 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
8 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies
9 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
10 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies
11 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet
12 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa all s.t.
13 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy 0:04
14 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner
15 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba
16 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba
17 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
18 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic
19 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner
20 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores
21 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA
22 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur
23 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
24 Milton Wynants (Uru) Porongos De Flores
25 Freddy Peralta (Uru) C.C. Fenix
26 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
27 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
28 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla
29 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas
30 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur
31 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner
32 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak
33 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli
34 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores
35 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores
36 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores
37 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies
38 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
39 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores
40 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies
41 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak
42 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida
43 Andrew Randell (Can) Spidertech Planet p/b Energy
44 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet
45 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa
46 Diego Garabito (Col) Aerocat USA
47 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies
48 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix
49 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba
50 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
51 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix
52 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet
53 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix
54 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
55 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA
56 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer
57 Simon Lambert (Can) Spidertech Planet p/b Energy all s.t.
58 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores 0:13
59 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba s.t.
60 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet 0:32
61 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa 0:40
62 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy
63 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy both s.t.
64 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer 0:45
65 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur
66 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli
67 Matias Vidal (Uru) CC Olimpico Juvenil
68 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer
69 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil
70 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense
71 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli
72 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba
73 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA
74 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer
75 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy
76 Marcos Arriagada (Chi) Funvic
77 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak all s.t.
78 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli 0:55
79 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli
80 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores
81 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores all s.t.
82 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak 1:00
83 Fernando Cardozo (Uru) C.C. Fenix
84 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores
85 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida all s.t.
86 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer 2:14
87 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba 2:38
88 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Maroñas 2:41
89 Pedro Autran (Bra) Funvic 2:42
90 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic
91 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas
92 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli
93 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas
94 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil
95 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo
96 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner
97 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla
98 Luis Aquino (Uru) San Antonio De Florida
99 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas
100 Federico Diaz (Uru) Arco Iris
101 Daniel Soeiro (Bra) Funvic
102 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak
103 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA
104 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol
105 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner
106 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak
107 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo
108 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer
109 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet
110 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla all s.t.
111 David Wiswell (USA) Aerocat USA 2:47
112 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores s.t.
113 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris 3:04
114 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense 3:55
115 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense 5:26
116 Alvaro Ramiro Araujo (Uru) Estudiantes El Colla 10:22
117 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol 10:29
118 Juan Chavez (Uru) Arco Iris 14:34
119 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 14:39
120 Diego German Aguiar (Uru) Pedal Carmelo s.t.
121 Traba Washington (Uru) Cycles Peñarol 14:43
122 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 15:12
123 Gustavo Aquino (Uru) San Antonio De Florida 15:14
124 Gustavo Hernandez (Uru) San Antonio De Florida
125 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet both s.t.
126 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas 15:29
127 Andres Gomez (Uru) Estudiantes El Colla 16:27
128 Fabian Valenzuela (Uru) C.C. Palmirense
129 Daniel Suarez (Uru) Pedal Carmelo both s.t.
130 Gustabo Melo (Uru) Cycles Peñarol 51:03
131 Gustabo Rojas (Uru) Cycles Peñarol s.t.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login