Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

March 30/10 9:26 am - Vuelta Ciclista al Uruguay: Stage 4, Boivin on podium


Posted by Editoress on 03/30/10
 

Results from the 4th stage in Uruguay. Spidertech Planet p/b Energy's Guillaume Boivin gets a podium appearance

 

Stage 4: Durazano to Tuacuarembó, 197.5 km
1 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak 4:50:42
2 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
3 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy
4 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas
5 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic
6 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba all s.t.
7 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur 0:03
8 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner
9 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
10 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores
11 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies
12 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy
13 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores
14 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
15 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
16 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
17 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
18 Marcos Arriagada (Chi) Funvic
19 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba
20 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur
21 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA
22 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo
23 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer
24 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa
25 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores
26 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer
27 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies
28 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
29 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia all s.t.
30 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic 0:11
31 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech Planet p/b Energy s.t.
32 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer 0:13
33 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner 0:15
34 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa 0:17
35 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
36 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida
37 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas
38 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
39 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet
40 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores
41 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris
42 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies
43 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense
44 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur
45 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli
46 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida
47 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo
48 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet
49 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores
50 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas
51 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic
52 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
53 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner
54 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies
55 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia all s.t.
56 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet 0:24
57 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet 0:25
58 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet
59 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix
60 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak
61 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas
62 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli
63 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer
64 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer
65 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba
66 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak
67 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba
68 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies
69 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA
70 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak
71 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla
72 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba
73 Daniel Soeiro (Bra) Funvic
74 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner
75 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores
76 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli
77 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores all s.t.
78 Pedro Autran (Bra) Funvic 0:31
79 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla
80 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak
81 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner
82 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas
83 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak
84 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer all s.t.
85 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol 0:35
86 Federico Diaz (Uru) Arco Iris s.t.
87 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 0:39
88 Diego Garabito (Col) Aerocat USA 0:42
89 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy 0:47
90 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol 1:30
91 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense
92 Diego German Aguiar (Uru) Pedal Carmelo both s.t.
93 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 1:32
94 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 1:40
95 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA 0:03
96 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy
97 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur
98 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla
99 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa all s.t.
100 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 03:05
101 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli 0:03
102 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli s.t.
103 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 7:49
104 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores s.t.
105 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense 11:15
106 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA s.t.
107 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix 11:28
108 Juan Chavez (Uru) Arco Iris
109 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla both s.t.
110 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores 11:47
111 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli
112 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix
113 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba
114 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet all s.t.
115 David Wiswell (USA) Aerocat USA 14:17
DNF Fabian Valenzuela (Uru) C.C. Palmirense
DNF Matias Vidal (Uru) CC Olimpico Juvenil
DNF Andrew Randell (Can) Spidertech Planet p/b Energy
DNF Andres Gomez (Uru) Estudiantes El Colla
GC
1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 17:57:55
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia at 0:17
3 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies 0:32
4 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur
5 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa both s.t.
6 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores 0:39
7 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner 0:42
8 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli s.t.
9 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 0:46
10 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia s.t.
11 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 0:52
12 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa 1:03
13 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies 1:04
14 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA 1:07
15 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores 1:22
16 Marcos Arriagada (Chi) Funvic 1:23
17 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa s.t.
18 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 1:55
19 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer 2:24
20 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak 2:57
21 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix 3:05
22 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores 3:48
23 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
24 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak both s.t.
25 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur 3:51
26 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa 3:51
27 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 3:56
28 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA 3:59
29 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic 4:13
30 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur
31 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies
32 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida
33 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies
34 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix all s.t.
35 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy 4:16
36 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet 4:17
37 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil 4:21
38 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur 4:24
39 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba 4:30
40 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores 4:31
41 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet 4:33
42 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli 4:42
43 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense 4:43
44 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores 4:45
45 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer 4:48
46 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy 4:49
47 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba 5:02
48 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak 5:14
49 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy 5:18
50 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak 5:29
51 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa 5:51
52 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores 5:54
53 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy 5:58
54 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer 6:09
55 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 6:16
56 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida 6:23
57 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli 6:47
58 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner 7:09
59 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak 7:14
60 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies 7:15
61 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet 7:19
62 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores 7:25
63 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba 8:24
64 Federico Diaz (Uru) Arco Iris 10:37
65 Pedro Autran (Bra) Funvic 10:44
66 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak 11:16
67 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba 12:25
68 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli 14:20
69 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo 16:12
70 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix 19:11
71 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores 19:23
72 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 23:10
73 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba 23:14
74 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla 23:18
75 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech Planet p/b Energy 23:24
76 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner 23:40
77 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner 24:06
78 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet 24:09
79 Diego Garabito (Col) Aerocat USA 24:24
80 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli 24:25
81 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA 24:43
82 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer 24:49
83 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo 25:58
84 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 26:15
85 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas 26:24
86 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer 26:32
87 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas 26:32
88 Daniel Soeiro (Bra) Funvic 26:32
89 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla 26:38
90 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris 26:40
91 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner 26:40
92 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 27:53
93 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer 28:46
94 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 30:01
95 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli 31:27
96 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 32:14
97 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla 32:53
98 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla 33:06
99 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas 34:03
100 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet 35:00
101 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix 35:05
102 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 35:34
103 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense 35:47
104 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense 36:53
105 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol 37:17
106 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA 38:27
107 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet 38:52
108 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 39:44
109 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol 42:41
110 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas 44:38
111 David Wiswell (USA) Aerocat USA 46:12
112 Diego German Aguiar (Uru) Pedal Carmelo 46:56
113 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 50:00
114 Juan Chavez (Uru) Arco Iris 59:02
115 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba a 01:03:00

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login