Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

March 30/10 18:45 pm - Vuelta Ciclista al Uruguay: Stage 5


Posted by Editoress on 03/30/10
 

Results from the 5th stage in Uruguay

 

Stage 5: Tacuarembó to Salto, 134.4 km
1 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 2:59:44
2 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
3 Pedro Autran (Bra) Funvic
4 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner
5 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
6 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA
7 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas
8 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak
9 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy
10 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner
11 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies
Ex- Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies
Ex- David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies
Ex- Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
Ex- Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies
Ex- Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies
Ex- Julio Herrera (Ven) Acme-Colner
Ex- Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner
Ex- Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner
Ex- Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli
Ex- Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli
Ex- Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli
Ex- Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli
Ex- Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli
Ex- Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli
Ex- Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla
Ex- Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla
Ex- Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla
Ex- Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla
Ex- Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores
Ex- Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores
Ex- Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
Ex- Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores
Ex- Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores
Ex- Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida
Ex- Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida
Ex- Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores
Ex- Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores
Ex- Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores
Ex- Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores
Ex- Nemesio García (Uru) Porongos De Flores
Ex- Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo
Ex- Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo
Ex- Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo
Ex- Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo
Ex- Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa
Ex- Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
Ex- Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
Ex- Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa
Ex- Reldys Perez (Cub) Selección Cuba
Ex- Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba
Ex- Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba
Ex- Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba
Ex- Ramon Martin (Cub) Selección Cuba
Ex- Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer
Ex- Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer
Ex- Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer
Ex- Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer
Ex- Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer
Ex- Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer
Ex- Richard Mechelk (Uru) Arco Iris
Ex- Federico Diaz (Uru) Arco Iris
Ex- Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas
Ex- Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas
Ex- Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas
Ex- Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas
Ex- Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA
Ex- Diego Garabito (Col) Aerocat USA
Ex- Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA
Ex- Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA
Ex- Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy
Ex- Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic
Ex- Daniel Soeiro (Bra) Funvic
Ex- Flavio Dos Santos (Bra) Funvic
Ex- Marcos Arriagada (Chi) Funvic
Ex- Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet
Ex- Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet
Ex- Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet
Ex- Rober Banach (Pol) Mroz Activejet
Ex- Bart Banach (Pol) Mroz Activejet
Ex- Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak
Ex- Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak
Ex- Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak
Ex- Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak
Ex- Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak
Ex- Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil
Ex- Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil
Ex- Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
Ex- Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix
Ex- Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix
Ex- Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix
Ex- Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur
Ex- Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur
Ex- Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur
Ex- Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur
Ex- Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense
Ex- Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense
Ex- Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense
Ex- Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
Ex- Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
Ex- Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
Ex- Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
Ex- Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
Ex- Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
Ex- Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol all s.t.
Ex- Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol
107 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet 0:36
108 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 0:56
109 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy 1:39
110 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech Planet p/b Energy 2:38
111 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy s.t.
112 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba 10:27
113 Juan Chavez (Uru) Arco Iris 22:00
DNF Diego German Aguiar (Uru) Pedal Carmelo
DNF David Wiswell (USA) Aerocat USA
 
GC
1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 20:57:39
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia at 0:17
3 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies 0:32
4 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur  
5 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa both s.t.
6 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores 0:39
7 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner 0:42
8 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli s.t.
9 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 0:46
10 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia s.t.
11 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 0:52
12 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa 1:03
13 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies 1:04
14 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA 1:05
15 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores 1:22
16 Marcos Arriagada (Chi) Funvic 1:23
17 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa s.t.
18 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 1:55
19 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer 2:24
20 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak 2:57
21 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix 3:05
22 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa 3:45
23 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 3:46
24 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores 3:48
25 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores  
26 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak both s.t.
27 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur 3:51
28 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA 3:59
29 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic 4:13
30 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur  
31 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies  
32 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida  
33 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies  
34 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix all s.t.
35 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy 4:16
36 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet 4:17
37 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil 4:21
38 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur 4:24
39 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba 4:30
40 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores 4:31
41 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet 4:33
42 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli 4:42
43 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores s.t.
44 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense 4:43
45 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer 4:48
46 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba 5:00
47 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak 5:14
48 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy 5:18
49 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak 5:29
50 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa 5:51
51 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores 5:54
52 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer 6:09
53 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 6:16
54 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida 6:23
55 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli 6:47
56 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner 7:09
57 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak 7:14
58 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies 7:15
59 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet 7:19
60 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores 7:25
61 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy 7:27
62 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy 7:37
63 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba 8:24
64 Federico Diaz (Uru) Arco Iris 10:37
65 Pedro Autran (Bra) Funvic 10:44
66 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak 11:16
67 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba 12:25
68 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli 14:20
69 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo 16:12
70 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix 19:11
71 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores 19:23
72 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 23:09
73 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba 23:14
74 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla 23:18
75 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner 23:40
76 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner 24:05
77 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet 24:09
78 Diego Garabito (Col) Aerocat USA 24:24
79 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli 24:25
80 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA 24:43
81 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer 24:49
82 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo 25:58
83 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech Planet p/b Energy 26:02
84 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 26:08
85 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas 26:24
86 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer 26:32
87 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas  
88 Daniel Soeiro (Bra) Funvic both s.t.
89 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla 26:38
90 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris 26:40
91 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner s.t.
92 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 27:53
93 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer 28:46
94 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 30:57
95 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli 31:27
96 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 32:14
97 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla 32:53
98 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla 33:06
99 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas 34:03
100 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix 35:05
101 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 35:34
102 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet 35:36
103 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense 35:47
104 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense 36:53
105 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol 37:17
106 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA 38:27
107 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet 38:52
108 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 39:44
109 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol 42:41
110 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas 44:38
111 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 50:00
112 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba 1:13:27
113 Juan Chavez (Uru) Arco Iris 1:21:02

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login