Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

April 3/10 19:55 pm - Vuelta Ciclista al Uruguay: Stages 7 through 9


Posted by Editoress on 04/3/10
 

Results for Stages 7a through 9 in Uruguay. Canadians have had some great results with 2 podiums and now a top 5 in GC

 

Stage 7a: Cardona to Mercedes, 98.4 km
1 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 2:20:58
2 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner
3 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer
4 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy
5 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores
6 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet
7 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba
8 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa
9 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
10 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner
11 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores
12 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet
13 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba
14 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet
15 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner
16 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba
17 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur
18 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA
19 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic
20 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies
21 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies
22 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic
23 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech p/b Planet Energy
24 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo
25 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
26 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
27 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
28 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur
29 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
30 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
31 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
32 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas
33 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur
34 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli
35 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies
36 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida
37 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy
38 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
39 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla
40 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
41 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba
42 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
43 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
44 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris
45 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur
46 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol
47 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense
48 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa
49 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores
50 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies
51 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores
52 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla
53 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer
54 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida
55 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores
56 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores
57 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix
58 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer
59 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer
60 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo
61 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies
62 Marcos Arriagada (Chi) Funvic
63 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet
64 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix
65 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak
66 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak
67 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli
68 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer
69 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
70 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo
71 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak
72 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix
73 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli
74 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas
75 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA
76 Juan Chavez (Uru) Arco Iris
77 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA
78 Federico Diaz (Uru) Arco Iris
79 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo
80 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense
81 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil
82 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas
83 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli
84 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet
85 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla
86 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba
87 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner
88 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli
89 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner
90 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas
91 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak
92 Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy
93 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba
94 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer
95 Daniel Soeiro (Bra) Funvic
96 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense
97 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol
98 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli
99 Pedro Autran (Bra) Funvic
100 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
101 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla
102 Diego Garabito (Col) Aerocat USA
103 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores
104 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak
105 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores
106 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas all s.t.
107 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 0:35
108 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet 0:37
109 Mark Batty (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:44
110 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores
111 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak both s.t.
 
Stage 7b: Mercedes to Dolores ITT, 35.5 km
1 Pedro Autran (Bra) Funvic 0:47:26
2 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies at 0:49
3 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 1:18
4 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores 1:21
5 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic 1:23
6 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli 1:36
7 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 1:42
8 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 1:56
9 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies 2:02
10 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet 2:19
11 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 2:23
12 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa 2:26
13 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa 2:35
14 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies 2:40
15 Marcos Arriagada (Chi) Funvic 2:46
16 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix 2:46
17 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 2:50
18 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa 3:32
19 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli 3:34
20 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 3:50
21 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores 3:53
22 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak 4:01
23 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner 4:05
24 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa 4:16
25 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix 4:18
26 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 4:19
27 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba 4:22
28 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner 4:27
29 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur 4:30
30 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 4:48
31 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores 4:52
32 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 5:01
33 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 5:18
34 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer 5:35
35 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur 5:44
36 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix 5:47
37 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer 5:47
38 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak 5:48
39 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli 5:53
40 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida 6:00
41 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense 6:01
42 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli 6:03
43 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli 6:13
44 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies 6:14
45 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 6:18
46 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores 6:31
47 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak 6:36
48 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores 6:56
49 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense 7:00
50 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba 7:14
51 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur 7:25
52 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer 7:26
53 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores 7:27
54 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa 7:30
55 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak 7:42
56 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 7:46
57 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA 7:54
58 Daniel Soeiro (Bra) Funvic 7:54
59 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 8:11
60 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 8:15
61 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies 8:16
62 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas 8:17
63 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix 8:41
64 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech p/b Planet Energy 8:46
65 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores 8:59
66 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 9:00
67 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner 9:04
68 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba 9:06
69 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba 9:09
70 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner 9:11
71 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba 9:12
72 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida 9:18
73 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer 9:34
74 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet 9:39
75 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet 9:39
76 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak 9:42
77 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil 10:09
78 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla 10:10
79 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo 10:12
80 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur 10:22
81 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet 10:30
82 Mark Batty (Can) Spidertech p/b Planet Energy 10:31
83 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner 10:39
84 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet 10:46
85 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla 10:52
86 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense 11:00
87 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla 11:11
88 Federico Diaz (Uru) Arco Iris 11:15
89 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 11:34
90 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris 11:52
91 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo 11:54
92 Diego Garabito (Col) Aerocat USA 11:57
93 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer 12:13
94 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas 12:33
95 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer 12:49
96 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol 12:51
97 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 12:57
98 Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy 13:09
99 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas 13:12
100 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol 13:20
101 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli 13:23
102 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas 13:44
103 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA 13:45
104 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet 14:56
105 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba 15:03
106 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 15:25
107 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA 19:24
108 Juan Chavez (Uru) Arco Iris 19:36
 
Stage 8: Mercedes to Delores, 170.8 km
1 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 3:52:50
2 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores
3 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet
4 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner
5 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic
6 Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy
7 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
8 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas
9 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
10 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies all s.t.
11 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner 0:03
12 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli
13 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
14 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
15 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner
16 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur
17 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur
18 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies
19 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
20 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies
21 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa
22 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix
23 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA
24 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
25 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores
26 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba
27 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba
28 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba
29 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy
30 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur
31 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida
32 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
33 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
34 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa
35 Marcos Arriagada (Chi) Funvic
36 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic
37 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores
38 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
39 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer
40 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
41 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense
42 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer
43 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies
44 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner
45 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur
46 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores
47 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies
48 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
49 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla
50 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies all s.t.
51 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 0:16
52 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo 0:19
53 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol
54 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil
55 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores
56 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla
57 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli
58 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak
59 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba
60 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix
61 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA
62 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil
63 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense
64 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer
65 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
66 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas
67 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli
68 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet
69 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA
70 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida
71 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet
72 Daniel Soeiro (Bra) Funvic
73 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner
74 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas
75 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet
76 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak
77 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak
78 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak
79 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak
80 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris
81 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo
82 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet
83 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores
84 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix
85 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores
86 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba
87 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba
88 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer
89 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli
90 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet all s.t.
91 Diego Garabito (Col) Aerocat USA 0:33
92 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:38
93 Pedro Autran (Bra) Funvic 0:41
94 Federico Diaz (Uru) Arco Iris
95 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas 1:04
96 Mark Batty (Can) Spidertech p/b Planet Energy 1:24
97 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer 0:03
98 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic s.t.
99 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 2:45
100 Juan Chavez (Uru) Arco Iris s.t.
101 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas 3:25
102 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla 6:16
103 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli 9:09
104 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo
105 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol both s.t.
106 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer 19:32
 
Stage 9: Mercedes to San José, 165.4 km
1 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 4:01:11
2 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
3 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
4 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic
5 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner
6 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy
7 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet
8 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner
9 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA
10 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA
11 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
12 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
13 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores
14 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas
15 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur
16 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
17 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech p/b Planet Energy
18 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli
19 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak
20 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies
21 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet
22 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba
23 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy
24 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
25 Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy
26 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer
27 Mark Batty (Can) Spidertech p/b Planet Energy
28 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
29 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak
30 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
31 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba
32 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
33 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa
34 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer
35 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
36 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies
37 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
38 Marcos Arriagada (Chi) Funvic
39 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies
40 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
41 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer
42 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA
43 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores
44 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur
45 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli
46 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores
47 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix
48 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix all s.t.
49 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies 0:19
50 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies s.t.
51 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur 1:33
52 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense
53 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur
54 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores
55 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet all s.t.
56 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak 1:36
57 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak
58 Diego Garabito (Col) Aerocat USA
59 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer
60 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida
61 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet
62 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak all s.t.
63 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida 10:19
64 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba s.t.
65 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 11:15
66 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner
67 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner
68 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores
69 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas
70 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas
71 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer
72 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba
73 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa
74 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo
75 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla
76 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix
77 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores
78 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil
79 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas
80 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense
81 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer
82 Federico Diaz (Uru) Arco Iris
83 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner
84 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
85 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba
86 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores
87 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet
88 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba
89 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet
90 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli
91 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores all s.t.
92 Daniel Soeiro (Bra) Funvic 12:55
93 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla
94 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris
95 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla
96 Pedro Autran (Bra) Funvic all s.t.
97 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 12:58
98 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo 13:01
99 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas 13:03
100 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 13:06
101 Juan Chavez (Uru) Arco Iris 13:12
102 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol 19:13
103 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 21:42
104 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol s.t.
 
GC
1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 36:01:05
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia at 0:48
3 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli 1:07
4 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 1:22
5 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa 1:47
6 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 1:58
7 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa 2:27
8 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 2:31
9 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies 2:33
10 Marcos Arriagada (Chi) Funvic 2:58
11 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa 3:44
12 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner 3:51
13 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies 3:51
14 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores 3:55
15 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores 4:04
16 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic 4:25
17 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 5:03
18 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies 5:20
19 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur 5:24
20 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet 5:40
21 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix 5:47
22 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix 6:09
23 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa 6:50
24 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 7:04
25 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies 7:37
26 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba 7:41
27 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA 7:47
28 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak 8:35
29 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur 8:46
30 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 8:55
31 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli 9:40
32 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak 10:07
33 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 10:51
34 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida 10:54
35 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak 11:05
36 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer 11:16
37 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores 11:49
38 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur 12:11
39 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores 12:18
40 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense 12:21
41 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies 12:37
42 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 12:54
43 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur 13:02
44 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer 14:32
45 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak 17:56
46 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet 18:47
47 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak 19:39
48 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores 19:48
49 Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy 20:16
50 Mark Batty (Can) Spidertech p/b Planet Energy 20:22
51 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa 23:25
52 Pedro Autran (Bra) Funvic 23:25
53 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA 23:28
54 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba 23:34
55 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores 23:47
56 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet 24:32
57 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida 24:49
58 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil 24:50
59 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner 26:40
60 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores 27:25
61 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba 27:50
62 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba 29:17
63 Federico Diaz (Uru) Arco Iris 32:34
64 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 33:23
65 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner 33:33
66 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet 33:37
67 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer 34:57
68 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech p/b Planet Energy 35:18
69 Diego Garabito (Col) Aerocat USA 37:16
70 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer 37:28
71 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer 37:32
72 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA 37:33
73 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba 37:48
74 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner 37:49
75 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix 38:31
76 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo 38:45
77 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix 39:57
78 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli 40:58
79 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 43:03
80 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla 43:32
81 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 45:05
82 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas 45:46
83 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner 45:48
84 Daniel Soeiro (Bra) Funvic 46:45
85 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer 47:58
86 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo 48:16
87 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 49:47
88 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris 50:32
89 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 50:40
90 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet 51:49
91 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas 52:31
92 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense 52:58
93 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 54:09
94 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla 55:27
95 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla 56:04
96 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas 58:07
97 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet 58:51
98 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas 1:09:58
99 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol 1:16:43
100 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 1:17:25
101 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol 1:17:45
102 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 1:22:37
103 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba 1:32:40
104 Juan Chavez (Uru) Arco Iris 1:55:21

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login