Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

April 4/10 8:43 am - Tour of Thailand: Stage 2


Posted by Editoress on 04/4/10
 

Results from the 2nd stage in Thailand

Will Routley reports
"We rode the front all day, then 30 km from the finish all hell broke loose, I took off in a group of 15 and Keil came across, so it was perfect for us, then I double flatted! Got freakin' dropped way out the back, and am totally out of it now!

Keil stayed in yellow, had to ride for all he was worth being our only guy in the front group."

Stage 2 (April 2nd): Ubon Ratchathani to Mukdahan, 177.5 km
1 David McCann (Irl) Giant Asia Racing 4:07:51
2 Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team
3 Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team
4 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team
5 Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team
6 Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System
7 Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing Team
8 Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team
9 Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team
10 Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team
11 Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team
12 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
13 Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team
14 Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team
15 Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club
16 Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club
17 Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team
18 Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team
19 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
20 Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda
21 Fredborg Jonas (Den) Designabrookers
22 Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
23 Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team
24 Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN
25 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sport
26 Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team
27 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies
28 Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club
29 Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team
30 Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team
31 Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club
32 White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team
33 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
34 Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System
35 Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies
36 Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team
37 Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System
38 Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team
39 Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team
40 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team
41 Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN
42 Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
43 Tomoya Kanoh (Jpn) Bridge Stone Ancho
44 Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team
45 Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team
46 Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team
47 Hammer Martin (Den) Designabrookers
48 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
49 Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team
50 Tivers Brett (NZl) Plan B Racing
51 Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team
52 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team
53 Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team
54 Parno (Ina) Custom Cycling Club
55 Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asian Racing
56 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing
57 Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team
58 Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team
59 Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team
60 Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing
61 Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team
62 Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
63 Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team
64 Masaru Fukuhara (Jpn) Bridge Stone Ancho
65 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
66 Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridge Stone Ancho
67 Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team
68 Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team
69 Wells Elliott (Aus) Plan B Racing
70 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
71 Jiang Kun (Chn) Champion System - Max Success Sport all s.t.
72 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team 0:19
73 Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team 2:27
74 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing
75 Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing
76 Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team
77 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team
78 Ting Pong Lam (HKg) CS Racing
79 Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team
80 Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team 2:45
81 Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing
82 Hao Liu (Chn) Champion System - Max Success Sport
83 Sherwin Carrera (Phi) 7-Eleven Racing Team all s.t.
84 Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team 2:53
85 Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team
86 Ming Xing Xue (Chn) Champion System - Max Success Sport
87 Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team
88 Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team
89 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sport
90 Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team
91 Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team
92 Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing
93 Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN
94 Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System
95 Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team
96 Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN
97 Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team
98 Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team
99 Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing Team
100 Wai Man Chau (HKg) CS Racing
101 Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda
102 Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda
103 Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team
104 Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team
105 Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team
106 Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team
107 Lilholt Guytan (Den) Designabrookers
108 Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team
109 William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda
110 Kenji Itami (Jpn) Bridge Stone Ancho
111 Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridge Stone Ancho all s.t.
112 Fadzli Mohamed (Sin) Fuji Asian Racing 4:03
113 Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN
114 Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team both s.t.
115 Han Yu Lin (Tpe) Fuji Asian Racing 4:55
116 Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team 6:41
117 Doyle Rob (Aus) Plan B Racing
118 Rasmussen Jack (Den) Designabrookers both s.t.
119 Higuma Yusuke (Jpn) Fuji Asian Racing 9:55
120 Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda 11:25
121 Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team
122 David John Tonks (GBr) CS Racing both s.t.
123 Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team 12:55
124 Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team 14:17
125 Lauge Mike (Den) Designabrookers 17:43
DNF Furmston Daniel (Aus) Plan B Racing
DNF Davis Sam (Aus) Plan B Racing
 
GC
1 Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda 4:14:31
2 White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team at 0:15
3 David Mccann (Irl) Giant Asia Racing 0:16
4 Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System 0:20
5 Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asian Racing 0:21
6 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies 0:23
7 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 0:24
8 Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System s.t.
9 Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN 0:25
10 Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team 0:31
11 Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System 0:32
12 Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team
13 Hammer Martin (Den) Designabrookers
14 Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team
15 Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team all s.t.
16 Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team 0:33
17 Tivers Brett (NZl) Plan B Racing 0:34
18 Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team 0:35
19 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team
20 Jiang Kun (Chn) Champion System - Max Success Sport both s.t.
21 Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team 0:36
22 Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team
23 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies both s.t.
24 Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team 0:37
25 Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies s.t.
26 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sport 0:38
27 Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN s.t.
28 Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club 0:39
29 Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team s.t.
30 Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team 0:40
31 Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team s.t.
32 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team 0:41
33 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team s.t.
34 Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team 0:43
35 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing s.t.
36 Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team 0:44
37 Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team
38 Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team both s.t.
39 Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing Team 0:45
40 Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team 0:46
41 Tomoya Kanoh (Jpn) Bridge Stone Ancho
42 Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team both s.t.
43 Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team 0:49
44 Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team
45 Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridge Stone Ancho both s.t.
46 Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team 0:50
47 Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team
48 Parno (Ina) Custom Cycling Club both s.t.
49 Fredborg Jonas (Den) Designabrookers 0:51
50 Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing
51 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team both s.t.
52 Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team 0:52
53 Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team
54 Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team both s.t.
55 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team 0:53
56 Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:54
57 Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team
58 Masaru Fukuhara (Jpn) Bridge Stone Ancho both s.t.
59 Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:56
60 Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team 0:57
61 Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team s.t.
62 Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team 0:59
63 Wells Elliott (Aus) Plan B Racing 1:00
64 Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club 1:01
65 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team s.t.
66 Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club 1:06
67 Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team 1:07
68 Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club 1:10
69 Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team 1:11
70 Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team s.t.
71 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team 1:18
72 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team 1:19
73 Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda 2:56
74 Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda 3:02
75 William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda 3:06
76 Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing 3:09
77 Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team 3:14
78 Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team 3:18
79 Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team 3:19
80 Hao Liu (Chn) Champion System - Max Success Sport s.t.
81 Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team 3:23
82 Kenji Itami (Jpn) Bridge Stone Ancho 3:24
83 Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team s.t.
84 Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing Team 3:29
85 Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team 3:32
86 Ming Xing Xue (Chn) Champion System - Max Success Sport 3:34
87 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team 3:37
88 Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team 3:39
89 Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team 3:40
90 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing 3:41
91 Ting Pong Lam (HKg) CS Racing s.t.
92 Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridge Stone Ancho 3:42
93 Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team 3:45
94 Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team 3:48
95 Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN 3:49
96 Wai Man Chau (HKg) CS Racing 3:50
97 Sherwin Carrera (Phi) 7-Eleven Racing Team 3:52
98 Lilholt Guytan (Den) Designabrookers s.t.
99 Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team 3:54
100 Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System s.t.
101 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sport 3:57
102 Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing 4:00
103 Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team 4:02
104 Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing 4:04
105 Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team 4:05
106 Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team 4:09
107 Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team 4:10
108 Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team 4:11
109 Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN s.t.
110 Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team 4:22
111 Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team 4:24
112 Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN 5:02
113 Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team 5:02
114 Fadzli Mohamed (Sin) Fuji Asian Racing 5:21
115 Han Yu Lin (Tpe) Fuji Asian Racing 6:05
116 Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team 7:24
117 Doyle Rob (Aus) Plan B Racing 7:26
118 Rasmussen Jack (Den) Designabrookers 7:37
119 Higuma Yusuke (Jpn) Fuji Asian Racing 11:01
120 Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda 11:39
121 David John Tonks (GBr) CS Racing 12:11
122 Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team 12:29
123 Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team 14:05
124 Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team 15:43
125 Lauge Mike (Den) Designabrookers 18:35

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login