Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Giordana Custom banner CC-2 Dec 22
 

Daily News


 

April 21/10 8:22 am - Vuelta Mexico Telmex: Stage 3


Posted by Editoress on 04/21/10
 

Results from yesterday's 3rd stage in Mexico, won by Ignacio Sarabia (Rock Racing)

 

Stage 3 (April 20th) : Jalapa to Orizaba, 169 km
1 Ignacio Sarabia (Mex) Rock Racing 4:30:06
2 Victor Manuel Garcia (Esp) Chiapas Tequila Afamado at 0:14
3 Florencio Ramos (Mex) Chiapas Tequila Afamado s.t.
4 Huberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo De America 0:15
5 Francisco Matamoros (Mex) Arenas Alubike s.t.
6 Francisco Mancebo (Esp) Rock Racing 0:37
7 Oscar Sevilla (Esp) Rock Racing
8 Dmytro Krivtsov (Ukr) ISD - Neri
9 Bjorn Glasner (Ger) Team Kuota Indeland
10 Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring
11 Stefan Ganser (Ger) Team Kuota Indeland
12 Salvatore Maicuso (Ita) ISD - Neri
13 Edwin Becerra (Ven) Venezuelan National Team
14 Edwin Arnulfo Parra (Col) Boyaca Orgullo De America
15 Ivan Mauricio Casas (Col) Boyaca Orgullo De America
16 Tomas Gil (Ven) Venezuelan National Team
17 Francois Parisien (Can) Spidertech p/b Planet Energy
18 Jose de Jesus Bravo (Mex) Chiapas Tequila Afamado
19 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
20 Moises Aldape (Mex) Orven
21 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team
22 Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo De America
23 Victor Niño (Col) Orven
24 Jose Daniel Rincon (Col) Boyaca Orgullo De America
25 Fredy Emir Montaña (Col) Boyaca Orgullo De America
26 Rodolfo Fernandez (Mex) Empacadora San Marcos
27 Davide Frattini (Ita) Team Type 1
28 Alessandro Colo (Ita) ISD - Neri
29 Edmundo Robledo (Mex) Empacadora San Marcos
30 Manuel Oseas Rodas (Gua) Guatemalan National Team
31 Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo
32 Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita CONAD
33 Rodolfo Andre Torres (Col) Boyaca Orgullo De America
34 Freddy Vargas (Ven) Venezuelan National Team
35 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo
36 Chris Jones (USA) Team Type 1
37 Julio Alberto Perez (Mex) Empacadora San Marcos
38 Flavio Deluna (Mex) Spidertech p/b Planet Energy
39 Lucas Euser (USA) Spidertech p/b Planet Energy
40 Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita CONAD
41 Eder Arenas (Mex) Arenas Alubike
42 Edgar Miguel Hoch (Gua) Guatemalan National Team
43 Luis Pulido (Mex) Arenas Alubike
44 Bruno Langlois (Can) Spidertech p/b Planet Energy
45 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel's Turbo
46 Fausto Fognini (Ukr) Amore & Vita CONAD
47 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri
48 Leonardo Scarcelli (Ita) ISD - Neri
49 Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo
50 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 all s.t.
51 Jesus Zarate (Mex) Arenas Alubike 0:52
52 Jose Migdael Zeceña (Gua) Guatemalan National Team s.t.
53 ElioIsaac Frausto (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 0:58
54 Lisuandi Alonso (Cub) Cuban National Team 1:01
55 Luis Fernando Macias (Mex) Rock Racing 1:08
56 Juan Pablo Magallanes (Mex) Rock Racing 1:13
57 Joris Boillat (Sui) CKT Champion System 1:27
58 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Alubike 1:29
59 Uriel Chavez (Mex) Empacadora San Marcos 1:41
60 Piero Paolo Denegri (Ita) ISD - Neri 2:05
61 Radames Treviño (Mex) Orven 2:42
62 Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita CONAD 3:31
63 Denys Kostyuk (Ukr) ISD - Neri s.t.
64 David Boily (Can) Spidertech p/b Planet Energy 4:01
65 Cesar Vaquera (Mex) Orven s.t.
66 Israel Antonio Ochoa (Col) Boyaca Orgullo De America 4:13
67 Bernardo Colex (Mex) Amore & Vita CONAD 5:11
68 Javier Megias (Esp) Team Type 1 6:11
69 Pedro Portuondo (Cub) Cuban National Team s.t.
70 Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD - Neri 6:47
71 Carlos Galviz (Ven) Venezuelan National Team s.t.
72 Jesus Armand Aguilar (Mex) Arenas Alubike 6:54
73 Scott Stewart (USA) Team Type 1 7:04
74 Matthias Bertling (Ger) Team Kuota Indeland 11:15
75 Wilmen Bravo (Ven) Venezuelan National Team 11:54
76 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing
77 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team
78 Yasmani Martinez (Cub) Cuban National Team all s.t.
79 Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo 14:50
80 Juan Antonio Aguirre (Mex) Chiapas Tequila Afamado 17:04
81 Danie Westmattelmann (Ger) Team Kuota Indeland
82 Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos
83 Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo
84 Marco Antonio Escarcega (Mex) Arenas Alubike
85 Rafael Escarcega (Mex) Orven
86 Jorge Pancoatl (Mex) Canel's Turbo
87 Carlos Cruz (Mex) Empacadora San Marcos
88 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy
89 Danny Alexander Morales (Gua) Guatemalan National Team
90 Walter Filad Escobar (Gua) Guatemalan National Team
91 Jhonny Eliu Morales (Gua) Guatemalan National Team
92 Eder Freyre (Mex) Chiapas Tequila Afamado
93 Saul Hernandez (Mex) Equipo Veracruz
94 Shawn Milne (USA) Team Type 1
95 Emman Vanruitenbeek (Ned) Team Kuota Indeland
96 Londy Eduar Morales (Gua) Guatemalan National Team
97 Jose Contreras (Ven) Venezuelan National Team
98 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy
99 Thomas Riber (Den) Team Concordia Forsikring
100 Carlos Alzate (Col) Rock Racing
101 Glen Chadwick (NZl) Rock Racing
102 Freddy Buergos (Cub) Cuban National Team
103 Daniel Foder (Den) Team Concordia Forsikring
104 Luis Alejandro Zamudio (Mex) Chiapas Tequila Afamado all s.t.
105 JuanCarlo Hernandez (Mex) Chiapas Tequila Afamado 21:45
106 Alex Schmitt (Ger) Team Kuota Indeland 22:42
107 Edgardo Morales (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato
108 Isaac Santoyo (Mex) Empacadora San Marcos
109 Sergio Arias (Mex) Empacadora San Marcos
110 Victor Omar Garcia (Mex) Orven
111 Carlos Man Hernandez (Mex) Orven
112 Peter Joerg (Sui) CKT Champion System
113 Cesar Anaya (Mex) Equipo Veracruz
114 Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo
115 Ivan Carbajal (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato
116 Luis Abel Sanchez (Mex) Equipo Veracruz
117 Holger Burkhardt (Ger) CKT Champion System
118 Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota Indeland
119 Daniel Cano (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato
120 Juan Ramon Juarez (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato
121 Abraham Martinez (Mex) Arenas Alubike
122 Cuauhtemoc Vasquez (Mex) Equipo Veracruz
123 Thomas Just (Den) Team Concordia Forsikring
124 Philip Nielsen (Den) Team Concordia Forsikring
125 Kaspar Schjonnemann (Den) Team Concordi A Forsokri Ng
126 Alberto Huitzil (Mex) Equipo Veracruz
127 Tigran Korkotyan (Arm) CKT Champion System
128 Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore & Vita CONAD
129 Florenz Knauer (Ger) Team Kuota Indeland
130 Gil Cordoves (Ven) Venezuelan National Team
131 AldoIno Ilesic (Slo) Team Type 1 all s.t.
132 Jose Abraham Centeno (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 23:25
133 Thomas Oredsson (Den) Team Concordia Forsikring 24:53
134 Kristof Vollon (Ukr) Amore & Vita CONAD
135 Serge Herz (Ger) CKT Champion System
136 Raul Leyva (Mex) Equipo Veracruz all s.t.
137 Gerardo Soto (Mex) Equipo Veracruz 36:40
138 Benjamin Stauder (Ger) CKT Champion System 44:40
139 Daniel Omar Juarez (Arg) Chiapas Tequila Afamado 47:56
DNF Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy
DNF Edgardo Lugo (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato
DNF Oscar Barron (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato
DSQ Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
 
GC
1 Francisco Mancebo (Esp) Rock Racing 9:03:31
2 Edwin Arnulfo Parra (Col) Boyaca Orgullo De America
3 Francois Parisien (Can) Spidertech p/b Planet Energy both s.t.
4 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 0:04
5 Huberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo De America 0:19
6 Francisco Matamoros (Mex) Arenas Alubike s.t.
7 Ignacio Sarabia (Mex) Rock Racing 0:25
8 Oscar Sevilla (Esp) Rock Racing 0:32
9 Florencio Ramos (Mex) Chiapas Tequila Afamado s.t.
10 Victor Manuel Garcia (Esp) Chiapas Tequila Afamado 0:37
11 Fredy Emir Montaña (Col) Boyaca Orgullo De America 0:41
12 Jose Daniel Rincon (Col) Boyaca Orgullo De America s.t.
13 Ivan Mauricio Casas (Col) Boyaca Orgullo De America 0:55
14 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team
15 Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo De America
16 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo
17 Victor Niño (Col) Orven all s.t.
18 Stefan Ganser (Ger) Team Kuota Indeland 1:00
19 Jose de Jesus Bravo (Mex) Chiapas Tequila Afamado
20 Rodolfo Andre Torres (Col) Boyaca Orgullo De America both s.t.
21 Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo 1:02
22 Tomas Gil (Ven) Venezuelan National Team
23 Salvatore Maicuso (Ita) ISD - Neri
24 Alessandro Colo (Ita) ISD - Neri
25 Flavio Deluna (Mex) Spidertech p/b Planet Energy
26 Edmundo Robledo (Mex) Empacadora San Marcos
27 Leonardo Scarcelli (Ita) ISD - Neri
28 Chris Jones (USA) Team Type 1
29 Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita CONAD
30 Bruno Langlois (Can) Spidertech p/b Planet Energy all s.t.
31 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 1:15
32 Eder Arenas (Mex) Arenas Alubike s.t.
33 Jesus Zarate (Mex) Arenas Alubike 1:16
34 Julio Alberto Perez (Mex) Empacadora San Marcos 1:19
35 Fausto Fognini (Ukr) Amore & Vita CONAD 1:22
36 Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring 1:27
37 Juan Pablo Magallanes (Mex) Rock Racing 1:38
38 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Alubike 1:54
39 Rodolfo Fernandez (Mex) Empacadora San Marcos 2:01
40 Manuel Oseas Rodas (Gua) Guatemalan National Team
41 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel's Turbo both s.t.
42 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 2:06
43 Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo 2:10
44 Moises Aldape (Mex) Orven 2:14
45 Piero Paolo Denegri (Ita) ISD - Neri 2:23
46 Edwin Becerra (Ven) Venezuelan National Team 2:29
47 Luis Pulido (Mex) Arenas Alubike s.t.
48 Jose Migdael Zeceña (Gua) Guatemalan National Team 2:31
49 Radames Treviño (Mex) Orven 3:20
50 Freddy Vargas (Ven) Venezuelan National Team 3:35
51 David Boily (Can) Spidertech p/b Planet Energy 4:26
52 Dmytro Krivtsov (Ukr) ISD - Neri 5:04
53 Davide Frattini (Ita) Team Type 1 5:05
54 Lucas Euser (USA) Spidertech p/b Planet Energy 6:27
55 Bernardo Colex (Mex) Amore & Vita CONAD 6:40
56 Lisuandi Alonso (Cub) Cuban National Team 6:50
57 Pedro Portuondo (Cub) Cuban National Team 7:01
58 Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita CONAD 7:49
59 Joris Boillat (Sui) CKT Champion System 8:30
60 Israel Antonio Ochoa (Col) Boyaca Orgullo De America 8:41
61 Carlos Galviz (Ven) Venezuelan National Team 9:34
62 Yasmani Martinez (Cub) Cuban National Team 12:19
63 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team s.t.
64 Edgar Miguel Hoch (Gua) Guatemalan National Team 12:39
65 Bjorn Glasner (Ger) Team Kuota Indeland 13:52
66 ElioIsaac Frausto (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 13:58
67 Uriel Chavez (Mex) Empacadora San Marcos 14:52
68 Luis Fernando Macias (Mex) Rock Racing 15:06
69 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing 16:22
70 Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo 16:23
71 Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita CONAD 16:46
72 Denys Kostyuk (Ukr) ISD - Neri s.t.
73 Cesar Vaquera (Mex) Orven 17:16
74 Daniel Foder (Den) Team Concordia Forsikring 17:29
75 Jesus Armand Aguilar (Mex) Arenas Alubike 17:38
76 Carlos Alzate (Col) Rock Racing 18:02
77 Danie Westmattelmann (Ger) Team Kuota Indeland 18:37
78 Eder Freyre (Mex) Chiapas Tequila Afamado
79 Glen Chadwick (NZl) Rock Racing both s.t.
80 Javier Megias (Esp) Team Type 1 19:26
81 Walter Filad Escobar (Gua) Guatemalan National Team 19:51
82 Scott Stewart (USA) Team Type 1 20:19
83 Luis Alejandro Zamudio (Mex) Chiapas Tequila Afamado 20:48
84 Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos 21:01
85 Jose Contreras (Ven) Venezuelan National Team 21:28
86 Wilmen Bravo (Ven) Venezuelan National Team 25:09
87 Matthias Bertling (Ger) Team Kuota Indeland 25:44
88 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 26:11
89 Vitaliy Kondrut (Ukr) ISD - Neri 26:25
90 Carlos Cruz (Mex) Empacadora San Marcos 26:36
91 JuanCarlo Hernandez (Mex) Chiapas Tequila Afamado 26:42
92 Freddy Buergos (Cub) Cuban National Team 27:25
93 Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo 27:40
94 Juan Antonio Aguirre (Mex) Chiapas Tequila Afamado 29:13
95 Marco Antonio Escarcega (Mex) Arenas Alubike 29:16
96 Thomas Riber (Den) Team Concordia Forsikring 30:18
97 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 30:19
98 Emman Vanruitenbeek (Ned) Team Kuota Indeland
99 Shawn Milne (USA) Team Type 1 both s.t.
100 Jorge Pancoatl (Mex) Canel's Turbo 31:29
101 Tigran Korkotyan (Arm) CKT Champion System 31:49
102 Ivan Carbajal (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 32:17
103 Londy Eduar Morales (Gua) Guatemalan National Team 32:31
104 Alberto Huitzil (Mex) Equipo Veracruz 33:26
105 Danny Alexander Morales (Gua) Guatemalan National Team 33:44
106 Juan Ramon Juarez (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 34:01
107 Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota Indeland 35:57
108 Thomas Just (Den) Team Concordia Forsikring
109 Philip Nielsen (Den) Team Concordia Forsikring
110 Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore & Vita CONAD
111 Alex Schmitt (Ger) Team Kuota Indeland
112 Victor Omar Garcia (Mex) Orven
113 Florenz Knauer (Ger) Team Kuota Indeland
114 Kaspar Schjonnemann (Den) Team Concordi A Forsokri Ng all s.t.
115 Jhonny Eliu Morales (Gua) Guatemalan National Team 35:58
116 Isaac Santoyo (Mex) Empacadora San Marcos 36:23
117 Sergio Arias (Mex) Empacadora San Marcos 36:23
118 Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo s.t.
119 Cuauhtemoc Vasquez (Mex) Equipo Veracruz 37:07
120 Rafael Escarcega (Mex) Orven 37:53
121 Saul Hernandez (Mex) Equipo Veracruz 40:10
122 Carlos Man Hernandez (Mex) Orven 41:05
123 Daniel Cano (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato s.t.
124 Jose Abraham Centeno (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 41:48
125 Cesar Anaya (Mex) Equipo Veracruz 42:02
126 Thomas Oredsson (Den) Team Concordia Forsikring 42:28
127 Abraham Martinez (Mex) Arenas Alubike 43:42
128 Luis Abel Sanchez (Mex) Equipo Veracruz 44:11
129 Peter Joerg (Sui) CKT Champion System 45:23
130 Holger Burkhardt (Ger) CKT Champion System 45:27
131 Kristof Vollon (Ukr) Amore & Vita CONAD 46:22
132 AldoIno Ilesic (Slo) Team Type 1 46:49
133 Edgardo Morales (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 49:21
134 Gil Cordoves (Ven) Venezuelan National Team 49:23
135 Serge Herz (Ger) CKT Champion System 52:15
136 Gerardo Soto (Mex) Equipo Veracruz 55:34
137 Daniel Omar Juarez (Arg) Chiapas Tequila Afamado 1:01:07
138 Raul Leyva (Mex) Equipo Veracruz 1:10:33
139 Benjamin Stauder (Ger) CKT Champion System 1:11:36

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login