Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

April 24/10 21:50 pm - Vuelta Mexico Telmex: Stage 7


Posted by Editoress on 04/24/10
 

Results from today's 7th stage in Mexico

 

Stage 7: Reloj Ajusco ITT, 11.8 km
1 Rodolfo Andre Torres (Col) Boyaca Orgullo De America 0:27:18
2 Oscar Sevilla (Esp) Rock Racing at 0:02
3 Jose Daniel Rincon (Col) Boyaca Orgullo De America 0:06
4 Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo De America 0:07
5 Julio Alberto Perez (Mex) Empacadora San Marcos 0:16
6 Victor Niño (Col) Orven 0:24
7 Tomas Gil (Ven) Venezuelan National Team 0:25
8 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 0:28
9 Francisco Mancebo (Esp) Rock Racing 0:42
10 Fredy Emir Montaña (Col) Boyaca Orgullo De America 0:42
11 Ignacio Sarabia (Mex) Rock Racing 0:55
12 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 0:56
13 Chris Jones (USA) Team Type 1 0:56
14 Alessandro Colo (Ita) ISD - Neri 1:04
15 Victor Omar Garcia (Mex) Orven 1:11
16 Francois Parisien (Can) Spidertech p/b Planet Energy 1:13
17 Danie Westmattelmann (Ger) Team Kuota Indeland 1:25
18 Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita CONAD 1:28
19 Edwin Arnulfo Parra (Col) Boyaca Orgullo De America 1:30
20 Bernardo Colex (Mex) Amore & Vita CONAD 1:47
21 Scott Stewart (USA) Team Type 1 1:52
22 Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo 1:54
23 Huberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo De America 1:58
24 Jose de Jesus Bravo (Mex) Chiapas Tequila Afamado 2:05
25 Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo 2:08
26 Florencio Ramos (Mex) Chiapas Tequila Afamado 2:09
27 Freddy Vargas (Ven) Venezuelan National Team 2:11
28 Manuel Oseas Rodas (Gua) Guatemalan National Team 2:15
29 Radames Treviño (Mex) Orven 2:16
30 Ivan Mauricio Casas (Col) Boyaca Orgullo De America 2:18
31 Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita CONAD 2:19
32 Luis Fernando Macias (Mex) Rock Racing 2:21
33 Luis Pulido (Mex) Arenas Alubike 2:27
34 Edmundo Robledo (Mex) Empacadora San Marcos 2:29
35 Denys Kostyuk (Ukr) ISD - Neri 2:32
36 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 2:36
37 Glen Chadwick (NZl) Rock Racing 2:37
38 David Boily (Can) Spidertech p/b Planet Energy 2:38
39 Juan Antonio Aguirre (Mex) Chiapas Tequila Afamado 2:40
40 Pedro Portuondo (Cub) Cuban National Team 2:41
41 Shawn Milne (USA) Team Type 1 2:44
42 Victor Manuel Garcia (Esp) Chiapas Tequila Afamado 2:46
43 Lucas Euser (USA) Spidertech p/b Planet Energy 2:54
44 Dmytro Krivtsov (Ukr) ISD - Neri 2:56
45 Joris Boillat (Sui) CKT Champion System 2:59
46 Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota Indeland 2:59
47 Daniel Foder (Den) Team Concordia Forsikring 2:59
48 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Alubike 3:01
49 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team 3:01
50 Edwin Becerra (Ven) Venezuelan National Team 3:01
51 Yasmani Martinez (Cub) Cuban National Team 3:05
52 Freddy Buergos (Cub) Cuban National Team 3:07
53 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing 3:14
54 Stefan Ganser (Ger) Team Kuota Indeland 3:16
55 Piero Paolo De Negri (Ita) ISD - Neri 3:17
56 Jose Contreras (Ven) Venezuelan National Team 3:19
57 Juan Pablo Magallanes (Mex) Rock Racing 3:23
58 Cesar Vaquera (Mex) Orven 3:23
59 Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo 3:27
60 Matthias Bertling (Ger) Team Kuota Indeland 3:32
61 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team 3:35
62 Jhonny Eliu Morales (Gua) Guatemalan National Team 3:35
63 Ivan Carbajal (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 3:37
64 Flavio Deluna (Mex) Spidertech p/b Planet Energy 3:43
65 Bjorn Glasner (Ger) Team Kuota Indeland 3:45
66 Alex Schmitt (Ger) Team Kuota Indeland 3:49
67 Javier Megias (Esp) Team Type 1 3:50
68 Edgardo Morales (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 3:52
69 Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos 3:57
70 Salvatore Maicuso (Ita) ISD - Neri 3:59
71 Francisco Matamoros (Mex) Arenas Alubike 4:04
72 Daniel Cano (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 4:05
73 Thomas Riber (Den) Team Concordia Forsikring 4:06
74 Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo 4:07
75 Israel Antonio Ochoa (Col) Boyaca Orgullo De America 4:11
76 Bruno Langlois (Can) Spidertech p/b Planet Energy 4:13
77 Alberto Huitzil (Mex) Equipo Veracruz 4:13
78 Jesus Zarate (Mex) Arenas Alubike 4:14
79 Eder Freyre (Mex) Chiapas Tequila Afamado 4:14
80 Tigran Korkotyan (Arm) CKT Champion System 4:17
81 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 4:18
82 Lisuandi Alonso (Cub) Cuban National Team 4:26
83 Walter Filad Escobar (Gua) Guatemalan National Team 4:30
84 Kaspar Schjonnemann (Den) Team Concordi A Forsokri Ng 4:31
85 Philip Nielsen (Den) Team Concordia Forsikring 4:40
86 Uriel Chavez (Mex) Empacadora San Marcos 4:46
87 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 4:46
88 Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita CONAD 4:47
89 Carlos Cruz (Mex) Empacadora San Marcos 4:50
90 Florenz Knauer (Ger) Team Kuota Indeland 4:51
91 Emman Vanruitenbeek (Ned) Team Kuota Indeland 4:52
92 Rodolfo Fernandez (Mex) Empacadora San Marcos 4:53
93 Juan Ramon Juarez (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 4:56
94 Sergio Arias (Mex) Empacadora San Marcos 4:58
95 Isaac Santoyo (Mex) Empacadora San Marcos 4:59
96 Jose Migdael Zeceña (Gua) Guatemalan National Team 5:03
97 Carlos Alzate (Col) Rock Racing 5:15
98 Moises Aldape (Mex) Orven 5:19
99 Saul Hernandez (Mex) Equipo Veracruz 5:27
100 Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring 5:37
101 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo 5:38
102 AldoIno Ilesic (Slo) Team Type 1 5:44
103 Luis Alejandro Zamudio (Mex) Chiapas Tequila Afamado 5:55
104 Fausto Fognini (Ukr) Amore & Vita CONAD 6:04
105 Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore & Vita CONAD 6:08
106 Gerardo Soto (Mex) Equipo Veracruz 6:13
107 Davide Frattini (Ita) Team Type 1 6:27
108 Serge Herz (Ger) CKT Champion System 6:50
109 Holger Burkhardt (Ger) CKT Champion System 7:05
110 Abraham Martinez (Mex) Arenas Alubike 7:06
111 Peter Joerg (Sui) CKT Champion System 7:18
112 JuanCarlo Hernandez (Mex) Chiapas Tequila Afamado 7:32
113 Jesus Armand Aguilar (Mex) Arenas Alubike 7:43
114 Wilmen Bravo (Ven) Venezuelan National Team 7:46
115 Danny Alexander Morales (Gua) Guatemalan National Team 1:09:09
116 Londy Eduar Morales (Gua) Guatemalan National Team 1:10:03
DNF Gil Cordoves (Ven) Venezuelan National Team
 
GC
1 Oscar Sevilla (Esp) Rock Racing 24:06:38
2 Jose Daniel Rincon (Col) Boyaca Orgullo De America at 0:13
3 Gregorio Ladino (Col) Boyaca Orgullo De America 0:28
4 Victor Niño (Col) Orven 0:45
5 Ignacio Sarabia (Mex) Rock Racing 0:46
6 Fredy Emir Montaña (Col) Boyaca Orgullo De America 0:49
7 Edwin Arnulfo Parra (Col) Boyaca Orgullo De America 0:56
8 Julio Alberto Perez (Mex) Empacadora San Marcos 1:01
9 Chris Jones (USA) Team Type 1 1:24
10 Huberlino Mesa (Col) Boyaca Orgullo De America 1:43
11 Victor Manuel Garcia (Esp) Chiapas Tequila Afamado 2:49
12 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 2:50
13 Tomas Gil (Ven) Venezuelan National Team 3:16
14 Francisco Mancebo (Esp) Rock Racing 3:17
15 Rodolfo Andre Torres (Col) Boyaca Orgullo De America 3:29
16 Alessandro Colo (Ita) ISD - Neri 3:55
17 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD - Neri 4:24
18 Vladislav Borisov (Rus) Amore & Vita CONAD 5:05
19 Florencio Ramos (Mex) Chiapas Tequila Afamado 5:16
20 Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo 5:31
21 Francisco Matamoros (Mex) Arenas Alubike 6:58
22 Luis Pulido (Mex) Arenas Alubike 7:25
23 Bernardo Colex (Mex) Amore & Vita CONAD 7:53
24 Juan Pablo Magallanes (Mex) Rock Racing 8:03
25 Sergiy Grechyn (Ukr) Amore & Vita CONAD 11:57
26 Stefan Ganser (Ger) Team Kuota Indeland 12:23
27 Flavio Deluna (Mex) Spidertech p/b Planet Energy 14:59
28 Ivan Mauricio Casas (Col) Boyaca Orgullo De America 16:36
29 Luis Fernando Macias (Mex) Rock Racing 19:56
30 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 20:58
31 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team 21:43
32 Moises Aldape (Mex) Orven 23:21
33 Edwin Becerra (Ven) Venezuelan National Team 23:28
34 David Boily (Can) Spidertech p/b Planet Energy 24:57
35 Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo 26:46
36 Lisuandi Alonso (Cub) Cuban National Team 27:10
37 Lucas Euser (USA) Spidertech p/b Planet Energy 27:14
38 Pedro Portuondo (Cub) Cuban National Team 28:24
39 Manuel Oseas Rodas (Gua) Guatemalan National Team 29:10
40 Joris Boillat (Sui) CKT Champion System 29:22
41 Jose de Jesus Bravo (Mex) Chiapas Tequila Afamado 33:31
42 Edmundo Robledo (Mex) Empacadora San Marcos 37:31
43 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing 38:26
44 Dmytro Krivtsov (Ukr) ISD - Neri 38:26
45 Glen Chadwick (NZl) Rock Racing 39:07
46 Jesus Zarate (Mex) Arenas Alubike 39:30
47 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo 39:57
48 Javier Megias (Esp) Team Type 1 40:33
49 Rodolfo Fernandez (Mex) Empacadora San Marcos 40:54
50 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Alubike 45:56
51 Israel Antonio Ochoa (Col) Boyaca Orgullo De America 46:52
52 Salvatore Maicuso (Ita) ISD - Neri 48:00
53 Bruno Langlois (Can) Spidertech p/b Planet Energy 48:37
54 Piero Paolo De Negri (Ita) ISD - Neri 48:39
55 Denys Kostyuk (Ukr) ISD - Neri 49:44
56 Davide Frattini (Ita) Team Type 1 51:50
57 Francois Parisien (Can) Spidertech p/b Planet Energy 53:40
58 Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo 56:06
59 Fausto Fognini (Ukr) Amore & Vita CONAD 57:53
60 Danie Westmattelmann (Ger) Team Kuota Indeland 58:53
61 Yasmani Martinez (Cub) Cuban National Team 59:50
62 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team 1:00:20
63 Radames Treviño (Mex) Orven 1:01:07
64 Cesar Vaquera (Mex) Orven 1:01:40
65 Bjorn Glasner (Ger) Team Kuota Indeland 1:02:03
66 Carlos Alzate (Col) Rock Racing 1:02:31
67 Jhonny Eliu Morales (Gua) Guatemalan National Team 1:02:58
68 Jose Migdael Zeceña (Gua) Guatemalan National Team 1:03:05
69 Freddy Vargas (Ven) Venezuelan National Team 1:03:23
70 Daniel Foder (Den) Team Concordia Forsikring 1:03:27
71 Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring 1:04:41
72 Luis Alejandro Zamudio (Mex) Chiapas Tequila Afamado 1:06:58
73 Scott Stewart (USA) Team Type 1 1:12:11
74 Uriel Chavez (Mex) Empacadora San Marcos 1:15:09
75 Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita CONAD 1:16:28
76 Alberto Huitzil (Mex) Equipo Veracruz 1:18:40
77 Emman Vanruitenbeek (Ned) Team Kuota Indeland 1:19:01
78 Eder Freyre (Mex) Chiapas Tequila Afamado 1:20:28
79 Walter Filad Escobar (Gua) Guatemalan National Team 1:21:58
80 Jose Contreras (Ven) Venezuelan National Team 1:22:24
81 Juan Antonio Aguirre (Mex) Chiapas Tequila Afamado 1:22:29
82 Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos 1:24:09
83 Daniel Cano (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 1:26:11
84 JuanCarlo Hernandez (Mex) Chiapas Tequila Afamado 1:27:01
85 Victor Omar Garcia (Mex) Orven 1:27:44
86 Jesus Armand Aguilar (Mex) Arenas Alubike 1:27:53
87 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 1:28:06
88 Shawn Milne (USA) Team Type 1 1:28:34
89 Ivan Carbajal (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 1:30:49
90 Freddy Buergos (Cub) Cuban National Team 1:33:27
91 Tigran Korkotyan (Arm) CKT Champion System 1:33:43
92 Matthias Bertling (Ger) Team Kuota Indeland 1:33:48
93 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 1:33:53
94 Carlos Cruz (Mex) Empacadora San Marcos 1:33:58
95 Edgardo Morales (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 1:34:53
96 Alex Schmitt (Ger) Team Kuota Indeland 1:34:55
97 Kaspar Schjonnemann (Den) Team Concordi A Forsokri Ng 1:35:23
98 Thomas Riber (Den) Team Concordia Forsikring 1:37:16
99 Luc Hagenaars (Ned) Team Kuota Indeland 1:41:28
100 Juan Ramon Juarez (Mex) Prodeg - Cedaj Guanajuato 1:41:29
101 Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo 1:43:02
102 Philip Nielsen (Den) Team Concordia Forsikring 1:43:09
103 Florenz Knauer (Ger) Team Kuota Indeland 1:43:20
104 Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore & Vita CONAD 1:44:37
105 Saul Hernandez (Mex) Equipo Veracruz 1:48:09
106 Abraham Martinez (Mex) Arenas Alubike 1:53:20
107 Serge Herz (Ger) CKT Champion System 1:54:05
108 AldoIno Ilesic (Slo) Team Type 1 1:55:05
109 Wilmen Bravo (Ven) Venezuelan National Team 1:58:07
110 Gerardo Soto (Mex) Equipo Veracruz 2:04:19
111 Sergio Arias (Mex) Empacadora San Marcos 2:06:33
112 Isaac Santoyo (Mex) Empacadora San Marcos 2:06:34
113 Holger Burkhardt (Ger) CKT Champion System 2:17:44
114 Peter Joerg (Sui) CKT Champion System 2:17:53
115 Londy Eduar Morales (Gua) Guatemalan National Team 2:33:10
116 Danny Alexander Morales (Gua) Guatemalan National Team 2:38:24

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login