Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

April 25/10 8:50 am - World Cup XC #1: Dalby Women's XC full results


Posted by Editoress on 04/25/10
 

Full results from today's World Cup season opener in Dalby Forest, Yorkshire (GBR)

Women - 5 Laps, 36.25 km
1 Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team 1:54:57
2 Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher at 0:11
3 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:28
4 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 0:29
5 Julie Bresset * (Fra) Bh-Suntour 0:53
6 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 0:57
7 Katrin Leumann (Sui) goldwurst-power.ch 1:25
8 Marie-Helene Premont (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain 1:37
9 Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher 1:46
10 Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Racing 1:52
11 Maja Wloszczowska (Pol) Ccc Polkowice 2:25
12 Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol 2:46
13 Elisabeth Osl (Aut) Central Pro Team 2:50
14 Mary Mcconneloug (USA) Kenda Seven Notubes 3:18
15 Emily Batty * (Can) Trek World Racing 3:28
16 Esther Süss (Sui) Wheeler-IXS Pro 3:34
17 Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X-Bionic Team 4:42
18 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Arreghini Sudtirol 5:01
19 Annie Last * (GBr) British National Team 5:04
20 Marielle Saner-Guinchard (Sui) Bikepark.Ch Scott 5:05
21 Anna Szafraniec (Pol) Jbg-2 Professional Mtb Team 5:19
22 Annika Langvad (Den) 5:43
23 Anna Villar Argente (Esp) 5:56
24 Alexandra Engen * (Swe) 6:14
25 Rosara Joseph (NZl) 6:34
26 Elisabeth Brandau (Ger) 7:00
27 Tanja Zakelj * (Slo) Mbk Orbea 7:17
28 Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee 7:30
29 Fanny Bourdon * (Fra) 7:45
30 Hanna Klein (Ger) 7:57
31 Amanda Sin (Can) Canadian National Team 8:22
32 Laura Metzler (Fra) Bh-Suntour 8:45
33 Rie Katayama (Jpn) 9:01
34 Janka Stevkova (Svk) 9:44
35 Cécile Ravanel (Fra) Lapierre International 10:03
36 Caroline Mani (Fra) Bh-Suntour 10:06
37 Barbara Benko * (Hun) 10:09
38 Ivonne Kraft (Ger) 10:19
39 Virginie Pointet * (Sui) Bikepark.Ch Scott 10:21
40 Nicola Leary (NZl) 10:39
41 Sarah Koba (Sui) Giant Swiss Team 11:02
42 Catherine Vipond (Can) Canadian National Team 11:10
43 Sandra Santanyes Murillo (Esp) Trek-Lorca Taller Del Tiempo 11:13
44 Monique Pua Sawicki (USA) 11:19
45 Tereza Hurikova (Cze) Trek-Lorca Taller Del Tiempo 11:29
46 Coralie Redelsperger (Fra) 11:29
47 Maaike Polspoel * (Bel) 12:28
48 Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team 12:29
49 Eszter Erdelyi (Hun) 12:30
50 Paula Gorycka * (Pol) Ccc Polkowice 13:25
51 Lily Matthews * (GBr) 13:48
52 Helene Marcouyre (Fra) Bh-Suntour 14:05
53 Kathrin Stirnemann * (Sui) 14:15
54 Nina Homovec (Slo) Mbk Orbea 14:31
55 Anne Terpstra * (Ned) Stappenbelt Specialized Mtb Team 14:50
56 Melanie Spath (Ger) 15:00
57 Maria Osl (Aut) Fischer-Bmc 15:22
58 Monique Zeldenrust (Ned) Giant Swiss Team 15:55
59 Michelle Hediger * (Sui) Fischer-Bmc 16:17
60 Mirre Stallen (Ned) 16:31
61 Rebecca Henderson * (Aus) 17:02
62 Karin Groen (Ned) 17:35
63 Rozanne Slik * (Ned) Team Merida Combee 17:55
64 Magdalena Sadlecka (Pol) Ccc Polkowice 18:01
65 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team 18:12
66 Nicoletta De Jager (Ned) 18:38
67 Nadine Rieder * (Ger) 19:08
68 Lee Craigie (GBr) 19:23
69 Inbar Ronen (Isr) 19:32
70 Katherine O'Shea (Aus) Torq Performance Nutrition 20:03
71 Joanna Wall (Aus) Torq Performance Nutrition 20:32
72 Lucie Vesela (Cze) Gt Czech Team 20:56
73 Asa Maria Erlandsson (Swe) -1 Lap
74 Kristien Nelen (Bel) Vzw Goeman Scott Cycling Team -1 Lap
75 Jessica Roberts * (GBr) -1 Lap
76 Elliot Caitlin (Irl) -1 Lap
77 Kiona Harbers (Ned) -1 Lap
78 Maxine Filby (GBr) -1 Lap
79 Jennifer Sagesser * (Sui) Thoemus Racing Team -2 Laps
80 Melanie Palframan * (RSA) -2 Laps
81 Lesley Ingram (GBr) -2 Laps
82 Morven Brown * (GBr) -2 Laps
83 Alba Larragoiti (Mex) -2 Laps
84 Anna Buick * (GBr) -3 Laps
DNF Kate Potter (Aus)
DNF Githa Michiels (Bel) Team Saeco
DNF Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X-Bionic Team
DNF Anja Gradl (Ger) Central Pro Team
DNF Anna Oberparleiter * (Ita)
DNF Cindy Montambault (Can)
DNF Joana Barbosa * (Por)
DNS Petra Henzi (Sui)
DNS Corina Gantenbein (Sui)
DNS Melanie Alexander (GBr)
DNS Maddie Horton (GBr)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login