Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 3/10 19:26 pm - Springbank RR


Posted by Editoress on 05/3/10
 

Results from the 42nd annual Springbank RR, held on Sunday May 2nd in London ON and hosted by the London Centennial Wheelers

 

Cadet Men, 36 km (Average Speed 35.3 km/h)
1 Kristofer Ovsenek (Invita - FCV - RMU17) 1:01: 12
2 Benjamin Perry (St. Catharines Cycling Club - RMU17) at s.t.
3 William Simonds (Invita - FCV - RMU17) 0:03
4 Matthew Hopkins (St. Catharines Cycling Club - RMU17) 0:05
5 Adrian George (Invita - FCV - RMU17) 0:40
6 Daniel Mckenzie-Picot (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMU17) 1: 00
7 Drew Welsh (Invita - FCV - RMU17) s.t.
8 Alexander Newdick (The Hub Race Team - RMU17) 3: 30
9 James Orton (Independent - RMU17) s.t.
10 Nikolaas Vermeulen (Ann Arbor Velo Club - RMU15) 4: 19
DNS Alexey Vermeulen (Priority Health U25 - RMU17)
 
Elite 4 Men, 45 km (Average Speed 38.3 km/h)
1 Connor Hammond (Independent - RME.4) 1:10:35
2 Geoff Power (London Centennial Wheelers - RME.4)
3 Christian Jug (Soigneur Race Services Race Te - RMU23.4)
4 Thomas Clark (Team Tvc/Village Cycle London - RME.4)
5 Yuri Hrycaj (Wheels Of Bloor - RMU23.4)
6 Kevin Cinnamon (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RME.4)
7 Gregory Archi (Hamilton Cycling Club - RMU23.4)
8 Andrew House (Independent - RMU23.4)
9 Quinn Hanam (Forest City Velodrome - RME.4)
10 Benjamin Dobie (Independent - RME.4)
11 Greg Marshall (HB Cycling Club - RME.4)
12 Kevin Intini (MBRC.org - Gears - RME.4)
13 Ted Clark (Darkhorse Flyers - RME.4)
14 Evan Muller-Cheng (Independent - RME.4) all s.t.
DNF Brett Liersch (Hamilton Cycling Club - RME.4)
 
Master 3 Men, 45 km (Average Speed 38.3 km/h)
1 Rob Visser (St. Catharines Cycling Club - RMMB.3) 1:10:35
2 Leszek Wawrow (Wheels Of Bloor - RMMA.3)
3 Lorne Falkenstein (Cycles London Racing Team - RMMC.3)
4 Martin Pitts (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMB.3)
5 Mark Stuart (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.3)
6 Jeff Kehler (London Centennial Wheelers - RMMA.3)
7 Conrad Mrowiec (Forest City Velodrome - RMMA.3)
8 Steven Tremblay (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMA.3)
9 Bill Shewan (Independent - RMM.3)
10 Jeffrey Poulsen (St. Catharines Cycling Club - RMMB.3)
11 Emilio Deagazio (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.3)
12 Marc Joanisse (Independent - RMM.3)
13 Christopher Hull (Independent - RMMA.3)
14 Campbell Macmillan (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMA.3) all s.t.
15 Marco Salvati (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.3) 0:22
PUL Richard Bartolo (P-K Express/ HNZ Strategy - RMMB.3)
PUL Art Adams (Independent - RMMC.3)
PUL Alan Stewart (London Centennial Wheelers - RMMB.3)
DNF Arthur Cheng (Independent - RMM.3)
DNF Karim Marrouch (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMB.3)
DNS John Kwarta (Speedriver.com - RMMA.3)
DNS Ted Mooney (Coach Chris/Ted Velikonja - RMMC.3)
 
Cadet & Junior Women, 36 km (Average Speed 32.9 km/h)
1 Sarah Rasmussen (Hamilton Cycling Club - RWJ) 1:05: 41
2 Erin Dowswell (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RWJ) at s.t.
3 Bailin Xie (Ottawa Bicycle Club - RWU15) 0:03
4 Nina Nesdoly (Ottawa Bicycle Club - RWJ) 0:18
5 Emilie Potvin (Maple Leaf Cycling Club - RWJ) 4: 25
 
Master Women, 36 km (Average Speed 32.9 km/h)
1 Greta Welsh (Team Tvc/Village Cycle London - RWMB) 1:05: 44
2 Andrea Bacik (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RWMB)
3 Rhonda Hall-Couch (Cycles London Racing Team - RWMB)
4 Lisa Carr (Above Threshold - RWMB) all s.t.
5 Michelle Cordy (Hbcc - RWMA) 0:03
6 Pam Dean (Cycles London - RWMB) 4: 54
 
Junior Men, 40.5 km (Average Speed 38.7 km/h)
1 Alexey Vermeulen (Priority Health U25 - RMU17) 1:02: 45
2 Brandon Spencer (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMJ) at 0:15
3 John Carden (Invita - FCV - RMJ) 0:29
4 Noah Maccallum (St. Catharines Cycling Club - RMJ) 0:34
5 Rudy Peterson (Independent - RMJ) 2: 06
6 Brian Trafford (Ottawa Bicycle Club - RMJ) 2: 20
7 David Campbell (Invita - FCV - RMJ) 2: 37
8 Kyle Rupay (La Bicicletta Elite Team - RMJ) 4: 06
9 Patrick Mcginley (Invita - FCV - RMJ) 4: 35
10 Jason King (Invita - FCV - RMJ) 4: 41
11 Woody Marrouch (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMJ) 8: 56
DNF Alex Cataford (Rocky Mountain- Cibc Wood Gund - RMJ)
DNF Ben Andrew (Maple Leaf Cycling Club - RMJ)
DNF Jamie Banks (Cyclepath Oakville - RMJ)
DNF Andrew Scollard (Reynold Cycle - RMJ)
 
Elite 3 Men, 47.25 km (Average Speed 38.6 km/h)
1 Bayden Pritchard (Speedriver.com - RME.3) 1:13: 28
2 Andrew De Cal (Shorthills Cycling Club Race T - RMU23.3) at 0:04
3 Michael Aston (Independent - RME.3) 0:26
4 Michael Tung (National Team Trinidad And Tob - RMU23.3) 0:29
5 David St. James (Cycles London Racing Team - RME.3)
6 Charlie Philbrook (Soigneur Race Services Race Te - RME.3)
7 Scott Milligan (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
8 Zachary Steinman (Soigneur Race Services Race Te - RME.3)
9 Scott Fitzgerald (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
10 Max Csikos (St. Catharines Cycling Club - RMU23.3) all s.t.
11 John Wolf (Maple Leaf Cycling Club - RME.3) 5: 42
12 Matt Thomas (Soigneur Race Services Race Te - RME.3)
13 Jason Grosse (MBRC.org - Gears - RME.3) all s.t.
DNF Johann Tritthardt (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
DNF James White (Soigneur Race Services Race Te - RME.3)
DNS Ian Donohue (MBRC.org - Gears - RME.3)
NP Mark Palma (Sweet Pete's - RME.3)
 
Master 2 Men, 47.25 km (Average Speed 38.5 km/h)
1 Dmytry Lyeypi (Independent - RMMA.2) 1:13: 36
2 Steve Mckee (Hamilton Cycling Club - RMMB.2) at 0:14
3 Don Macphail (Cycles London Racing Team - RMMB.2) 0:21
4 Edgars Apse (Darkhorse Flyers - RMMA.2)
5 Michael Nuttall (Cycles London Racing Team - RMMA.2)
6 Dean Lowrie (Team London - RMMB.2)
7 Andy D`Angelo (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMB.2)
8 Gary Weinstein (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.2)
9 Fulvio Mark Cubello (Esteemtraining.com - RMMB.2)
10 Michael White (Soigneur Race Services Race Te - RMMA.2)
11 Jason May (Speedriver.com - RMMA.2)
12 Chris Kirk (Independent - RMMB.2)
13 Michael Mandel (Midweek Cycling Club - RMMB.2) all s.t.
14 Tom Szostopal (Ciclo Sport Racing - RMMC.2) 5: 34
15 Paul Dean (Cycles London Racing Team - RMMC.2) s.t.
PUL Dino Berno (Esteemtraining.com - RMMB.2)
DNF Rodney Godard (Ciclo Sport Racing - RMMD.2)
DNF Paul Parker (Darkhorse Flyers - RMMA.2)
DNF Mark Fergusson (Team Tvc/Village Cycle London - RMMB.2)
DNF Stanslav Blazek (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.2)
DNF Jason Woods (Ciclo Sport Racing - RMMA.2)
DNF Hank Verhoeven (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.2)
DNF Jeffrey Chow (Ciclo Sport Racing - RMMB.2)
DNS Paul Choquette (Team Tvc/Village Cycle London - RMMB.2)
NP Victor Pwu (Wheels Of Bloor - RMMB.2)
NP Julio Pascoa (Team London - RMMB.2)
 
Elite Women, 45 km (Average Speed 35.0 km/h)
1 Suzie Brown (P-K Express/ HNZ Strategy - RWE.2) 1:17: 12
2 Rachel O`Reilly (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1) at s.t.
3 Eritia Smit (P-K Express/ HNZ Strategy - RWE.3) 1: 36
4 Aimee Allen (Maple Leaf Cycling Club - RWE.1)
5 Krystal Jeffs (Team Nanoblur-Gears - RWE.1)
6 Emily Henkemans (P-K Express/ HNZ Strategy - RWE.2)
7 Arlene Marchildon (Independent - RWE.2)
8 Shelley Mckee (P-K Express/ HNZ Strategy - RWE.3) all s.t.
9 Stephanie Bester (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RWE.2) 3: 16
10 Leigh Hargrove (The Eat-Clean Diet®Women's Cyc - RWE.3) 4: 22
11 Sarah Mckenzie-Picot (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RWE.2)
12 Emily Mckenzie-Picot (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RWE.2) both s.t.
13 Kaitlin Michener (Team Nanoblur-Gears - RWE.1) 5: 51
14 Linda Scott (Darkhorse Flyers - RWE.3) 8: 46
DNF Angela Bradfield (Darkhorse Flyers - RWE.3)
 
Master 1 Men, 49.5 km (Average Speed 39.8 km/h)
1 Paolo Eugeni (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1) 1:14: 36
2 Ian J. Scott (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
3 Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.1)
4 Chris Wood (Sound Solutions - RMMB.1)
5 Marc Booth (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.1)
6 Mike Peshko (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
7 Antonio Goncalves (Team London - RMMB.1)
8 Robert Chiocca (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMB.1)
9 Marten Mann (Team London - RMMA.1)
10 Miguel Novo (D'ornellas Racing Team - RMMB.1)
11 Greg Cavanagh (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
12 Demetre Kalkounis (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMA.1)
13 Kees Louws (Team London - RMMB.1)
14 Fred Perez (La Bicicletta Elite Team - RMMA.1)
15 Charles Squires (Team London - RMMC.1)
16 Blair Purvis (Neworld Cycle - RMMA.1)
17 Chad Mussen (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMA.1)
18 John Mcinulty (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMA.1)
19 Leo St. Germain (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMC.1)
20 Peter Kofman (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMC.1)
21 Patrick Shea (Team London - RMMB.1)
22 Jeff Weber (Sound Solutions - RMMA.1)
23 Steven Smith (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMB.1)
24 David Bogue (Team London - RMMB.1)
25 Doug Blades (MBRC.org - Gears - RMMB.1)
26 Philip Cates (Lapdogs Cycling Club - RMMA.1)
27 Carlos Debarros (Sound Solutions - RMMA.1)
28 Joe Narciso (Team London - RMMC.1)
29 Travis Joyce (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMB.1)
30 Carlo Capaldi (Team Tvc/Village Cycle London - RMMA.1)
31 Peter Mogg (The Hub Race Team - RMMA.1)
32 Justin Rogers (Norco Evolution - RMMA.1)
33 David Jack (La Bicicletta Elite Team - RMMB.1)
34 Paul Hornak (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMB.1)
35 Ken Ng (La Bicicletta Elite Team - RMMA.1)
36 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMB.1)
37 Bob Tomsic (Norco Evolution - RMMA.1) all s.t.
DNF Piers Davidge (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMA.1)
DNF Michael Forsdike (Team London - RMMA.1)
DNF William Fu (Pedal Performance Cycling Club - RMMA.1)
DNS Scott Bentley (Sound Solutions - RMMB.1)
 
Elite 1&2 Men, 74.25 km (Average Speed 40.8 km/h)
1 Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy - RME.1) 1:49: 09
2 Adam Thuss (Trek Red Truck Racing P/B Mosa - RME.1)
3 Jamie Smith (La Bicicletta Elite Team - RME.2)
4 Dave Byer (Jet Fuel Coffee - RME.1)
5 Andrew Bradbury (Darkhorse Flyers - RME.1) all s.t.
6 Justin Steeds (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.1) 0:04
7 Chris Freeland (Jet Fuel Coffee - RME.1) 0:14
8 Daniele Defranceschi (Jet Fuel Coffee - RME.1) 0:42
9 Anton Varabei (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RME.2)
10 Kyle Fry (Peterborough Cycling Club - RMU23.1)
11 James Larmer (Darkhorse Flyers - RME.1) all s.t.
12 Kevin Hazzard (Jet Fuel Coffee - RMU23.1) 0:46
13 Peter Morse (Jet Fuel Coffee - RME.1) 1: 30
14 Isaac Smith (Darkhorse Flyers - RME.1) 1: 33
15 Ryan Aitcheson (Jet Fuel Coffee - RMU23.1) 1: 42
16 Ed Veal (La Bicicletta Elite Team - RME.1) 2: 09
17 Jason Valenti (Brampton Cycling Club - RME.1)
18 Michael Mitchnick (La Bicicletta Elite Team - RMU23.1)
19 Colin Reinholt (La Bicicletta Elite Team - RME.1)
20 Graham Shrive (Nine2fivepro.com Cycling Team - RME.2)
21 David Grose (Bikesports Racing Team - RMU23.2)
22 Bobby Mrvelj (Wheels Of Bloor - RME.1)
23 Jerome Samson (Sweet Pete's - RME.2)
24 Andrew Lattimore (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy - RMU23.1)
25 Devon Novakowski (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy - RMU23.1) all s.t.
26 Ryan Roth (Spidertech p/b Planet Energy - RME.1) 2: 17
DNF Marco Li (Darkhorse Flyers - RME.2)
DNF John Stewart (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.2)
DNF Dawid Kurzawinski (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMU23.2)
DNF Christopher Bradbury (Darkhorse Flyers - RMU23.2)
DNS John Carden (Invita - FCV - RMJ

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login