Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 1 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

May 9/10 17:05 pm - OCup MTB XC #2, Albion Hills


Posted by Editoress on 05/9/10
 

Results from today's Ontario Cup XC #2 at Albion Hills

 

Senior Elite Women
1 Emily Batty (TrekWorldRacing) 1:46:15
2 Mikaela Kofman (3RoxRacing) at 2:48
3 Sue Haviland (NorcoEvolution) 8:10
4 Susan Stephens (Ind) 8:28
5 Mandy Dreyer (Ind) 12:37
6 Heather Gray (CycleSolutions/Angry Johnny's CC) 14:14
7 Tricia K. Spooner (Stevens Racing Presentedby The Cyclery) 15:51
8 Kristen Lake (Sweet Pete's) 19:14
9 Ashley Barson (CoachChris.ca/TedVelikonja) 19:18
10 Celine Foreht (CycleSolutions/Angry Johnny's CC) 19:50
11 Holly White Knight (WildBettys) 24:42
 
Senior Elite/U23 Men
1 Adam Morka (Trek Canada ) 1:56:50
2 Cameron Jette (La Bicicletta Elite Team) at 2:39
3 Mike Garrigan (Ind) 2:43
4 Ryan Atkins (EMD Serono - Specialized CC) 2:43
5 Jared Stafford (BikeSports Racing Team) 6:10
6 Jacob McClelland (Team Hardwood Cycling and Ski Club) 7:31
7 Jon Kinsie (Ind) 7:40
8 Zachary Winn (Ind) 8:07
9 Stu Alp (Norco Evolution ) 8:09
10 Danny Souter (KHS Bicycles ) 8:09
11 Ben Dawson (Cycle Solutions/Angry Johnny's CC) 8:42
12 Matthew Paziuk (Trek Store Race Team/Oshawa) 8:45
13 Tyson Wagler (3 Rox Racing ) 9:01
14 Anton Varabei (Cycle Solutions/Angry Johnny's CC) 12:03
15 Brendan Matheson (Trek Store Race Team/Hillsdale) 12:26
16 Jason Everaert (Coach Chris.ca / Ted Velikonja) 12:58
17 Andrew De Cal (ShortHills Cycling Club Race Team) 13:02
18 Logan Tacoma (Two Wheel Express) 13:03
19 Jarrod Forrest (The Hub Race Team ) 13:27
20 Tim Carleton (Trek Store Race Team) 15:08
21 Wai Ben Wong (Ind) 15:15
22 Tristan Spurr (Ind) 16:18
23 Jerome Samson (Sweet Pete's ) 17:36
24 Simon Wagler (Two Wheel Express) 18:26
25 Jamie Wagler (Two Wheel Express) 19:33
26 Patrick Dennis (Trek Store Race Team) 19:41
27 Jon Slaughter (Cycle Solutions/Angry Johnny's CC) 19:57
28 Brandon Schmidt (KHS Bicycles ) 21:22
29 Jonathan Burgess (Ind) 24:41
30 Aaron Rahim (Cyclepath Oakville Race Team) 29:57
DNF Cory Hancock (3 Rox Racing )
DNF Peter Glassford (Trek Canada )
DNF Haydn Boucher (3 Rox Racing )
 
Junior Expert Men
1 Mitchell Bailey (Jetpower ) 1:35:56
2 Evan McNeely (EMD Serono - Specialized CC) at 0:03
3 Steven Noble (Ind) 3:57
4 Bretton Matthews (Jetpower ) 4:01
5 Preston Wagler (3 Rox Racing ) 4:15
6 Karl Hoppner (EMD Serono - Specialized CC) 6:40
7 Daniel Varga (Jetpower ) 8:23
8 Etienne Moreau (Team Hardwood Cycling and Ski Club) 9:42
9 Alex Gibson (esteemtraining.com) 11:10
10 Thomas Guiot (Mountainview Cycling Club) 11:15
11 Corey Brioschi (Ind) 11:29
12 Conor O'Brien (EMD Serono - Specialized CC) 13:32
13 Jordan Doner (Team Spoke O'Motion/Newmarket) 17:23
14 Daniel Hope (Team Spoke O'Motion) 18:00
15 Parker Wilson (Ind) 18:25
16 Brendan Cubello (esteemtraining.com) 18:55
17 Stuart Loney (HB Cycling Club ) 19:07
18 Luke Hlavenka (esteemtraining.com) 19:55
19 Jason LeBlanc (Team Hardwood Cycling and Ski Club) 21:11
20 Joshua Thomas (ThinkSL.com / Carson Electric) 21:40
21 Thomas Botyrius (Cyclepath Oakville Race Team) 25:57
22 Gabriel Charlton (Black Tooth Grin Bike Club) 31:04
23 Lucas Gracey (HB Cycling Club ) 34:10
DNF Sean Kelly (esteemtraining.com)
DNF Jean Daniel St. Martin (Black Tooth Grin Bike Club)
DNF Peter Lister (Mountainview Cycling Club)
DNF TJ Boucher (Long Sault Long Shots)
 
Cadet/JuniorWomen
1 Laura Bietola (3 Rox Racing ) 1:22:53
2 Cayley Brooks (Team Hardwood Cycling and Ski Club) at 4:37
3 Emily Fisher (Cycle Solutions/Angry Johnny's CC) 8:19
4 Natasha Oldcorn (Jetpower ) 9:04
5 Haley Smith (ThinkSL.com / Carson Electric) 9:46
6 Samantha Wagler (Two Wheel Express/Kitchener) 14:00
7 Katlyn Dundas (Bikefit Sunflower Squad) 14:52
8 Emily Flynn (EMD Serono - Specialized CC) 18:00
9 Julie Campbell (Coach Chris.ca / Ted Velikonja) 34:30
10 Kristen Brooks (Ind) 35:05
 
Cadet Men
1 Marc Antoine Nadon (Team Hardwood Cycling and Ski Club) 1:16:05
2 Michael Girolametto Prosen (CyclepathMarkham.com) at 4:14
3 Daniel Hill (Ind) 6:24
4 Ian Bagg (The Hub Race Team ) 6:35
5 Elliot Galbraith (Team Hardwood Cycling and Ski Club) 7:56
6 Andrew Ketcheson (esteemtraining.com) 8:55
7 Peter Disera (Team Hardwood Cycling and Ski Club) 8:56
8 William Elliott (Team Hardwood Cycling and Ski Club) 9:06
9 Harrison Newediuk (esteemtraining.com) 9:32
10 Conner Rapus (esteemtraining.com) 14:02
11 Greg Van Moorsel (Reynold Cycle ) 23:46
DNF Brandon Etzl (St. Catharines Cycling Club)
DNF Nolan Adkin (Reynold Cycle )
DNF Sennen Morris (Ind)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login