Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 10/10 23:26 pm - SK MTB Cup #1


Posted by Editoress on 05/10/10
 

Saskatchewan Cup Mountain Bike #1, held in Esterhazy, SK on May 9th.

 

Senior Elite Men (5 laps)
1 Cory Zetterstrom (BCW - Senior) 1:48:52
2 Jeremy Erdmann (ORS - Master A) 1:50:38
3 Brad Kerr (ORS - Senior) 1:50:39
4 Jeremy Trask (ORS - Master A) 1:52:35
5 Kris Abrahamson (ORS - Master A) 1:58:04
6 Neil Clarke (NBR - Master A) 2:11:39
7 Andrew Thomas (ORS - Senior) 1:48:52+1 lap
DNF James Winter (ORS - U23)
 
Senior Elite Women (4 laps)
1 Erica Musyj (BCW - Senior) 2:00:21
2 Susan Clarke (BCW - Senior) 2:04:17
 
Senior Expert Men (4 laps) (club - Category) Time
1 Pedro Elgueta (ORS - Master B) 1:39:02
2 Ryan Derksen (NBR - Senior) 1:40:56
3 Dave Bitschy (ORS - Master A) 1:41:24
4 Ragnar Robinson (RocknRoad - Junior) 1:43:43
5 Shane Burwell (Cycledelia - Master B) 1:45:14
6 Albie Malan (NBR - Master B) 1:50:05
7 Stefan Kendel (NBR - Master A) 1:50:10
8 Tom Wolf (NBR - Master B) 1:53:41
9 Ben Gotts (NBR - U23) 1:57:41
10 Dave Johnston (Olympia) 1:59:24
11 Brad Turk (NBR - Master B) 1:59:58
12 Darren Dyck (MJP - Master B) 2:00:09
13 Dave Meban (ORS - Master B) 2:05:27
14 Dave Dyck (One Day - Master A) 2:09:15
15 Terry Zack (EQC - Master B) 1:58:44+ 1lap
DNF Jayden Aldrich (ORS - Junior)
 
Senior Expert Women (3 laps)
1 Hannah Cooley (NBR - Junior) 1:42:01
2 Hillary Johnstone (RocknRoad - Master B) 1:58:52
 
Sport Men -includes U17 expert (3 laps )
1 Thomas Bradt (EQC - Master A) 1:22:46
2 Sean Kukura (RCC - Master B) 1:24:26
3 Blair Drader (EQC - Master A) 1:27:20
4 Grant MacMillan (Swift Current - Master B) 1:28:36
5 Sam Nayet (ORS - Master A) 1:30:21
6 Dylan Smith (ORS - U17) 1:30:22
7 Ron Cooley (Horizon 100 - Master B) 1:40:02
8 Casey O'Grady (BCW - Senior) 1:40:24
9 Michael Bacon (NBR - Master B) 1:40:25
9 Jarrett Walker (EQC - Master A) 1:40:25
11 Tom Landine (EQC - Master B) 1:42:28
12 Morgan Jungwirth (BCW - U23) 1:43:38
13 Curt Bimson (NBR - Senior) 1:48:40
14 Nathan Rhodes (BCW - Senior) 2:05:23
15 Ken Orr (EQC - Master C) 2:24:32
 
Sport Women -includes U17 expert (2 laps )
1 Crystal Springer (EQC - Master A) 1:15:17
2 Donna Shire (South Sask - Master B) 1:34:05
 
Novice Men (2 laps)
1 Kim Wall (ORS - Master C) 1:03:17
2 Phil Anderson (ORS - Master A) 1:07:22
3 Craig Verner (EQC - Master A) 1:10:17
4 Jeff Nagy (EQC - Master A) 1:21:26
 
Beginner Men (1 lap )
1 Kris Wall (ORS - Junior) 0:35:06
 
Sport Youth Men (2 laps )
1 Miguel Kukura (RCC - U13) 1:27:24
2 Jalen Kropf (MJP - U17) 1:27:25
 
Novice Youth Men -includes U13 (1 lap )
1 Jacob Kropf (MJP - U13) 0:49:09


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login