Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 20/10 15:35 pm - Tour de l'Aude: Stage 6


Posted by Editoress on 05/20/10
 

Results from today's stage 6 in France won by Ina Teutenberg (HTC Columbia Women)

 

Ina-Yoko Teutenberg took her 20th stage victory at the Tour de l'Aude in France with another aggressive performance.
Teutenberg is one of the most feared sprinters in women's cycling, but just like on stage three, she opted to join the breakaway that decided the stage and then won the sprint, beating Julia Martisova and Annemiek Van Vleuten. The main peloton finished 1:28 behind.

It was her 20th victory at the Tour de l'Aude and her 13th victory of the 2010 season.
"It was a great victory," HTC-Columbia Sports Director Ronnie Lauke said.  "Ina just loves to race. She could have waited for the bunch sprint and probably still have won but she went away with three other riders after just 30km and then beat them in the sprint. She attacked alone at one point and was caught, but still won. She's amazing and an example for everyone else on the team."  
 
There are three stages remaining in the Tour d l'Aude. Friday's stage from Limoux to Roquefeuil is very hilly but Lauke predicted that Teutenberg could win the other two stages at the weekend.  "She's so strong and so hungry for success that she could win them. She could go in the break again or wait for the sprint. We have both options, which is great to have."

Team HTC-Columbia press release

 

Stage 6: Castelnaudary to Castelnaudary, 100 km
1 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 2:37:04
2 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu
3 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
4 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam all s.t.
5 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 1:28
6 Brooke Miller (USA) Tibco
7 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
8 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling
9 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope
10 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco
11 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
12 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
13 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara
14 Martina Zwick (Ger) German National Team
15 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara
16 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women
17 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam
18 Emma Mackie (Aus) Tibco
19 Carla Swart (RSA) MTN Energade Ladies Team
20 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu
21 Sharon Laws (GBr) Cervelo TestTeam
22 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogadets
23 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women
24 Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit
25 Angela Hennig (Ger) Noris Cycling
26 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team
27 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Record Rox
28 Carmen Small (USA) US National Team
29 Katheryn Mattis (USA) US National Team
30 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
31 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam
32 Carly Hibberd (Aus) Michela Fanini Record Rox
33 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
34 Andrea Bosman (Ned) Leontien.Nl
35 Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN Energade Ladies Team
36 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara
37 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women
38 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo TestTeam
39 Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling
40 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-Gestion
41 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team
42 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team
43 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
44 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
45 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarmo
46 Mara Abbot (USA) US National Team
47 Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling
48 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling
49 Karol-ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope
50 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogadets
51 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Record Rox
52 Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team
53 Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team
54 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93-Gestion
55 Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogadets
56 Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara
57 Béatrice Thomas (Fra) ESGL93-Gestion
58 Amanda Miller (USA) Tibco
59 Laura Dittmann (Ger) German National Team
60 Mélanie Bravard (Fra) ESGL93-Gestion
61 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team
62 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam
63 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.Nl
64 Robyn De Groot (RSA) MTN Energade Ladies Team
65 Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogadets
66 Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team
67 Andrea Dvorak (USA) US National Team
68 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
69 Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.Nl all s.t.
70 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 1:41
71 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarmo s.t.
72 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarmo 1:58
73 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarmo s.t.
74 Marijn De Vries (Ned) Leontien.Nl 3:33
75 Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope 7:31
76 Cashandra Slingerland (RSA) MTN Energade Ladies Team
77 Franziska Merten (Ger) German National Team both s.t.
78 Rebecca Much (USA) Tibco 11:57
79 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.Nl
80 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara both s.t.
81 Ruth Corset (Aus) Tibco 12:20
DNF Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling
DNF Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Record Rox
 
GC
1 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 15:24:22
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit at 2:03
3 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam 2:43
4 Katheryn Mattis (USA) US National Team 2:49
5 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team 3:13
6 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 3:21
7 Sharon Laws (GBr) Cervelo TestTeam 3:40
8 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 3:51
9 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:55
10 Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit 3:58
11 Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam 4:21
12 Mara Abbot (USA) US National Team 4:29
13 Andrea Bosman (Ned) Leontien.Nl 5:37
14 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling 5:52
15 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 6:05
16 Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women 7:13
17 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team 9:31
18 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 10:13
19 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarmo 12:47
20 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women 16:17
21 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo TestTeam 19:37
22 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Record Rox 21:05
23 Carla Swart (RSA) MTN Energade Ladies Team 21:52
24 Ruth Corset (Aus) Tibco 25:55
25 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 30:35
26 Carmen Small (USA) US National Team 30:37
27 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 31:05
28 Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling 31:48
29 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara 32:44
30 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 32:48
31 Amanda Miller (USA) Tibco 32:56
32 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 36:56
33 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 38:40
34 Marijn De Vries (Ned) Leontien.Nl 39:50
35 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL93-Gestion 40:08
36 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 40:42
37 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara 41:28
38 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Record Rox 41:40
39 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogadets 42:38
40 Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara 42:46
41 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarmo 42:48
42 Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team 43:00
43 Rebecca Much (USA) Tibco 44:51
44 Andrea Dvorak (USA) US National Team 45:30
45 Irina Molicheva (Rus) Fenixs-Petrogadets 46:30
46 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs-Petrogadets 46:53
47 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team 48:04
48 Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team 48:39
49 Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women 50:49
50 Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN Energade Ladies Team 50:52
51 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling 51:28
52 Robyn De Groot (RSA) MTN Energade Ladies Team 54:17
53 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco 55:05
54 Martina Zwick (Ger) German National Team 55:53
55 Angela Hennig (Ger) Noris Cycling 56:25
56 Karol-ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 56:49
57 Brooke Miller (USA) Tibco 57:09
58 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 58:33
59 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.Nl 59:02
60 Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.Nl 59:47
61 Béatrice Thomas (Fra) ESGL93-Gestion 59:57
62 Emma Mackie (Aus) Tibco 1:04:39
63 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 1:05:20
64 Mélanie Bravard (Fra) ESGL93-Gestion 1:05:32
65 Carly Hibberd (Aus) Michela Fanini Record Rox 1:05:34
66 Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team 1:05:35
67 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarmo 1:06:06
68 Laura Dittmann (Ger) German National Team 1:07:39
69 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara 1:08:24
70 Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling 1:10:27
71 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team 1:10:43
72 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-Gestion 1:11:14
73 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu 1:13:17
74 Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs-Petrogadets 1:13:51
75 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 1:17:07
76 Franziska Merten (Ger) German National Team 1:21:29
77 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarmo 1:22:00
78 Cashandra Slingerland (RSA) MTN Energade Ladies Team 1:22:54
79 Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope 1:25:37
80 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.Nl 1:26:29
81 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara 1:32:30

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login