Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

June 19/10 11:02 am - World Cup Leogang : Men's DH qualifying results


Posted by Editoress on 06/19/10
 

Results from this afternoon's qualifying

Men Time Diff
1 Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre International 4:03.25  
2 Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate 4:03.46 0.21
3 Aaron Gwin (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team 4:06.79 3.54
4 Matti Lehikoinen (Fin) Chain Reaction Cycles/Intense 4:09.38 6.13
5 Gee Atherton (GBr) Commencal 4:10.16 6.91
6 Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 4:10.23 6.98
7 Justin Leov (NZl) Trek World Racing 4:10.60 7.35
8 Bryn Atkinson (Aus) World Trail/Specialized 4:12.17 8.92
9 Brendan Fairclough (GBr) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 4:12.89 9.64
10 Aurélien Giordanengo (Fra) Mondraker Factory Team 4:13.44 10.19
11 Shaun O'connor (Aus) Kenda-Playbiker 4:14.25 11.00
12 Danny Hart (GBr) Giant Factory Team 4:14.57 11.32
13 Cameron Cole (NZl) Team Maxxis-Rocky Mountain 4:14.65 11.4
14 Marc Beaumont (GBr) GT Bicycles 4:14.68 11.43
15 Michael Hannah (Aus) GT Bicycles 4:14.71 11.46
16 Luke Strobel (USA) MS Evil Racing 4:14.87 11.62
17 Nico Vink (Bel) 4:15.52 12.27
18 Dennis Dertell (Swe) 4:15.84 12.59
19 Mickael Pascal (Fra) 4:16.15 12.90
20 Joshua Button (Aus) Kona 4:16.21 12.96
21 Dan Atherton (GBr) Commencal 4:17.70 14.45
22 Damien Spagnolo (Fra) Mondraker Factory Team 4:17.75 14.50
23 Steve Smith (Can) MS Evil Racing 4:17.83 14.58
24 Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate 4:18.38 15.13
25 Matej Charvat (Cze) K.T.R. Racing Team 4:18.46 15.21
26 Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team 4:18.61 15.36
27 Thomas Braithwaite (GBr) 4:19.22 15.97
28 Chris Kovarik (Aus) Chain Reaction Cycles/Intense 4:19.54 16.29
29 Richard Thomas (GBr) 4:19.76 16.51
30 Harry Molloy (GBr) 4:19.79 16.54
31 Antonio Ferreiro Pajuelo (Esp) XMS Racing Squad 4:19.89 16.64
32 Filip Polc (Svk) MS Evil Racing 4:20.00 16.75
33 Fabien Pedemanaud (Fra) Scott 11 4:20.23 16.98
34 Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate 4:20.53 17.28
35 Joe Barnes (GBr) 4:20.59 17.34
36 Marcus Klausmann (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team 4:20.85 17.60
37 Sam Dale (GBr) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 4:20.90 17.65
38 Joseph Smith (GBr) Kona 4:21.07 17.82
39 Wyn Masters (NZl) Kenda-Playbiker 4:21.23 17.98
40 Kyle Strait (USA) 4:21.43 18.18
41 Joris Bigoni (Fra) 4:21.61 18.36
42 Pierre Charles Georges (Fra) Solid Aclass Factory Team 4:21.79 18.54
43 Alexander Kangas (Swe) 4:21.99 18.74
44 Brook Macdonald (NZl) MS Evil Racing 4:22.46 19.21
45 Markus Pekoll (Aut) Solid Aclass Factory Team 4:22.93 19.68
46 Ben Cathro (GBr) MTBcut.tv 4:23.27 20.02
47 Marcel Beer (Sui) 4:23.43 20.18
48 Mitchell Delfs (Aus) Lex / Pivot 4:23.52 20.27
49 Lorenzo Suding (Ita) 4:23.71 20.46
50 Adam Vagner (Cze) 4:23.79 20.54
51 Andrew Neethling (RSA) Trek World Racing 4:23.85 20.60
52 Evan Turpen (USA) 4:24.12 20.87
53 Cédric Gracia (Fra) 4:24.24 20.99
54 Benny Strasser (Ger) 4:24.76 21.51
55 Nathan Rankin (NZl) Kenda-Playbiker 4:24.94 21.69
56 Ruaridh Cunningham (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 4:25.23 21.98
57 Romain Paulhan (Fra) 4:25.70 22.45
58 Duncan Riffle (USA) Giant Factory Team 4:25.74 22.49
59 Matthew Scoles (NZl) Team Cingolani - Protone 4:26.03 22.78
60 Emanuel Pombo (Por) 4:26.26 23.01
61 Fabien Cousinie (Fra) Blackmountain Morewood United 4:26.30 23.05
62 Troy Brosnan (Aus) 4:26.31 23.06
63 Robert Smith (GBr) 4:26.37 23.12
64 Robin Wallner (Swe) Team Sunn Montgenevre 4:26.46 23.21
65 Florent Payet (Fra) Blackmountain Morewood United 4:26.57 23.32
66 Marco Bugnone (Ita) Argentina Bike Gravity Team 4:26.84 23.59
67 Boris Tetzlaff (Aut) Ghost A.T.G. Pro Team 4:27.22 23.97
68 Maxime Remy (Fra) Suspension Center 4:27.27 24.02
69 Marco Milivinti (Ita) Team Cingolani - Protone 4:27.62 24.37
70 Pasqual Canals Flix (Esp) XMS Racing Squad 4:27.77 24.52
71 Lewis Buchanan (GBr) MS Evil Racing 4:28.03 24.78
72 Ralph Jones (GBr) 4:28.04 24.79
73 Ludovic May (Sui) 4:28.09 24.84
74 Mathieu Gallean (Fra) Ryde-Racing 4:28.14 24.89
75 Marcelo Gutierrez Villegas (Col) 4:28.18 24.93
76 Fergus Lamb (GBr) 4:28.36 25.11
77 Aari Barrett (NZl) Scott 11 4:28.81 25.56
78 Cyrille Kurtz (Fra) Team Lac Blanc Massif Des Vosges 4:29.09 25.84
79 Chris Hutchens (GBr) 4:29.18 25.93
80 George Brannigan (NZl) Ancillotti Doganaccia Racing Team 4:29.23 25.98
81 Rémi Thirion (Fra) Team Sunn Montgenevre 4:29.25 26.00
82 Toni Berg (Fin) 4:30.19 26.94
83 Oliver Burton (GBr) 4:30.24 26.99
84 Gareth Brewin (GBr) 2stage Factory 4:30.38 27.13
85 Harry Heath (GBr) 4:30.57 27.32
86 Rhys Willemse (Aus) Ancillotti Doganaccia Racing Team 4:31.58 28.33
87 Mathias Haas (Aut) RC Alpine Commencal Austria 4:31.80 28.55
88 Jed Rooney (NZl) 4:31.81 28.56
89 Patrick Thome (Fra) Team Sport Bike 4:32.15 28.90
90 Bernard Kerr (GBr) Norco World Team 4:32.47 29.22
91 Dominik Gspan (Sui) 4:32.99 29.74
92 Mark Scott (GBr) 4:33.00 29.75
93 Maximilian Bender (Ger) 4:34.56 31.31
94 Ashley Maller (GBr) 4:34.63 31.38
95 Roman Roschi (Sui) 4:34.67 31.42
96 Arran Gannicott (GBr) 4:34.78 31.53
96 Ludovic Oget (Fra) Ryde-Racing 4:34.78 31.53
98 Olivier Nicole (Fra) 4:35.06 31.81
99 Scott Laughland (Irl) 4:35.10 31.85
100 Scott Mears (GBr) 4:35.43 32.18
101 Freddy Hunziker (Sui) Scott 11 4:35.47 32.22
102 Emyr Davies (GBr) 4:35.49 32.24
103 Thibaut Ruffin (Fra) Commencal Superiders 4:36.04 32.79
104 Kristof Lenssens (Bel) 4:36.11 32.86
105 Adam Brayton (GBr) 4:36.23 32.98
106 Mitch Ropelato (USA) Ex Drinks 4:37.09 33.84
107 Ewan Doherty (Irl) 4:37.38 34.13
108 Billy Caroli (Sui) 4:37.95 34.70
109 Martin Mikulenka (Cze) 4:38.43 35.18
110 Maciej Jodko (Pol) 4:38.66 35.41
111 Kevin Locquet (Fra) 4:38.79 35.54
112 Xavier Simo Cervera (Esp) 4:38.81 35.56
113 Bertrand Gilles (Bel) 4:38.85 35.60
114 Richard Leacock (NZl) 4:39.02 35.77
115 Mario Sieder (Aut) Solid Aclass Factory Team 4:39.08 35.83
116 Carlo Gambirasio (Ita) Surfing Shop 4:39.12 35.87
117 Simon Cardon (Fra) Ryde-Racing 4:39.71 36.46
118 Joseph Nation (NZl) 4:40.63 37.38
119 Curtis Keene (USA) 4:41.22 37.97
120 Filip Matus (Cze) 4:41.37 38.12
121 Jack Reading (GBr) 4:41.72 38.47
122 Petr Tresnak (Cze) 4:42.07 38.82
123 Nejc Rutar (Slo) MBK Orbea 4:42.62 39.37
124 Thomas Jeandin (Sui) 4:42.64 39.39
125 Daniel Sims (NZl) 4:42.75 39.50
126 Rupert Chapman (NZl) 4:43.01 39.76
127 Rudiger Jahnel (Aut) 4:43.18 39.93
128 Tommy Herrmann (Ger) 4:43.30 40.05
129 Tommy Kiesewetter (Ger) 4:43.43 40.18
130 Jan Cestnik (Slo) Unior Tools Team 4:43.45 40.20
131 Lukas Ucen (Svk) 4:43.56 40.31
132 Rhys Atkinson (Aus) 4:43.78 40.53
133 Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team 4:44.10 40.85
134 Justyn Norek (Ita) 4:44.59 41.34
135 Davide Sottocornola (Ita) Argentina Bike Gravity Team 4:45.28 42.03
136 David Balderstone (NZl) 4:46.26 43.01
137 Marius Paccolat (Sui) 4:46.93 43.68
138 Erik Irmisch (Ger) 4:47.00 43.75
138 Zan Fojkar (Slo) 4:47.00 43.75
140 Jan Javornik (Svk) 4:47.09 43.84
141 Daniel Pombo (Por) 4:47.56 44.31
142 Marcus Fairbanks (Aus) 4:48.08 44.83
143 William Luneau (Fra) US Cagnes VTT 4:48.20 44.95
144 Markus Olkkonen (Fin) 4:48.36 45.11
145 Miikka Lehtinen (Fin) 4:49.36 46.11
146 Julien Piccolo (Fra) 4:49.39 46.14
147 Ondrej Barta (Cze) 4:49.74 46.49
148 Rene Schmidt (Ger) 4:49.84 46.59
149 Faustin Figaret (Fra) Team Sport Bike 4:50.30 47.05
150 Lutz Weber (Sui) 4:50.37 47.12
151 Rick Balbierer (Ger) 4:50.40 47.15
152 Andy Zehentner (Aut) 4:51.33 48.08
153 Philipp Bünnemann (Ger) 4:52.30 49.05
154 Sam Baker (NZl) 4:52.58 49.33
155 Nikolay Pukhir (Rus) 4:52.68 49.43
156 Jörg Neuhart (Aut) 4:52.78 49.53
157 Slawomir Lukasik (Pol) 4:53.42 50.17
158 Thomas Zanone (Fra) Team Sport Bike 4:53.56 50.31
159 Freddie King (NZl) 4:55.14 51.89
160 Antti Lampen (Fin) 4:55.47 52.22
161 Nicolas Walser (Sui) 4:55.55 52.30
162 Chris Barlin (Aus) 4:55.95 52.70
163 Edoardo Franco (Ita) Kenda-Playbiker 4:57.41 54.16
164 Pavel Cep (Cze) 4:57.64 54.39
165 Basil Weber (Sui) 4:59.04 55.79
166 Denis Paradiz (Slo) 5:01.05 57.80
167 Pietro Caire (Ita) Argentina Bike Gravity Team 5:01.26 58.01
168 Benjamin Ayling (Aus) 5:03.52 1:00.27
169 Zakarias Blom Johansen (Nor) 5:03.54 1:00.29
170 Daniel Lavis (Aus) 5:03.78 1:00.53
171 Blaz Hölcl (Slo) 5:04.96 1:01.71
172 Josua Hein (Ger) 5:06.26 1:03.01
173 Aki Färm (Fin) 5:07.39 1:04.14
174 Andras Szecskay (Hun) 5:08.70 1:05.45
175 Manuel Gruber (Aut) 5:09.40 1:06.15
176 Leopold Köllner (Aut) 5:10.71 1:07.46
177 Marek Petelik (Cze) 5:12.57 1:09.32
178 Michal Gzela (Pol) 5:13.14 1:09.89
179 Mads Weidemann (Den) 5:13.72 1:10.47
180 Patrik Wachal (Svk) 5:14.88 1:11.63
181 Fabian Heim (Ger) 5:16.57 1:13.32
182 Benjamin Scharfetter (Aut) 5:19.07 1:15.82
183 James Hoggan (NZl) 5:20.37 1:17.12
184 Zan Jurca (Slo) Unior Tools Team 5:25.23 1:21.98
185 Florentin Haunold (Aut) 5:25.36 1:22.11
186 Kevin Kontschieder (Aut) 5:28.17 1:24.92
187 Patrick Kontschieder (Aut) 5:28.61 1:25.36
188 Sam Flockhart (GBr) Lapierre International 5:35.65 1:32.40
189 Hendrik Jonke (Aut) 5:35.66 1:32.41
190 Dominik Janik (Cze) 5:38.44 1:35.19
191 Marcis Scerbinins (Lat) 5:38.92 1:35.67
192 Igor Jadlovsky (Svk) Gt Czech Team 5:40.06 1:36.81
193 Ales Virtic (Slo) 5:42.27 1:39.02
194 Attila Liszi (Hun) 5:48.59 1:45.34
195 Miklos Kantor (Hun) 5:52.08 1:48.83
196 Johnny Magis (Bel) 6:02.28 1:59.03
197 Marco Perardi (Ita) Team Dayco 6:09.01 2:05.76
198 Murray Dickson (Aus) 6:12.20 2:08.95
199 Julien Camellini (Fra) Chain Reaction Cycles/Intense 6:52.46 2:49.21
200 Alex Bond (GBr) 7:13.10 3:09.85
201 Claudio Loureiro (Por) 7:26.76 3:23.51
202 Ricard Ferreira Campos (And) 8:33.55 4:30.30
203 Kim Petersson (Swe) 10:17.14 6:13.89
204 Mahdi Mirzahosseini (Iri) 11:13.93 7:10.68
205 Brad Mather (GBr) 12:37.01 8:33.76
206 Nick Beer (Sui) Scott 11 13:53.04 9:49.79
207 Robert Davis (Irl) 31:00.33 26:57.08
DNF Joey Schusler (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team
DNF Claudio Cozzi (Ita) Team Dayco
DNF Martin Frei (Sui)
DNF James Rennie (NZl)
DNF Niklas Wallner (Swe)
DNF Deon Baker (Aus)
DNS Eikku Luttinen (Fin)
DNS Will Rischbieth (Aus)
DNS Matej Laktis (Svk)
DNS Esteban Deronzier (Fra) Morzine-Avoriaz/Haute-Savoie
DNS Joonas Savolainen (Fin)
DNS Neko Mulally (USA) Trek World Racing
DNS Erik Kimmel (Cze) K.T.R. Racing Team
DNS Alexander Berman (Sui)
DNS Thomas Schmied (Aut) RC Alpine Commencal Austria


top 80 qualify for the final on Sunday

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login