Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

July 1/10 17:27 pm - CHIN Picnic Bike Races Afternoon results and photos


Posted by Editoress on 07/1/10
 

CHIN International Bicycle Races, Presented by Midweek Cycling Club, Ontario Cup #5 in Toronto, ON

 

chin1

Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy) and Ed Veal (La Bicicletta Elite Team) contest the win from the late break in the Elite men's race. - Peter Kraiker photo

crash

The main field arrives  - Peter Kraiker photo

 

chin

The main field arrives  - Peter Kraiker photo

 

chin

The main field arrives  - Peter Kraiker photo


Morning results

 

Minime Boys, 11.2 km (Average Speed 32.8 km/h)
1 Taylor Etzl (St. Catharines Cycling Club - RMU15) 0:20:28
2 Finnley Mckee (Hamilton Cycling Club - RMU15) at 0:28
3 Ethan Kirk (Newmarket Eagles Cycling Club - RMU13) 1:00
4 Everett Summers (Jet Fuel Coffee - RMU13) 1:41
5 Joe Larkin (Jet Fuel Coffee - RMU15) 3:40
6 Ivan Corry (Newmarket Eagles Cycling Club - RMU15) 5:19
 
Cadet Men, 33.6 km (Average Speed 41.1 km/h)
1 Brandon Etzl (St. Catharines Cycling Club - RMU17) 0:49:05
2 Travis Samuel (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU17) at s.t.
3 Benjamin Perry (St. Catharines Cycling Club - RMU17) 1:22
4 William Simonds (Invita - FCV - RMU17) 1:34
5 Matthew Hopkins (St. Catharines Cycling Club - RMU17) s.t.
6 Drew Welsh (Invita - FCV - RMU17) 1:40
7 Brady Lee (St. Catharines Cycling Club - RMU13) 4:04
8 Tyler Lee (St. Catharines Cycling Club - RMU15) 4:27
9 Nick Burrows (Independent - RMU17) 7:36
10 Brandon Lindow (National Cycling Center Hamilt - RMU17) 9:24
11 Max Gabaldo (Independent - RMU17) 10:16
DNF Adrian George (Invita - FCV - RMU17)
DNF James Orton (Esteemtraining.com - RMU17)
 
Master 3 Men, 33.6 km (Average Speed 39.9 km/h)
1 Chris Firek (Independent - RMMB.3) 0:50:35
2 Richard Ugalde (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.3)
3 Trevor Doyle (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMA.3)
4 Martin Pitts (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.3)
5 Michael Brown (London Centennial Wheelers - RMMA.3)
6 Glendon Tomlinson (Gears Bike Shop Club - RMMB.3)
7 Erik Davis (Hincapie / Defeet - RMMB.3)
8 Chris Knights (Lapdogs - RMMB.3)
9 David Rigby (Independent - RMM.3)
10 Lorne Falkenstein (Cycles London Racing Team - RMMC.3)
11 Robert Givens (Chain Reaction - RMMB.3)
12 Sam Halls (Bikesports Racing Team - RMMB.3)
13 Emilio Deagazio (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.3)
14 Gilles Uguen (Chain Reaction - RMMC.3)
15 David Chong (Lapdogs Cycling Club - RMMC.3)
16 Jeff Murphy (St. Catharines Cycling Club - RMMB.3)
17 Peter Cahill (Darkhorse Flyers - RMMC.3)
18 Derek Hsiung (Midweek Cycling Club - RMMB.3)
19 John Taylor (Wheels Of Bloor - RMMB.3)
20 Marco Salvati (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.3)
21 Jon Mychajlyszyn (Darkhorse Flyers - RMMB.3)
22 Philip Spearman (Independent - RMM.3)
23 Dathe Wong (Lapdogs - RMMA.3)
24 Jeff Ker (Lapdogs Cycling Club - RMMB.3)
25 Jonathan Betteridge (Darkhorse Flyers - RMMB.3)
26 Mark Carter (ZM Cycle & Fitness Cycling Club - RMMB.3)
27 Paul Ralston (Cyclepath Oakville Race Team - RMMB.3) all s.t.
28 Joel Rose (The Hub Race Team - RMMB.3) 0:09
29 Chris Spalding (Midweek Cycling Club - RMMA.3) s.t.
30 Jeffrey Poulsen (St. Catharines Cycling Club - RMMB.3) 0:20
31 Gregg Bittman (St. Catharines Cycling Club - RMMA.3) 2:33
32 Paul Eekhoff (La Bicisquadra/Real Deal Racin - RMMB.3) 4:20
33 Vadim Kats (Independent - RMMB.3) 4:47
34 Richard Bartolo (P-K Express/ Hnz Strategy - RMMB.3) 4:59
DNF Mark Montgomery (Midweek Cycling Club - RMMA.3)
DNF Mark Kremblewski (Darkhorse Flyers - RMMC.3)
DNF Patrick Elliott (St. Catharines Cycling Club - RMMA.3)
DNF Ron Ferreira (D'ornellas Racing Team - RMMD.3)
DNF Conrad Mrowiec (Forest City Velodrome - RMMA.3)
DNF Randall Akins (Independent - RMMC.3)
DNF Martin Davis (Midweek Cycling Club - RMMB.3)
DNF Sage Koh (Lapdogs Cycling Club - RMMB.3)
NP Ryken Grattet (Independent - RMMB.3)
NP Campbell Macmillan (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.3)
NP Andrew Ciazynski (St. Catharines Cycling Club - RMMB.3)
NP Jason Macfarlane (Independent - RMM.3)
 
Junior Men, 35 km (Average Speed 42.6 km/h)
1 Kristofer Ovsenek (Invita - FCV - RMJ) 0:49:18
2 Jason King (Invita - FCV - RMJ) at s.t.
3 Jason Massicotte (Cyclepathmarkham.com - RMJ) 0:02
4 Kyle Rupay (La Bicicletta Elite Team - RMJ)
5 David Campbell (Invita - FCV - RMJ)
6 Ben Andrew (Maple Leaf Cycling Club - RMJ)
7 Brian Trafford (Ottawa Bicycle Club - RMJ)
8 Mason Costa (Sepp's Cycling Team - RMJ) all s.t.
9 Andrew Scollard (Reynold Cycle - RMJ) 0:06
10 Patrick Mcginley (Invita - FCV - RMJ) 0:12
11 Alexander Getler (Above Threshold - RMJ) 0:55
12 Luke Corry (Newmarket Eagles - RMJ) 7:29
13 Woody Marrouch (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMJ) 9:00
DNF Jamie Banks (Cyclepath Oakville - RMJ)
 
Master 2 Men, 35 km (Average Speed 42.6 km/h)
1 Rob Visser (St. Catharines Cycling Club - RMMB.2) 0:49:18
2 Chris Bartholomew (Peterborough Cycling Club - RMMB.2)
3 Paul Devries (Team Race - RMMB.2)
4 Mark Shaw (Chain Reaction - RMMC.2)
5 Brian Kelly (Above Threshold - RMMB.2)
6 Bruce Camacho (D'ornellas Racing Team - RMMD.2)
7 Andy D`Angelo (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.2)
8 Leszek Wawrow (Wheels Of Bloor - RMMA.2)
9 Graeme Sperber (Team Silent Sports - RMMB.2)
10 Victor Pwu (Wheels Of Bloor - RMMB.2)
11 Gary Weinstein (ZM Cycle & Fitness Cycling Club - RMMB.2)
12 Lawrence Akot (Independent - RMMB.2)
13 Chris Vlemmix (Team TVC/Village Cycle London - RMMA.2)
14 John Provart (Chain Reaction - RMMA.2)
15 Ernesto Alvarez (Chain Reaction - RMMA.2)
16 Derek Koops (ZM Cycle & Fitness Cycling Club - RMMB.2)
17 Stephane Marcotte (ZM Cycle & Fitness Cycling Club - RMMA.2)
18 Nigel Roberts (MBRC.org - Gears - RMMB.2)
19 Chris Kirk (Independent - RMMB.2)
20 Jason May (Speedriver.com - RMMA.2)
21 Chris Ivey (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMA.2)
22 Derek De Gannes (Above Threshold - RMMB.2)
23 Michael Quatsch (Sepp's Cycling Team - RMMB.2)
24 Jayson Baillie (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.2)
25 Anthony Simpson (MBRC.org - Gears - RMMB.2) all s.t.
26 Kevin Watson (Sound Solutions - RMMB.2) 0:07
27 Chad Luedtke (Above Threshold - RMMB.2)
28 Jeremy Maclennan (ZM Cycle & Fitness Cycling Club - RMMA.2)
29 Doug Corner (Bike Race Ottawa - RMMC.2) all s.t.
30 Michael White (Soigneur Race Services Race Te - RMMA.2) 0:11
31 Geoffrey Morgan (Chain Reaction - RMMB.2) 0:14
32 Scott Edgington (Team Silent Sports - RMMC.2) 0:20
33 Robert Haufler (Midweek Cycling Club - RMMB.2) 0:23
DNF Ted Mooney (Team TVC/Village Cycle London - RMMC.2)
DNF Paul Choquette (Team TVC/Village Cycle London - RMMB.2)
NP Mark Fergusson (Team TVC/Village Cycle London - RMMB.2)
 
Master 1 Men, 63 km (Average Speed 45.5 km/h)
1 Robert D`Amico (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1) 1:23:03
2 Radek Lukasik (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
3 Steven Baker (Team Cross - RMMB.1)
4 Chris Wood (Sound Solutions - RMMB.1)
5 Paul Greene (Chain Reaction - RMMB.1)
6 Derek Hardinge (Lapdogs Cycling Club - RMMA.1)
7 Gregory T. Cushing (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
8 Peter Mogg (The Hub Race Team - RMMA.1)
9 Mike Mckee (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.1)
10 Wieslaw Matuszczak (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1)
11 Jeff Douglas (Chain Reaction - RMMA.1)
12 Bruce Bird (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
13 Patrick Shea (Team London - RMMB.1)
14 Paolo Dilecce (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1) all s.t.
15 Miguel Novo (D'ornellas Racing Team - RMMB.1) 0:19
16 Brent Aquino (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1) s.t.
17 Michael Renneboog (D'ornellas Racing Team - RMMC.1) 0:25
18 Steve Mckee (Hamilton Cycling Club - RMMB.1)
19 Peter Kofman (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMC.1)
20 Brian Lee (La Bicicletta Elite Team - RMMB.1)
21 Marten Mann (Team London - RMMA.1)
22 Mike Peshko (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
23 Jesus Giovanni Correa (Team TVC/Village Cycle London - RMMA.1)
24 Mike Steed (Norco Evolution - RMMA.1)
25 Scott Gilligan (Sound Solutions - RMMA.1)
26 Bruce Krip (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
27 John Mcinulty (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.1) all s.t.
28 David Bogue (Team London - RMMB.1) 0:38
29 Rick Froner (Lapdogs Cycling Club - RMMB.1) 0:56
30 Marc Booth (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.1) 1:21
31 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMB.1) 2:06
DNF Ian Whenham (Piste.Ca - RMMA.1)
DNF Gary Serra (Bikezone Racing - RMMA.1)
DNF Justin Rogers (Norco Evolution - RMMA.1)
DNF Doug Blades (MBRC.org - Gears - RMMB.1)
DNF Mark Polsinelli (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMC.1)
DNF Marc Mazer (Chain Reaction - RMMB.1)
DNF Scott Bentley (Sound Solutions - RMMB.1)
DNF Ken Ng (La Bicicletta Elite Team - RMMA.1)
DNS Piers Davidge (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMA.1)
NP Steven Smith (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMB.1)
NP Bob Tomsic (Norco Evolution - RMMA.1)
NP Robert Chiocca (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1)
NP Gerard Yeates (Independent - RMMB.1)
NP Carlo Capaldi (Team TVC/Village Cycle London - RMMA.1)
 
Elite 1/2 Men, 63 km (Average Speed 45.6 km/h)
1 Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy - RME.1) 1:22:55
2 Ed Veal (La Bicicletta Elite Team - RME.1)
3 Derrek Ivey (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.1)
4 Devon Novakowski (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy - RMU23.1)
5 Michael Woods (Scott Racing - RME.2)
6 Chris Gruber (Independent - RME.1)
7 Andrew Bradbury (Darkhorse Flyers - RME.1) all s.t.
8 Dave Byer (Jet Fuel Coffee - RME.1) 0:07
9 Ryan Nye (Mvp Health Care Cycling - RME.1)
10 Kevin Davis (Wheels Of Bloor - RME.1)
11 Mark Walters (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.1)
12 Ryan Aitcheson (Jet Fuel Coffee - RMU23.1)
13 Luc Mahler (Scott Racing - RME.2)
14 Ayal Rahat (Velo Club Israel - RME.1)
15 James Larmer (Darkhorse Flyers - RME.1)
16 Graham Shrive (Nine2fivepro.com Cycling Team - RME.2)
17 Todd Scheske (Mvp Health Care - RME.1)
18 Andrew De Cal (Shorthills Cycling Club Race T - RMU23.2)
19 Jamie Smith (La Bicicletta Elite Team - RME.1)
20 Marc Boudreau (Scott Racing - RME.2)
21 Kevin Black (Wheels Of Bloor - RME.2) all s.t.
22 Jordan Cheyne (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU23.1) 0:15
23 Charlie Bryer (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU23.1)
24 Evan Mundy (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy - RMU23.1) both s.t.
25 Marco Li (Darkhorse Flyers - RME.2) 0:35
26 Stacy Wall (Independent - RME.2) 0:38
27 Michael Mitchnick (La Bicicletta Elite Team - RMU23.1) 0:53
28 Cameron Jette (La Bicicletta Elite Team - RME.1) s.t.
29 Shawn Clarke (Scott Racing - RME.2) 1:08
30 Isaac Smith (Darkhorse Flyers - RME.1)
31 Peter Morse (Jet Fuel Coffee - RME.1)
32 Kevin Hazzard (Jet Fuel Coffee - RMU23.1)
33 Andrew Lattimore (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy - RMU23.1) all s.t.
DNF Bryan Rusche (Darkhorse Flyers - RME.1)
DNF David Grose (Bikesports Racing Team - RMU23.2)
DNF John Stewart (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.2)
DNF Christopher Bradbury (Darkhorse Flyers - RMU23.2)
DNF Jamie Riggs (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy - RMU23.1)
NP Darko Ficko (La Bicicletta Elite Team - RME.1)
NP Chris Freeland (Jet Fuel Coffee - RME.1)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login