Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 13/10 20:33 pm - Tour Feminin - O cenu Ceskeho Svycarska: Testroete 8th overall


Posted by Editoress on 07/13/10
 

Alison Testroete had a great start to her Euro racing trip, with stage 5 podium2 top five finishes and and finishing 8th overall in O cenu Ceskeho Svycarska, CZE, 2.2.

 

 

right:  Stage 5 podium

final podium

Final podium Alison Testroete 3rd from right

 

Alison is now living and racing in Italy until the end of the year.

Stage 1 (July 8th): Okolo Sluknovskeho to Vybezku116.1 km
1 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling-Red Sun 3:13:51
2 Sarah Düster (Ger) National German Women's Team
3 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling-Red Sun
4 Yulia Blindyuk (Rus) Rusko
5 Alison Testroete (Can) Team SystemData
6 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets
7 Lise Nostvold (Nor) Norsko
8 Catherine Williamson (GBr) Team Mix Serbia
9 Madelene Olsson (Swe) Team Alriksson GO:Green
10 Mascha Pijnenborg (Ned) Noris Cycling-Red Sun
11 Elizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team
12 Emma Crum (Nzl) Tubanters Team
13 Anne Wildt (Ned) Bataius Ladies Cycling Team
14 Larisa Pankova (Rus) Rusko
15 Vera Koedooder (Ned) Bataius Ladies Cycling Team
16 Pavla Havlíková (Cze) Ceská republika
17 Ausriné Trebaité (Ltu) Litva
18 beate Zanner (Ger) Haibike-Rügen/Sachsen
19 Anna Potokina (Rus) Rusko
20 Emma Trott (GBr) Moving Ladies Team RaTC all s.t.
 
42 Liza Rachetto (USA) Team SystemData 1:10
 
Stage 2 (July 9th): Jirikovska, 110.4 km
1 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling-Red Sun 3:18:20
2 Yula Ilinikh (Rus) Fenixs-Petrogradets
3 Christina Perchtold (Aut) Rakousko
4 Martina Zwick (Ger) Koga Miyata Cycling
5 Emilie Moberg (Nor) Norsko
6 Vera Koedooder (Ned) Bataius Ladies Cycling Team
7 Catherine Williamson (GBr) Team Mix Serbia
8 Sarah Düster (Ger) National German Women's Team
9 Anastasia Chulkova (Rus) Rusko
10 Nathalie Lamborelle (Lux) Bike-AID
11 Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson GO:Green
12 Jessica Glasbergen (Ned) SRAM-WV Eemland
13 Ausriné Trebaité (Ltu) Litva
14 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets
15 Alison Testroete (Can) Team SystemData
16 Pavla Havlíková (Cze) Ceská republika
17 Olena Sharga (Ukr) Ukrainian National Team
18 Elena Novikova (Rus) Fenixs-Petrogradets
19 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling-Red Sun
20 Inge Klep (Ned) Dura Vermerr Ladies Team all s.t.
 
41 Liza Rachetto (USA) Team SystemData 1:10
 
Stage 3 (July 10th): Bogatynie ITT, 20.4 km
1 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling-Red Sun 0:26:41.46 0:00
2 Alexandr Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets 0:27:04.37 0:23
3 Vera Koedooder (Ned) Bataius Ladies Cycling Team 0:27:22.70 0:41
4 Sarah Düster (Ger) National German Women's Team 0:27:24.26 0:43
5 Emma Trott (GBr) Moving Ladies Team RaTC 0:27:30.01 0:49
6 Ausriné Trebaité (Ltu) Litva 0:27:46.56 1:05
7 Anne Wildt (Ned) Bataius Ladies Cycling Team 0:27:57.43 1:16
8 Kristine Saastad (Nor) Norsko 0:28:00.48 1:19
9 Lise Nostvold (Nor) Norsko 0:28:07.05 1:26
10 Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson GO:Green 0:28:07.42 1:26
11 Svitlana Galyuk (Ukr) Ukrainian National Team 0:28:11.27 1:30
12 Alison Testroete (Can) Team SystemData 0:28:14.67 1:33
13 Vaida Pikauskaité (Ltu) Litva 0:28:19.01 1:38
14 Kanis Jacobien (Ned) Leiter von Jan Van Arkel 0:28:33.79 1:52
15 Denise Zuckermande (Ger) National German Women's Team 0:28:35.93 1:54
16 Larisa Pankova (Rus) Rusko 0:28:36.10 1:55
17 Olena Sharga (Ukr) Ukrainian National Team 0:28:37.67 1:56
18 Jarmila Macha?Ová (Cze) Dukla Praha 0:28:43.19 2:02
19 Esther Fennel (Ger) Koga Miyata Cycling 0:28:45.38 2:04
20 Madelene Olsson (Swe) Team Alriksson GO:Green 0:28:47.35 2:06
 
100 Liza Rachetto (USA) Team SystemData 0:31:41.52 5:00
 
Stage 4 (July 10th): Rumburské to Okruhy, 104.0 km
1 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling-Red Sun 2:56:06
2 Vera Koedooder (Ned) Bataius Ladies Cycling Team
3 Sarah Düster (Ger) National German Women's Team
4 Alison Testroete (Can) Team SystemData
5 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling-Red Sun
6 Catherine Williamson (GBr) Team Mix Serbia
7 Christina Perchtold (Aut) Rakousko
8 Jessica Glasbergen (Ned) SRAM-WV Eemland
9 Emilie Moberg (Nor) Norsko
10 Elena Novikova (Rus) Fenixs-Petrogradets
11 Ausriné Trebaité (Ltu) Litva
12 Larisa Pankova (Rus) Rusko
13 Anastasia Chulkova (Rus) Rusko
14 Pavla Havlíková (Cze) Ceská republika
15 Kanis Jacobien (Ned) Leiter von Jan Van Arkel
16 Désirée Schuler (Ger) Bike-AID
17 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets
18 Olena Sharga (Ukr) Ukrainian National Team
19 Anna Schitzmeier (Ger) Jenatec Nutrixxion Berlin
20 Mascha Pijnenborg (Ned) Noris Cycling-Red Sun all s.t.
 
63 Liza Rachetto (USA) Team SystemData 1:03
 
Stage 5 (July 11th):Labskymi to Pískovci, 98.4 km
1 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling-Red Sun 3:03:23
2 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling-Red Sun
3 Alison Testroete (Can) Team SystemData
4 Sarah Düster (Ger) National German Women's Team
5 Anastasia Chulkova (Rus) Rusko
6 Froydis Wearsted (Nor) Norsko
7 Laura Fouquet (Ger) National German Women's Team
8 Larisa Pankova (Rus) Rusko
9 Catherine Williamson (GBr) Team Mix Serbia
10 Lise Nostvold (Nor) Norsko
11 Olena Sharga (Ukr) Ukrainian National Team
12 Anne Wildt (Ned) Bataius Ladies Cycling Team
13 Kanis Jacobien (Ned) Leiter von Jan Van Arkel
14 Vaida Pikauskaité (Ltu) Litva
15 Emma Crum (Nzl) Tubanters Team
16 Anna Evseeva (Rus) Rusko
17 Vera Koedooder (Ned) Bataius Ladies Cycling Team
18 Madelene Olsson (Swe) Team Alriksson GO:Green
19 Anna Potokina (Rus) Rusko
20 Mascha Pijnenborg (Ned) Noris Cycling-Red Sun all s.t.
 
53 Liza Rachetto (USA) Team SystemData 0:58
 
Final GC
1 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling-Red Sun 12:57:39
2 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs-Petrogradets at 1 05
3 Sarah Düster (Ger) National German Women's Team 1:10
4 Vera Koedooder (Ned) Bataius Ladies Cycling Team 1:28
5 Emma Trott (GBr) Moving Ladies Team RaTC 1:40
6 Anne Wildt (Ned) Bataius Ladies Cycling Team 1:55
7 Lise Nostvold (Nor) Norsko 2:08
8 Alison Testroete (Can) Team SystemData 2:11
9 Larisa Pankova (Rus) Rusko 2:29
10 Ausriné Trebaité (Ltu) Litva 2:30
11 Romy Kasper (Ger) Noris Cycling-Red Sun 2:46
12 Madelene Olsson (Swe) Team Alriksson GO:Green 2:48
13 Jennie Stenerhag (Swe) Team Alriksson GO:Green 3:01
14 Kanis Jacobien (Ned) Leiter von Jan Van Arkel 3:07
15 Elizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 3:08
16 Svitlana Galyuk (Ukr) Ukrainian National Team 3:22
17 Olena Sharga (Ukr) Ukrainian National Team 3:33
18 Anna Potokina (Rus) Rusko 3:33
19 Mascha Pijnenborg (Ned) Noris Cycling-Red Sun :48
20 Sarah-Lena Hofmann (Ger) National German Women's Team 03:55
 
46 Liza Rachetto (USA) Team SystemData 8:53

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login