Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 14/10 11:13 am - Prorace.ca Ontario Cup #6 REVISED results


Posted by Editoress on 07/14/10
 

Updated results from Prorace.ca O-Cup Time Trial/ Ontario Cup #6, Presented by Prorace.ca, on Saturday July 10th, in Norwood, Ontario

 

Photos   by Jon Safka 

 

 

Junior Women, 15 km (Average Speed 36.5 km/h) Time Diff
1 Sarah Rasmussen (Hamilton Cycling Club - RWJ) 0:24:41
2 Catherine Harnden (Peterborough Cycling Club - RWJ) 0:26:14 1:32 41
3 Jessica Tripp (St. Catharines Cycling Club - RWJ) 0:29:08 4:26 82
 
Elite 3 Women, 30 km (Average Speed 36.3 km/h)
1 Andrea Elliott (Port Hope Bicycle - RWE.3) 0:49:37
2 Carolyn Cheng (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RWE.3) 0:51:04 1:27 61
3 Linda Scott (Darkhorse Flyers - RWE.3) 0:53:17 3:40 51
4 Tara Kabatoff (Darkhorse Flyers - RWE.3) 0:54:27 4:50 74
5 Susan Ball (Darkhorse Flyers - RWE.3) 0:55:46 6:09 18
6 Chelsea Parry (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RWE.3) 1:05:41 16:04 09
7 Angela Bradfield (Darkhorse Flyers - RWE.3) 1:07:24 17:46 96
DQ Angela Lin (Darkhorse Flyers - RWE.3) 0:54:29 4:52 21
 
Master A Women, 30 km (Average Speed 33.6 km/h)
1 Brooke Larson (Beaches Cycling Club - RWMA) 0:53:39
2 Julie Griffin (Independent - RWMA) 0:53:48 0:09 20
3 Rachel Noonan (Lapdogs Cycling Club - RWMA) 0:54:48 1:09 24
4 Hanna Smith (Lapdogs - RWMA) 0:56:40 3:01 68
 
Master B Women, 30 km (Average Speed 37.3 km/h)
1 Jane Rinard (Lapdogs Cycling Club - RWMB) 0:48:19
2 Monique Dubord (Independent - RWMB) 0:50:02 1:43 58
3 Marie Faughnan (Shorthills Cycling Club Race T - RWMB) 0:50:55 2:36 42
4 Lisa Carr (Above Threshold - RWMB) 0:52:09 3:49 97
 
Elite 1/2 Women, 30 km (Average Speed 41.0 km/h)
1 Merrill Collins (La Bicicletta Elite Team - RWE.1) 0:43:56
2 Paolina Allan (Newmarket Eagles Cycling Club - RWE.2) 0:44:20 0:24 39
3 Eritia Smit (P-K Express/ Hnz Strategy - RWE.2) 0:44:53 0:57 44
4 Christiane Knobbe (7thgroove/Re:Form Body Clinic - RWE.1) 0:45:29 1:32 99
5 Cheryl Rondeau (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RWE.1) 0:45:43 1:47 36
6 Sara Byers (Pk Express/Hnz Strategy - RWE.2) 0:46:06 2:09 95
7 Melissa Bunn (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1) 0:46:22 2:25 82
8 Sigrid Ziegler (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RWE.1) 0:46:59 3:02 66
9 Shelly Mckee (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RWE.2) 0:47:45 3:49 09
10 Chloe Black (Trisports Cycling/Eclipse Raci - RWE.1) 0:48:27 4:30 93
 
Junior Men, 30 km (Average Speed 42.1 km/h)
1 Brian Trafford (Ottawa Bicycle Club - RMJ) 0:42:47
2 Chris Balestrini (Reynold Cycle - RMJ) 0:43:35 0:48 14
3 Gabriel Charlton (Black Tooth Grin Bike Club - RMJ) 0:43:38 0:51 15
4 Justin Zottl (La Bicicletta Elite Team - RMJ) 0:45:50 3:03 62
5 Kyle Rupay (La Bicicletta Elite Team - RMJ) 0:46:08 3:21 56
6 David Campbell (Invita - FCV - RMJ) 0:46:46 3:59 38
7 Mason Costa (Sepp's Cycling Team - RMJ) 0:47:13 4:25 82
8 Philippe Bergeron (Ottawa Bicycle Club - RMJ) 0:48:18 5:31 65
9 Jamie Banks (Cyclepath Oakville - RMJ) 0:50:04 7:17 08
 
Elite 1/2 Men, 38 km (Average Speed 49.2 km/h)
1 Aaron Fillion (Ride With Rendall - RME.1) 0:46:20
2 Ryan Roth (Spidertech Powered By Planet E - RME.1) 0:46:56 0:35 73
3 Jordan Cheyne (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU23.1) 0:48:22 2:01 80
4 Ed Veal (La Bicicletta Elite Team - RME.1) 0:48:33 2:12 78
5 Charlie Bryer (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU23.1) 0:48:46 2:25 44
6 Michael Nash (Ride With Rendall - RME.2) 0:48:47 2:26 80
7 Derrek Ivey (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.1) 0:49:39 3:18 57
8 Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RME.1) 0:50:21 4:00 65
9 Darko Ficko (La Bicicletta Elite Team - RME.1) 0:50:56 4:35 56
10 Andrew Bradbury (Darkhorse Flyers - RME.1) 0:51:06 4:46 36
11 Marco Li (Darkhorse Flyers - RME.2) 0:51:33 5:12 52
12 Andrew Lattimore (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.1) 0:51:51 5:31 39
13 Evan Mundy (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.1) 0:52:58 6:37 59
14 Devon Novakowski (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.1) 0:53:02 6:41 95
15 Jim Tsilemos (Ride With Rendall - RME.1) 0:53:13 6:53 01
16 Isaac Smith (Darkhorse Flyers - RME.1) 0:53:17 6:56 70
17 Doug Hinan (Peterborough Cycling Club - RME.2) 0:54:17 7:57 11
18 Ben Blake (Gears & Grinds Kingston - RMU23.2) 0:54:55 8:34 81
19 Colin Reinholt (La Bicicletta Elite Team - RME.1) 0:55:20 9:00 02
20 Derek Harnden (Colavita Racing Inc. - RMU23.2) 0:59:50 13:29 75
DNS James Larmer (Darkhorse Flyers - RME.1)
 
Minime Boys, 15 km (Average Speed 37.6 km/h) Time Diff
1 Jeremie Lacasse (Ottawa Bicycle Club - RMU15) 0:23:55
2 Taylor Etzl (St. Catharines Cycling Club - RMU15) 0:30:54 6:59 17
 
Cadet Men, 15 km (Average Speed 41.5 km/h)
1 Brandon Etzl (St. Catharines Cycling Club - RMU17) 0:21:42
2 Benjamin Perry (St. Catharines Cycling Club - RMU17) 0:21:58 0:16 26
3 Travis Samuel (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU17) 0:22:16 0:33 87
4 Matthew Hopkins (St. Catharines Cycling Club - RMU17) 0:23:11 1:28 53
5 Félix Couturier-Lamy (Ottawa Bicycle Club - RMU17) 0:24:19 2:37 05
6 Adrian George (Invita - FCV - RMU17) 0:24:38 2:55 63
7 Nathan Parcels (Independent - RMU17) 0:25:05 3:22 78
8 Biran Falk-Dotan (St. Catharines Cycling Club - RMU17) 0:25:14 3:31 58
9 Brandon Lindow (National Cycling Centre Hamilt - RMU17) 0:25:34 3:52 17
 
Elite 4 Men, 38 km (Average Speed 42.5 km/h)
1 Evert Lamb (Independent - RME.4) 0:53:42
2 Dan Dakin (St. Catharines Cycling Club - RME.4) 0:54:56 1:13 83
3 Chris Jarvis (Team Tvc/Village Cycle London - RME.4) 0:55:45 2:03 49
4 Alexandre Gagnon (Ottawa Bicycle Club - RME.4) 0:56:18 2:36 27
5 Christopher Ott (Peterborough Cycling Club - RME.4) 0:57:22 3:40 34
6 Gregory Archi (Hamilton Cycling Club - RMU23.4) 0:58:13 4:31 33
7 Michael Cole (Beaches Cycling Club - RME.4) 0:58:33 4:51 59
8 Darek Kocan (Darkhorse Flyers - RME.4) 0:59:56 6:13 81
9 Greg Paupst (Lapdogs Cycling Club - RME.4) 1:00:57 7:15 23
10 Kevin Intini (Mbrc.Org - Gears - RME.4) 1:00:59 7:17 18
11 Rian Mizzi (Neworld Cycle - RMU23.4) 1:01:08 7:26 32
12 Aidan Moore (Lapdogs Cycling Club - RME.4) 1:02:56 9:14 24
13 Stephen Lai (Ottawa Bicycle Club - RMU23.4) 1:03:56 10:14 27
DNS Walid El-Sayed (Darkhorse Flyers - RME.4)
DNS Yuri Hrycaj (Wheels Of Bloor - RMU23.4)
 
Master 3 Men, 38 km (Average Speed 44.3 km/h)
1 James Hutcheson (P-K Express/ Hnz Strategy - RMMC.3) 0:51:28
2 William Mcilroy (J & J Cycle - RMMB.3) 0:52:11 0:42 14
3 Mark Herbst (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMC.3) 0:52:49 1:20 37
4 Ron Vogl (Cyclepath Oakville - RMMC.3) 0:54:30 3:02 01
5 Ian Chambers (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMMB.3) 0:55:13 3:44 83
6 Lorne Falkenstein (Cycles London Racing Team - RMMC.3) 0:56:15 4:46 72
7 Marco Salvati (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.3) 0:56:56 5:27 69
8 John Witzing (Peterborough Cycling Club - RMMA.3) 0:57:29 6:00 55
9 David Chong (Lapdogs Cycling Club - RMMC.3) 0:57:45 6:16 50
10 Jon Garcia (Independent - RMMA.3) 0:57:56 6:27 71
11 Joel Cash (Wheels Of Bloor - RMMD.3) 0:58:04 6:35 58
12 Jeffrey Minicola (Peterborough Cycling Club - RMMC.3) 0:58:51 7:22 35
13 Scott Matthews (Forest City Velodrome - RMMC.3) 0:59:31 8:02 67
14 Richard Bartolo (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMMB.3) 1:00:03 8:34 80
15 Robert Massicotte (Cyclepathmarkham.com - RMMC.3) 1:00:04 8:35 93
16 Jon Mychajlyszyn (Darkhorse Flyers - RMMB.3) 1:00:09 8:40 60
17 Michael Stephenson (Ontario Masters Cycling Associ - RMMD.3) 1:00:11 8:42 13
18 Sam Halls (Bikesports Racing Team - RMMB.3) 1:00:22 8:53 06
19 Greg Elmhirst (Peterborough Cycling Club - RMMB.3) 1:01:01 9:32 58
20 Victor Da Silva (Independent - RMMA.3) 1:01:18 9:49 48
21 Bryan Sheldon (St. Catharines Cycling Club - RMMC.3) 1:01:38 10:09 28
22 Randall Akins (Independent - RMMC.3) 1:01:43 10:14 72
23 Graham Mills (Lapdogs Cycling Club - RMMC.3) 1:02:20 10:51 15
24 Charles Gordon (Dark Horse Flyers - RMMB.3) 1:02:36 11:07 17
25 Ian Ptolemy (Lapdogs Cycling Club - RMMB.3) 1:02:45 11:16 12
26 Vadim Kats (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.3) 1:02:52 11:23 76
27 Andrew Gordon Stewart (Darkhorse Flyers - RMMA.3) 1:02:55 11:27 00
28 Trevor Doyle (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMA.3) 1:03:10 11:41 33
29 Darrell Vickers (Cobourg - RMMB.3) 1:03:56 12:27 57
30 Jorge Cabezas (Darkhorse Flyers - RMMA.3) 1:04:43 13:14 18
31 Jeff Clark (Cobourg Cycling Club - RMMA.3) 1:05:01 13:32 46
32 Jean Michaud (Lapdogs Cycling Club - RMMC.3) 1:05:31 14:02 35
33 David Snaith (Independent - RMMB.3) 1:06:07 14:38 73
34 Art Adams (Independent - RMMC.3) 1:08:04 16:35 57
35 John Elias (Darkhorse Flyers - RMMC.3) 1:10:08 18:39 03
36 Joseph Harris (Hamilton Cycling Club - RMMC.3) 1:19:46 28:17 19
DNF Sean Van Dongen (Darkhorse Flyers - RMMB.3)
DQ Michael Ruddock (Orillia Freewheels - RMMD.3) 0:46:48 -04:40 2
DQ Tim Hadfield (Peterborough Cycling Club - RMMA.3) 0:52:09 0:40 10
DNS Patryk Biegalski (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMA.3)
DNS Darko Kravos (Independent - RMMB.3)
 
Elite 3 Men, 38 km (Average Speed 42.8 km/h)
1 Jeff Overington (Sepp's Cycling Team - RME.3) 0:53:16
2 James Lucas Bent (Peterborough Cycling Club - RMU23.3) 0:54:16 0:59 65
3 Tyler Holtzman (St. Catharines Cycling Club - RME.3) 0:55:29 2:12 63
4 Christian Jug (Soigneur Race Services Race Te - RMU23.3) 0:55:33 2:17 46
5 Timothy Burton (Mbrc.Org - Gears - RMU23.3) 0:55:38 2:21 84
6 Mark Cascella (Lapdogs Cycling Club - RME.3) 0:57:09 3:52 75
7 Johann Tritthardt (Lapdogs Cycling Club - RME.3) 0:57:19 4:02 65
8 Jason Grosse (Mbrc.Org - Gears - RME.3) 0:57:29 4:12 99
9 Chris Brunet (Euro-Sports.ca / Foodery - RME.3) 0:59:07 5:51 00
10 Darryl Mcgrath (Evolution Cycles - RME.3) 1:00:02 6:46 25
11 Scott Fitzgerald (Lapdogs Cycling Club - RME.3) 1:01:55 8:38 86
 
Master 2 Men, 38 km (Average Speed 43.7 km/h)
1 Aaron Hendriks (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.2) 0:52:14
2 Rob Nishman (Cyclepathmarkham.com - RMMB.2) 0:52:21 0:06 94
3 Brian Kelly (Above Threshold - RMMB.2) 0:53:57 1:43 28
4 Myles Cullen (Team Spoke O'motion - RMMA.2) 0:54:29 2:14 73
5 Derek De Gannes (Above Threshold - RMMB.2) 0:54:39 2:25 41
6 David Pierce (Esteemtraining.com - RMMC.2) 0:54:40 2:26 18
7 Michael Quatsch (Sepp's Cycling Team - RMMB.2) 0:55:15 3:00 71
8 Chris Chambers (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMMC.2) 0:55:36 3:22 29
9 Colin Funk (J & J Cycle - RMMC.2) 0:55:54 3:40 26
10 Chad Luedtke (Above Threshold - RMMB.2) 0:56:10 3:55 85
11 Victor Pwu (Wheels Of Bloor - RMMB.2) 0:56:19 4:04 93
12 Gary Weinstein (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.2) 0:58:24 6:10 20
13 Rick Clavir (Team Spoke O'motion - RMMC.2) 0:59:21 7:07 26
14 Chris Ivey (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMA.2) 0:59:25 7:10 84
15 Tim Taha (Darkhorse Flyers - RMMA.2) 1:00:21 8:07 02
16 Paul Parker (Darkhorse Flyers - RMMA.2) 1:05:28 13:13 96
DNS Philip Palmer (La Bicicletta Elite Team - RMMB.2)
 
Master 1 Men, 38 km (Average Speed 45.5 km/h)
1 Ron Amos (Ride With Rendall - RMMB.1) 0:50:09
2 Ilija Petrovski (Above Threshold - RMMB.1) 0:50:10 0:01 32
3 Bruce Bird (Wheels Of Bloor - RMMB.1) 0:50:20 0:11 43
4 Matthias Schmidt (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.1) 0:50:51 0:42 41
5 David Jack (La Bicicletta Elite Team - RMMB.1) 0:51:16 1:06 64
6 Paolo Dilecce (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1) 0:51:21 1:12 43
7 Pavle Stanojevic (Bikezone Racing - RMMA.1) 0:51:25 1:16 44
8 Carlo Capaldi (Team Tvc/Village Cycle London - RMMA.1) 0:51:28 1:18 60
9 Philip Cates (Lapdogs Cycling Club - RMMA.1) 0:52:07 1:57 76
10 Scott Coulas (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.1) 0:52:15 2:05 68
11 Derek Hardinge (Lapdogs Cycling Club - RMMA.1) 0:52:26 2:17 21
12 Gregory T. Cushing (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1) 0:52:31 2:22 57
13 Andrew Stewart (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.1) 0:53:32 3:23 13
14 Bob Tomsic (Norco Evolution - RMMA.1) 0:53:35 3:25 74
15 Greg Cavanagh (Wheels Of Bloor - RMMB.1) 0:54:04 3:55 32
16 Peter Kofman (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMC.1) 0:54:31 4:21 69
17 Leo St. Germain (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMC.1) 0:54:53 4:43 71
18 Jesus Giovanni Correa (Team Tvc/Village Cycle London - RMMA.1) 0:57:44 7:35 04
19 Stanislav Blazek (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.1) 0:58:38 8:29 29
20 Justin Rogers (Norco Evolution - RMMA.1) 1:00:21 10:12 52
DQ Wieslaw Matuszczak (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMB.1) 0:51:52 1:43 09

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login