Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 23/10 23:30 pm - Tour de l Abitibi: Stage 5


Posted by Editoress on 07/23/10
 

Results from the 5th stage in Val-d'Or Quebec

 

Stage 5: Rouyn-Noranda to Val-d'Or, 115.4 km
1 Benjamin Swedberg (USA) USA National Team 2:48:13
2 Daniel Farinha (USA) USA National Team
3 Jordan Brochu (Can) Team Québec
4 Graham Dewart (USA) Pro Chain Junior Cycling
5 Jean-Michel Naud (Can) Team Québec
6 Andrew Ramage (USA) Mid-South Regional
7 Raphaël Massé-Viau (Can) Team Québec
8 Brandon Feehery (USA) Borah Development
9 Jean-Samuel Deshaies (Can) Team Canada
10 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional
11 Angelo Ramon (USA) South Eastern Regional
12 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team
13 Philippe Nadon (Can) Team Québec
14 Noah MacCallum (Can) Team Ontario
15 Paul Lynch (USA) USA National Team
16 Thomson Remo (USA) ISCorp Cycling Team
17 Francis Desbiens (Can) Équipe Atrium CC2-R
18 Nate Geoffrion (USA) USA National Team
19 Sean Lynch (USA) Colavita Racing
20 Nick Sutton (NZl) New Zealand National Team
21 David Onsow (Can) Équipe régionale Abitibi
22 Jeffrey Perrin (USA) Mid Atlantic Regional
23 Dion Smith (NZl) New Zealand National Team
24 AJ Snovel (USA) Mid Atlantic Regional
25 Mackensie Carson (Can) Team Alberta
26 Bryce Mouneyres (Fra) Nippour/ Devinci
27 Edison Turner (USA) DIY Music
28 Alex Battles-Wood (USA) Hotel San Jose
29 James Bird (USA) ISCorp Cycling Team
30 Nicholas Roeder (USA) Mid Atlantic Regional
31 Robin Carpenter (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
32 Mathew Lipscomb (USA) South Eastern Regional
33 Thomas Folly (Can) Nippour/ Devinci
34 Peter Taylor (USA) Team Specialized Racing Juniors
35 James Oram (NZl) New Zealand National Team
36 Blaise Limoges (Can) Équipe régionale Abitibi
37 Shogo Ichimaru (Jpn) Japanese National Team
38 Jacob Gorke (USA) Colavita Racing
39 Zack Noonan (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
40 Jos Chalmers (USA) Florida Velo Junior Development
41 Jimmy Lapointe (Can) Équipe régionale Abitibi
42 Brian Lark (USA) Pro Chain Junior Cycling
43 Taylor Gaines (USA) Pro Chain Junior Cycling
44 Jukrapech Wichana (Tha) Thailand National Team
45 Jonathan Merritt (USA) South Eastern Regional
46 Simon-Pierre Maltais (Can) Nippour/ Devinci
47 Evan Wynn (USA) DIY Music
48 Gabriel Murray (USA) Mid-South Regional
49 Ben Barthel (USA) Mid-South Regional
50 Simon-Pierre Gauthier (Can) Espoirs Saputo
51 Torey Philipp (USA) Team Specialized Racing Juniors
52 Thomas Jondall (USA) USA National Team
53 Alexandre Tremblay (Can) Équipe Atrium CC2-R
54 Olivier Delaney (Can) Team Québec
55 Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team
56 Ryan Gadow (USA) Mid Atlantic Regional
57 Milo Del Bigio (USA) Team Alberta
58 Ian Sullivan (USA) DIY Music
59 Tony Wieczorek (USA) Borah Development
60 Masaru Nakazato (Jpn) Japanese National Team
61 Kris Dahl (Can) Team Canada
62 Scott Creighton (NZl) New Zealand National Team
63 Alexander Meyer (USA) Borah Development
64 Scott Stern (USA) Équipe Atrium CC2-R
65 Craig Logan (Can) Team Canada
66 William Zellmer (USA) Mid Atlantic Regional
67 Julien Langlois (Can) Espoirs Saputo
68 Félix Côté-Bouvette (Can) Team Québec
69 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Junior Cycling
70 Lachlan Morton (Aus) Team Holowesko Partners
71 Philippe Vézina (Can) Équipe Atrium CC2-R
72 Andrew Hemesath (USA) Team Holowesko Partners
73 Charles Matte (Can) Nippour/ Devinci
74 Max Kaplan (USA) Colavita Racing
75 Sanikwathi Thanawut (Tha) Thailand National Team
76 Jess Neufeld (Can) Team Alberta
77 James Laberge (USA) Team Specialized Racing Juniors
78 Seehabuntong Poompat (Tha) Thailand National Team
79 Ohko Shimizu (Jpn) Japanese National Team
80 Neal Forbes (USA) Pro Chain Junior Cycling
81 Austin Armstrong (Biz) Belize National Team
82 Daniel Choto (Biz) Belize National Team
83 John Tomlinson (USA) Borah Development
84 Colt Peterson (USA) USA National Team
85 Johnathan Freter (USA) Pro Chain Junior Cycling
86 Louis Wright (NZl) New Zealand National Team
87 Neal Shepherd (USA) South Eastern Regional
88 Luke Lininger (USA) Borah Development
89 David Goodman (USA) South Eastern Regional
90 David Benkoski (USA) Team Specialized Racing Juniors
91 Alex Cataford (Can) Team Canada
92 Benoît Lantagne (Can) Équipe régionale Abitibi
93 Chandler Knop (USA) Team Holowesko Partners
94 Naoto Yokoya (Jpn) Japanese National Team
95 Wei Chen (USA) Colavita Racing
96 Kiernan Orange (Can) Espoirs Saputo
97 Benjamin Salibra (USA) Colavita Racing
98 Jacob Bouchard (Can) Nippour/ Devinci
99 Chris Balestrini (Can) Team Ontario
100 Jacob Arnold (USA) Team Holowesko Partners
101 Andrew Jr. Lanier (USA) Team Specialized Racing Juniors
102 Robert Chorost (USA) Mid-South Regional
103 Michael Dziedzic (USA) Mid-South Regional
104 Jason King (Can) Team Ontario
105 Christopher Bernard (Can) Espoirs Saputo
106 Eamon Franck (USA) Team Specialized Racing Juniors
107 Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Nippour/ Devinci
108 Cody Tapley (USA) Hotel San Jose all s.t.
109 Dominic Proulx-Fournier (Can) Équipe régionale Abitibi 1:21
110 Michael Dalterio (Can) Espoirs Saputo 0:00
111 Kyle Gentle (Biz) Belize National Team 1:42
112 Taylor Warren (USA) Florida Velo Junior Development s.t.
113 Alex Parks (USA) Hotel San Jose 1:49
114 Marc-Antoine Labelle (Can) Équipe Atrium CC2-R 1:52
115 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists/Team Dual 1:54
116 Émile Jean (Can) Espoirs Saputo
117 David Novak (USA) Mid Atlantic Regional
118 Greg Brown (USA) Borah Development
119 Rhys Rathbun (USA) Team Holowesko Partners all s.t.
120 Koji Nagase (Jpn) Japanese National Team 0:00
121 Wesley Kline (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 2:59
122 David Kessler (USA) Team Holowesko Partners s.t.
123 Ty Andrews (Can) Team Alberta 3:03
124 William Rader (USA) Hotel San Jose 3:16
125 Nicholas Hand (NZl) New Zealand National Team s.t.
126 Maxwell Robb (USA) DIY Music 4:13
127 Ian Mcgauvran (USA) Florida Velo Junior Development s.t.
128 Ryan Macdonald (Can) Team Canada 4:17
129 Booey Hottenstein (USA) Hotel San Jose 8:52
130 Wataru Mutsumine (Jpn) Japanese National Team 9:34
131 Charles Chazz Martin (USA) ISCorp Cycling Team 22:19
DNF Melvin Tillett (Biz) Belize National Team
DNF Ryan Burns (USA) Colavita Racing
DNF Sianglam Satjakul (Tha) Thailand National Team
DNF Christopher Bennette (USA) Florida Velo Junior Development
DNS Alexander Spook (USA) Florida Velo Junior Development
DNS Samuel Geyer (USA) ISCorp Cycling Team
DNS Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team
DNS Graham Courtney (Can) Team Albertaa
 
GC
1 Lachlan Morton (Aus) Team Holowesko Partners 8:48:47
2 Craig Logan (Can) Team Canada at 0:39
3 Eamon Franck (USA) Team Specialized Racing Juniors 0:43
4 Zack Noonan (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 0:57
5 James Oram (NZl) New Zealand National Team 0:59
6 Thomas Jondall (USA) USA National Team 1:08
7 Robin Carpenter (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 1:13
8 Mathew Lipscomb (USA) South Eastern Regional 1:20
9 Edison Turner (USA) DIY Music 1:23
10 Scott Creighton (NZl) New Zealand National Team 1:26
11 James Laberge (USA) Team Specialized Racing Juniors 1:26
12 Louis Wright (NZl) New Zealand National Team 1:28
13 Kris Dahl (Can) Team Canada 1:32
14 Torey Philipp (USA) Team Specialized Racing Juniors 1:33
15 Jean-Samuel Deshaies (Can) Team Canada 1:33
16 Alex Cataford (Can) Team Canada 1:38
17 William Zellmer (USA) Mid Atlantic Regional 1:41
18 Peter Taylor (USA) Team Specialized Racing Juniors 1:41
19 Nate Geoffrion (USA) USA National Team 1:43
20 Dion Smith (NZl) New Zealand National Team 1:46
21 Jean-Michel Naud (Can) Team Québec 1:48
22 Philippe Nadon (Can) Team Québec 1:51
23 Graham Dewart (USA) Pro Chain Junior Cycling 1:57
24 Jonathan Merritt (USA) South Eastern Regional 1:59
25 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional 2:02
26 Angelo Ramon (USA) South Eastern Regional 2:04
27 Jacob Arnold (USA) Team Holowesko Partners 2:05
28 Andrew Hemesath (USA) Team Holowesko Partners 2:05
29 Benjamin Salibra (USA) Colavita Racing 2:06
30 Paul Lynch (USA) USA National Team 2:12
31 Chandler Knop (USA) Team Holowesko Partners 2:12
32 Simon-Pierre Maltais (Can) Nippour/ Devinci 2:15
33 Benjamin Swedberg (USA) USA National Team 2:18
34 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team 2:22
35 Koji Nagase (Jpn) Japanese National Team 2:24
36 Philippe Vézina (Can) Équipe Atrium CC2-R 2:30
37 Masaru Nakazato (Jpn) Japanese National Team 2:31
38 James Bird (USA) ISCorp Cycling Team 2:34
39 Shogo Ichimaru (Jpn) Japanese National Team 2:42
40 Jordan Brochu (Can) Team Québec 2:43
41 Jeffrey Perrin (USA) Mid Atlantic Regional 2:46
42 Nick Sutton (NZl) New Zealand National Team 2:50
43 David Benkoski (USA) Team Specialized Racing Juniors 2:53
44 Olivier Delaney (Can) Team Québec 2:58
45 Evan Wynn (USA) DIY Music 2:59
46 AJ Snovel (USA) Mid Atlantic Regional 3:00
47 Colt Peterson (USA) USA National Team 3:02
48 Jacob Gorke (USA) Colavita Racing 3:04
49 Raphaël Massé-Viau (Can) Team Québec 3:07
50 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Junior Cycling 3:08
51 Brandon Feehery (USA) Borah Development 3:09
52 Alexandre Tremblay (Can) Équipe Atrium CC2-R 3:12
53 Félix Côté-Bouvette (Can) Team Québec 3:20
54 Andrew Ramage (USA) Mid-South Regional 3:21
55 Jason King (Can) Team Ontario 3:23
56 Michael Dalterio (Can) Espoirs Saputo 3:28
57 Taylor Gaines (USA) Pro Chain Junior Cycling 3:32
58 John Tomlinson (USA) Borah Development 3:34
59 David Onsow (Can) Équipe régionale Abitibi 3:38
60 Ben Barthel (USA) Mid-South Regional 3:38
61 Thomas Folly (Can) Nippour/ Devinci 3:52
62 Sanikwathi Thanawut (Tha) Thailand National Team 3:54
63 Nicholas Roeder (USA) Mid Atlantic Regional 3:57
64 Nicholas Hand (NZl) New Zealand National Team 4:06
65 Thomson Remo (USA) ISCorp Cycling Team 4:09
66 Jos Chalmers (USA) Florida Velo Junior Development 4:27
67 David Kessler (USA) Team Holowesko Partners 4:29
68 Jukrapech Wichana (Tha) Thailand National Team 4:35
69 Wei Chen (USA) Colavita Racing 4:44
70 Neal Shepherd (USA) South Eastern Regional 5:01
71 Gabriel Murray (USA) Mid-South Regional 5:02
72 Daniel Choto (Biz) Belize National Team 5:03
73 Noah Maccallum (Can) Team Ontario 5:18
74 Émile Jean (Can) Espoirs Saputo 5:32
75 Seehabuntong Poompat (Tha) Thailand National Team 5:32
76 Simon-Pierre Gauthier (Can) Espoirs Saputo 5:34
77 Alexander Meyer (USA) Borah Development 5:35
78 Wesley Kline (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 5:37
79 Daniel Farinha (USA) USA National Team 5:38
80 Andrew Jr. Lanier (USA) Team Specialized Racing Juniors 5:39
81 William Rader (USA) Hotel San Jose 5:45
82 Max Kaplan (USA) Colavita Racing 6:44
83 Alex Battles-Wood (USA) Hotel San Jose 6:55
84 Neal Forbes (USA) Pro Chain Junior Cycling 6:56
85 Christopher Bernard (Can) Espoirs Saputo 7:18
86 Ryan Gadow (USA) Mid Atlantic Regional 7:25
87 Kiernan Orange (Can) Espoirs Saputo 7:26
88 Jess Neufeld (Can) Team Alberta 7:46
89 Scott Stern (USA) Équipe Atrium CC2-R 10:46
90 Jacob Bouchard (Can) Nippour/ Devinci 11:42
91 Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team 11:44
92 Brian Lark (USA) Pro Chain Junior Cycling 11:47
93 Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Nippour/ Devinci 12:23
94 Ryan Macdonald (Can) Team Canada 12:32
95 Ian Sullivan (USA) DIY Music 12:34
96 Milo Del Bigio (USA) Team Alberta 12:39
97 Cody Tapley (USA) Hotel San Jose 13:11
98 Sean Lynch (USA) Colavita Racing 14:40
99 Wataru Mutsumine (Jpn) Japanese National Team 16:52
100 Charles Matte (Can) Nippour/ Devinci 18:04
101 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists/Team Dual 19:08
102 Naoto Yokoya (Jpn) Japanese National Team 19:48
103 Francis Desbiens (Can) Équipe Atrium CC2-R 20:30
104 David Novak (USA) Mid Atlantic Regional 20:42
105 Chris Balestrini (Can) Team Ontario 20:46
106 Ty Andrews (Can) Team Alberta 21:03
107 Mackensie Carson (Can) Team Alberta 21:03
108 Michael Dziedzic (USA) Mid-South Regional 21:25
109 Benoît Lantagne (Can) Équipe régionale Abitibi 21:34
110 Bryce Mouneyres (Fra) Nippour/ Devinci 21:51
111 Julien Langlois (Can) Espoirs Saputo 22:23
112 Tony Wieczorek (USA) Borah Development 22:54
113 Ohko Shimizu (Jpn) Japanese National Team 23:28
114 David Goodman (USA) South Eastern Regional 24:13
115 Greg Brown (USA) Borah Development 24:24
116 Johnathan Freter (USA) Pro Chain Junior Cycling 24:42
117 Luke Lininger (USA) Borah Development 25:22
118 Alex Parks (USA) Hotel San Jose 25:55
119 Jimmy Lapointe (Can) Équipe régionale Abitibi 26:01
120 Austin Armstrong (Biz) Belize National Team 26:02
121 Robert Chorost (USA) Mid-South Regional 26:39
122 Blaise Limoges (Can) Équipe régionale Abitibi 27:17
123 Ian Mcgauvran (USA) Florida Velo Junior Development 30:18
124 Marc-Antoine Labelle (Can) Équipe Atrium CC2-R 31:32
125 Rhys Rathbun (USA) Team Holowesko Partners 32:32
126 Kyle Gentle (Biz) Belize National Team 37:15
127 Taylor Warren (USA) Florida Velo Junior Development 38:49
128 Dominic Proulx-Fournier (Can) Équipe régionale Abitibi 39:21
129 Booey Hottenstein (USA) Hotel San Jose 39:51
130 Charles Chazz Martin (USA) ISCorp Cycling Team 43:21
131 Maxwell Robb (USA) DIY Music 43:25

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login