Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 24/10 23:27 pm - Tour de l Abitibi: Stage 6


Posted by Editoress on 07/24/10
 

Results from the 6th stage in Val-d'Or Quebec

Stage 6: Val-d'Or Circuit, 86.8 km
1 Lachlan Morton (Aus) Team Holowesko Partners 2:02:41
2 Benjamin Swedberg (USA) USA National Team at 0:09
3 Wataru Mutsumine (Jpn) Japanese National Team
4 Philippe Nadon (Can) Team Québec
5 Jean-Samuel Deshaies (Can) Team Canada
6 Jordan Brochu (Can) Team Québec
7 Jean-Michel Naud (Can) Team Québec
8 Michael Dalterio (Can) Espoirs Saputo
9 Thomas Folly (Can) Nippour/ Devinci
10 Raphaël Massé-Viau (Can) Team Québec
11 Brandon Feehery (USA) Borah Development
12 Félix Côté-Bouvette (Can) Team Québec
13 Dion Smith (NZl) New Zealand National Team
14 Alex Battles-Wood (USA) Hotel San Jose
15 James Laberge (USA) Team Specialized Racing Juniors
16 Wesley Kline (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
17 Eamon Franck (USA) Team Specialized Racing Juniors
18 Andrew Ramage (USA) Mid-South Regional
19 Sean Lynch (USA) Colavita Racing
20 Jason King (Can) Team Ontario
21 Charles Matte (Can) Nippour/ Devinci
22 Ben Barthel (USA) Mid-South Regional
23 Ryan Macdonald (Can) Team Canada
24 Émile Jean (Can) Espoirs Saputo
25 James Oram (NZl) New Zealand National Team
26 Craig Logan (Can) Team Canada
27 Jeffrey Perrin (USA) Mid Atlantic Regional
28 Angelo Ramon (USA) South Eastern Regional
29 David Onsow (Can) Équipe régionale Abitibi
30 Jukrapech Wichana (Tha) Thailand National Team
31 Daniel Choto (Biz) Belize National Team
32 Christopher Bernard (Can) Espoirs Saputo
33 Bryce Mouneyres (Fra) Nippour/ Devinci
34 AJ Snovel (USA) Mid Atlantic Regional
35 Nick Sutton (NZl) New Zealand National Team
36 William Zellmer (USA) Mid Atlantic Regional
37 Nicholas Roeder (USA) Mid Atlantic Regional
38 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional
39 Kris Dahl (Can) Team Canada
40 Graham Dewart (USA) Pro Chain Junior Cycling
41 Edison Turner (USA) DIY Music
42 Jacob Gorke (USA) Colavita Racing
43 Robin Carpenter (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
44 John Tomlinson (USA) Borah Development
45 Koji Nagase (Jpn) Japanese National Team
46 Jonathan Merritt (USA) South Eastern Regional
47 Shogo Ichimaru (Jpn) Japanese National Team
48 Thomson Remo (USA) ISCorp Cycling Team
49 Torey Philipp (USA) Team Specialized Racing Juniors
50 James Bird (USA) ISCorp Cycling Team
51 Daniel Farinha (USA) USA National Team
52 Jimmy Lapointe (Can) Équipe régionale Abitibi
53 Sanikwathi Thanawut (Tha) Thailand National Team
54 Scott Stern (USA) Équipe Atrium CC2-R
55 Michael Dziedzic (USA) Mid-South Regional
56 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Junior Cycling
57 Ryan Gadow (USA) Mid Atlantic Regional
58 Alexandre Tremblay (Can) Équipe Atrium CC2-R
59 Colt Peterson (USA) USA National Team
60 Tony Wieczorek (USA) Borah Development
61 Ian Sullivan (USA) DIY Music
62 Louis Wright (NZl) New Zealand National Team
63 Milo Del Bigio (USA) Team Alberta
64 Scott Creighton (NZl) New Zealand National Team
65 Simon-Pierre Gauthier (Can) Espoirs Saputo
66 Gabriel Murray (USA) Mid-South Regional
67 Neal Shepherd (USA) South Eastern Regional
68 Chandler Knop (USA) Team Holowesko Partners
69 Alexander Meyer (USA) Borah Development
70 Paul Lynch (USA) USA National Team
71 Mathew Lipscomb (USA) South Eastern Regional
72 Nate Geoffrion (USA) USA National Team
73 Alex Parks (USA) Hotel San Jose
74 Julien Langlois (Can) Espoirs Saputo
75 Zack Noonan (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
76 Kiernan Orange (Can) Espoirs Saputo
77 Evan Wynn (USA) DIY Music
78 Brian Lark (USA) Pro Chain Junior Cycling
79 Robert Chorost (USA) Mid-South Regional
80 Neal Forbes (USA) Pro Chain Junior Cycling
81 Seehabuntong Poompat (Tha) Thailand National Team
82 Masaru Nakazato (Jpn) Japanese National Team
83 Jess Neufeld (Can) Team Alberta
84 Benoît Lantagne (Can) Équipe régionale Abitibi
85 Mackensie Carson (Can) Team Alberta
86 Jacob Arnold (USA) Team Holowesko Partners
87 Max Kaplan (USA) Colavita Racing
88 Luke Lininger (USA) Borah Development
89 David Novak (USA) Mid Atlantic Regional
90 Peter Taylor (USA) Team Specialized Racing Juniors
91 Andrew Hemesath (USA) Team Holowesko Partners
92 David Goodman (USA) South Eastern Regional
93 Chris Balestrini (Can) Team Ontario
94 Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team
95 Ty Andrews (Can) Team Alberta
96 Johnathan Freter (USA) Pro Chain Junior Cycling
97 Austin Armstrong (Biz) Belize National Team
98 Philippe Vézina (Can) Équipe Atrium CC2-R
99 Jacob Bouchard (Can) Nippour/ Devinci
100 Kyle Gentle (Biz) Belize National Team
101 Wei Chen (USA) Colavita Racing
102 Francis Desbiens (Can) Équipe Atrium CC2-R all s.t.
103 David Kessler (USA) Team Holowesko Partners 0:29
104 Rhys Rathbun (USA) Team Holowesko Partners 0:45
105 Thomas Jondall (USA) USA National Team 0:09
106 Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Nippour/ Devinci 0:09
107 Simon-Pierre Maltais (Can) Nippour/ Devinci 0:09
108 Taylor Warren (USA) Florida Velo Junior Development 1:35
109 Charles Chazz Martin (USA) ISCorp Cycling Team 0:09
110 Maxwell Robb (USA) DIY Music 2:34
111 Noah Maccallum (Can) Team Ontario 0:09
112 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists/Team Dual 3:15
113 Naoto Yokoya (Jpn) Japanese National Team 4:16
114 Andrew Jr. Lanier (USA) Team Specialized Racing Juniors 4:32
115 David Benkoski (USA) Team Specialized Racing Juniors 4:32
116 Booey Hottenstein (USA) Hotel San Jose 5:03
117 Jos Chalmers (USA) Florida Velo Junior Development 5:43
118 Cody Tapley (USA) Hotel San Jose 6:08
119 Marc-Antoine Labelle (Can) Équipe Atrium CC2-R 14:57
120 Olivier Delaney (Can) Team Québec 15:18
121 Dominic Proulx-Fournier (Can) Équipe régionale Abitibi 16:30
122 Benjamin Salibra (USA) Colavita Racing 19:27
123 Ian Mcgauvran (USA) Florida Velo Junior Development 21:21
124 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team 24:27
OTL Greg Brown (USA) Borah Development
OTL Taylor Gaines (USA) Pro Chain Junior Cycling
DNF Alex Cataford (Can) Team Canada
DNF Blaise Limoges (Can) Équipe régionale Abitibi
DNS Ohko Shimizu (Jpn) Japanese National Team
DNS Nicholas Hand (NZl) New Zealand National Team
DNS William Rader (USA) Hotel San Jose
 
GC
1 Lachlan Morton (Aus) Team Holowesko Partners 10:51:18
2 Craig Logan (Can) Team Canada at 0:58
3 Eamon Franck (USA) Team Specialized Racing Juniors 1:02
4 Zack Noonan (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 1:16
5 James Oram (NZl) New Zealand National Team 1:18
6 Robin Carpenter (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 1:24
7 Thomas Jondall (USA) USA National Team 1:27
8 Mathew Lipscomb (USA) South Eastern Regional 1:39
9 Scott Creighton (NZl) New Zealand National Team 1:40
10 Edison Turner (USA) DIY Music 1:42
11 James Laberge (USA) Team Specialized Racing Juniors 1:45
12 Louis Wright (NZl) New Zealand National Team 1:47
13 Kris Dahl (Can) Team Canada 1:51
14 Jean-Samuel Deshaies (Can) Team Canada 1:51
15 Torey Philipp (USA) Team Specialized Racing Juniors 1:52
16 William Zellmer (USA) Mid Atlantic Regional 2:00
17 Peter Taylor (USA) Team Specialized Racing Juniors 2:00
18 Nate Geoffrion (USA) USA National Team 2:02
19 Dion Smith (NZl) New Zealand National Team 2:05
20 Jean-Michel Naud (Can) Team Québec 2:07
21 Philippe Nadon (Can) Team Québec 2:10
22 Graham Dewart (USA) Pro Chain Junior Cycling 2:16
23 Jonathan Merritt (USA) South Eastern Regional 2:18
24 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional 2:21
25 Angelo Ramon (USA) South Eastern Regional 2:23
26 Jacob Arnold (USA) Team Holowesko Partners 2:24
27 Andrew Hemesath (USA) Team Holowesko Partners 2:24
28 Benjamin Swedberg (USA) USA National Team 2:29
29 Paul Lynch (USA) USA National Team 2:31
30 Chandler Knop (USA) Team Holowesko Partners 2:31
31 Simon-Pierre Maltais (Can) Nippour/ Devinci 2:34
32 Koji Nagase (Jpn) Japanese National Team 2:43
33 Philippe Vézina (Can) Équipe Atrium CC2-R 2:49
34 Masaru Nakazato (Jpn) Japanese National Team 2:50
35 James Bird (USA) ISCorp Cycling Team 2:53
36 Shogo Ichimaru (Jpn) Japanese National Team 3:01
37 Jordan Brochu (Can) Team Québec 3:02
38 Jeffrey Perrin (USA) Mid Atlantic Regional 3:05
39 Nick Sutton (NZl) New Zealand National Team 3:09
40 Evan Wynn (USA) DIY Music 3:18
41 AJ Snovel (USA) Mid Atlantic Regional 3:19
42 Colt Peterson (USA) USA National Team 3:21
43 Jacob Gorke (USA) Colavita Racing 3:23
44 Raphaël Massé-Viau (Can) Team Québec 3:26
45 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Junior Cycling 3:27
46 Brandon Feehery (USA) Borah Development 3:28
47 Alexandre Tremblay (Can) Équipe Atrium CC2-R 3:31
48 Félix Côté-Bouvette (Can) Team Québec 3:39
49 Andrew Ramage (USA) Mid-South Regional 3:40
50 Jason King (Can) Team Ontario 3:42
51 Michael Dalterio (Can) Espoirs Saputo 3:47
52 David Onsow (Can) Équipe régionale Abitibi 3:57
53 Ben Barthel (USA) Mid-South Regional 3:57
54 Thomas Folly (Can) Nippour/ Devinci 4:11
55 Sanikwathi Thanawut (Tha) Thailand National Team 4:13
56 John Tomlinson (USA) Borah Development 4:13
57 Nicholas Roeder (USA) Mid Atlantic Regional 4:16
58 Thomson Remo (USA) ISCorp Cycling Team 4:28
59 Jukrapech Wichana (Tha) Thailand National Team 4:54
60 Wei Chen (USA) Colavita Racing 5:03
61 David Kessler (USA) Team Holowesko Partners 5:08
62 Neal Shepherd (USA) South Eastern Regional 5:20
63 Gabriel Murray (USA) Mid-South Regional 5:21
64 Daniel Choto (Biz) Belize National Team 5:22
65 Noah MacCallum (Can) Team Ontario 5:37
66 Émile Jean (Can) Espoirs Saputo 5:51
67 Seehabuntong Poompat (Tha) Thailand National Team 5:51
68 Simon-Pierre Gauthier (Can) Espoirs Saputo 5:53
69 Alexander Meyer (USA) Borah Development 5:54
70 Wesley Kline (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 5:56
71 Daniel Farinha (USA) USA National Team 5:57
72 Max Kaplan (USA) Colavita Racing 7:03
73 Alex Battles-Wood (USA) Hotel San Jose 7:12
74 Neal Forbes (USA) Pro Chain Junior Cycling 7:15
75 David Benkoski (USA) Team Specialized Racing Juniors 7:35
76 Christopher Bernard (Can) Espoirs Saputo 7:37
77 Ryan Gadow (USA) Mid Atlantic Regional 7:44
78 Kiernan Orange (Can) Espoirs Saputo 7:45
79 Jess Neufeld (Can) Team Alberta 8:05
80 Jos Chalmers (USA) Florida Velo Junior Development 10:20
81 Andrew Jr. Lanier (USA) Team Specialized Racing Juniors 10:21
82 Scott Stern (USA) Équipe Atrium CC2-R 11:05
83 Jacob Bouchard (Can) Nippour/ Devinci 12:01
84 Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team 12:03
85 Brian Lark (USA) Pro Chain Junior Cycling 12:06
86 Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Nippour/ Devinci 12:42
87 Ryan Macdonald (Can) Team Canada 12:51
88 Ian Sullivan (USA) DIY Music 12:53
89 Milo Del Bigio (USA) Team Alberta 12:58
90 Sean Lynch (USA) Colavita Racing 14:59
91 Wataru Mutsumine (Jpn) Japanese National Team 17:07
92 Charles Matte (Can) Nippour/ Devinci 18:23
93 Olivier Delaney (Can) Team Québec 18:26
94 Cody Tapley (USA) Hotel San Jose 19:29
95 Francis Desbiens (Can) Équipe Atrium CC2-R 20:49
96 David Novak (USA) Mid Atlantic Regional 21:01
97 Chris Balestrini (Can) Team Ontario 21:05
98 Ty Andrews (Can) Team Alberta 21:22
99 Mackensie Carson (Can) Team Alberta 21:22
100 Benjamin Salibra (USA) Colavita Racing 21:43
101 Michael Dziedzic (USA) Mid-South Regional 21:44
102 Benoît Lantagne (Can) Équipe régionale Abitibi 21:53
103 Bryce Mouneyres (Fra) Nippour/ Devinci 22:10
104 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists/Team Dual 22:33
105 Julien Langlois (Can) Espoirs Saputo 22:42
106 Tony Wieczorek (USA) Borah Development 23:13
107 Naoto Yokoya (Jpn) Japanese National Team 24:14
108 David Goodman (USA) South Eastern Regional 24:32
109 Johnathan Freter (USA) Pro Chain Junior Cycling 25:01
110 Luke Lininger (USA) Borah Development 25:41
111 Alex Parks (USA) Hotel San Jose 26:14
112 Jimmy Lapointe (Can) Équipe régionale Abitibi 26:20
113 Austin Armstrong (Biz) Belize National Team 26:21
114 Robert Chorost (USA) Mid-South Regional 26:58
115 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team 27:19
116 Rhys Rathbun (USA) Team Holowesko Partners 33:27
117 Kyle Gentle (Biz) Belize National Team 37:34
118 Taylor Warren (USA) Florida Velo Junior Development 40:34
119 Charles Chazz Martin (USA) ISCorp Cycling Team 43:40
120 Booey Hottenstein (USA) Hotel San Jose 45:04
121 Maxwell Robb (USA) DIY Music 46:09
122 Marc-Antoine Labelle (Can) Équipe Atrium CC2-R 46:39
123 Ian Mcgauvran (USA) Florida Velo Junior Development 51:49
124 Dominic Proulx-Fournier (Can) Équipe régionale Abitibi 56:01

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login