Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 25/10 7:13 am - Champery World Cup - Women XC full results


Posted by Editoress on 07/25/10
 

Full results from today's women's race in Champery Switzerland

 

Our coverage made possible with the support of Shimano


Women: 24.7 km
1 Nathalie Schneitter (Sui)  Colnago Arreghini Sudtirol 1:45:40
2 Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol at 2:13
3 Willow Koerber (USA) Subaru-Trek 2:29
4 Julie Bresset * (Fra) BH-Suntour 3:24
5 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 3:39
6 Esther Süss (Sui) Wheeler-IXS Pro 4:00
7 Sabine Spitz (Ger) Central Pro Team 5:10
8 Katrin Leumann (Sui) goldwurst-power.ch 5:18
9 Elisabeth Osl (Aut) Central Pro Team 5:35
10 Marielle Saner-Guinchard (Sui) Bikepark.Ch Scott 5:36
11 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 5:40
12 Mary McConneloug (USA) Kenda/Seven/NoTubes 5:47
13 Marie-Helene Premont (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain 6:10
14 Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team 6:12
15 Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice 7:01
16 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 7:49
17 Tanja Zakelj * (Slo) MBK Orbea
8:23
18 Cécile Ravanel (Fra) Lapierre International 9:10
19 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team 9:53
20 Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Racing 9:53
21 Sarah Koba (Sui) Giant Swiss Team 11:36
22 Katherine Compton (USA) Planet Bike 11:45
23 Emily Batty * (Can) Trek World Racing 11:57
24 Anna Szafraniec (Pol) Jbg-2 Professional Mtb Team 12:04
25 Vivienne Meyer * (Sui) Colnago Arreghini Sudtirol 12:47
26 Annie Last * (GBr) British National Team 13:13
27 Rosara Joseph (NZl) 13:14
28 Amanda Sin (Can) Team Canada 13:29
29 Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X-Bionic Team 13:39
30 Anja Gradl (Ger) Central Pro Team 14:08
31 Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice 14:26
32 Janka Stevkova (Svk) 14:29
33 Tereza Hurikova (Cze) Trek-Lorca Taller Del Tiempo 14:31
34 Hanna Klein (Ger) Rothaus-CUBE MTB Team 14:58
35 Laura Metzler (Fra) BH-Suntour 15:12
36 Fanny Bourdon * (Fra) 15:17
37 Barbara Benko * (Hun) 15:31
38 Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice 15:36
39 Judith Pollinger * (Ita) 16:06
40 Yolande Speedy (RSA) 16:15
41 Sandra Walter (Can) Local Racing 17:02
42 Elisabeth Brandau (Ger) 17:13
43 Heather Irmiger (USA) Subaru-Trek 17:29
44 Fabienne Niederberger (Sui) 17:52
45 Anna Villar Argente (Esp) 18:23
46 Michelle Hediger * (Sui) Fischer-BMC 19:06
47 Nina Homovec (Slo) MBK Orbea -1 LAP
48 Anne Terpstra * (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team -1 LAP
49 Chloe Forsman (USA) Tokyo Joe's -1 LAP
50 Elisabeth Sveum * (Nor) Hard Rocx Racing Team -1 LAP
51 Paula Gorycka * (Pol) CCC Polkowice -1 LAP
52 Rie Katayama (Jpn) -1 LAP
53 Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee -1 LAP
54 Coralie Redelsperger (Fra) -1 LAP
55 Nataliya Krompets (Ukr) -1 LAP
56 Katarzyna Solus * (Pol) -1 LAP
57 Maria Osl (Aut) -1 LAP
58 Alla Boyko * (Ukr) ISD Cycling Team -2 LAPS
59 Karin Groen (Ned) -2 LAPS
60 Daniela Veronesi (Smr) -2 LAPS
61 Alexandra Engen * (Swe) Rothaus-CUBE MTB Team -2 LAPS
62 Lily Matthews * (GBr) -2 LAPS
63 Julie Krasniak * (Fra) -2 LAPS
64 Caroline Mani (Fra) BH-Suntour -2 LAPS
65 Samara Sheppard * (NZl) -2 LAPS
66 Sofia Pezzatti (Sui) -2 LAPS
67 Carina Ketonen (Fin) VZW Goeman Scott Cycling Team -2 LAPS
68 Silke Schmidt (Ger) -2 LAPS
69 Lorraine Truong * (Sui) -2 LAPS
70 Stephanie Wiedner (Aut) -2 LAPS
71 Evelyn Staffler (Ita) -2 LAPS
72 Catherine Vipond (Can) Team Canada -2 LAPS
73 Anna Oberparleiter * (Ita) Hard Rock Frw A.S.D. -2 LAPS
74 Corina Gantenbein (Sui) Fischer-BMC -2 LAPS
75 Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team -2 LAPS
76 Maaris Meier (Est)
-2 LAPS
77 Chengyuan Ren (Chn) Chinese National -2 LAPS
78 Mirre Stallen (Ned) -2 LAPS
79 Sufen Ma (Chn) -2 LAPS
80 Kristien Nelen (Bel) VZW Goeman Scott Cycling Team -2 LAPS
81 Nicole Hanselmann * (Sui) -2 LAPS
82 Nicoletta De Jager (Ned) -2 LAPS
83 Nadine Rieder * (Ger) -2 LAPS
84 Zhuanzhuan Ye * (Chn) -2 LAPS
85 Myriam Saugy (Sui) -2 LAPS
86 Ying Liu (Chn) -2 LAPS
87 Alexa Hüni (Ger) -2 LAPS
88 Ivonne Kraft (Ger) -3 LAPS
89 Katherine O'shea (Aus) Torq Performance Nutrition -3 LAPS
90 Rocio Gamonal Ferrera (Esp) -3 LAPS
91 Rozanne Slik * (Ned) Team Merida Combee -3 LAPS
92 Tanja Starkermann * (Sui) Fischer Junior MTB Team -3 LAPS
93 Noga Korem * (Isr) -3 LAPS
94 Mariske Strauss * (RSA) -3 LAPS
95 Lesley Ingram (GBr) -3 LAPS
96 Caitlin De Wet * (RSA) -3 LAPS
97 Chiara Pastore * (Ita) -3 LAPS
98 Jodie Willett (Aus) -3 LAPS
99 Roberta Monaldini (Smr) -3 LAPS
DNF Kathrin Stirnemann * (Sui)  
DNF Mikaela Kofman * (Can)  
DNF Eszter Erdelyi (Hun)  
DNF Asa Maria Erlandsson (Swe)  
DNF Virginie Pointet * (Sui) Bikepark.Ch Scott  
DNF Therese Rhodes * (Aus)  
DNF Tatjana Dold (Ger)  
DNS Marie-Claude Surprenant * (Can)
 
DNS Marta Pastore * (Ita)  
DNF Annika Smail (NZl)  
DNF Qinglan Shi (Chn)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login