Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

July 25/10 10:24 am - Champery World Cup - Men XC full results


Posted by Editoress on 07/25/10
 

Full results from today's men's race in Champery Switzerland



Our coverage made possible with the support of Shimano

Men, 29 km
1 Florian Vogel (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing 1:44:08
2 Jaroslav Kulhavy (Cze) Rubena-Birell-Specialized Cycling Team at 0:11
3 Nino Schurter (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing 0:35
4 Mathias Flückiger * (Sui) Trek World Racing 0:48
5 Julien Absalon (Fra) Orbea 1:03
6 Burry Stander (RSA) Specialized Factory Racing 1:24
7 Christoph Sauser (Sui) Specialized Factory Racing 2:20
8 Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour 2:34
9 Carlos Coloma Nicolas (Esp) MSC Bikes 3:29
10 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 4:00
11 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Trek-Lorca Taller Del Tiempo 4:19
12 Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing 4:27
13 Martin Fanger * (Sui) Giant Swiss Team 4:29
14 Adam Craig (USA) Rabobank-Giant Offroad Team 4:33
15 Thomas Litscher * (Sui) M.I.G. Team 5:00
16 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 5:17
17 Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi 5:30
18 Emil Lindgren (Swe) Rabobank-Giant Offroad Team 6:13
19 Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 6:38
20 Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing 6:43
21 Geoff Kabush (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain 6:44
22 Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Trek 7:03
23 Marek Konwa * (Pol) Elettroveneta-Corratec 7:17
24 François Bailly Maitre (Fra) Scott Les Saisies 7:28
25 Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 7:53
26 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Team New Cycling 8:08
27 Fabian Giger (Sui) Rabobank-Giant Offroad Team 8:19
28 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 8:53
29 Gerhard Kerschbaumer * (Ita) 8:53
30 Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea 9:03
31 Jan Skarnitzl (Cze) 9:23
32 Henk Jaap Moorlag * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 9:33
33 Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing 9:45
34 Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team 10:11
35 Fabien Canal * (Fra) Keops ITWO 10:17
36 Jelmer Pietersma (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 10:25
37 Derek Zandstra (Can) Team Canada 10:26
38 Jelmer Jubbega * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 10:34
39 Niels Wubben * (Ned) Team Merida Combee 10:35
40 Martino Fruet (Ita) 10:41
41 Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team 10:50
42 Michael Broderick (USA) Kenda/Seven/NoTubes 11:09
43 Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team 11:11
44 Kohei Yamamoto (Jpn) 11:13
45 Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea 11:18
46 Jukka Vastaranta (Fin) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 11:20
47 Guillaume Vinit (Fra) BH-Suntour 11:34
48 Samuel Schultz (USA) Subaru-Trek 11:37
49 Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team 11:41
50 Magnus Darvell (Swe) 11:55
51 Pascal Meyer * (Sui) M.I.G. Team 12:20
52 Patrik Gallati * (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing 12:36
53 Bas Peters (Ned) Team Merida Combee 12:46
54 Robert Mennen (Ger) 12:54
55 Cédric Ravanel (Fra) Lapierre International 13:02
56 Frank Schotman (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team 13:25
57 Severin Disch * (Sui) Giant Swiss Team 13:31
58 Andrew Watson (Can) Team Canada 14:08
59 Thomas Lapeyrie * (Fra) Scott Les Saisies -1 LAP
60 Alexander Gehbauer * (Aut) -1 LAP
61 Robert Gehbauer (Aut) -1 LAP
62 Marco Minnaard * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team -1 LAP
63 Marc Colom (Fra) -1 LAP
64 Pascal Hossay (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team -1 LAP
65 Jiri Hudecek (Cze) -2 LAPS
66 Yader Zoli (Ita) Surfing Shop -2 LAPS
67 Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta-Corratec -2 LAPS
68 Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. -2 LAPS
69 Fabian Strecker * (Ger) -2 LAPS
70 Freddy Betremieux * (Fra) -2 LAPS
71 Alexis Chenevier * (Fra) Scott Les Saisies -2 LAPS
72 Jérémy Huguenin * (Sui) Giant Swiss Team -2 LAPS
73 Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD Cycling Team -2 LAPS
74 Simon Scheiber * (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team -2 LAPS
75 Sepp Freiburghaus (Sui) Thoemus Racing Team -2 LAPS
76 Sergji Rysenko (Ukr) ISD Cycling Team -2 LAPS
77 Martin Loo * (Est) Infotre - Leecougan -2 LAPS
78 Gilles Sarrazin * (Fra) -2 LAPS
79 Sebastien Carabin * (Bel) Lingier-Versluys Team -2 LAPS
80 Lukas Loretz * (Sui) Giant Swiss Team -2 LAPS
81 Mattias Nilsson * (Swe) -2 LAPS
82 Michal Lami (Svk) -2 LAPS
83 Vivien Legastelois (Fra) Keops ITWO -2 LAPS
84 Zsolt Juhasz * (Hun) Euro One-Cube MTB Team -2 LAPS
85 Peter Glassford (Can) Trek Canada -2 LAPS
86 David Fletcher * (GBr) -2 LAPS
87 Matthias Rupp * (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing -2 LAPS
88 Mykhaylo Batsutsa * (Ukr) ISD Cycling Team -2 LAPS
89 Cristobal Silva Ibaceta (Chi) -2 LAPS
90 Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team -2 LAPS
91 Christopher Maletz (Ger) -3 LAPS
92 Thibaut Bellanger * (Fra) -3 LAPS
93 Nicolas Jeantet * (Ita) ISD Cycling Team -3 LAPS
94 Marc Stutzmann * (Sui) Swiss national Team -3 LAPS
95 Marcus Schulte-Luenzum * (Ger) M.I.G. Team -3 LAPS
96 Matej Nepustil * (Cze) Merida Biking Team -3 LAPS
97 Ondrej Cink * (Cze) Merida Biking Team -3 LAPS
98 Mirco Widmer * (Sui) Giant Swiss Team -3 LAPS
99 Pierre Lebreton (Fra) BH-Suntour -3 LAPS
100 Matthias Hoi * (Aut) -3 LAPS
101 Daniel Eymann * (Sui) Thoemus Racing Team -3 LAPS
102 Dirk Peters * (NZl) -3 LAPS
103 Bjorn Brems (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team -3 LAPS
104 Giancarlo Sax * (Sui) Thoemus Racing Team -3 LAPS
105 Stephen Ettinger * (USA) -3 LAPS
106 Simon Stiebjahn * (Ger) -3 LAPS
107 Rourke Croeser * (RSA) -3 LAPS
108 Kyosuke Takei (Jpn) -3 LAPS
109 Russell Finsterwald * (USA) Subaru-Trek -3 LAPS
110 Ruben Scheire * (Bel) Team Saeco -3 LAPS
111 Rotem Ishai (Isr) -3 LAPS
112 Marcus Nicolai * (Ger) -3 LAPS
113 Kornel Osicki * (Pol) JBG-2 Professional MTB Team -3 LAPS
114 Reto Indergand * (Sui) FRM TG Zentralschweiz -3 LAPS
115 Adam Morka (Can) Trek Canada -3 LAPS
116 Andrew Blair (Aus) -3 LAPS
117 David Joao Serralheiro Rosa (Por) Surfing Shop -3 LAPS
118 Fabrice Leguevaques * (Fra) -3 LAPS
119 Jack Hinkens * (USA) -3 LAPS
120 Tim Lemmers * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team -3 LAPS
121 Sebastian Batchelor * (GBr) Infotre - Leecougan -3 LAPS
122 Matthias Leisling * (Ger) Muskelkater Genesis Team -3 LAPS
123 Sebastian Szraucner (Ger) -3 LAPS
124 Periklis Ilias (Gre) ISD Cycling Team -3 LAPS
125 Rob Vangenechten * (Bel) Team Saeco -3 LAPS
126 Joris Massaer (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team -3 LAPS
127 Amaury Gernez Aurenge * (Fra) Keops ITWO -3 LAPS
128 Benjamin Buchi * (Sui) -3 LAPS
129 Robby De Bock * (Bel) -4 LAPS
130 Joshua Carlson (Aus) -4 LAPS
131 Benjamin Sonntag (Ger) -4 LAPS
132 Christopher Schwab * (Aut) -4 LAPS
133 Kristian Hynek (Cze) S&H Superior MTB Team -4 LAPS
134 Dana Weber (USA) -4 LAPS
135 Kerry Werner * (USA) -4 LAPS
136 Jakub Magnusek * (Cze) S&H Superior MTB Team -4 LAPS
137 Henrik Kippernes * (Nor) Team Fokus-Danica -4 LAPS
138 Artyom Golovaschenko * (Kaz) -4 LAPS
139 Cameron Jette (Can) Trek Canada -4 LAPS
140 Mark Csielka * (Hun) Euro One-Cube MTB Team -4 LAPS
141 Gabor Bogar (Hun) Euro One-Cube MTB Team -4 LAPS
142 Travis Frisby * (Aus) -4 LAPS
143 Ernests Benhens * (Lat) -4 LAPS
144 Andras Szatmary * (Hun) Euro One-Cube MTB Team -4 LAPS
145 Kirill Kazantsev (Kaz) -4 LAPS
146 Nikolay Zaitsev * (Kaz) -4 LAPS
147 Florian Thie * (Sui) Swiss national Team -4 LAPS
148 Oleksandr Kachanov * (Ukr) -4 LAPS
149 James Peacock * (Aus) -4 LAPS
DNF Lukas Flückiger (Sui) Trek World Racing
DNF Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing
DNF Alexis Vuillermoz * (Fra) Lapierre International
DNF Christoph Soukup (Aut) Merida Biking Team
DNF Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team
DNF Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team
DNF Nicola Rohrbach (Sui) SRM Stevens
DNF Oliver Beckingsale (GBr) Giant Factory Team
DNF Lukas Kaufmann (Sui) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team
DNF Giuseppe Lamastra (Ita) Hard Rock Frw A.S.D.
DNF Irjan Luttenberg * (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team
DNF Catriel Andres Soto (Arg) Infotre - Leecougan
DNF Andrea Tiberi (Ita) Torq Performance Nutrition
DNF Ola Kjören (Nor) Team Fokus-Danica
DNF Dmytro Titarenko * (Ukr) ISD Cycling Team
DNF Olof Jonsson * (Swe) Eliza-Orbea Team
DNF Adrian Jackson (Aus)
DNF Rene Tann (Ger)
DNF Cal Britten * (Aus)
DNF Samuele Porro * (Ita)
DNF Felix Euteneuer * (Ger)
DNF Adrien Niyonshuti (Rwa)
DNS Ralph Naef (Sui) Multivan Merida Biking Team
DNS Erik Groen * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
DNS Matthias Stirnemann * (Sui) Swiss national Team
DSQ Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Giant Italia Team


*=U23

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login