Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

July 26/10 12:20 pm - Cascade Classic: Women Stage 5 results and final GC


Posted by Editoress on 07/26/10
 

Tara Whitten (Keller Rorhback Cycling Team) took the win on the final stage of the 2010 Cascade Cycling Classic with a gap of 42 seconds on a chase group of 4.

Final overall winner was Mara Abbott (Peanut Butter & Co.TWENTY12).  Erinne Willock (Webcor Builders) was 3rd.

Stage 5: Awbrey Butte Circuit Race, 83.67 km
1 Tara Whitten (Can) Keller Rorhback Cycling Team 2:09:48
2 Cath Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling at 0:42
3 Mara Abbott (USA) Peanut Butter & Co.TWENTY12
4 Alison K Shanks (NZL) Bike NZ
5 Anne Samplonius (Can) Team Vera Bradley Foundation all s.t.
6 Meredith Miller (USA) Team TIBCO 1:07
7 Amanda Miller (USA) Team TIBCO 1:11
8 Lauren Hall (USA) Team Vera Bradley Foundation 1:13
9 Carla Swart (RSA) Team Vera Bradley Foundation 1:30
10 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Colavita/Baci Pro Cycling
11 Joanne Kiesanowski (NZL) Team TIBCO
12 Jade Wilcoxson (USA) Vuelta/Flywheel
13 Amber Rais (USA) Colavita/Baci Pro Cycling
14 Leah F. Kirchmann (Can) Keller Rorhback Cycling Team
15 Alisha Welsh (USA) Peanut Butter & Co.TWENTY12
16 Jenna Rinehart (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus
17 Rushlee Buchanan (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling
18 Alison Powers (USA) Team Vera Bradley Foundation
19 Erinne Willock (Can) Webcor Builders
20 Jennifer L Wheeler (USA) SC Velo p/b Empower Coaching
21 Anna Barensfeld (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus
22 Heather E. Kay (Can) United Cycle
23 Anna Mcloon (USA) Team Kenda
24 Kristin Sanders (USA) Colavita/Baci Pro Cycling
25 Toni Bradshaw (NZl) Team Vera Bradley Foundation
26 Teri Sheasby (USA) Veloforma/Upper Echelon Fitne
27 Whitney Schultz (USA) Veloforma/Upper Echelon Fitne
28 Joelle Numainville (Can) Webcor Builders
29 Jane Robertson (USA) Metromint Cycling
30 Alice Pennington (USA) Veloforma/Upper Echelon Fitne
31 Megan Guarnier (USA) Team TIBCO
32 Robin Farina (USA) Team Vera Bradley Foundation
33 Emily Kachorek (USA) Touchstone Climbing
34 Andrea Graus (Aut) Webcor Builders
35 Sue Butler (USA) Touchstone Climbing
36 Melinda Weiner (USA) Herbalife LaGrange
37 Nicole Evans (USA) Peanut Butter & Co.TWENTY12
38 Ashley R Koch (USA) Tribe Racing
39 Annie Fulton (USA) Metromint Cycling
40 Patricia S. Bailey (Can) Keller Rorhback Cycling Team
41 Angela J McClure (USA) Treads.com/DFT
42 Marisa E Asplund (USA) Treads.com/DFT
43 Ally Stacher (USA) Webcor Builders
44 Jessica Hannah (Can) Keller Rorhback Cycling Team
45 Kathryn Donovan (USA) SC Velo p/b Empower Coaching all s.t.
46 Jasmin A. Glaesser (Can) Keller Rorhback Cycling Team 2:56
47 Emma Mackie (Aus) Team TIBCO 2:58
48 Megan A Rathwell (USA) Ind 2:59
49 Olivia D Dillon (USA) Peanut Butter & Co.TWENTY12 s.t.
50 Andrea Dvorak (USA) Colavita/Baci Pro Cycling 3:01
51 Stephanie Skoreyko (USA) Park City Ironman 4:31
52 Amy Dearden (Can) Keller Rorhback Cycling Team 5:57
53 Lindsay Myers (USA) Webcor Builders 6:17
54 Kat Carr (USA) Third Pillar 10:18
55 Serena N Bishop (USA) Sunnyside Sports 11:32
56 Molly S Van Houweling (USA) Metromint Cycling 11:33
57 Melissa Ross (USA) Team Kenda 11:36
58 Kate Landau (USA) Third Pillar 12:22
59 Jen Akeroyd (USA) Sorella Forte 12:44
60 Tammy M Wildgoose (USA) SC Velo p/b Empower Coaching 12:46
61 Brenna E Lopez-Otero (USA) Bend Memorial Clinic Total Care
62 Kasey Clark (USA) Treads.com/DFT
63 Rae Brownsberger (USA) Metromint Cycling
64 Vanessa Drigo (USA) Touchstone Climbing
65 Lisa Campbell (USA) SC Velo p/b Empower Coaching
66 Kristina Seley (USA) Touchstone Climbing
67 Kristen Hetzel (USA) TriSports cycling/eclipse racing all s.t.
68 Rachel Warner (USA) Team Vera Bradley Foundation 12:52
69 Beatrice Rodriquez (USA) SC Velo p/b Empower Coaching
70 Morgan Kapp (USA) Herbalife LaGrange
71 Kristine Brynjolfson (USA) Ind 12:55
72 Erika Graves (USA) Herbalife LaGrange 12:56
73 Karen Oppenheimer (USA) BMC 12:58
74 Heather Pryor (USA) Touchstone Climbing 13:00
75 Kathryn Bertine (USA) TriSports cycling/eclipse racing
76 Kelly Mcdonald (USA) Touchstone Climbing both s.t.
77 Susan Peithman (USA) Veloforma/Upper Echelon Fitne 17:23
78 Tiffany Pezzulo (USA) Treads.com/DFT s.t.
79 Judy Jenkins (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus 17:49
80 Emily F Foxman (USA) Alto-Velo/Webcor-Bridge 21:32
81 Cara Bussell (USA) TriSports cycling/eclipse racing 21:57
82 Chantel R Olsen (USA) PCIM s.t.
83 Rebecca Much (Ger) Team TIBCO 22:00
OTL Priscilla Calderon (USA) SC Velo p/b Empower Coaching 54:23
DNF Brooke Miller (USA) Team TIBCO
DNF Jazzy Hurikino (USA) Third Pillar
DNF Lise Olivier (USA) Team Bizhub
DNF Megan M Hottman (USA) Treads.com/DFT
 
Final GC
1 Mara Abbott (USA) Peanut Butter & Co.TWENTY12 10:07:33
2 Cath Cheatley (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling at 1:42
3 Erinne Willock (Can) Webcor Builders 3:24
4 Alison Powers (USA) Team Vera Bradley Foundation 5:27
5 Rushlee Buchanan (NZl) Colavita/Baci Pro Cycling 5:57
6 Tara Whitten (Can) Keller Rorhback Cycling Team 6:19
7 Meredith Miller (USA) Team TIBCO 6:40
8 Amber Rais (USA) Colavita/Baci Pro Cycling 6:42
9 Emily Kachorek (USA) Touchstone Climbing 8:20
10 Kristin Sanders (USA) Colavita/Baci Pro Cycling s.t.
11 Amanda Miller (USA) Team TIBCO 9:34
12 Teri Sheasby (USA) Veloforma/Upper Echelon Fitne 9:41
13 Alisha Welsh (USA) Peanut Butter & Co.TWENTY12 9:54
14 Anna Mcloon (USA) Team Kenda 10:11
15 Alison K Shanks (NZL) Bike NZ 11:09
16 Nicole Evans (USA) Peanut Butter & Co.TWENTY12 11:24
17 Marisa E Asplund (USA) Treads.com/DFT 11:49
18 Jade Wilcoxson (USA) Vuelta/Flywheel 12:44
19 Robin Farina (USA) Team Vera Bradley Foundation 12:58
20 Carla Swart (RSA) Team Vera Bradley Foundation 13:05
21 Andrea Dvorak (USA) Colavita/Baci Pro Cycling 14:01
22 Leah F. Kirchmann (Can) Keller Rorhback Cycling Team 14:25
23 Jessica Hannah (Can) Keller Rorhback Cycling Team 14:30
24 Toni Bradshaw (NZl) Team Vera Bradley Foundation 14:33
25 Anne Samplonius (Can) Team Vera Bradley Foundation 16:25
26 Andrea Graus (Aut) Webcor Builders 17:47
27 Sue Butler (USA) Touchstone Climbing 18:32
28 Alice Pennington (USA) Veloforma/Upper Echelon Fitne 19:37
29 Ashley R Koch (USA) Tribe Racing 19:40
30 Joanne Kiesanowski (NZL) Team TIBCO 19:48
31 Megan Guarnier (USA) Team TIBCO 20:04
32 Melinda Weiner (USA) Herbalife LaGrange 21:57
33 Anna Barensfeld (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus 22:34
34 Kathryn Donovan (USA) SC Velo p/b Empower Coaching 22:40
35 Jennifer L Wheeler (USA) SC Velo p/b Empower Coaching 22:42
36 Jenna Rinehart (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus 22:51
37 Emma Mackie (Aus) Team TIBCO 24:23
38 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Colavita/Baci Pro Cycling 25:13
39 Joelle Numainville (Can) Webcor Builders 25:55
40 Annie Fulton (USA) Metromint Cycling 26:00
41 Olivia D Dillon (USA) Peanut Butter & Co.TWENTY12 26:44
42 Jasmin A. Glaesser (Can) Keller Rorhback Cycling Team 27:14
43 Ally Stacher (USA) Webcor Builders 28:52
44 Lauren Hall (USA) Team Vera Bradley Foundation 29:20
45 Jane Robertson (USA) Metromint Cycling 29:46
46 Angela J Mcclure (USA) Treads.com/DFT 30:24
47 Megan A Rathwell (USA) Ind 31:16
48 Heather E. Kay (Can) United Cycle 31:22
49 Whitney Schultz (USA) Veloforma/Upper Echelon Fitne 32:48
50 Rachel Warner (USA) Team Vera Bradley Foundation 33:01
51 Kristina Seley (USA) Touchstone Climbing 35:22
52 Heather Pryor (USA) Touchstone Climbing 35:26
53 Patricia S. Bailey (Can) Keller Rorhback Cycling Team 36:00
54 Lindsay Myers (USA) Webcor Builders 37:21
55 Amy Dearden (Can) Keller Rorhback Cycling Team 38:08
56 Kristine Brynjolfson (USA) Ind 38:15
57 Stephanie Skoreyko (USA) Park City Ironman 39:17
58 Molly S Van Houweling (USA) Metromint Cycling 39:32
59 Kate Landau (USA) Third Pillar 41:21
60 Melissa Ross (USA) Team Kenda 41:33
61 Kelly Mcdonald (USA) Touchstone Climbing 41:36
62 Rae Brownsberger (USA) Metromint Cycling 45:42
63 Kasey Clark (USA) Treads.com/DFT 46:09
64 Jen Akeroyd (USA) Sorella Forte 46:31
65 Kat Carr (USA) Third Pillar 47:54
66 Lisa Campbell (USA) SC Velo p/b Empower Coaching 48:53
67 Erika Graves (USA) Herbalife LaGrange 50:59
68 Vanessa Drigo (USA) Touchstone Climbing 51:00
69 Morgan Kapp (USA) Herbalife LaGrange 51:15
70 Kathryn Bertine (USA) TriSports cycling/eclipse racing 52:42
71 Cara Bussell (USA) TriSports cycling/eclipse racing 53:30
72 Brenna E Lopez-Otero (USA) Bend Memorial Clinic Total Care 54:39
73 Chantel R Olsen (USA) PCIM 57:47
74 Serena N Bishop (USA) Sunnyside Sports 1:01:24
75 Judy Jenkins (USA) Specialized D4W/Bicycle Haus 1:01:42
76 Beatrice Rodriquez (USA) SC Velo p/b Empower Coaching 1:01:58
77 Karen Oppenheimer (USA) BMC 1:06:09
78 Tiffany Pezzulo (USA) Treads.com/DFT 1:09:40
79 Tammy M Wildgoose (USA) SC Velo p/b Empower Coaching 1:11:17
80 Kristen Hetzel (USA) TriSports cycling/eclipse racing 1:13:05
81 Emily F Foxman (USA) Alto-Velo/Webcor-Bridge 1:13:06
82 Rebecca Much (Ger) Team TIBCO 1:15:36
83 Susan Peithman (USA) Veloforma/Upper Echelon Fitness 1:20:32

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login