Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 31/10 10:24 am - Val di Sole: Men XC results


Posted by Editoress on 07/31/10
 

Full results from today's Men's XC in Val di Sole Italy

 

Our coverage made possible with the support of Shimano

 

Nino Schurter takes the overall lead in the World Cup by 16 points

 

Men, 31.8 km
1 Nino Schurter (Sui) Scott-Swisspower MTB-Racing 1:44:09
2 Julien Absalon (Fra) Orbea at 0:04
3 Florian Vogel (Sui) Scott-Swisspower MTB-Racing 0:20
4 Mathias Flückiger * (Sui) Trek World Racing 1:26
5 Ralph Näf (Sui) Multivan Merida Biking Team 1:46
6 Jaroslav Kulhavy (Cze) Rubena-Birell-Specialized Cycling Team 2:31
7 Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team 3:05
8 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 3:27
9 Cédric Ravanel (Fra) Lapierre International 3:45
10 Burry Stander (RSA) Specialized Factory Racing 3:51
11 Fabian Giger (Sui) Rabobank-Giant Offroad Team 4:05
12 Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea 4:06
13 Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi 4:23
14 Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Giant Italia Team 4:33
15 Lukas Flückiger (Sui) Trek World Racing 4:44
16 Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing 4:57
17 Adam Craig (USA) Rabobank-Giant Offroad Team 5:10
18 Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 5:14
19 Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing 5:34
20 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Trek-Lorca Taller Del Tiempo 5:43
21 Carlos Coloma Nicolas (Esp) MSC Bikes 5:45
22 Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 6:28
23 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 6:29
24 Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Trek 6:55
25 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 7:14
26 Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team 7:17
27 Tony Longo (Ita) 7:37
28 Marek Konwa * (Pol) Elettroveneta-Corratec 7:57
29 Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour 8:12
30 Niels Wubben * (Ned) Team Merida Combee 8:20
31 Alexey Medvedev (Rus) Elettroveneta-Corratec 8:29
32 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 8:34
33 Marco Minnaard * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 8:35
34 Henk Jaap Moorlag * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 8:48
35 Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea 8:53
36 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Team New Cycling 9:09
37 Patrik Gallati * (Sui) Scott-Swisspower MTB-Racing 9:23
38 Marc Colom (Fra) 9:28
39 Robert Gehbauer (Aut) 9:36
40 Jelmer Pietersma (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 9:40
41 Samuel Schultz (USA) Subaru-Trek 9:41
42 Jukka Vastaranta (Fin) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 9:44
43 Oliver Beckingsale (GBr) Giant Factory Team 9:51
44 Pascal Meyer * (Sui) M.I.G. Team 9:53
45 Frank Schotman (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team 10:01
46 Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Swisspower MTB-Racing 10:03
47 Alexander Gehbauer * (Aut) 10:10
48 Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team 10:11
49 Sepp Freiburghaus (Sui) Thoemus Racing Team 10:26
50 Kevin Van Hoovels (Bel) Lingier-Versluys Team 10:33
51 Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team 10:34
52 Derek Zandstra (Can) Team Canada 10:34
53 Sebastien Carabin * (Bel) Lingier-Versluys Team 10:54
54 Andrea Tiberi (Ita) Surfing Shop 11:13
55 Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team 11:15
56 Rene Tann (Ger) 11:26
57 Filip Eberl (Cze) 11:47
58 Thomas Litscher * (Sui) M.I.G. Team 11:55
59 Emil Lindgren (Swe) Rabobank-Giant Offroad Team 11:59
60 Bas Peters (Ned) Team Merida Combee 12:06
61 Cristian Cominelli * (Ita) TX Active Bianchi 12:12
62 Ruben Scheire * (Bel) Team Saeco 12:15
63 Christoph Sauser (Sui) Specialized Factory Racing 12:17
64 Andrew Watson (Can) Team Canada 12:38
65 Marcus Schulte-Luenzum * (Ger) M.I.G. Team 12:50
66 Magnus Darvell (Swe) 12:58
67 Michal Lami (Svk) 13:18
68 Samuele Porro * (Ita) 13:19
69 Bjorn Brems (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team 13:20
70 Kohei Yamamoto (Jpn) 13:22
71 Yader Zoli (Ita) Surfing Shop 13:27
72 Andras Parti (Hun) 13:51
73 Sergji Rysenko (Ukr) ISD Cycling Team 14:00
74 Jiri Hudecek (Cze) 14:23
75 Jelmer Jubbega * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 14:32
76 David Joao Serralheiro Rosa (Por) 14:36
77 Diego Rosa * (Ita) Giant Italia Team 14:44
78 Jérémy Huguenin * (Sui) Giant Swiss Team 14:54
79 Dmytro Titarenko * (Ukr) ISD Cycling Team 14:54
80 Balz Weber (Sui) 15:19
81 David Fletcher * (GBr) 15:36
82 Michael Broderick (USA) Kenda/Seven/NoTubes 15:52
83 Gerhard Kerschbaumer * (Ita) 16:11
84 Thibaut Bellanger * (Fra) 16:30
85 Ondrej Cink * (Cze) Merida Biking Team 16:39
86 Stephen Ettinger * (USA) 16:41
87 Reto Indergand * (Sui) FRM TG Zentralschweiz 17:14
88 Tim Wynants (Bel) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 18:35
89 Periklis Ilias (Gre) ISD Cycling Team -1 LAP
90 Irjan Luttenberg * (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team -1 LAP
91 Giancarlo Sax * (Sui) Thoemus Racing Team -1 LAP
92 Ola Kjören (Nor) Team Fokus-Danica -1 LAP
93 Cristobal Silva Ibaceta (Chi) -1 LAP
94 Peter Glassford (Can) Trek Canada -1 LAP
95 Matthias Hoi * (Aut) -1 LAP
96 Dirk Peters * (NZl) -1 LAP
97 Mattias Nilsson * (Swe) -1 LAP
98 Christopher Maletz (Ger) -1 LAP
99 Roberto Giacobazzi * (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. -1 LAP
100 Tim Lemmers * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team -1 LAP
101 Matthias Stirnemann * (Sui) -1 LAP
102 Marco Schätzing (Ger) Team Firebike-Droessiger -1 LAP
103 Matthias Rupp * (Sui) Scott-Swisspower MTB-Racing -1 LAP
104 Benjamin Sonntag (Ger) -1 LAP
105 Jakub Magnusek * (Cze) S&H Superior MTB Team -1 LAP
106 Elia Silvestri * (Ita) Elettroveneta-Corratec -1 LAP
107 Hugo Drechou * (Fra) -1 LAP
108 Zsolt Juhasz * (Hun) Euro One-Cube MTB Team -1 LAP
109 Thomas Lapeyrie * (Fra) Scott Les Saisies -1 LAP
110 Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD Cycling Team -1 LAP
111 Guillaume Vinit (Fra) BH-Suntour -1 LAP
112 Roberto Crisi * (Ita) Hard Rock FRW A.S.D. -1 LAP
113 Sebastian Szraucner (Ger) -1 LAP
114 Marcel Fleschhut * (Ger) -1 LAP
115 Benjamin Buchi * (Sui) -1 LAP
116 Fabien Canal * (Fra) Keops ITWO -1 LAP
117 Kornel Osicki * (Pol) JBG-2 Professional MTB Team -1 LAP
118 Olof Jonsson * (Swe) Eliza-Orbea Team -1 LAP
119 Gilles Sarrazin * (Fra) -1 LAP
120 Russell Finsterwald * (USA) Subaru-Trek -1 LAP
121 Robby De Bock * (Bel) -1 LAP
122 Cameron Jette (Can) Trek Canada -1 LAP
123 Frank Beemer (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team -2 LAPS
124 Kyosuke Takei (Jpn) -2 LAPS
125 Fabian Rabensteiner * (Ita) -2 LAPS
126 Florian Thie * (Sui) -2 LAPS
127 Ole Christian Fagerli (Nor) -2 LAPS
128 Heiko Gutmann (Ger) -2 LAPS
129 Joshua Carlson (Aus) -2 LAPS
130 Steven Garcin (Fra) -2 LAPS
131 Marcus Nicolai * (Ger) -2 LAPS
132 Daniel Eymann * (Sui) Thoemus Racing Team -2 LAPS
133 Marek Rauchfuss * (Cze) -2 LAPS
134 Adrian Jackson (Aus) -2 LAPS
135 Manfred Zöger * (Aut) -2 LAPS
136 Fabrice Leguevaques * (Fra) -2 LAPS
137 Matej Nepustil * (Cze) Merida Biking Team -2 LAPS
138 David Simon * (Ger) -2 LAPS
139 Christopher Schwab * (Aut) -2 LAPS
140 Christian Bickel * (Sui) -2 LAPS
141 Ricardo Paulo Reis Marinheiro * (Por) TX Active Bianchi -2 LAPS
142 Tomas Pesek * (Cze) -2 LAPS
143 Adam Morka (Can) Trek Canada -2 LAPS
144 Daniel Kaufmann * (Sui) -2 LAPS
145 Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. -2 LAPS
146 Jack Hinkens * (USA) -2 LAPS
147 Jonas De Backer * (Bel) Team Saeco -2 LAPS
148 Cal Britten * (Aus) -2 LAPS
149 Oleksandr Kachanov * (Ukr) -2 LAPS
150 Martino Di Pierdomenico * (Ita) Hard Rock FRW A.S.D. -2 LAPS
151 Rob Vangenechten * (Bel) Team Saeco -2 LAPS
152 Simon Stiebjahn * (Ger) -2 LAPS
153 Michael Pesse * (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. -2 LAPS
154 Nicolas Jeantet * (Ita) ISD Cycling Team -2 LAPS
155 Joris Massaer (Bel) G-Skin-Deforche MTB Racing Team -2 LAPS
156 François Bailly Maitre (Fra) Scott Les Saisies -2 LAPS
157 Andrew Blair (Aus) Torq Performance Nutrition -3 LAPS
158 Dana Weber (USA) -3 LAPS
159 Kerry Werner * (USA) -3 LAPS
160 Mark Csielka * (Hun) Euro One-Cube MTB Team -3 LAPS
161 Francesco Niccoli * (Ita) Hard Rock FRW A.S.D. -3 LAPS
162 Artyom Golovaschenko * (Kaz) -3 LAPS
163 John Whittington * (GBr) -3 LAPS
164 Andras Szatmary * (Hun) Euro One-Cube MTB Team -3 LAPS
165 Mirco Widmer * (Sui) Giant Swiss Team -3 LAPS
166 Dror Pekatch (Isr) Subaru-Trek -3 LAPS
167 Gabor Bogar (Hun) Euro One-Cube MTB Team -3 LAPS
168 Mykhaylo Batsutsa * (Ukr) ISD Cycling Team -3 LAPS
169 Sebastian Batchelor * (GBr) Infotre - Leecougan -3 LAPS
170 Severin Disch * (Sui) Giant Swiss Team -3 LAPS
171 James Peacock * (Aus) -3 LAPS
172 Timothy Carleton (Can) Trek Canada -3 LAPS
173 Nikolay Zaitsev * (Kaz) -3 LAPS
174 Kirill Kazantsev (Kaz) -3 LAPS
175 Adrien Niyonshuti (Rwa) -4 LAPS
DNF Jan Skarnitzl (Cze)
DNF Martino Fruet (Ita)
DNF Simon Scheiber * (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team
DNF Rourke Croeser * (RSA)
DNF Johannes Schweiggl (Ita)
DNF Geoff Kabush (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain
DNF Alexis Vuillermoz * (Fra) Lapierre International
DNF Martin Fanger * (Sui) Giant Swiss Team
DNF Christoph Soukup (Aut) Merida Biking Team
DNF Nicola Rohrbach (Sui)
DNF Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta-Corratec
DNF Markus Preiss * (Aut)
DNF Kristian Hynek (Cze) S&H Superior MTB Team
DNF Robert Mennen (Ger)
DNF Lukas Kaufmann (Sui) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team
DNS Erik Groen * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
DNS Henrik Kippernes * (Nor) Team Fokus-Danica
DNS Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login