Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

September 13/10 11:46 am - Ontario Provincial Time Trial Championships results


Posted by Editoress on 09/13/10
 

Results from the Ontario Provincial Time Trial Championships, presented by the St. Catharines Cycling Club held on Sunday September 12th in Welland Ontario

 

IPC- 15 km (Average Speed 22.0 km/h) Time Diff
1G Shelley Gautier (Independent) 0:40:51
 
Cadet Men- 15 km (Average Speed 40.4 km/h) Time Diff
1G Benjamin Perry (St. Catharines Cycling Club) 0:22:17
2S Travis Samuel (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor) 0:22:21 0:03.78
3B Brandon Etzl (St. Catharines Cycling Club) 0:22:31 0:13.58
4 Adam Jamieson (Team Hardwood Cycling And Ski) 0:23:38 1:21.00
5 Brandon Lindow (Independent) 0:23:38 1:21.14
6 Adrian Gavrilov (Independent) 0:23:54 1:37.17
7 Adrian George (Invita - FCV) 0:24:04 1:46.94
8 Matthew Hopkins (St. Catharines Cycling Club) 0:24:25 2:07.45
9 Brad Carroll (Independent) 0:24:31 2:13.76
10 Roger Bush (St. Catharines Cycling Club) 0:24:39 2:21.88
11 Calvin Burgess (Newmarket Eagles Cycling Club) 0:24:45 2:27.36
12 Mark Gavrilov (Independent) 0:25:33 3:15.91
13 Biran Falk-Dotan (St. Catharines Cycling Club) 0:25:33 3:16.05
14 Max Gabaldo (National Cycling Centre Hamilton) 0:26:03 3:45.29
15 William Anderson (Independent) 0:26:54 4:36.31
16 Nick Burrows (National Cycling Centre Hamilton) 0:27:02 4:44.75
17 Trystan Meilleur (National Cycling Centre Hamilton) 0:27:17 4:59.36
 
Sportif Men- 30 km (Average Speed 44.0 km/h) Time Diff
1 Peter Lessard (Barrie Cycling Club) 0:40:56
2 Ryan Hodgkinson (Independent) 0:42:00 1:04.35
3 Ron Vogl (Cyclepath Oakville) 0:42:54 1:57.99
4 Graham Mcgee (London Centenial Wheelers) 0:43:05 2:09.59
5 Brian Rogers (Wheels Of Bloor) 0:44:07 3:11.27
6 Stephen Crawford (Independent) 0:44:27 3:31.21
7 Matt Drenters (Z-Team) 0:44:32 3:36.12
8 Chris Jarvis (Team TVC/Village Cycle London) 0:44:53 3:57.61
9 J. Pino Carriero (St.catharines Cycling) 0:45:09 4:13.77
10 Ray Vander Veen (Waterloo Cycling Club) 0:45:26 4:29.96
11 Kirk Schizas (Aquila Racing) 0:45:45 4:48.98
12 John Steensma (St. Catharines Cycling Club) 0:46:38 5:42.66
13 Charles Gordon (Dark Horse Flyers) 0:48:36 7:40.80
14 Richard Maclean (Independent) 0:48:41 7:45.25
15 Bruce Kammer (St. Catharines Cycling Club) 0:49:52 8:56.00
16 Rod Macdonald (Independent) 0:50:18 9:22.06
17 Andrej Berberovic (Independent) 0:50:57 10:01.24
18 Val Gavrilov (Independent) 0:58:47 17:51.14
DNS Edmond Mellina (Lapdogs Cycling Club)
 
Sportif Women- 30 km (Average Speed 36.5 km/h) Time Diff
1 Andrea Elliott (Port Hope Bicycle) 0:49:19
2 Barbara Laurens (SCCC) 0:52:21 3:01.52
 
Master D Men- 30 km (Average Speed 43.0 km/h) Time Diff
1G Dave Viney (La Bicicletta Elite Team) 0:41:52
2S Rodney Godard (Ciclo Sport Racing) 0:44:34 2:41.50
3B Bruce Amos (Ontario Masters Cycling Assn) 0:44:56 3:03.39
4 Michael Stephenson (Ontario Masters Cycling Assn) 0:46:14 4:21.66
5 Joel Cash (Wheels Of Bloor) 0:46:23 4:30.97
6 Douglas Taylor (Hamilton Cycling Club) 0:48:14 6:21.93
7 Peter T. Morris (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor) 0:48:51 6:58.93
 
Master C Men- 30 km (Average Speed 44.5 km/h) Time Diff
1G Robert Droughan (Wheels Of Bloor) 0:40:27
2S James Hutcheson (P-K Express/ Hnz Strategy) 0:40:40 0:12.72
3B Geoff Banner (ZM Cycle & Fitness Cycling Club) 0:41:03 0:35.46
4 Tony Abramavicius (Wheels Of Bloor) 0:41:30 1:02.44
5 Joe Narciso (Team London) 0:41:47 1:19.83
6 Mark Herbst (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes) 0:42:00 1:32.29
7 Peter Kofman (Coach Chris.ca / Ted Velikonja) 0:42:28 2:01.12
8 David Pierce (Esteemtraining.com) 0:42:59 2:31.40
9 George Hobson (ZM Cycle & Fitness Cycling Club) 0:43:13 2:45.65
10 Iain Allen (Newmarket Eagles Cycling Club) 0:43:16 2:48.77
11 Leo St. Germain (Coach Chris.ca / Ted Velikonja) 0:43:16 2:49.13
12 Chris Chambers (Mazurcoaching/Wheels of Bloor) 0:44:04 3:36.88
13 Rob Cheskey (Cyclepath Oakville Race Team) 0:44:16 3:49.13
14 Gary Cluett (ZM Cycle & Fitness Cycling Club) 0:44:49 4:21.97
15 David Chong (Lapdogs Cycling Club) 0:44:54 4:27.12
16 Lorne Falkenstein (Cycles London Racing Team) 0:46:05 5:37.51
17 David Kay (Ontario Masters Cycling Assn) 0:47:19 6:52.12
18 Jean Michaud (Lapdogs Cycling Club) 0:47:31 7:03.58
19 Robert Massicotte (Cyclepathmarkham.com) 0:48:09 7:41.66
20 Bryan Sheldon (St. Catharines Cycling Club) 0:48:19 7:51.66
21 Art Adams (Independent) 0:51:33 11:05.26
 
Cadet Women- 15 km (Average Speed 31.2 km/h) Time Diff
1G Saskia Kowalchuk (National Cycling Centre Hamilton) 0:28:53
2S Kristen Sears (National Cycling Centre Hamilton) 0:29:07 0:14.58
3B Meghan Corry (Newmarket Eagles Cycling Club) 0:36:27 7:34.28
 
Junior Women- 15 km (Average Speed 36.4 km/h) Time Diff
1G Sarah Rasmussen (Hamilton Cycling Club) 0:24:42
2S Erin Dowswell (Coach Chris.ca / Ted Velikonja) 0:25:22 0:40.27
3B Nina Nesdoly (Ottawa Bicycle Club) 0:25:55 1:13.49
4 Jessica Tripp (St. Catharines Cycling Club) 0:28:52 4:10.14
 
Master A Women- 30 km (Average Speed 38.5 km/h) Time Diff
1G Courtnay Darville (Cyclefit Chicks) 0:46:45
 
Master B Women- 30 km (Average Speed 38.3 km/h) Time Diff
1G Rhonda Hall-Couch (Cycles London Racing Team) 0:47:00
2 Carla Difazio Cook (Independent) 0:49:25 2:25.30
3 Sue Bzowski (Barrie Cycling Club) 0:52:18 5:18.28
 
Master C Women- 30 km (Average Speed 39.3 km/h) Time Diff
1G Jane Rinard (Lapdogs Cycling Club) 0:45:49
2S Janet Siilman (Thunder Bay Cycling Club) 0:47:43 1:54.50
3B Anna Tykoliz (Bikefit Sunflower Squad) 0:58:15 12:26.39
 
Junior Men- 30 km (Average Speed 43.5 km/h) Time Diff
1G Brandon Spencer (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor) 0:41:20
2S Brian Trafford (Ottawa Bicycle Club) 0:41:27 0:06.47
3B Gabriel Charlton (Black Tooth Grin Bike Club) 0:43:05 1:44.95
4 Chris Balestrini (Reynold Cycle) 0:44:10 2:49.85
5 Eric Reinert (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor) 0:44:45 3:24.86
6 Kyle Rupay (La Bicicletta Elite Team) 0:45:46 4:25.38
7 Luke Corry (Newmarket Eagles) 0:51:12 9:51.54
 
Master B Men- 38 km (Average Speed 45.1 km/h) Time Diff
1G Bruce Bird (Wheels of Bloor) 0:50:36
2S Paolo Dilecce (Z- Team Powered By La Bicicletta) 0:51:37 1:00.89
3B Ron Amos (Ride With Rendall) 0:51:47 1:10.92
4 Ilija Petrovski (Above Threshold) 0:52:00 1:24.54
5 David Frake (Darkhorse Flyers) 0:52:14 1:38.21
6 Ian J. Scott (Wheels Of Bloor) 0:53:29 2:52.67
7 Rob Nishman (Cyclepathmarkham.com) 0:53:51 3:15.46
8 William Mcilroy (J & J Cycle) 0:54:08 3:32.26
9 Brian Kelly (Above Threshold) 0:54:34 3:58.57
10 Derek De Gannes (Above Threshold) 0:54:43 4:07.06
11 Tim Best (Independent) 0:55:16 4:40.55
12 Michael Mandel (Midweek Cycling Club) 0:55:17 4:40.76
13 Gregory T. Cushing (Z- Team Powered By La Bicicletta) 0:55:30 4:54.62
14 Mark Parsons (Independent) 0:55:39 5:03.16
15 John Mccormick (The Hub Race Team) 0:55:59 5:23.06
16 Michael Quatsch (Sepp's Cycling Team) 0:56:14 5:37.83
17 Stanislav Blazek (Kurzawinski Coach/ Six S Erp) 0:57:02 6:26.13
18 Rolie Springall (Cycle Cambridge) 0:58:04 7:28.32
19 Gary Weinstein (ZM Cycle & Fitness Cycling Club) 0:58:49 8:13.31
20 Marco Salvati (Kurzawinski Coach/ Six S Erp) 0:59:02 8:26.37
21 Donald Smith (Elite Health) 1:00:42 10:06.28
22 Jeffrey Poulsen (St. Catharines Cycling Club) 1:00:57 10:20.84
23 Richard Bartolo (Mazurcoaching/Wheels of Bloor) 1:01:32 10:56.00
DNF Philip Palmer (La Bicicletta Elite Team)
DNF Victor Pwu (Wheels Of Bloor)
DNS Carl Clarke (Brant Cycle)
DNS Kieran Maxwell (Chain Reaction)
DNS Robert Sule (Chain Reaction)
 
Elite Women- 30 km (Average Speed 44.4 km/h) Time Diff
1G Sue Schlatter (Stevens Racing P/B The Cyclery) 0:40:35
2S Merrill Collins (La Bicicletta Elite Team) 0:43:23 2:47.78
3B Eritia Smit (P-K Express/ HNZ Strategy) 0:44:07 3:31.76
4 Christiane Knobbe (7thgroove/Re:Form Body Clinic) 0:45:15 4:39.75
5 Suzie Brown (P-K Express/ Hnz Strategy) 0:45:25 4:50.16
6 Shelly Mckee (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor) 0:45:30 4:54.67
7 Rachel O`Reilly (Stevens Racing P/B The Cyclery) 0:46:08 5:32.61
8 Claire Michel (Gears & Grinds Kingston) 0:46:36 6:01.23
9 Stephanie Bester (Coach Chris.ca / Ted Velikonja) 0:48:02 7:26.53
10 Carolyn Cheng (Mazurcoaching/Wheels of Bloor) 0:49:38 9:02.57
11 Emily Mckenzie-Picot (Coach Chris.ca / Ted Velikonja) 0:52:49 12:14.27
 
Master A Men- 38 km (Average Speed 43.3 km/h) Time Diff
1G Carlo Capaldi (Team TVC/Village Cycle London) 0:52:40
2S Philip Cates (Lapdogs Cycling Club) 0:52:46 0:05.28
3B Matthias Schmidt (ZM Cycle & Fitness Cycling Club) 0:52:55 0:14.35
4 Rhys Spencer (Enduro Sport Pfr By Powerwatts) 0:52:55 0:14.48
5 Derek Hardinge (Lapdogs Cycling Club) 0:53:03 0:22.78
6 Pavle Stanojevic (Bikezone Racing) 0:53:46 1:05.34
7 Aaron Hendriks (Cyclepath Oakville Race Team) 0:53:53 1:12.71
8 Bob Tomsic (Norco Evolution) 0:54:33 1:52.37
9 Michael Nuttall (Cycles London Racing Team) 0:58:04 5:23.55
10 Carl Ng (MBRC.org - Gears) 0:58:07 5:26.11
11 Ryan Trant (Cyclepath Oakville Race Team) 0:58:18 5:37.35
12 Mark Cascella (Lapdogs Cycling Club) 0:59:22 6:41.41
 
Under 23 Men- 38 km (Average Speed 44.1 km/h) Time Diff
1G Kyle Fry (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy) 0:51:41
2S Matteo Dal-Cin (Rocky Mountain / Pro-Cycle) 0:52:45 1:04.33
3B Jamie Riggs (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy) 0:52:58 1:16.67
4 Evan Mundy (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy) 0:54:47 3:06.28
5 Devon Novakowski (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy) 0:54:52 3:10.73
6 James Lucas Bent (Peterborough Cycling Club) 0:56:26 4:44.94
7 Timothy Burton (MBRC.org - Gears) 0:57:44 6:02.68
8 Gregory Archi (Hamilton Cycling Club) 0:58:28 6:47.24
9 Max Csikos (St. Catharines Cycling Club) 0:59:37 7:56.00
DNS Colin Reinholt (La Bicicletta Elite Team)
DNS Christopher Bradbury (Darkhorse Flyers)
 
Elite Men- 38 km (Average Speed 47.3 km/h) Time Diff
1G Aaron Fillion (Ride With Rendall) 0:48:14
2S Darko Ficko (La Bicicletta Elite Team) 0:50:38 2:24.31
3B John Stewart (Mazurcoaching/Wheels of Bloor) 0:53:19 5:05.43
4 Casey Roth (Ride With Rendall) 0:53:57 5:42.63
5 Jeff Overington (Sepp's Cycling Team) 0:54:09 5:55.10
6 Jim Tsilemos (Ride With Rendall) 0:54:50 6:36.51
7 Anton Varabei (Cycle Solutions/Angry Johnny's) 0:55:00 6:45.83
8 Rob Bruce (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor) 0:56:28 8:13.70
9 Johann Tritthardt (Lapdogs Cycling Club) 0:57:24 9:09.77
10 Kevin Intini (MBRC.org - Gears) 1:00:10 11:55.81
DNS Derrek Ivey (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login