Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

October 11/10 14:42 pm - Gran Premio Bruno Beghelli results


Posted by Editoress on 10/11/10
 

Results from the 14th Gran Premio Bruno Beghelli held in Italy on October 10th

 

191.5 km
1 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 4:07:42
2 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
3 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini
4 Paul Martens (Ger) Rabobank
5 Marco Frapporti (Ita) Colnago-CSF -Inox
6 Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone D'angelo & Antenucci
7 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
8 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
9 Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri
10 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun
11 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
12 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
13 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone D'angelo & Antenucci
14 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri
15 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Doimo
16 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
17 Manuel Belletti (Ita) Colnago-CSF -Inox
18 Andrea Piechele (Ita) Carmiooro NGC
19 Daniele Callegarin (Ita) CDC - Cavaliere
20 Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
21 Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun
22 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto
23 Davide Appollonio (Ita) Cervelo Test Team
24 Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli
25 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
26 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
27 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
28 Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
29 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche
30 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
31 André Steensen (Den) Team Saxo Bank
32 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
33 Sacha Modolo (Ita) Colnago-CSF -Inox
34 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
35 Walt De Winter (Bel) Omega Pharma-Lotto
36 Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha
37 Cristiano Benenati (Ita) De Rosa - Stac Plastic
38 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
39 Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions
40 Matteo Montaguti (Ita) De Rosa - Stac Plastic
41 Stefan Schumacher (Ger) Miche
42 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
43 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec
44 Gorazd Stangelj (Slo) Astana
45 Marco Bandiera (Ita) Team Katusha
46 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
47 Martin Velits (Svk) Team HTC - Columbia
48 Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec
49 Marcello Pavarin (Ita) Colnago-CSF -Inox
50 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia
51 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun
52 Jurgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto
53 Diego Alejandro Tamayo Martinez (Col) Carmiooro NGC
54 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
55 Piergiorgio Camussa (Ita) Vorarlberg - Corratec
56 Pier Paolo De Negri (Ita) ISD - Neri
57 Assan Bazayev (Kaz) Astana
58 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
59 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
60 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank
61 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank
62 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
63 Davide Bonuccelli (Ita) CDC - Cavaliere
64 Oleg Berdos (Mda) De Rosa - Stac Plastic
65 Clemens Fankhauser (Aut) Vorarlberg - Corratec
66 Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
67 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
68 Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto
69 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
70 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale
71 Enrico Magazzini (Ita) Lampre-Farnese Vini
72 Mirko Selvaggi (Ita) Astana
73 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun
74 Marcel Wyss (Sui) Cervelo Test Team
75 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
76 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
77 Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli
78 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
79 Paolo Bailetti (Ita) Ceramica Flaminia
80 Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank
81 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia
82 Mirko Tedeschi (Ita) Carmiooro NGC
83 Pasquale Muto (Ita) Miche
84 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
85 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
86 Charles Wegelius (GBr) Omega Pharma-Lotto
87 Bauke Mollema (Ned) Rabobank
88 Marco Cattaneo (Ita) De Rosa - Stac Plastic
89 Riccardo Ricco (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
90 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone D'angelo & Antenucci
91 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago-CSF -Inox
92 Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions
93 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
94 Aristide Ratti (Ita) Carmiooro NGC
95 Elia Favilli (Ita) ISD - Neri
96 Claudio Cucinotta (Ita) De Rosa - Stac Plastic all s.t.
97 Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone D'angelo & Antenucci 0:01:11
98 Ran Margaliot (Isr) Footon-Servetto
99 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions
100 Alexander Wetterhall (Swe) Cervelo Test Team
101 Daniel Teklehaymanot (Eri) Cervelo Test Team
102 Marco Corti (Ita) Footon-Servetto
103 Dominik Hrinkow (Aut) Vorarlberg - Corratec
104 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale
105 Fausto Fognini (Ita) Amore & Vita - Conad
106 Matteo Rabottini (Ita) Lampre-Farnese Vini
107 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
108 Rubens Bertogliati (Sui) Androni Giocattoli all s.t.
109 Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli 0:01:18
110 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone D'angelo & Antenucci
111 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli both s.t.
112 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone D'angelo & Antenucci 0:01:35
113 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 0:01:52
114 Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Conad 0:01:53
115 Alexander Mironov (Rus) Team Katusha
116 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step both s.t.
117 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone D'angelo & Antenucci 0:01:54
118 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun s.t.
190 starters


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login