Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

October 26/10 13:25 pm - Portland Cross Crusade #4 : Sheppard wins


Posted by Editoress on 10/26/10
 

Cross Crusade #4 at the Portland International Raceway in Portland, OR on October 24th



Cat A Men
1 Chris Sheppard (Rocky Mountain Bicycles p/b Shimano)
2 Shannon Skerritt (Corsa Concepts)
3 Spencer Paxson (Team S+M)
4 Aaron Tuckerman (Corsa Concepts)
5 Erik Tonkin (Team S+M)
6 Ben Thompson (Rocky Mountain Bicycles P/B Shimano)
7 Michael Gallagher (cyclocrossracing.com p/t Blue)
8 Eric Sheagley (Rocky Mountain)
9 Donald Reeb (Rocky Mountain Bicycle p/b Shimano)
10 Patrick Jackson (Buy Local Cycling)
11 Doug Wilmes (Portland Bicycle Studio)
12 Scott Bradway (Team S&M/Sellwood Cycle Repair)
13 Damian Schmitt (Sunnyside Sports)
14 Ian Leitheiser (Cyclepath Racing)
15 Patrick Means (Team S+M)
16 Kolben Preble (Clif Bar Development Cyclocross Team)
17 Joshua Liberles (Corsa Concepts)
18 Brett Luelling (Buy Local Cycling)
19 Ryan Weaver (River City Bicycles)
20 Brad Winn (Primal-First Bank)
21 Steven Hunter (Embrocation Cycling Journal)
22 Alex Wentz (Team Oregon p/b Laurelwood Brewing)
23 Tony Kic (Gentle Lovers)
24 Joel Madrone (Courage Cycles)
25 Cary Miller (Team S+M)
26 Tim Joslin (Cyclepath Racing)
27 Andrew Bennett (Team Redline)
28 Seth Patla (River City Bicycles)
29 Alex Criss (River City Bicycles)
30 Clint Culpepper (Team Beer)
31 Kelly Ryan (Portland Bicycle Studio)
32 Connor Mccutcheon (Bear Valley Bikes)
33 Paul Lacava (Giant Bicycles)
34 Ross Bowden (Ind)
35 James Ceccorulli (Team Dirt/Mudslinger Events)
36 Chip Sloan (Gründelbrüisers/Stewie Bicycles)
37 Brent Mattison (Team Lazy Tarantulas)
38 Brian Schultz (Gründelbrüisers/Stewie Bicycles)
39 Joe Reynolds (Engincycles.com)
40 Jonathan Myers (Team S+M)
41 Mathew Hall (IRA Ryan Cycles)
42 Will Ross (Kaladi Bros)
43 Jeremy Dunn (Embrocation Cycling Journal)
44 Ira Ryan (IRA Ryan Cycles)

Women A
1 Alice Pennington (Team S+M)
2 Wendy Williams (River City Bicycles)
3 Serena Bishop (Sunnyside Sports)
4 Anna Christensen (Ironclad Performance Wear)
5 Heather Clark (Bend Memorial Clinic - Total Care Racing Team)
6 Julie Browning (Cyclepath Racing)
7 Anne Davis Usher (Bridgetown Velo)
8 Laura Winberry (Elite Endurance)
9 Anona Whitley (Ironclad Performance Wear)
10 Tina Brubaker (The Vanilla Workshop/Speedwagen Racing)
11 Nissy Cobb (River City Bicycles)
12 Renee Scott (Sunnyside Sports)
13 Kim Rueter (Sorella Forte)
14 Megan Chinburg (Veloforma)
15 Abby Watson (Embrocation Cycling Journal)
16 Karen Oppenheimer (Bend Memorial Clinic - Total Care Racing Team)
17 Taylor Shekell (Team Beer)
DNF  Lindsay Jones (Ind)

Full results

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login