Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

October 28/10 18:00 pm - Masters Track World Championships: Day 2


Posted by Editoress on 10/28/10
 

Results from Day 2 (on October 27th) at the Masters Track World Championships in Anadia, Portugal .

 

Canadians took 3 medals: A gold for Trevor Gunderson in the 35-39 3000 metre Individual Pursuit, a gold for Stephane Le Beau in the 50-54 2000 metre Individual Pursuit and a silver for Philippe Raymond in 40-44 3000 metre Individual Pursuit

 

Results for the Individual Pursuit event, Qualifying and Finals (by age category)

Women 2000M, 35-39 FINAL
1 Dena Eaton (United States) 2:39.024
2 Aideen Collard (Ireland) 2:47.640
3 Amanda Wray (South Africa) 2:50.957
 
Woman 2000M, 40-44 years FINAL
1 Janet Birkmyre (Great Britain) 2:44.902
2 Cheryl Owens (Great Britain) 2:48.236
3 Vanessa Essam (Australia) 2:50.001
4 Sara Laliberte (Canada) 2:53.092
 
Women 2000M, 45 -49 Qualifying
1 Claire Newland (Great Britain) 2:35.523
2 Jayne Paine (Great Britain) 2:39.263
3 Makiko Hamada (Japan) 2:45.440
4 Orla Hendron (Ireland) 2:45.725
5 Emi Wachi (Japan) 2:51.591
6 Elizabeth Clayton (Great Britain) 2:52.505
7 Bernadette Leinenweber (France) 3:25.633
DNS Julie Barnett (Australia)
 
Final
1 Claire Newland (Great Britain) 2:35.370
2 Jayne Paine (Great Britain) 2:40.456
3 Makiko Hamada (Japan) 2:44.594
4 Orla Hendron (Ireland) 2:45.775
 
Women 2000M, 50-54 years Qualifying
1 Patrizia Spadaccini (Italy) 2:43.374
2 Petra Kluender (Germany) 2:46.996
3 Christine Higgs (Great Britain) 2:47.758
4 Lorraine Jarvis (United States) 2:49.387
5 Susan Taverner (South Africa) 2:50.250
6 Julie Shuttleworth (Great Britain) 3:21.219
 
Final
1 Patrizia Spadaccini (Italy) 2:43.571
2 Petra Kluender (Germany) 2:48.208
3 Christine Higgs (Great Britain) 2:48.009
4 Lorraine Jarvis (United States) 2:48.336
 
Women 2000M, 55-59 FINAL
1 Jenni Nicholson (Great Britain)
2 Arminda Fernandes (United States) caught
 
Women 2000M, 60-64 years FINAL
1 Arja Scarsbrook (Finland) 2:49.429
2 Mary Ellen Allen (United States) 2:52.613
 
Women 2000M, 65-69 FINAL
1 Bonnie Woodbury (United States)
2 Fran Watson (Australia) caught
 
Men 3000M, 35-39 years Qualifying
1 Simon Coughlan (Ireland) 3:32.178
2 Trevor Gunderson (Canada) 3:33.170
3 Daniel Delbarco (Argentina) 3:37.800
4 Karl Chandavoine (France) 3:38.614
5 Brett Berriman (South Africa) 3:44.109
6 Dmitry Burdinskiy (Russia) 3:44.909
7 Vladimir Ivanov (Russia) 3:47.255
8 Awie Jacobs (South Africa) 3:47.272
9 Guy Tucker (United States) 3:48.750
10 Ralph Lugo (Puerto Rico) 3:55.494
11 João Serralheiro (Portugal) 3:58.416
12 Cyrille Santerre (France) 4:13.382
DNS Stephen Salzwedel (South Africa)
DNS per Bjess (United States)
DNS Paul Butler (Australia)
 
Final
1 Trevor Gunderson (Canada) 3:33.205
2 simon Coughlan (Ireland) 3:34.766
3 Karl Chandavoine (France) 3:37.014
4 Daniel Delbarco (Argentina)
 
Men 3000M, 40-44 Qualifying
1 David Stevens (Australia) 3:32.836
2 Philippe Raymond (Canada) 3:36.079
3 Alexander Torkachenko (Russia) 3:36.434
4 Oliver Davies (Great Britain) 3:38.864
5 Tony Scott (United States) 3:39.012
6 Alejandro Javier Zucarelli (Argentina) 3:39.243
7 Tadayuki Yamaguchi (Japan) 3:46.026
8 Werner Harmse (South Africa) 3:48.137
9 Scott Laliberte (Canada) 3:49.878
10 Carl Ronningen (Norway) 3:50.527
11 Simone Toccafondi (Italy) 3:52.362
12 Petter Bjorang (Norway) 3:52.438
13 Joseph Santaniello (Norway) 4:00.607
14 Paul Gittins (Great Britain) 4:00.852
DNS Aderito Da Cruz (France)
 
Final
1 David Stevens (Australia) 3:32.435
2 Philippe Raymond (Canada) 3:37.609
3 Alexand Torkachenko (Russia) 3:41.924
4 Oliver Davies (Great Britain) 3:42.077
 
Men 3000M, 45-49 FINAL
1 Michael Adey (South Africa) 3:35.771
2 Yury Demanov (Russia) 3:40.307
3 Peter Ettles (Great Britain) 3:38.821
4 Peter Toth (Canada) 3:39.638
 
Men 2000M, 50-54 Qualifying
1 Stephane Le Beau (Canada) 2:20.258
2 James Host (United States) 2:23.776
3 Claus Christiansen (Denmark) 2:23.804
4 Richard Smith (Great Britain) 2:27.730
5 Neville Ackermann (South Africa) 2:28.992
6 Andrew Immelman (South Africa) 2:33.817
7 Gerrit Schepers (South Africa) 2:34.412
8 Eric Morel (France) 2:35.010
9 Andrea Neri (Italy) 2:35.221
10 Jean-françois Lagneaux (France) 2:44.855
11 Patrick Lemoine (France) 2:47.949
DNS Denis Champagne (Canada)
DNS Bernardo Javier Figueroa (Colombia)
DNS Vadim Scherbakov (Russia)
DNS James Thiele (United States)
DNS Ferruccio Veschetti (Italy)
DNS Steve Marnewick (South Africa)
 
Final
1 Stephane Le Beau (Canada) 2:21.077
2 James Host (United States) 2:24.963
3 Claus Christiansen (Denmark) 2:24.565
4 Richard Smith (Great Britain) 2:30.778
 
Men 2000M, 55-59 - Qualifying
1 Keith Ketterer (United States) 2:26.683
2 Ian Humphreys (Great Britain) 2:28.578
3 Stephen Davies (Great Britain) 2:29.772
4 Maas Van Beek (Netherlands) 2:30.396
5 Christopher Davis (Great Britain) 2:30.590
6 James Rutherford (Great Britain) 2:30.957
7 Patrick Gellineau (United States) 2:32.023
8 Fabrizio Fedele (Italy) 2:43.292
9 Patrick Samson (France) 2:43.700
10 L Scott Porter (United States) 2:46.300
11 Vitorino Marcelino co Pereira (Portugal) 2:48.533
12 Terry Freshwater (Australia) 2:48.566
13 Martin Bush (Great Britain) 2:51.068
 
Final
1 Keith Ketterer (United States) 2:25.913
1 Ian Humphreys (Great Britain) 2:31.004
3 Maas Van Beek (Netherlands) 2:30.485
4 Stephen Davies (Great Britain) 2:30.550
 
Men 2000M, 60-64 Qualifying
1 Graham Truelove (Great Britain) 2:35.146
2 Kevin Gill (Great Britain) 2:35.214
3 Larry Wolff (United States) 2:35.581
4 David Mulica (United States) 2:36.432
5 Marcel Le Quere (France) 2:40.094
6 Frederick Hofman (United States) 2:46.002
7 Shigeru Ito (Japan) 2:47.620
8 Norman Kalmanovitch (Canada) 2:52.209
9 Richard Allen (United States) 2:52.309
10 Michel Helleu (France) 3:10.196
DNS Graziano Pantosti (Italy)
 
Final
1 Kevin Gill (Great Britain) 2:35.681
2 Graham Truelove (Great Britain) 2:38.797
3 David Mulica (United States) 2:34.755
4 Larry Wolff (United States) 2:35.612
 
Men 2000M, 65-69 Qualifying
1 Michel Briat (France) 2:35.205
2 Steffen Munch Hansen (Denmark) 2:37.312
3 Guido Lupo (Italy) 2:40.455
4 Hugh Gray (Australia) 2:42.387
5 Lawrence Bosch (United States) 2:42.694
6 Michael Williams (United States) 2:45.378
7 John Crouchley (Australia) 2:45.564
8 John Mcquaide (United States) 2:49.309
9 Leo Menestrina (United States) 2:50.328
10 Manfred Nepp (Germany) 3:08.847
11 Gilles Delange (France) 3:09.624
 
Final
1 Michel Briat (France) 2:37.666
2 Steffen Munch Hansen (Denmark) 2:38.998
3 Hugh Gray (Australia) 2:40.394
4 Guido Lupo (Italy) 2:40.818
 
Men 2000M, 70-74 Qualifying
1 James Kloss (United States) 2:47.602
2 Gordon Johnston (Great Britain) 2:53.094
3 Brian Newton (Great Britain) 2:56.090
4 Victor Possee (Great Britain) 2:58.402
5 Denis Robinson (Australia) 2:59.723
6 David Sankey (Great Britain) 3:12.972
DNS Otto Altweck (Germany)
DNS Arthur Salzwedel (South Africa)
 
Final
1 James Kloss (United States) 2:48.464
2 Gordon Johnston (Great Britain) 2:54.337
3 Brian Newton (Great Britain) 2:56.425
4 Victor Possee (Great Britain) 2:58.262
 
Men 2000M, 75+ Qualifying
1 Raymond Pelle (France) 3:00.252
2 Thomas O'Rourke (United States) 3:02.283
3 Delroy Walters (United States) 3:07.634
4 Robert Mylls (United States) 3:13.059
5 Owen Duffy (New Zealand) 3:14.190
6 Brian Kennedy (Australia) 3:25.117
DNS Desmond Kidd (Australia)
DNS Walter P. Fowler (Great Britain)
DNS Luigi Fabbri (United States)
 
Final
1 Raymond Pelle (France) 2:58.460
2 Thomas O'Rourke (United States) 3:00.657
3 Delroy Walters (United States)
4 Robert Mylls (United States) caught


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login