Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 2 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

August 26/97 10:27 am - Ontario Results, Euro MTB Results, BC Cup Standings


Posted by Editor on 08/26/97
 

Ontario Provincial ITT Results (thanks to Val Davidge) 40 km for all categories except PeeWee, Minime and Cadet, who are 15 km Women Vet A 1 Linda Simonsen Hamilton CC 1:06:20 2 Karen Stuckland Oakville CC 1:06:55 3 Donna MacKenzie Ziggy‚s 1:15:23 Vet B 1 Helen Houle Oakville CC 1:07:02 2 Judy Osborne Hamilton CC 1:07:34 3 Cathy MacKay Brampton CC 1:08:24 Vet C 1 Diane Ellis St Catherines 1:06:04 Vet D 1 Francis Drinkwater Ontario Masters 1:15:38 Senior 1 Sophie Radecki 1:03:10 2 Allison Fox 1:04:42 3 J. Bradley 1:07:36 4 Ann Turin Lakeshore CC 1:08:10 5 Sue Portengen 1:08:59 PeeWee 1 Erika Cluett 31:59 Men Senior 1 A. Randal 52:40 2 Mark Walters 53:20 3 Aaron Filion 53:59 4 Darko Ficko 54:31 5 Yann Blindert Forest City 55:00 Vet A 1 ? Bereta Forest City 57:16 2 Steve Narasnek Schwinn 57:18 3 Derek Pitt 57:25 Vet B 1 Desi Desrochers Schwinn 55:36 2 Charlie Squires Forest City 55:50 3 Rob Cheskey Hamilton CC 57:19 Vet C 1 Tim Hill Owen Sound CC 59:06 2 Chris Springer Ziggy‚s 59:08 3 Kelly Dermot Hamilton CC 1:02:25 Vet D 1 Ted Hogarth Schwinn 1:00:59 2 Ernie Zwecker Guelph CC 1:01:44 3 Ted Web Brampton CC 1:01:49 Junior 1 Brendan Duff Sudbury CC 59:02 2 Todd Miller Ziggy‚s 1:01:24 3 Dom Rigato Racer Sportif 1:02:48 Minime 1 Ryan De Boer Mississauga CC 30:32 Cadet 1 L.A. Jeunesse Polonus 21:28 2 Jose Estevez 24:41 3 Fernendy Estevez 24:43 Mississauga CC Midsummer Crit (thanks to Peter McCaffrey) Senior 1/2 Men - 80 km 1 Mark Hibberd Forest City 1:49:30 2 John Powell Woodbridge Italia at 0:01 3 Dave Bogue Forest City 0:28 Senior 3/Junior Men 1 Michael Segat 2 Chris Firek Mississauga 3 Michael Luther B.B.C. 4 Josh Laieunesse Polonus - Junior 5 John Treacy Maple Leaf - Junior Women - 48 km 1 Kathleen Millar Forest City 1:20:18 2 Sophie Radecki at 0:04 3 Ann Turrin Lakeshore CC 0:58 Veteran Men - 56 km 1 Steve Narasnek Schwinn 1:20:40 2 Ulich Maver Waterloo at 0:05 3 Ziggy Martulzewski Ziggy‚s 0:12 Check out the webpage for the „Soon to be World‚s Greatest Mountain Biker‰ - Ryan Dey (put up by a very proud parent). The address is: http://homepages.nildram.co.uk/~uk4000 For all the Canadian Downhill fans! Just a short mail to keep you all happy. European Downhill Championships - Metabief, France 24 Aug 1997 Weather - Hot and dry 25-30 Course - Classified as tough by all , a permanent run, well-used, rock + gravel all the way World Cup Absentees Joergensen, Sari SUI Arm broken during training for Swiss Championships - will be ready for World Championships in September - watched her competitors race Steve Peat GBR Arm sewn up with 20 stitches after fall in Kaprun - filmed the British riders with a video camera all day and generally fooled around Women - ( Elite + Junior combined ) Elite - 40 Qualified for Finals Junior - 11 Qualified for Finals 1 Chausson, Anne Caroline FRA 4'47"28 Elite Gold 2 Le Caer, Nolvenn FRA 4'51"76 Elite Silver 3 Bonazzi, Giovanna ITA 5'00"81 Elite Bronze 4 Kasper, Brigitta SUI 5'01"32 5 Saner, Marielle SUI 5'01'94 6 Gonzalez, Mercedes ESP 5'05"27 7 Repo, Katja FIN 5'05"48 8 Jonnier, Sabrina FRA 5'06"33 Junior Gold 9 Grange, Carole FRA 5'08"51 10 Stieger, Sarah SUI 5'11"86 Junior Silver 11 Delmas, Sabine FRA 5'12"39 12 Moseley, Tracy GBR 5'12"52 Junior Bronze 13 etc. Men - ( Elite + Junior combined ) Elite - 70 Qualified for Finals Juniors - 20 Qualified for Finals 1 Vouilloz, Nicolas FRA 4'25"73 Elite Gold 2 Herin, Corrado ITA 4'27'74 Elite Silver 3 Beneke, Jurgen GER 4'28"46 Elite Bronze 4 Gracia, Cedric FRA 4'29"86 5 Misser, Thomas ESP 4'30"29 6 Vasquez, David ESP 4'30"91 Junior Gold 7 Zanchi Bruno ITA 4'30"93 8 Balaud, William FRA 4'31"47 9 Bonanomi, Gianluca ITA 4'32"00 10 Engstrom, Johan SWE 4'32"37 11 Pascal, Mickael FRA 4'32"43 Junior Silver 12 Balaud, Alexandre FRA 4'32"56 13 Westman, Tobias SWE 4'32"78 Junior Bronze 14 etc. DNF Misser, Pau ESP Closset, Pascal BEL Meunier, Julien FRA De Bever, Bas NED Fidalgo, Marco POR Men - Junior ( Top Ten ) 1 Vasquez, David ESP 4'30"91 Junior Gold 6th Overall 2 Pascal, Mickael FRA 4'32"43 Junior Silver 11th 3 Westman, Tobias SWE 4'32"78 Junior Bronze 13th 4 Deldycke, Mickael FRA 4'33"85 17th 5 Zampieri, Livio ITA 4'36"94 28th 6 Barel, Fabien FRA 4'39"28 35th 7 Heinik, Petr CZE 4'46"12 49th 8 Archer, Jeffrey SUI 4'47"69 54th ( Canadian Passport ! ) 9 Papala, Martin SVK 4'48"01 57th 10 Peherstorfer, Peter AUT 4'48'06 58th Hope to see you at the World Championships '97 Bob Archer PowerKick! Downhill Sport Management Email df223@freenet.carleton.ca CYCLING B.C. - OFFROAD CUP *FINAL* STANDINGS (CROSS-COUNTRY). Aug 17/97. TOTAL is sum of best 4 results. Must attend Final event. RIDER HOMETOWN TEAM or CLUB TOTAL -- SENIOR PRO/ELITE WOMEN: --------------------------------------------------------------------------------------------------- SINCLAIR, Patricia Victoria BC KONA TEAM 396.9 SPENCER, Stacey Nelson BC 373.8 ROBICHAUD, Linda Victoria BC 370.4 DWYER, Jeanie Nelson BC NEWCOURT-DEVINCI CC 356.7 HOLMES, Kerri Nelson BC TEAM DEKERF 355.4 WALDNER, Charlene Victoria BC TEAM ASAMA/ROCKLINE 341.6 MCQUAID, Melanie Victoria BC ROCKY MOUNTAIN CYCLING TEAM 300.0 PLATT, Christine North Vancouver 289.0 MCGANN, Erin West Vancouver B KONA TEAM 269.7 HEINTZMAN, Erin Whistler BC EVOLUTION CC 170.3 -- CADET EXPERT MEN: --------------------------------------------------------------------------------------------------------- OLSEN, Jeremy Saanichton BC PACIFIC CYCLE RACING TEAM 399.8 FLATER, Graham Duncan BC KONA/EXPERIENCE TEAM 394.4 FEDERAU, Ricky Abbotsford BC LIFE CYCLES BIKE CLUB 393.7 LALUMIERE, Raphael Victoria BC 378.2 DOUGLAS, Jaimie Vancouver BC KONA/DEEP COVE TEAM 349.8 SNEDDON, Kris Sechelt BC SPROCKIDS MTN. BIKE CLUB 286.1 MCKEE, Jeff Penticton BC SUN COUNTRY CYCLE TEAM 274.7 PRACHNAU, Ryan Abbotsford BC LIFE CYCLES BIKE CLUB 264.0 MUNSTER, Aaron Whistler BC GRINDERS BIKES & BOARDS 166.2 -- JUNIOR EXPERT MEN: -------------------------------------------------------------------------------------------------------- HESJEDAL, Ryder Victoria BC KONA TEAM 400.0 ADAMS, Dustin Kamloops BC TEAM NORCO 394.1 SEBEL, Dylan Mission BC TEAM OGC-FISHER 379.0 TREMBLAY, Dylan Nelson BC 368.0 JENKINS, Kai Sechelt BC 343.8 CLEMENT, Jeremy Gibsons BC PSYCHO CC 337.8 LAXDAL, Michael Crofton BC KONA/EXPERIENCE TEAM 333.8 VAN VLIET, Eric Vancouver BC 323.6 KYLE, Andrew Surrey BC 176.3 ROWE, Nicholas Victoria BC JUAN DE FUCA CC 168.1 SAWCHENKO, Kirk Peachland BC KONA/GERICK CYCLE TEAM 163.4 WONG, Curtis Coquitlam BC CYCLEPATH TEAM 154.8 -- MASTER EXPERT MEN: -------------------------------------------------------------------------------------------------------- GULOIEN, Nels Port Moody BC RIDGE RACING CLUB 399.7 SANDERSON, Robert North Vancouver TEAM NORCO 390.6 BANDURA, Jeff Aldergrove BC SEYMOUR BICYCLE FITNESS CLUB 350.2 JONES, Alan Victoria BC OAK BAY BICYCLE RACING CLUB 295.7 DREW, Murray Victoria BC VICTORIA WHEELERS C.C. 280.7 GREY, Alan Whistler BC GRINDERS BIKES & BOARDS 273.9 BLEULER, Urs North Vancouver 269.5 BAILDHAM, Kevin Nanaimo BC RAY CUNNINGHAM SATURN 265.3 EUNSON, Andrew North Vancouver 191.6 -- SENIOR PRO/ELITE MEN: ----------------------------------------------------------------------------------------------------- SCHNYDER, Ruedi Gibsons BC 387.6 PRUNER, Michael North Vancouver TEAM OGC-PROFLEX/JHTBM/POWERBAR 387.5 LARGE, Geof Duncan BC KONA/EXPERIENCE TEAM 371.6 JAAKKOLA, Jussi Vancouver BC TEAM NORCO 368.5 PANNELL, Ryan Kelowna BC GERICK CYCLE/SPECIALIZED 87.0 367.7 MILES, Chad Whistler BC CLUB CORSA 366.2 WILLIAMS, Kevin Kamloops BC 361.6 BAKOGEORGE, Troy Burnaby BC SCHWINN CANADA MTB TEAM 355.2 RODLAND, Rick Langley BC ROCKY MOUNTAIN CYCLING TEAM 354.5 SHORTER, Jason Whistler BC TEAM OGC-FISHER-GRINDERS 350.1 MARLER, Kenneth Whistler BC TEAM OGC-BONTRAGER-GRINDERS 346.8 WADE, Gary Kelowna BC TEAM OGC-FISHER-SUN COUNTRY CY 346.8 STENNING, George T. North Vancouver DUNBAR CYCLES 339.4 SHAPPERD, Bryn Courtenay BC SIMONS CYCLES/SPECIALIZED 339.2 HAWKES, Virgil Victoria BC TEAM OGC-FISHER 338.5 DUTTON, Robin Nanaimo BC TEAM MONGOOSE WEST 338.4 NEWITT, Paul Andrew Vancouver BC TEAM SHAFTEBURY 328.2 STARK, Keith North Vancouver TEAM NORCO 293.0 LARSSON, Adam Penticton BC TEAM OGC-PROFLEX-SUN COUNTRY 271.6 CRUICKSHANK, Sean Victoria BC RIDERS CYCLE RACING CLUB 256.0 BLACKWELL, Greg Fernie BC TEAM MONGOOSE WEST 254.4 JONES, Michael Victoria BC TEAM MONGOOSE WEST 254.0 SCOTT, Stewart Maple Ridge BC 253.0 SHEPPARD, Chris Kamloops BC HARO BICYCLES 200.0 LANAUZE-WELLS, Seth Selma Park BC 182.0 KRAETZER, Steve Kelowna BC GERICK CYCLING TEAM 181.7 USBORNE, Matthew Victoria BC LIVING-X TEAM 175.8 COVEY, Brennan Squamish BC CLUB CORSA 175.3 MACDONALD, Daniel White Rock BC TEAM TUCKER ROCKY 168.6 COULTER, Aaron Courtenay BC TEAM MONGOOSE WEST 166.8 ROSSANDER, Bill North Vancouver 163.3 TIERNEY, Ian Whistler BC EVOLUTION CC 157.6 -- VETERAN EXPERT MEN: ------------------------------------------------------------------------------------------------------- HORN, Doug North Vancouver KONA/DEEP COVE TEAM 396.4 DOUGLAS, Dale Whistler BC TEAM NORCO 394.6 BECK, Barry Brentwood Bay BC TEAM OGC-PROFLEX 392.4 BOYCE, Stuart Vancouver BC TEAM NORCO 383.3 STEVENSON, Peter Victoria BC OGC-PROFLEX-EXPERIENCE CYCLING 376.1 WILSON, James Vancouver BC TEAM OGC-PROFLEX 364.4 MALTHANER, Christian Pemberton BC 360.8 MOORE, Todd Peachland BC FRESH AIR EXPERIENCE CC 360.5 GIROUARD, Luc Vancouver BC ITALIAN-CANADIAN SPORTS FED CC 354.5 CARUSO, Darrin Kelowna BC GERICK CYCLE/NORCO 348.6 LACHANCE, Ray North Vancouver ROCKY MOUNTAIN CYCLING TEAM 341.0 NAKANO, Bart Abbotsford BC GRANVILLE ISLAND BREWING 325.1 DAL-SANTO, Mark Nanaimo BC TEAM SHAFTEBURY 322.8 CHRISTIE, Mike Pemberton BC WHISTLER BIKE CO. 318.1 FINDLAY, Peter Kamloops BC TEAM OGC-FISHER 291.4 HAMILTON, Richard D Whistler BC 269.7 FRANCIS, Adam Pemberton BC 267.1 LAPRADE, Andre Kelowna BC GERICK CYCLE/BIG COUNTRY TEAM 263.0 DONE, Paul Vancouver BC TEAM DEKERF 258.9 TRAPLER, Len Victoria BC PHYSICAL CULTURE CC 253.7 LYNN, Troy Brackendale BC CLUB CORSA 247.8 REMPEL, Barry Victoria BC TEAM TUCKER ROCKY 243.3 FOURNIER, Paul Whistler BC TEAM NORCO 243.0 LONGDEN, Gordon Vancouver BC ROCKY MOUNTAIN CYCLING TEAM 219.4 BENNETT, Mark Vancouver BC KONA TEAM 180.9 ENNS, Bryon North Vancouver 175.9 KASHINO, Shizuo Whistler BC GRINDERS BIKES & BOARDS 166.7 DAVIES, Glen Surrey BC RUFF STUFF 166.4

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login