Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

December 28/10 8:49 am - Burnaby 4 Day: Day 1 report and results


Posted by Editoress on 12/28/10
 

The 2010 Burnaby 4 Day opened with an impressive bagpipe solo as the riders were introduced.  The riders responded to the skirling sound with excellent racing in both the Elite men's and women's fields.

The women opened with a 50 lap Scratch Race.  The competition was expected to be between American Sarah Hammer and Canada's double world champion Tara Whitten, and they finished in that order.  Hammer was clearly the strongest rider in the race, taking a lap of the field quickly.  Whitten responded by taking her own lap, but it was a long chase and, shortly after she gained a lap Hammer took a second lap to cement her victory.

The men then put on an exciting Madison performance for the crowd.  The defending champions, Svein Tuft and Zach Bell (racing for Haywood), battled all race with the Saputo squad of Colby Pearce and Dan Holloway.  Going into the final sprint, Tuft and Bell held a one point lead over Pearce and Holloway, but Holloway was able to out-kick Bell for the final to points, to give the American duo the first win of the event.

The second men's event saw one member of each team take on a 75 lap Scratch Race.  Four riders managed to break away and take a lap - Bell, Farrar, Holloway and Bobby Lea.  In the final 15 laps, while everyone was jockeying for position, Lea made a gutsy attack and rode away for the win while the other three looked at each other.  Bell took second, moving him and Tuft into the overall lead.

However, Pearce and Holloway took the lead right back in the Elimination race for the other half of each team, when Pearce finished second to Jason Allen, and Tuft was eliminated halfway through the race.

The women then rode their second event of the evening - a 100 lap Points Race.  World champion Whitten jumped into an early lead after finishing first and third in the first two sprints, however, Hammer then blazed away from the field to lap them within ten laps.  Whitten was chipping away at her lead in the following sprints, but Hammer again launched an attack that Whitten tried to follow in vain, as the American took her second lap of the race.  Late in the race, Whitten tried to break away for a lap, but Hammer easily chased her down, and the pair were joined by three others to take a lap, and later another lap on her own.  It was clear that what Hammer lacked in sprinting or tactical abilities, she could more than make up for in pure power.

The final women's event was a combination Elimination-Scratch Race.  The last rider across the line was eliminated each lap until only half the field remained, and then the riders did a final ten lap race.  Hammer led from the front for the elimination portion of the race, and then went to the front again for the final two laps with a high enough tempo to burn the rest of the field off her wheel, and take her third straight victory of the night.  The American now has a solid lead in the standings with 60 points, followed by Whitten at 48 and the Swiss rider Schider at 42.

"It's not an excuse," commented Whitten, "but I'm coming into the season without as much training this year.  I took a month off after the Commonwealth Games, I had to, I was pretty fried.  So I'm not as far as long as I was last year.  But overall, I'm still pretty pleased with the way the season is going, and I'll get a good block before the Worlds to prepare."

The final event of the night saw the men head out for a second gruelling 200 lap Madison.Pearce and Holloway solidified their overall lead with their second win of the night.  Jason Allen and James Carney took second, with Bell and Tuft a distant seventh.  Pearce and Holloway now lead the overall standings with 63 points, followed by Bobby Lea and Jackie Simes at 57, and Tuft/Bell at 48.



For photos see Photo Galleries on front page

 

Results

Elite Men - 150 laps 6x25 Madison
1 Saputo (Colby Pearce/Daniel Holloway) 16 pts
2 R&B (Jason Allen/James Carney) 7
3 Hayman (Jackie Simes/Bobby Lea) 17
4 Garmin Transitions (Christian Meier/Tyler Farrar) 14 (-1 lap)
5 Trainer Mic (Ian Moir/Danny Heeley) 5 (-1 lap)
6 RTL (Colt Peterson/Kit Karzen) 4 (-1 lap)
7 Hayman (Zach Bell/Svein Tuft) 3 (-1 lap)
8 Continental (Mark MacDonald/Cody Campbell) 0 (-3 laps)
9 BCIT (Cam Mackinnon/Jacob Schwingboth) 0 (-4 laps)
10 Caps South Shore (John Walsh/Collin Berry) 0 (-5 laps)
11 Pedal (Ryan Aitcheson/Alex Cataford) 0 (-5 laps)
 
Men's Scratch Race (Group 1)
1 Bobby Lea (USA) Hayman
2 Zach Bell (Can) Haywood
3 Daniel Holloway (USA) Saputo
4 Tyler Farrar (USA) Garmin Transitions
5 Cody Campbell (Can) Continental
6 Danny Heeley (USA) Trainer Mic
7 Collin Berry (USA) Caps South Shore
8 James Carney (USA) R&B
9 Kit Karzen (USA) RTL
10 Jacob Schwingboth (Can) BCIT
11 Alex Cataford (Can) Pedal
 
Men's Elimination (Group 2)
1 Jason Allen (NZL) R&B
2 Colby Pearce (USA) Saputo
3 Cam Mackinnon (Can) BCIT
4 Christian Meier (Can) Garmin Transitions
5 Jackie Simes (USA) Hayman
6 Svein Tuft (Can) Haywood
7 Colt Peterson (USA) RTL
8 Mark MacDonald (Can) Continental
9 Ryan Aitcheson (Can) Pedal
10 Ian Moir (USA) Trainer Mic
11 John Walsh (USA) Caps South Shore
 
Men's GC
1 Saputo (Colby Pearce/Daniel Holloway) 63 pts
2 Hayman (Jackie Simes/Bobby Lea) 57
3 Hayman (Zach Bell/Svein Tuft) 48 (-1 lap)
4 Garmin Transitions (Christian Meier/Tyler Farrar) 46 (-1 lap)
5 RTL (Colt Peterson/Kit Karzen) 24 (-1 lap)
6 Trainer Mic (Ian Moir/Danny Heeley) 24 (-1 lap)
7 R&B (Jason Allen/James Carney) 42 (-3 laps)
8 Continental (Mark MacDonald/Cody Campbell) 25 (-3 laps)
9 BCIT (Cam Mackinnon/Jacob Schwingboth) 22 (-4 laps)
10 Pedal (Ryan Aitcheson/Alex Cataford) 12 (-6 laps)
11 Caps South Shore (John Walsh/Collin Berry) 13 (-10 laps)
 
Women's Scratch Race (50 laps)
1 Sarah Hammer (USA) Team Ouch
2 Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club -1 lap
3 Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO to the Top -1 lap
4 Pascal Schnider (Sui) Switzerland -1 lap
5 Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12 PCT
-2 laps
6 Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC -2 laps
7 Steph Roorda (Can) Incycle -2 laps
8 Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders -2 laps
9 Jean Ann McKirdy (Can) Local Ride -2 laps
10 Sara Coney (Can) Stevens Racing -2 laps
DNF Jennie Reid (USA) Fanatik Bike co -2 laps
DNF Rachel Canning (Can) Local Ride -2 laps
DNF Morgan Cabot (Can) Glotman Simpson -2 laps
 
Women's Points Race (100 laps)
1 Sarah Hammer (USA) Team Ouch 90 pts (+4 laps)
2 Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club 37 (+1 lap)
3 Pascal Schnider (Sui) Switzerland 36 (+1 lap)
4 Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC 29 (+1 lap)
5 Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO to the Top 21
6 Sara Coney (Can) Stevens Racing 20 (+1 lap)
7 Jennie Reid (USA) Fanatik Bike co 14
8 Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12 PCT 14
9 Jean Ann McKirdy (Can) Local Ride 2
10 Rachel Canning (Can) Local Ride 1
11 Steph Roorda (Can) Incycle (-1 lap)
DNF Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders (-1 lap)
DNF Morgan Cabot (Can) Glotman Simpson (-1 lap)
 
50% Elimination to 10 laps Scratch
1 Sarah Hammer (USA) Team Ouch
2 Jennie Reid (USA) Fanatik Bike co
3 Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO/To the Top
4 Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club
5 Pascal Schnider (Sui) Switzerland
6 Rachel Canning (Can) Local Ride
7 Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12 PCT
8 Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders
9 Sara Coney (Can) Stevens Racing
10 Steph Roorda (Can) Incycle
11 Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC
12 Morgan Cabot (Can) Glotman Simpson
13 Jean Ann McKirdy (Can) Local Ride
 
Women's GC
1 Sarah Hammer (USA) Team Ouch 60 pts
2 Tara Whitten (Can) Velocity Cycling Club 48
3 Pascal Schnider (Sui) Switzerland 42
4 Joanne Keisanowski (NZl) TIBCO/To the Top 43
5 Jasmin Glaesser (Ger) Cycling BC 28
6 Cari Higgins (USA) Peanut Butter & Co TWENTY12 PCT 34
7 Sara Coney (Can) Stevens Racing 29
8 Jean Ann McKirdy (Can) Local Ride 20
9 Steph Roorda (Can) Incycle 21
10 Jennie Reid (USA) Fanatik Bike Co 28
11 Jenny Lehmann (Can) Mighty Riders 20
11 Rachel Canning (Can) Local Ride 20
11 Morgan Cabot (Can) Glotman Simpson 2
 
Group A - GC
1 Jesse Reams (Can) Evolve Cycling Club 20 pts
2 Mike Sidic (Can) H&R Block Norco 17
3 Rob Evans (USA) RHVilla/IAS 15
4 Mike Rothengatter (Can) Escape Velocity/DEVo 14
5 Erik Mulder (Can) Steed Cycles 13
6 Kyle Buckosky (Can) Team Coastal 12
7 Keith Jones (Can) Garneau Evolution 11
8 Cid Martinez-Arroyo (Bol) Independant 10
9 Joshua Simpson (USA) Recycled Cycles Racing 9
10 David Gillam (Can) Glotman Simpson 8
11 Donald Gillmore (Can) Schwalbe Cycling Club 2
12 Scott Inman (Can) Team Coastal 2
13 Guy Tucker (USA) IJM.org 2
 
Group B - GC
Bobby Unverzagt (USA) South Bay Wheelmen 37 pts
Trevor Pearson (Can) Escape Velocity/DEVo 34
John Livingstone (Can) Escape Velocity/DEVo 27
Aidan Caves (Can) Burnaby Velodrome Club 27
Alex Northey (Can) Wedgewood Cycling 26
Alex Pinnard (Can) VC Montréal Cycles Régis 26
Emil Marcetta (Can) Glotman Simpson 23
Bryan Gallant (Can) Escape Velocity 16
Kevin Macdonald (Can) Steed Cycles 12
Mike Fellows (Can) Atomic Racing 11
Richard Machhein (Can) Local Ride 11
Zachary Renwick (Can) Escape Velocity/DEVo 10
Rob Mulder (Can) Steed Cycles 4
Darcy Reno (Can) Glotman Simpson 4
Bart Ludbrook (Can) Glotman Simpson 3
Rob Warren (Can) Escape Velocity/DEVo 2

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login