Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

February 25/11 16:23 pm - Vuelta Independencia Nacional: Stage 6a


Posted by Editoress on 02/25/11
 

Results from the 7th stage of the Vuelta Independencia Nacional in the Dominican Republic.

Stage 6a: La Vega to Santo Domingo, 115 km
1 Rafael Infantino (Col) EPM-UNE 2:25:41
2 Tomas Gil (Ven) Team Venezuela at s.t.
3 Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE 0:39
4 Cesar Vaquera (Mex) Team Mexico
5 Alexey Lutsenko (Kaz) Team Kazakhstan
6 Harman Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team
7 Robert Bush (USA) US U23 National Team
8 Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja
9 Ludwig Losy (Fra) Gillette Fussion
10 Jordalis Hernandez (Dom) León Ureña (Moca)
11 Gil Cordoves (Ven) Team Venezuela
12 Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja
13 Diego Yepez (Mex) Team Mexico
14 Manuel Medina (Ven) Team Venezuela
15 Earmon Franck (USA) US U23 National Team
16 Pedro Gutierrez (Ven) Team Venezuela
17 Rob Squire (USA) US U23 National Team
18 Hiram Perez (Mex) Team Mexico
19 Jorge Luis Martinez (Dom) La Vega
20 Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega
21 Vladislav Gorbunov (Kaz) Team Kazakhstan
22 Manuel Sanchez (Dom) Refidomsa - San Cristobal
23 Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana
24 Cristian Medina (Mex) Team Mexico
25 Anthony Rodriguez (Dom) León Ureña (Moca)
26 Ramon Checo (Dom) Mauricio Baez
27 Jose Ragonessi (Ecu) Team Ecuador
28 Francisco Colorado (Col) EPM-UNE
29 Antonio Quintero (USA) Sun Cycling
30 Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE
31 Arman Kamyshev (Kaz) Team Kazakhstan
32 Wes. Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team
33 Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE
34 Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana
35 Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Baez
36 Rafael German (Dom) Mauricio Baez
37 Jorge Gallegos (Ecu) Team Ecuador
38 Miguel Ubeto (Ven) Team Venezuela
39 Danil Fominykh (Kaz) Team Kazakhstan
40 Nils Penton (Swe) 1% for the Planet - Nordic Eco
41 Anders Newbury (USA) US U23 National Team
42 Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team
43 Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco
44 Ismael Collado (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo
45 Carlos Ochoa (Ven) Team Venezuela
46 Karl Legrand (Fra) Gillette Fussion
47 Maxwell Durschi (USA) US U23 National Team
48 Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo
49 Nikita Umerbekov (Kaz) Odo-Astana
50 Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja
51 Erizon Peña (Dom) Areperos
52 Jean-Michel Lachance (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco
53 Deivi Valdez (Dom) Refidomsa - San Cristobal
54 Lawrence Werbasse (USA) US U23 National Team
55 Juan Felix Salvador (Dom) Aro & Pedal/Inteja
56 Maint Berkenbosch (Ned) Global Cycling Team
57 Braulio de Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo
58 Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega
59 Juan Jose Rodriguez (Dom) La Vega
60 Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Baez
61 Franklin Bencosme (Dom) León Ureña (Moca)
62 Wade Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team
63 Segundo Navarrete (Ecu) Team Ecuador
64 Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana
65 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Team Kazakhstan
66 Joel Capellan (Dom) Arco Iris
67 Robinson Santos (Dom) Areperos
68 Euris Vidal (Dom) Mauricio Baez
69 Erik Kullgren (Swe) 1% for the Planet - Nordic Eco
70 Miguel Babilonia (PuR) Areperos
71 Geert Dijkshoom (Ned) Global Cycling Team
72 Manuel Peña (Dom) Arco Iris
73 Peter Woestenberg (Ned) Global Cycling Team
74 Gustavo Ernesto Payano (Dom) San Pedro de Macorís
75 Jean C. Gonzalez (Dom) San Pedro de Macorís
76 Mickael Clarico (Fra) Region Guadalupe
77 Edward Oritiz (Col) EPM-UNE
78 Alejandro Guzman (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo
79 Julien Fillion (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco
80 Norlandy Tavera (Dom) Mauricio Baez all s.t.
81 Tim Nederlof (Ned) Global Cycling Team 0:53
82 Charlie Hernandez (Dom) León Ureña (Moca)
83 Luis Pilido (Mex) Team Mexico
84 Frederic Theobald (Fra) Region Guadalupe
85 Robert Perez (Dom) Aro & Pedal/Inteja
86 Efren Ortega (PuR) Sun Cycling
87 Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega
88 Jorge Perez (Dom) La Vega
89 William Bondot (Fra) Team Guadalupe all s.t.
90 Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana 1:00
91 Manuel Antonides (Fra) Team Guadalupe 1:06
92 Eriberto Peña (Dom) San Pedro de Macorís 1:10
93 Zach Bergh (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 1:22
94 Martial Gene (Fra) Region Guadalupe 0:39
95 Kerane Barolin (Fra) Gillette Fussion s.t.
96 Ramon Diaz (Dom) Sun Cycling 2:19
97 Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal
98 Luis Calipsa (Ecu) Team Ecuador
99 Carlos Lorenzo (Dom) Refidomsa - San Cristobal all s.t.
100 Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo 3:16
101 Victor Rojas (Dom) Areperos
102 Jonathan Reynoso (Dom) Refidomsa - San Cristobal
103 Wilmi Gil (Dom) Aro & Pedal/Inteja
104 William Guzman (Dom) León Ureña (Moca)
105 Rolf M. Vieten (Ger) San Pedro de Macorís
106 Manuel Felix Guerrero (Dom) La Romana
107 Melvin M. Soliman (Dom) La Romana all s.t.
108 Rodolfo Ivan Garcia (Mex) Team Mexico 3:40
109 Pierrick Naud (Can) Arco Iris s.t.
110 Kolt Bates (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 3:49
111 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Odo-Astana 4:44
112 Rodney Minier (Dom) Areperos 5:26
113 Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fussion
114 Wilbin Felix (Dom) Refidomsa - San Cristobal both s.t.
115 Martijn Knol (Ned) Global Cycling Team 5:56
116 Ivan Tsissaruk (Kaz) Team Kazakhstan 6:10
117 Eric Barillet (Fra) San Pedro de Macorís 16:06
118 Emmanuel Fernandez (Fra) Team Guadalupe 17:57
DNF Ronald Zaldivar (Dom) Arco Iris
DNF Javier Cuevas (Dom) Arco Iris
DNF Joel Barros (USA) Sun Cycling
DNF Nathaniel Beams (USA) Park Place Dealerships Cycling Team
DNS Lismardis Reyes (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo
 
GC
1 Manuel Medina (Ven) Team Venezuela 19:31:37
2 Tomas Gil (Ven) Team Venezuela at 0:10
3 Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Baez 0:42
4 Carlos Ochoa (Ven) Team Venezuela 0:49
5 Miguel Ubeto (Ven) Team Venezuela 1:50
6 Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja 1:51
7 Pedro Gutierrez (Ven) Team Venezuela 2:05
8 Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE s.t.
9 Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega 2:18
10 Rob Squire (USA) US U23 National Team 2:39
11 Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE 3:14
12 Edward Oritiz (Col) EPM-UNE 3:16
13 Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana 3:40
14 Rafael Infantino (Col) EPM-UNE 3:52
15 Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana 3:54
16 Danil Fominykh (Kaz) Team Kazakhstan 4:00
17 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Team Kazakhstan 4:13
18 Rafael German (Dom) Mauricio Baez 4:14
19 Jorge Gallegos (Ecu) Team Ecuador 4:19
20 Jose Ragonessi (Ecu) Team Ecuador 4:22
21 Vladislav Gorbunov (Kaz) Team Kazakhstan 4:24
22 Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE 4:33
23 Arman Kamyshev (Kaz) Team Kazakhstan 4:37
24 Francisco Colorado (Col) EPM-UNE
25 Braulio de Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo both s.t.
26 Alexey Lutsenko (Kaz) Team Kazakhstan 4:39
27 Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana 5:07
28 Maint Berkenbosch (Ned) Global Cycling Team 5:10
29 Luis Pilido (Mex) Team Mexico 5:27
30 Juan Felix Salvador (Dom) Aro & Pedal/Inteja 5:33
31 Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco 5:57
32 Nikita Umerbekov (Kaz) Odo-Astana s.t.
33 Nils Penton (Swe) 1% for the Planet - Nordic Eco 6:08
34 Segundo Navarrete (Ecu) Team Ecuador 6:13
35 Jordalis Hernandez (Dom) León Ureña (Moca) 6:23
36 Karl Legrand (Fra) Gillette Fussion 6:28
37 Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana 8:14
38 Cristian Medina (Mex) Team Mexico 10:20
39 Ismael Collado (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo 10:29
40 Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal 11:30
41 Efren Ortega (PuR) Sun Cycling 12:56
42 Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega 13:36
43 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Odo-Astana 14:03
44 Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Baez 14:09
45 Harman Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team 14:18
46 Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja 15:16
47 Wade Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 15:19
48 Ramon Checo (Dom) Mauricio Baez 15:34
49 Cesar Vaquera (Mex) Team Mexico 15:36
50 Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega 15:48
51 Ivan Tsissaruk (Kaz) Team Kazakhstan 16:00
52 Norlandy Tavera (Dom) Mauricio Baez 16:01
53 Peter Woestenberg (Ned) Global Cycling Team 16:19
54 Lawrence Werbasse (USA) US U23 National Team s.t.
55 Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team 17:12
56 Miguel Babilonia (PuR) Areperos 18:15
57 Jean-Michel Lachance (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco 18:28
58 Charlie Hernandez (Dom) León Ureña (Moca) 18:45
59 Mickael Clarico (Fra) Region Guadalupe 20:11
60 Geert Dijkshoom (Ned) Global Cycling Team 20:39
61 Euris Vidal (Dom) Mauricio Baez 21:19
62 Earmon Franck (USA) US U23 National Team 21:23
63 Maxwell Durschi (USA) US U23 National Team 21:28
64 Manuel Sanchez (Dom) Refidomsa - San Cristobal 21:31
65 Joel Capellan (Dom) Arco Iris 21:31
66 Eriberto Peña (Dom) San Pedro de Macorís 21:39
67 Robert Bush (USA) US U23 National Team 22:14
68 Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja 23:35
69 Hiram Perez (Mex) Team Mexico 24:23
70 Anthony Rodriguez (Dom) León Ureña (Moca) 25:07
71 Pierrick Naud (Can) Arco Iris 25:41
72 Jorge Luis Martinez (Dom) La Vega 25:50
73 Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo 26:13
74 Martijn Knol (Ned) Global Cycling Team 26:53
75 William Bondot (Fra) Team Guadalupe 27:28
76 Diego Yepez (Mex) Team Mexico 27:59
77 Martial Gene (Fra) Region Guadalupe 29:01
78 Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fussion 30:44
79 Wilmi Gil (Dom) Aro & Pedal/Inteja 30:53
80 Tim Nederlof (Ned) Global Cycling Team 31:10
81 Julien Fillion (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco 31:46
82 Rolf M. Vieten (Ger) San Pedro de Macorís 31:53
83 Gil Cordoves (Ven) Team Venezuela 33:00
84 Juan Jose Rodriguez (Dom) La Vega 33:49
85 Manuel Antonides (Fra) Team Guadalupe 34:38
86 Anders Newbury (USA) US U23 National Team 35:10
87 Robinson Santos (Dom) Areperos 36:12
88 Frederic Theobald (Fra) Region Guadalupe 37:02
89 Manuel Peña (Dom) Arco Iris 37:55
90 Ludwig Losy (Fra) Gillette Fussion 38:03
91 Antonio Quintero (USA) Sun Cycling 38:24
92 Manuel Felix Guerrero (Dom) La Romana 39:08
93 Erik Kullgren (Swe) 1% for the Planet - Nordic Eco 40:17
94 Wes. Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 40:44
95 Gustavo Ernesto Payano (Dom) San Pedro de Macorís 41:49
96 Kolt Bates (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 42:14
97 Wilbin Felix (Dom) Refidomsa - San Cristobal 42:36
98 Ramon Diaz (Dom) Sun Cycling 43:09
99 Jonathan Reynoso (Dom) Refidomsa - San Cristobal 44:19
100 Jean C. Gonzalez (Dom) San Pedro de Macorís 45:38
101 Luis Calipsa (Ecu) Team Ecuador 45:50
102 Carlos Lorenzo (Dom) Refidomsa - San Cristobal 47:25
103 Rodney Minier (Dom) Areperos 47:39
104 Kerane Barolin (Fra) Gillette Fussion 48:41
105 William Guzman (Dom) León Ureña (Moca) 50:36
106 Robert Perez (Dom) Aro & Pedal/Inteja 50:56
107 Erizon Peña (Dom) Areperos 56:07
108 Franklin Bencosme (Dom) León Ureña (Moca) 56:51
109 Alejandro Guzman (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo 57:41
110 Rodolfo Ivan Garcia (Mex) Team Mexico 57:49
111 Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo 1:03:24
112 Melvin M. Soliman (Dom) La Romana 1:04:20
113 Zach Bergh (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 1:04:31
114 Jorge Perez (Dom) La Vega 1:11:14
115 Victor Rojas (Dom) Areperos 1:13:59
116 Deivi Valdez (Dom) Refidomsa - San Cristobal 1:20:48
117 Emmanuel Fernandez (Fra) Team Guadalupe 1:36:17
118 Eric Barillet (Fra) San Pedro de Macorís 1:56:31

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login