Posted by Editoress on 02/28/11
Results from the final stage of the Vuelta Independencia Nacional in the Dominican Republic.
Stage 8: Santo Domingo Circuit, 116 km | |
1 Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE | 2:45:58 |
2 Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal | |
3 Gil Cordoves (Ven) Team Venezuela | |
4 Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Baez | |
5 Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fussion | |
6 Arman Kamyshev (Kaz) Team Kazakhstan | |
7 Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana | |
8 Tomas Gil (Ven) Team Venezuela | |
9 Robert Bush (USA) US U23 National Team | |
10 Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana | |
11 Danil Fominykh (Kaz) Team Kazakhstan | |
12 Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja | |
13 Manuel Medina (Ven) Team Venezuela | |
14 Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team | |
15 Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco | |
16 Jorge Gallegos (Ecu) Team Ecuador | |
17 Rob Squire (USA) US U23 National Team | |
18 Nikita Umerbekov (Kaz) Odo-Astana | |
19 Karl Legrand (Fra) Gillette Fussion | |
20 Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana | |
21 Pierrick Naud (Can) Arco Iris | |
22 Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega | |
23 Nils Penton (Swe) 1% for the Planet - Nordic Eco | |
24 Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | |
25 Jorge Luis Martinez (Dom) La Vega | |
26 Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE | |
27 Pedro Gutierrez (Ven) Team Venezuela | |
28 Vladislav Gorbunov (Kaz) Team Kazakhstan | |
29 Lawrence Werbasse (USA) US U23 National Team | |
30 Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Baez | |
31 Miguel Ubeto (Ven) Team Venezuela | |
32 Ludwig Losy (Fra) Gillette Fussion | |
33 Braulio de Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | |
34 Ismael Collado (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | |
35 Carlos Ochoa (Ven) Team Venezuela | |
36 Luis Pilido (Mex) Team Mexico | |
37 Hiram Perez (Mex) Team Mexico | |
38 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Odo-Astana | |
39 Euris Vidal (Dom) Mauricio Baez | |
40 Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE | |
41 Jose Ragonessi (Ecu) Team Ecuador | |
42 Norlandy Tavera (Dom) Mauricio Baez | |
43 Francisco Colorado (Col) EPM-UNE | |
44 Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega | |
45 Miguel Babilonia (PuR) Areperos | |
46 Maxwell Durschi (USA) US U23 National Team | |
47 Manuel Sanchez (Dom) Refidomsa - San Cristobal | |
48 Anders Newbury (USA) US U23 National Team | |
49 Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana | |
50 Antonio Quintero (USA) Sun Cycling | |
51 Efren Ortega (PuR) Sun Cycling | |
52 Charlie Hernandez (Dom) León Ureña (Moca) | |
53 Robert Perez (Dom) Aro & Pedal/Inteja | all s.t. |
54 Manuel Antonides (Fra) Team Guadalupe | 0:14 |
55 Diego Yepez (Mex) Team Mexico | |
56 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Team Kazakhstan | |
57 Anthony Rodriguez (Dom) León Ureña (Moca) | all s.t. |
58 Rafael Infantino (Col) EPM-UNE | 0:19 |
59 Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja | 0:21 |
60 Frederic Theobald (Fra) Region Guadalupe | 0:22 |
61 Juan Felix Salvador (Dom) Aro & Pedal/Inteja | s.t. |
62 Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja | 0:24 |
63 Geert Dijkshoom (Ned) Global Cycling Team | 0:27 |
64 Mickael Clarico (Fra) Region Guadalupe | 0:31 |
65 Julien Fillion (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco | 0:46 |
66 Luis Calipsa (Ecu) Team Ecuador | |
67 Kerane Barolin (Fra) Gillette Fussion | both s.t. |
68 Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega | 0:48 |
69 Martial Gene (Fra) Region Guadalupe | 1:03 |
70 Jorge Perez (Dom) La Vega | 1:09 |
71 Ivan Tsissaruk (Kaz) Team Kazakhstan | 2:03 |
72 Wilmi Gil (Dom) Aro & Pedal/Inteja | 9:05 |
73 Victor Rojas (Dom) Areperos | |
74 Rolf M. Vieten (Ger) San Pedro de Macorís | |
75 Jordalis Hernandez (Dom) León Ureña (Moca) | |
76 Eriberto Peña (Dom) San Pedro de Macorís | |
77 Juan Jose Rodriguez (Dom) La Vega | |
78 Joel Capellan (Dom) Arco Iris | |
79 Ramon Checo (Dom) Mauricio Baez | |
80 Rafael German (Dom) Mauricio Baez | |
81 Rodney Minier (Dom) Areperos | |
82 Zach Bergh (USA) Park Place Dealerships Cycling Team | |
83 Earmon Franck (USA) US U23 National Team | |
84 Cristian Medina (Mex) Team Mexico | |
85 Wade Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team | |
86 William Bondot (Fra) Team Guadalupe | |
87 Cesar Vaquera (Mex) Team Mexico | |
88 Deivi Valdez (Dom) Refidomsa - San Cristobal | all s.t. |
89 Robinson Santos (Dom) Areperos | 18:10 |
90 Franklin Bencosme (Dom) León Ureña (Moca) | |
91 Jean C. Gonzalez (Dom) San Pedro de Macorís | |
92 Alexey Lutsenko (Kaz) Team Kazakhstan | |
93 Gustavo Ernesto Payano (Dom) San Pedro de Macorís | |
94 Emmanuel Fernandez (Fra) Team Guadalupe | |
95 Wes. Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team | |
96 Peter Woestenberg (Ned) Global Cycling Team | |
97 Carlos Lorenzo (Dom) Refidomsa - San Cristobal | |
98 Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | |
99 William Guzman (Dom) León Ureña (Moca) | |
100 Alejandro Guzman (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | all s.t. |
DNF Erizon Peña (Dom) Areperos | |
DNF Wilbin Felix (Dom) Refidomsa - San Cristobal | |
DNF Maint Berkenbosch (Ned) Global Cycling Team | |
DNF Kolt Bates (USA) Park Place Dealerships Cycling Team | |
DNF Manuel Felix Guerrero (Dom) La Romana | |
DNS Tim Nederlof (Ned) Global Cycling Team | |
DNS Martijn Knol (Ned) Global Cycling Team | |
DNS Harman Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team | |
DNS Jean-Michel Lachance (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco | |
Final GC | |
1 Tomas Gil (Ven) Team Venezuela | 25:42:55 |
2 Manuel Medina (Ven) Team Venezuela | at 0:26 |
3 Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Baez | 0:35 |
4 Carlos Ochoa (Ven) Team Venezuela | 1:27 |
5 Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja | 1:43 |
6 Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega | 2:32 |
7 Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE | 2:46 |
8 Miguel Ubeto (Ven) Team Venezuela | 2:54 |
9 Rob Squire (USA) US U23 National Team | 2:57 |
10 Pedro Gutierrez (Ven) Team Venezuela | 3:04 |
11 Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE | 3:15 |
12 Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana | 3:40 |
13 Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE | 3:48 |
14 Rafael Infantino (Col) EPM-UNE | 4:08 |
15 Danil Fominykh (Kaz) Team Kazakhstan | 4:32 |
16 Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana | 4:40 |
17 Vladislav Gorbunov (Kaz) Team Kazakhstan | 5:03 |
18 Jorge Gallegos (Ecu) Team Ecuador | 5:12 |
19 Jose Ragonessi (Ecu) Team Ecuador | 5:23 |
20 Francisco Colorado (Col) EPM-UNE | 5:24 |
21 Arman Kamyshev (Kaz) Team Kazakhstan | 5:37 |
22 Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana | 5:53 |
23 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Team Kazakhstan | 6:04 |
24 Luis Pilido (Mex) Team Mexico | 6:21 |
25 Braulio de Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | 6:45 |
26 Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco | 6:47 |
27 Nikita Umerbekov (Kaz) Odo-Astana | 7:01 |
28 Nils Penton (Swe) 1% for the Planet - Nordic Eco | 7:55 |
29 Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana | 8:09 |
30 Karl Legrand (Fra) Gillette Fussion | 8:15 |
31 Juan Felix Salvador (Dom) Aro & Pedal/Inteja | 8:15 |
32 Ismael Collado (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | 12:25 |
33 Deivy Capellan (Dom) Refidomsa - San Cristobal | 13:21 |
34 Efren Ortega (PuR) Sun Cycling | 13:42 |
35 Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega | 13:55 |
36 Rafael German (Dom) Mauricio Baez | 14:28 |
37 Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Baez | 16:03 |
38 Lawrence Werbasse (USA) US U23 National Team | 16:14 |
39 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Odo-Astana | 16:45 |
40 Jordalis Hernandez (Dom) León Ureña (Moca) | 17:10 |
41 Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team | 17:35 |
42 Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega | 17:49 |
43 Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja | 18:18 |
44 Norlandy Tavera (Dom) Mauricio Baez | 18:31 |
45 Ivan Tsissaruk (Kaz) Team Kazakhstan | 19:18 |
46 Cristian Medina (Mex) Team Mexico | 20:43 |
47 Miguel Babilonia (PuR) Areperos | 20:53 |
48 Mickael Clarico (Fra) Region Guadalupe | 20:56 |
49 Charlie Hernandez (Dom) León Ureña (Moca) | 21:34 |
50 Maxwell Durschi (USA) US U23 National Team | 22:47 |
51 Geert Dijkshoom (Ned) Global Cycling Team | 23:01 |
52 Manuel Sanchez (Dom) Refidomsa - San Cristobal | 23:15 |
53 Robert Bush (USA) US U23 National Team | 23:21 |
54 Alexey Lutsenko (Kaz) Team Kazakhstan | 23:56 |
55 Euris Vidal (Dom) Mauricio Baez | 24:55 |
56 Hiram Perez (Mex) Team Mexico | 25:41 |
57 Cesar Vaquera (Mex) Team Mexico | 25:46 |
58 Wade Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team | 26:10 |
59 Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja | 26:19 |
60 Ramon Checo (Dom) Mauricio Baez | 26:50 |
61 Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | 27:56 |
62 Anthony Rodriguez (Dom) León Ureña (Moca) | 28:10 |
63 Diego Yepez (Mex) Team Mexico | 28:57 |
64 Pierrick Naud (Can) Arco Iris | 29:00 |
65 Jorge Luis Martinez (Dom) La Vega | 29:24 |
66 Earmon Franck (USA) US U23 National Team | 31:14 |
67 Martial Gene (Fra) Region Guadalupe | 32:53 |
68 Julien Fillion (Can) 1% for the Planet - Nordic Eco | 34:36 |
69 Joel Capellan (Dom) Arco Iris | 34:49 |
70 Eriberto Peña (Dom) San Pedro de Macorís | 37:02 |
71 Anders Newbury (USA) US U23 National Team | 37:07 |
72 Manuel Antonides (Fra) Team Guadalupe | 37:40 |
73 Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fussion | 39:48 |
74 Frederic Theobald (Fra) Region Guadalupe | 40:23 |
75 Antonio Quintero (USA) Sun Cycling | 40:29 |
76 Gil Cordoves (Ven) Team Venezuela | 40:58 |
77 Ludwig Losy (Fra) Gillette Fussion | 42:13 |
78 William Bondot (Fra) Team Guadalupe | 45:13 |
79 Wilmi Gil (Dom) Aro & Pedal/Inteja | 48:15 |
80 Rolf M. Vieten (Ger) San Pedro de Macorís | 48:45 |
81 Luis Calipsa (Ecu) Team Ecuador | 49:49 |
82 Juan Jose Rodriguez (Dom) La Vega | 50:35 |
83 Robert Perez (Dom) Aro & Pedal/Inteja | 58:51 |
84 Kerane Barolin (Fra) Gillette Fussion | 58:58 |
85 Wes. Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team | 1:00:56 |
86 Gustavo Ernesto Payano (Dom) San Pedro de Macorís | 1:02:24 |
87 Robinson Santos (Dom) Areperos | 1:02:28 |
88 Rodney Minier (Dom) Areperos | 1:04:09 |
89 Jean C. Gonzalez (Dom) San Pedro de Macorís | 1:12:08 |
90 Jorge Perez (Dom) La Vega | 1:14:31 |
91 Carlos Lorenzo (Dom) Refidomsa - San Cristobal | 1:14:31 |
92 William Guzman (Dom) León Ureña (Moca) | 1:16:07 |
93 Zach Bergh (USA) Park Place Dealerships Cycling Team | 1:22:17 |
94 Franklin Bencosme (Dom) León Ureña (Moca) | 1:23:50 |
95 Alejandro Guzman (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | 1:24:26 |
96 Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | 1:29:37 |
97 Victor Rojas (Dom) Areperos | 1:30:38 |
98 Deivi Valdez (Dom) Refidomsa - San Cristobal | 1:38:33 |
99 Emmanuel Fernandez (Fra) Team Guadalupe | 2:19:01 |
Team GC | |
1 Team Venezuela | 68:52:09 |
2 EPM-UNE | at 6:17 |
3 Mauricio Báez | 9:15 |
4 ODO-Astana | 11:39 |
5 Team Kazakhstan | 12:30 |
6 Team Ecuador | 17:48 |
7 Aro & Pedal/Inteja | 25:11 |
8 1% for the Planet - Nordic Eco | 25:12 |
9 US U23 National Team | 26:54 |
10 La Vega | 30:25 |
11 Team Mexico | 31:37 |
12 Global Cycling Team | 33:08 |
13 Ferreteria Ochoa - Bici Mundo | 45:48 |
14 León Ureña (Moca) | 55:12 |
15 Park Place Dealerships Cycling Team | 1:05:54 |
16 Region Guadalupe | 1:13:45 |
17 Refidomsa - San Cristobal | 1:14:52 |
18 Gillette Fusion | 1:17:48 |
19 Areperos | 1:38:08 |
20 San Pedro de Macorís | 1:46:13 |
21 Team Guadalupe | 2:31:07 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |