Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

March 5/11 18:42 pm - Vuelta Ciclista a la Region de Murcia: Stage 2


Posted by Editoress on 03/5/11
 

Results from the second stage of the Vuelta Ciclista a la Región de Murcia, in Spain, won by Alberto Contador (Saxo Bank Sungard). Christian Meier (UnitedHealthcare ) was 34th on teh stage and is now 46th in teh overall

 

Stage 2: Estrella de Levante to
Centro de Interpretación de Sierra Espuña, 183.2 km
1 Alberto Contador (Esp) Saxo Bank Sungard 4:46:57
2 Denis Menchov (Rus) Geox-TMC at 0:05
3 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun s.t.
4 Fabio Duarte (Col) Geox-TMC 0:25
5 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:27
6 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 0:57
7 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 1:17
8 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun
9 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun
10 David Blanco Rodriguez (Esp) Geox-TMC all s.t.
11 Francisco Perez (Esp) Movistar Team 1:22
12 Rafael Valls Ferri (Esp) Geox-TMC 1:34
13 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team 1:38
14 José Herrada (Esp) Caja Rural 1:40
15 Javier Moreno (Esp) Caja Rural 1:55
16 Daniel Navarro (Esp) Saxo Bank Sungard s.t.
17 Santo Anza (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:00
18 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun 2:24
19 Jordi Simon (Esp) Spanish National Team
20 Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing
21 Iker Camano Ortuzar (Esp) Endura Racing
22 Miguel Minguez (Esp) Euskaltel-Euskadi
23 Michal Golas (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team all s.t.
24 Marcos Garcia (Esp) KTM - Murcia 2:32
25 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo 2:34
26 Rene Mandri (Est) Endura Racing 2:44
27 Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha 2:52
28 Charles Wegelius (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling 2:54
29 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
30 David Bernabeu (Esp) Andalucia Caja Granada
31 Dario Cioni (Ita) Team Sky all s.t.
32 Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo 3:20
33 Adrián Palomares (Esp) Andalucia Caja Granada 3:29
34 Christian Meier (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling 3:34
35 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 3:36
36 Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team 3:53
37 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
38 Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano both s.t.
39 Samuel Nicolás (Esp) Spanish National Team 3:55
40 Jaume Rovira Pous (Esp) KTM - Murcia 4:18
41 Jose Roman (Esp) Andalucia Caja Granada s.t.
42 Morris Possoni (Ita) Team Sky 4:21
43 Ludovic Turpin (Fra) Saur - Sojasun s.t.
44 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 4:23
45 Jesús Hernandez (Esp) Saxo Bank Sungard 4:37
46 Davide Appollonio (Ita) Team Sky 4:52
47 Salvador Guardiola (Esp) KTM - Murcia
48 Arkaitz Duran (Esp) Geox-TMC
49 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Euskaltel-Euskadi all s.t.
50 David Clarke (GBr) Endura Racing 5:23
51 Imanol Erviti Ollo (Esp) Movistar Team 5:26
52 Javier Ramirez Abeja (Esp) Andalucia Caja Granada
53 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing
54 Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
55 Carlos Barredo (Esp) Rabobank Cycling Team
56 Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard
57 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) KTM - Murcia
58 Hector Gonzalez (Esp) KTM - Murcia
59 Igor Anton (Esp) Euskaltel-Euskadi
60 Iñigo Cuesta (Esp) Caja Rural
61 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling all s.t.
62 Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5:31
63 Rubén Fernández (Esp) Spanish National Team 6:32
64 Pablo Lechuga Rodriguez (Esp) Andalucia Caja Granada s.t.
65 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo 6:53
66 Higinio Fernández (Esp) Caja Rural
67 Roy Curvers (Ned) Skil - Shimano 8:04
68 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo
69 Christopher Froome (GBr) Team Sky
70 Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano all s.t.
71 Russell Downing (GBr) Team Sky 8:26
72 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard s.t.
73 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun 8:41
74 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun
75 Pascual Orengo (Esp) Burgos 2016 - Castilla y León
76 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard
77 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard all s.t.
78 Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano 8:53
79 Manuel Ortega Ocana (Esp) Andalucia Caja Granada 8:56
80 Florian Bissinger (Ger) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer 10:38
81 Javier Benitez Pomares (Esp) KTM - Murcia 11:11
82 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team 11:24
83 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
84 Alex Dowsett (GBr) Team Sky
85 Michel Kreder (Ned) Team Garmin-Cervelo
86 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
87 John Anderson (Aus) Endura Racing all s.t.
88 Alexander Serov (Rus) Russian National Team 11:28
89 Alexey Markov (Rus) Russian National Team
90 Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano
91 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian National Team
92 Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team
93 Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin-Cervelo all s.t.
94 Francisco García Nicolás (Esp) Spanish National Team 14:29
95 Carlos Sastre Candil (Esp) Geox-TMC
96 David Zabriskie (USA) Team Garmin-Cervelo both s.t.
97 Eloy Teruel (Esp) Spanish National Team 16:59
98 Jon Izaguirre Insausti (Esp) Euskaltel-Euskadi 17:35
99 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 18:07
100 Bradley White (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
101 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling both s.t.
102 Aitor Galdos (Esp) Caja Rural 20:19
103 Jose Luis Roldan Carmona (Esp) Andalucia Caja Granada 20:21
104 Rubén Reig Conejero (Esp) Caja Rural s.t.
105 Christian Pavitschitz (Aut) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer 20:23
106 Egoitz Garcia Echeguibel (Esp) Caja Rural s.t.
107 Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano 20:27
108 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team s.t.
109 Philipp Grömer (Aut) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer 23:14
110 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 23:15
111 Lukas Ranacher (Aut) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer
112 Alan Perez Lezaun (Esp) Euskaltel-Euskadi
113 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel-Euskadi all s.t.
114 Kiril Yatsevich (Rus) Russian National Team 23:18
115 José María Alcaraz Franco (Esp) KTM - Murcia 29:48
116 Ivan Kovalev (Rus) Russian National Team
117 Lars Pria (Rou) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer 32:36
118 Evgeny Kovalev (Rus) Itera - Katusha s.t.
DNF Juanjo Cobo (Esp) Geox - TMC
DNF Mikel Landa (Esp) Euskaltel - Euskadi
DNF Rubén Plaza (Esp) Movistar Team
DNF Mauricio Soler (Col) Movistar Team
DNF Philip Schinagl (Aut) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer
DNF Callum Wilkilson (GBr) Endura Racing
DNF Carlos Verona (Esp) Spanish National Team
 
GC
1 Alberto Contador (Esp) Saxo Bank Sungard 9:13:08
2 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun at 0:03
3 Denis Menchov (Rus) Geox - TMC 0:05
4 Fabio Duarte (Col) Geox - TMC 0:54
5 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:56
6 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 0:57
7 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 1:17
8 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun 1:17
9 David Blanco (Esp) Geox - TMC 1:17
10 Francisco Pérez (Esp) Movistar Team 1:22
11 Rafael Valls (Esp) Geox - TMC 1:34
12 José Herrada (Esp) Caja Rural 1:40
13 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 1:52
14 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team 1:56
15 Daniel Navarro García (Esp) Saxo Bank Sungard 2:05
16 Santo Anza (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:18
17 Michal Golas (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:24
18 Jordi Simon (Esp) Spanish National Team 2:24
19 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun 2:24
20 Javier Moreno (Esp) Caja Rural 2:30
21 Marcos García (Esp) KTM - Murcia 2:32
22 Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing 2:42
23 Iker Camaño Ortuzar (Esp) Endura Racing 2:42
24 Miguel Minguez (Esp) Euskaltel - Euskadi 2:42
25 Rene Mandri (Est) Endura Racing 2:44
26 Thomas Danielson (USA) Team Garmin - Cervelo 2:52
27 David Bernabeu (Esp) Andalucia Caja Granada 2:54
28 Dario Cioni (Ita) Team Sky 2:54
29 Serguey Frisanov (Rus) Russian National Team 3:27
30 Charles Wegelius (GBr) Unitedhealthcare Pro Cycling 3:29
31 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3:29
32 Peter Stetina (USA) Team Garmin - Cervelo 3:49
33 Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team 3:53
34 Samuel Nicolás (Esp) Spanish National Team 3:55
35 Adrián Palomares (Esp) Andalucia Caja Granada 4:04
36 Ludovic Turpin (Fra) Saur - Sojasun 4:21
37 Morris Possoni (Ita) Team Sky 4:21
38 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 4:23
39 Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano 4:28
40 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 4:47
41 Davide Appollonio (Ita) Team Sky 4:50
42 Alberto Benítez (Esp) Andalucia Caja Granada 4:50
43 Salvador Guardiola (Esp) KTM - Murcia 4:52
44 Arkaitz Durán (Esp) Geox - TMC 4:52
45 Jaume Rovira Pous (Esp) KTM - Murcia 4:53
46 Christian Meier (Can) Unitedhealthcare Pro Cycling 5:02
47 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5:04
48 Mikel Nieve (Esp) Euskaltel - Euskadi 5:10
49 Jesús Hernández Blázquez (Esp) Saxo Bank Sungard 5:12
50 Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5:26
51 David Clarke (GBr) Endura Racing 5:58
52 Igor Anton (Esp) Euskaltel - Euskadi 6:01
53 Carlos Barredo (Esp) Rabobank Cycling Team 6:01
54 Óscar García-Casarrubios (Esp) KTM - Murcia 6:01
55 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing 6:01
56 Volodimir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard 6:01
57 Javier Ramírez Abeja (Esp) Andalucia Caja Granada 6:01
58 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 6:01
59 Rony Sutherland (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling 6:01
60 Iñigo Cuesta (Esp) Caja Rural 6:01
61 Ruslan Pydgornyy (Ukr) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6:06
62 Rubén Fernández (Esp) Spanish National Team 6:32
63 Higinio Fernández (Esp) Caja Rural 6:53
64 Héctor González (Esp) KTM - Murcia 7:03
65 Daniel Martin (Irl) Team Garmin - Cervelo 7:28
66 Roy Curvers (Ned) Skil - Shimano 8:02
67 Christopher Froome (GBr) Team Sky 8:04
68 Russell Downing (GBr) Team Sky 8:24
69 Christian Vandevelde (USA) Team Garmin - Cervelo 8:33
70 Jonas Jorgensen (Den) Saxo Bank Sungard 8:39
71 Matthieu Sprick (Fra) Skil - Shimano 8:39
72 Pablo Lechuga (Esp) Andalucia Caja Granada 8:42
73 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard 8:44
74 Johannes Fröhlinger (Ger) Skil - Shimano 8:51
75 Pascual Orengo (Esp) Spanish National Team 9:10
76 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard 9:13
77 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun 9:16
78 Manuel Ortega (Esp) Andalucia Caja Granada 9:28
79 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun 9:52
80 Florian Bissinger (Ger) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer 11:13
81 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team 11:22
82 Alex Dowsett (GBr) Team Sky 11:24
83 Javier Benítez (Esp) KTM - Murcia 11:29
84 Christopher Jones (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling 11:32
85 Michel Kreder (Ned) Team Garmin - Cervelo 11:42
86 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 11:51
87 Alexey Markov (Rus) Russian National Team 12:00
88 Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team 12:03
89 Sep Vanmarke (Bel) Team Garmin - Cervelo 12:03
90 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian National Team 12:39
91 Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano 14:40
92 Francisco García Nicolás (Esp) Spanish National Team 14:47
93 Carlos Sastre (Esp) Geox - TMC 15:04
94 David Zabriskie (USA) Team Garmin - Cervelo 15:04
95 Alexander Serov (Rus) Russian National Team 15:14
96 John Anderson (Aus) Endura Racing 16:55
97 Eloy Teruel (Esp) Spanish National Team 17:31
98 Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare Pro Cycling 18:05
99 Jonathan Clarke (Aus) Unitedhealthcare Pro Cycling 18:42
100 Aitor Galdos (Esp) Caja Rural 20:17
101 Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano 20:25
102 Egoitz García (Esp) Caja Rural 20:41
103 Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team 20:43
104 José Luis Roldan (Esp) Andalucia Caja Granada 20:56
105 Rubén Reig (Esp) Caja Rural 20:56
106 Jon Izagirre (Esp) Euskaltel - Euskadi 23:06
107 Rubén Pérez (Esp) Euskaltel - Euskadi 23:15
108 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team 23:15
109 Bradley White (USA) Unitedhealthcare Pro Cycling 23:38
110 Alan Pérez (Esp) Euskaltel - Euskadi 23:50
111 Christian Pavitschitz (Aut) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer 25:54
112 Kiril Yatsevich (Rus) Russian National Team 28:39
113 Philipp Grömer (Aut) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer 28:45
114 Lukas Ranacher (Aut) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer 31:19
115 Evgeniy Kovalev (Rus) Russian National Team 34:06
116 Jose María Alcaraz Franco (Esp) KTM - Murcia 35:09
117 Ivan Kovalev (Rus) Russian National Team 38:27
118 Lars Pria (Ger) Arbo Gebruder Weiss - Oberndorfer 43:16

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login