Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

April 14/11 11:34 am - Grand Prix de Denain


Posted by Editoress on 04/14/11
 

Results from today's Grand Prix de Denain in France won by Jimmy Casper (Saur-Sojasun)<. Will Routley (Team Spidertech powered by C10) was top Canadian finishing 71st in the same time.

 

Routley won the Points Classification and was also the Most Aggressive rider.  Zach Bell crashed on the final lap.

 

Grand Prix De Denain to Porte Du Hainaut, 199 Km
1 Jimmy Casper (Saur-Sojasun) 4:32:10
2 Romain Feillu (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
3 Aidis Kruopis (Landbouwkrediet)
4 Leigh Howard (HTC - Highroad)
5 Denis Flahaut (Roubaix Lille Metropole)
6 Danilo Napolitano (Acqua & Sapone)
7 Robert Hunter (Team RadioShack)
8 Nacer Bouhanni (FDJ)
9 Fabien Bacquet (Big Mat - Auber 93)
10 Michael Van Staeyen (Topsport Vlaanderen - Mercator)
11 Stéphane Bonsergent (Bretagne - Schuller)
12 Denis Galimzyanov (Katusha Team)
13 Adrien Petit (Cofidis le Crédit en Ligne)
14 Mathieu Drujon (Big Mat - Auber 93)
15 Anthony Ravard (AG2R La mondiale)
16 Filippo Baggio (De Rosa - Ceramica Flaminia)
17 Sébastien Chavanel (Team Europcar)
18 Steven Caethoven (Veranda's Willems - Accent)
19 Dieter Capelle (Veranda's Willems - Accent)
20 Thomas Vernaeckt (Veranda's Willems - Accent)
21 Alexander Porsev (Katusha Team)
22 Andrew Fenn (An Post - Sean Kelly Team)
23 Arnaud Coyot (Saur-Sojasun)
24 Laurent Pichon (Bretagne - Schuller)
25 Jean-Luc Delpech (Bretagne - Schuller)
26 Pim Lighthart (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
27 Sven Jodts (Topsport Vlaanderen - Mercator)
28 Florian Vachon (Bretagne - Schuller)
29 Ronan Racault (Big Mat - Auber 93)
30 Edwig Cammaerts (Landbouwkrediet)
31 Michele Merlo (De Rosa - Ceramica Flaminia)
32 Maxim De Busschere (An Post - Sean Kelly Team)
33 Andrea Guardini (Farnese Vini - Neri Sottoli)
34 Stijn Neirynck (Topsport Vlaanderen - Mercator)
35 Morgan Kneisky (Roubaix Lille Metropole)
36 Cyril Lemoine (Saur-Sojasun)
37 Steve Chainel (FDJ)
38 Pier Paolo De Negri (Farnese Vini - Neri Sottoli)
39 Evert Verbist (Veranda's Willems - Accent)
40 Alex Rasmussen (HTC - Highroad)
41 Yukiya Arashiro (Team Europcar)
42 Jean Eudes Demaret (Cofidis le Crédit en Ligne)
43 Gaël Malacarne (Bretagne - Schuller)
44 Guillaume Blot (Bretagne - Schuller)
45 Pavel Brutt (Katusha Team)
46 Benjamin King (Team RadioShack)
47 Santo Anza (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
48 Kristof Goddaert (AG2R La mondiale)
49 Alexander Mironov (Katusha Team)
50 Matthieu Ladagnous (FDJ)
51 Mathieu Halleguen (Bretagne - Schuller)
52 Romain Zingle (Cofidis le Crédit en Ligne)
53 Geert Steurs (Topsport Vlaanderen - Mercator)
54 Gediminas Bagdonas (An Post - Sean Kelly Team)
55 Romain Lemarchand (AG2R La mondiale)
56 Kevin Claeys (An Post - Sean Kelly Team)
57 Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet)
58 Cristiano Benenati (De Rosa - Ceramica Flaminia)
59 Gianluca Mirenda (Farnese Vini - Neri Sottoli)
60 Romain Matheou (Saur-Sojasun)
61 Jaco Venter (Veranda's Willems - Accent)
62 Jan Ghyselinck (HTC - Highroad)
63 Loic Desriac (Roubaix Lille Metropole)
64 Michal Golas (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
65 Sergey Lagutin (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
66 Alessandro Donati (Acqua & Sapone)
67 Mathieu Claude (Team Europcar)
68 Stijn Joseph (Topsport Vlaanderen - Mercator)
69 Darijus Dzervus (An Post - Sean Kelly Team)
70 Benoît Daeninck (Roubaix Lille Metropole)
71 Will Routley (Team Spidertech powered by C10)
72 Nicolas Bazin (Big Mat - Auber 93)
73 Yohann Gené (Team Europcar)
74 Sven Van Den Houtte (Veranda's Willems - Accent)
75 Frédéric Guesdon (FDJ)
76 Nicolas Bonnet (Roubaix Lille Metropole)
77 Anthony Colin (Roubaix Lille Metropole)
78 Nelson Oliveira (Team RadioShack)
79 Arnaud Molmy (Big Mat - Auber 93)
80 Ben Gastauer (AG2R La mondiale)
81 Frédéric Amorison (Landbouwkrediet)
82 Artem Ovechkin (Katusha Team)
83 Luca Mazzanti (Farnese Vini - Neri Sottoli)
84 Julien Bérard (AG2R La mondiale)
85 Leonardo Giordani (Farnese Vini - Neri Sottoli)
86 Flavien Dassonville (Big Mat - Auber 93)
87 Olivier Bonnaire (FDJ)
88 Marcello Pavarin (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
89 Sylvain Georges (Big Mat - Auber 93)
90 Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen - Mercator)
91 Johan Le Bon (Bretagne - Schuller)
92 Patrick Gretsch (HTC - Highroad)
93 Francesco Di Paolo (Acqua & Sapone)
94 Joost Van Leijen (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
95 Kevin Van Melsen (Veranda's Willems - Accent)
96 Craig Lewis (HTC - Highroad)
97 Davide Ricci Bitti (Farnese Vini - Neri Sottoli)
98 John Gadret (AG2R La mondiale)
99 Sébastien Hinault (AG2R La mondiale)
100 Nico Sijmens (Cofidis le Crédit en Ligne)
101 Geoffroy Lequatre (Team RadioShack)
102 Benjamin Gourgue (Landbouwkrediet) all s.t.
103 David Veilleux (Team Europcar) 0:21
104 Nicolas Vogondy (Cofidis le Crédit en Ligne) 0:22
105 Arnaud Gérard (FDJ)
106 Romain Bacon (Big Mat - Auber 93)
107 Kess Heytens (An Post - Sean Kelly Team)
108 Philip Deignan (Team RadioShack)
109 Stefano Borchi (De Rosa - Ceramica Flaminia) all s.t.
110 Gian Luca Maggiore (De Rosa - Ceramica Flaminia) 0:27
111 Artur Vichot (FDJ) 0:29
112 Damien Gaudin (Team Europcar) s.t.
113 Arkimedes Argueles Rodriges (Katusha Team) 0:47
114 Koen Barbe (Landbouwkrediet)
115 Niko Eeckhout (An Post - Sean Kelly Team)
116 Pieter Ghyllebert (An Post - Sean Kelly Team)
117 Jean-Lou Paiani (Saur-Sojasun)
118 Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole)
119 Paolo Ciavatta (Acqua & Sapone) all s.t.
120 Claudio Corioni (Acqua & Sapone) 1:11
121 Jonathan Breyne (Landbouwkrediet) 1:16
122 Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen - Mercator) 1:18
123 Frantisek Rabon (HTC - Highroad) 1:25
124 Elia Favilli (Farnese Vini - Neri Sottoli) 1:29
125 Stéphane Poulhies (Saur-Sojasun) 1:37
126 Rony Martias (Saur-Sojasun) s.t.
127 Grégory Joseph (Topsport Vlaanderen - Mercator) 3:02
128 Giuseppe De Maria (De Rosa - Ceramica Flaminia)
129 Kevin Lalouette (Roubaix Lille Metropole)
130 Steve Houanard (AG2R La mondiale) all s.t.
131 Zach Bell (Team Spidertech powered by C10) 5:12
132 Christophe Kern (Team Europcar) 7:12
133 Bruno Langlois (Team Spidertech powered by C10) 7:53
DNF Maxime Vantomme (Katusha Team)
DNF Ryan Roth (Team Spidertech powered by C10)
DNF Lucas Euser (Team Spidertech powered by C10)
DNF Charly Vives (Team Spidertech powered by C10)
DNF Flavio De Luna (Team Spidertech powered by C10)
DNF Andrew Randell (Team Spidertech powered by C10)
DNF Petr Ignatenko (Katusha Team)
DNF Giorgio Brambila (De Rosa - Ceramica Flaminia)
DNF Jens Keukeleire (Cofidis le Crédit en Ligne)
DNF Sam Bewley (Team RadioShack)
DNF Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun)
DNF Robbie McEwen (Team RadioShack)
DNF Gatis Smukulis (HTC - Highroad)
DNF Fabio Piscopiello (De Rosa - Ceramica Flaminia)
DNF Jesse Sergent (Team RadioShack)
DNF Gorik Gardeyn (Vacansoleil - DCM Procycling Team)
DNF Ruggero Marzoli (Acqua & Sapone)
DNF William Bonnet (FDJ)
DNF Egidijus Juodvalkis (Landbouwkrediet)

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login