Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 1 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC1 - April 16
 

Daily News


 

April 16/11 22:16 pm - Sea Otter Classic: XC results


Posted by Editoress on 04/16/11
 

Brief results from today's XC in Monterey CA



Pro Women
1 Emily Batty (Can) Subaru - Trek 1:41:22
2 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 1:41:23
3 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 1:44:09
4 Lea Davison (USA) Specialized 1:45:34
5 Kelli Emmett (USA) Giant Factory Off-Road Team
1:45:34
6 Heather Irmiger (USA) Subaru - Trek 1:45:34
7 Pua Mata (USA) Sho-Air 1:45:35
8 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 1:48:51
9 Mical Dyck (Can) Pro City Racing 1:49:28
10 Amanda Carey (USA) Kenda/Felt 1:51:15
11 Chloe Forsman (USA) BMC Mountainbike Development 1:51:37
12 Kathy Sherwin (USA) Notubes Elite 1:51:44
13 Teal Stetson-Lee (USA) Rocky Mtn Chocolate 1:51:54
14 Erica Zaveta (USA) BMC Mountainbike Development 1:52:13
15 Zephanie Blasi (USA) Notubes Elite 1:52:21
16 Sarah Maile (USA) Ventana Mountain Bik 1:52:31
17 Rebecca Rusch (USA) Specialized 1:52:46
18 Catherine Vipond (Can) Norco Factory Team 1:53:08
19 Nina Baum (USA) Notubes Elite 1:53:42
20 Judy Freeman (USA) Kenda / Felt 1:54:02
21 Erica Tingey (USA) White Pine Touring 1:54:08
22 Krista Park (USA) Notubes Elite 1:54:22
23 Sarah Kaufmann (USA) Elete Electrolytes 1:54:34
24 Alice Pennington (USA) Team S&M 1:55:28
25 Kelsy Bingham (USA) Team Jamis 1:55:42
26 Shannon Gibson (USA) Notubes Elite -1 Lap
27 Carolyn Popovic (USA) Team Cf -1 Lap
28 Brandi Heisterman (Can) Team Whistler -1 Lap
29 Kaila Hart (USA) No Tubes Elite -3 Laps
30 Lydia Tanner (USA) Lydia Tanner -3 Laps
31 Caroline Mani (Fra) Sram -3 Laps
32 Anna Fortner (USA) The Team -3 Laps
33 Cayley Brooks (Can) Trek Canada -4 Laps
34 Laura Winberry (USA) -4 Laps
DNF Amy Dombroski (USA) Crankbrothers Race Team
 
Pro Men
1 Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing Team 1:40:00
2 Max Plaxton (Can) Specialized Racing at 0:53
3 Jeremiah Bishop (USA) Cannondale Factory 1:49
4 Adam Craig (USA) Gian Factory Off-Road 2:07
5 Sam Schultz (USA) Subaru - Trek 2:54
6 Jeremy Horgan-Kobel (USA) Subaru - Trek 2:54
7 Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Development 3:04
8 Lachlan Norris (Aus) Giant Factory Off-Road 4:06
9 Adam Morka (Can) Trek Canada 4:07
10 Kerry Werner (USA) BMC Mountainbike Development 4:08
11 Barry Wicks (USA) Kona 4:18
12 Ryan Trebon (USA) L&T Sports/Felt Bicycles 4:27
13 Thomas Turner (USA) Jamis Factory Team 4:38
14 Sid Taberlay (Aus) Kenda / H2o Overdrive 4:53
15 Benjamin Sonntag (Ger) Team Jamis 4:57
16 Jason Sager (USA) Team Jamis 5:21
17 Rotem Ishay (Isr) Team Jamis 5:28
18 Spencer Paxson (USA) Kona Factory 5:29
19 Peter Glassford (Can) Trek Canada 5:46
20 Ryan Woodall (USA) Brick City Bicycles
7:07
21 Jack Hinkens (USA) BMC Mountainbike Development 7:16
22 Bryson Perry (USA) Life Time Fitness 7:16
23 Colin Cares (USA) Kenda/Felt 7:17
24 Troy Wells (USA) Team Clif Bar 7:24
25 Justin Lindine (USA) Bikereg.Com
7:47
26 Lukas Buchli (Sui) Bixs - Ixs Pro Team 8:16
27 Bernard Van Ulden (USA) Jelly Belly P/b Kenda 8:16
28 Kris Sneddon (Can) Kona 8:21
29 Brady Kappius (USA) Team Clif Bar 8:52
30 Vincent Lombardi (USA) Steven K Pro Team 8:57
31 David Tinker Juarez (USA) 9:03
32 Carl Decker (USA) Giant Factory Off-Racing 9:07
33 Kalan Beisel (USA) Yeti-SRAM 9:09
34 Joshua Carlson (Aus) Rockstar Racing/Gian 9:09
35 Eric Batty (Can) Trek Canada MountainBike Team 9:09
36 Mitchell Hoke (USA) Tokyo Joe's 9:39
37 Tj Woodruff (USA) Trek - Boulder 10:09
38 Ned Overend (USA) 10:37
39 Dana Weber (USA) Trek - Jax Bicycles 10:43
40 Zachary Valdez (USA) Whole Athlete - Specialized 10:53
41 Tristan Uhl (USA) 11:01
42 Jason Siegle (USA) Sdg/Felt 11:07
43 Nathan Guerra (USA) Wheel & Sprocket/Visi 11:15
44 Adam Snyder (USA) Team Jamis 11:28
45 Alexander Sanchez (Crc) Team Specialized Cost 11:36
46 Bradford Perley (USA) Champion System/Cannondale 11:49
47 Ben Bostrom (USA) Team Sho-Air/Specialized 11:49
48 Alex Grant (USA) Cannondale 12:10
49 Seamus Powell (USA) Giant- Mid Atlantic
12:10
50 Brad Bingham (USA) Moots Cycles 12:14
51 Will Curtis (USA) Whole Athlete-Specialized 12:14
52 Ken Onodera (Jpn) Team Specialized 12:18
53 Jon Stierwalt (USA) Ride Giant / Ride North 12:20
54 Russell Finsterwald (USA) Subaru - Trek 12:27
55 John Nobil (USA) Bear Valley Bikes -2 Laps
56 Nicholas Weighall (USA) Cal Giant/Specialized -2 Laps
57 Yuki Ikeda (Jpn) Topeak Ergon Racing -2 Laps
58 Jim Hewett (USA) Summit Bicycles San
-2 Laps
59 Cody Kaiser (USA) Cal Giant/Specialized -3 Laps
60 Andy Schultz (USA) Kenda-Felt -3 Laps
61 Mitchell Peterson (USA) Life Time Fitness -3 Laps
62 Michael Mccalla (USA) Magura Direct -3 Laps
63 Mitchell Bailey (Can) Trek Canada Mountain Bike Team
-3 Laps
64 Aaron Elwell (USA) Highgear/Trek -3 Laps
65 Garrett Gibson (USA) -3 Laps
66 Sean Babcock (USA) Sellwood Cycle Repair -3 Laps
67 Jim Thijs (Bel) Team Barracuda -3 Laps
68 Kevin Smallman (USA) Kevin Smallman -3 Laps
69 Michael Hosey (USA) -3 Laps
70 Skyler Trujillo (USA) Niner/Stans/Ergon -3 Laps
71 Christopher Hurst (USA) Stan's Notubes/Axa -3 Laps
72 Nate Whitman (USA) -3 Laps
73 Sean Donovan (USA) Cytomax/ KHS -2 Laps
74 Charles Jenkins (USA) Cytomax/KHS -2 Laps
75 Nick Truitt (USA) -2 Laps
76 Zachary Keller (USA) Focus/BMC U23 -2 Laps
77 Anthony Sinyard (USA) Specialized -3 Laps
78 Christopher Michael (USA) American Classic/Kend -3 Laps
79 Jason Holbrook (USA) Yeti/Jett Pro Xc -3 Laps
80 Hal Helbock (USA) -3 Laps
81 Hansueli Stauffer (Sui) Ixs-Swiss Wheeler Team -3 Laps
82 Jason Young (USA) Feedback Sports Raci -3 Laps
83 Scott Tietzel (USA) Specialzied Bicycles -3 Laps
84 Kevin Bradford-Paris (USA) Emdesports/ Specialized -3 Laps
85 Peter Odonnell (USA) GT Bicycles -3 Laps
86 Brent Steinberg (USA) Livetrainrace.com -3 Laps
87 Alex Boone (USA) Trek 29er Crew -3 Laps
88 Jason Moeschler (USA) Wtb/Cannondale/Shimano -3 Laps
89 Matthew Paziuk (Can) Trek Store Toronto -3 Laps
90 Robert Marion (USA) American Classic/Kenda -3 Laps
91 Lewis Gaffney (USA) Team F.I.Taos
92 Blake Harlan (USA) Team Jamis
93 Richard Schoenfelde (USA) Gas/Intrisik Architect
94 Gregory Carpenter (USA) Team Edge - Oakley
95 Philipp Gerber (Sui) Swiss Bixs
96 Tsering Alleyne (USA)
97 Kendal Johnson (USA) Sagebrush Cycles
98 Rob Anderson (Can)
99 Will Patterson (USA) Whole Athlete/Specialized
100 Riley Predum (USA) Whole Athlete Specialized
101 Dean Poshard (USA) Rock Lobster
102 Daniel Munoz (USA) Cyclery Usa
103 Campbell Levy (USA) Yeti Cycles/Jett
104 Brian Trader (USA) Sun 'N' Spokes/Giant
DNF Nitish Nag (USA) Team Imba
DNF Miguel Valadez (Mex)
DNF Graham Aldredge (USA) Cts/Boulder Cyclespo
DNF Chris Sheppard (Can) Rocky Mountain Bicycles
DNF Brian Astell (USA) Lost Coast Brewery
DNF Keisuke Goda (Jpn) Team Specialized
DNF Nate Byrom (USA) Northstar-At-Tahoe
DNF Kevin Fish (USA Bicycle Sport Shop

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login