Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

April 24/11 8:56 am - Tour of Turkey: Stage 1


Posted by Editoress on 04/24/11
 

Results from the first stage of the Tour of Turkey won by Andrea Guardini (Farnese Vini - Neri Sottoli). Team Spidertech powered by C10 is on its final european stop before they head to the Tour of California next month and Ryan Anderson finished today in 47th same time as the winner.

 

Stage 1: Istanbul to Istanbul, 114 km
1 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 2:35:54
2 Tyler Farrar (USA) Team Garmin - Cervelo
3 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
4 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox
5 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli
6 Stefan Van Dijck (Ned) Saxo Veranda's Willems-Accent SunGard
7 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
8 Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia Caja Granada
9 Diego Milan Jimenez (Esp) Caja Rural
10 Jempy Drucker (Lux) Saxo Veranda's Willems-Accent SunGard
11 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
12 Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
13 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Cannondale
14 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Saxo Bank SunGard
15 Ahmet Akdilek (Tur) Manisaspor Cycling Team
16 Andréa Grendene (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis
17 Julien Fouchard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
18 Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini - Neri Sottoli
19 Cristiano Benenati (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
20 Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
21 Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team
22 Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team
23 Eric Baumann (Ger) Team NetApp
24 Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli
25 Sergio Lagana (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
26 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
27 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank SunGard
28 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
29 Kevin Ista (Bel) Cofidis le Crédit en Ligne
30 Denis Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD
31 Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
32 Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team Astana
33 Manuel Ortega Ocana (Esp) Andalucia Caja Granada
34 Rubén Martinez Hernandez (Esp) Caja Rural
35 Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
36 Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
37 Juan Pablo Forero Carrero (Col) Colombia es Passion - Café de Colombia
38 Egoitz García Echeguibel (Esp) Caja Rural
39 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Cannondale
40 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
41 Nicolas Edet (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
42 Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis
43 Yohan Bagot (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
44 Jesus Del Nero (Esp) Team NetApp
45 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago - CSF Inox
46 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
47 Ryan Anderson (Can) Team Spidertech powered by C10
48 Eloy Ruiz Pinto (Esp) Andalucia Caja Granada
49 Romain Zingle (Bel) Cofidis le Crédit en Ligne
50 Anthony Roux (Fra) FDJ
51 Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale
52 Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma - Lotto
53 Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
54 Alexander Ryabkin (Rus) Caja Rural
55 Jose Alberto Benitez Roman (Esp) Andalucia Caja Granada
56 Evert Verbist (Bel) Saxo Veranda's Willems-Accent SunGard
57 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD
58 Hugo Salazar Castaneda (Col) Colombia es Passion - Café de Colombia
59 Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana
60 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD
61 Ruben Reig Conejero (Esp) Caja Rural
62 Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli
63 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis
64 Leopold König (Cze) Team NetApp
65 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
66 Juan Villegas (Col) Colombia es Passion - Café de Colombia
67 Artur Vichot (Fra) FDJ
68 Andres Martinez Montero (Col) Colombia es Passion - Café de Colombia
69 Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana
70 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp
71 Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana
72 Marcel Sieberg (Ger) Omega Pharma - Lotto
73 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli
74 Damiano Margutti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
75 Allan Davis (Aus) Pro Team Astana
76 Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
77 Travis Meyer (Aus) Team Garmin - Cervelo
78 Svein Tuft (Can) Team Spidertech powered by C10
79 Thomas Peterson (USA) Team Garmin - Cervelo
80 Igor Romero Etxebarria (Esp) Caja Rural
81 Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1 - Sanofi Aventis
82 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Colombia es Passion - Café de Colombia
83 Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia es Passion - Café de Colombia
84 Wim De Vocht (Bel) Saxo Veranda's Willems-Accent SunGard
85 Giorgio Brambila (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
86 Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
87 Rémi Pauriol (Fra) FDJ
88 Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 - Sanofi Aventis
89 David Bernabeu Armengol (Esp) Andalucia Caja Granada
90 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale
91 Arturo Mora Ortiz (Esp) Caja Rural
92 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma - Lotto
93 Valeryi Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 - Sanofi Aventis
94 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 - Sanofi Aventis
95 Adam Hansen (Aus) Omega Pharma - Lotto
96 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
97 Jonathan Patrick Mccarty (USA) Team Spidertech powered by C10
98 Will Routley (Can) Team Spidertech powered by C10
99 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
100 Jan Barta (Cze) Team NetApp
101 Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
102 Sandy Casar (Fra) FDJ
103 Aitor Perez Arrieta (Esp) Lampre - ISD
104 Damien Monier (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
105 Sergey Renev (Kaz) Pro Team Astana
106 Francois Parisien (Can) Team Spidertech powered by C10
107 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank SunGard
108 Lazlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 - Sanofi Aventis
109 Lucas Euser (USA) Team Spidertech powered by C10
110 Thomas Bonnin (Fra) Skil-Shimano
111 Alexandr Dyachenko (Kaz) Pro Team Astana
112 Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor Cycling Team
113 Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin - Cervelo
114 Laurent Didier (Lux) Saxo Bank SunGard
115 Jacobus Venter (RSA) Saxo Veranda's Willems-Accent SunGard
116 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox
117 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox
118 Sep Vanmarcke (Bel) Team Garmin - Cervelo
119 Antonio Cabello Baena (Esp) Andalucia Caja Granada
120 Wesley Sulzberger (Aus) FDJ
121 Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox
122 Jurgen Van Goolen (Bel) Saxo Veranda's Willems-Accent SunGard
123 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team Astana
124 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli
125 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
126 Rob Goris (Bel) Saxo Veranda's Willems-Accent SunGard
127 Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling Team
128 Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank SunGard
129 Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
130 Brett Daniel Lancaster (Aus) Team Garmin - Cervelo
131 Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank SunGard
132 Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale
133 Lucas Sebastien Haedo (Arg) Saxo Bank SunGard
134 Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma - Lotto
135 Enrico Magazzini (Ita) Lampre - ISD
136 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank SunGard
137 Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
138 Paolo Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox
139 Andréa Noe (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
140 Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini - Neri Sottoli
141 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
142 Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli
143 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
144 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre - ISD
145 Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team
146 Jose Luis Roldan Carmona (Esp) Andalucia Caja Granada
147 Andri Palomares Villaplana (Esp) Andalucia Caja Granada
148 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
149 Jarlinson Pantano Gómez (Col) Colombia es Passion - Café de Colombia
150 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Colombia es Passion - Café de Colombia
151 Robin Chaigneau (Ned) Skil-Shimano
152 Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
153 Sven Vandousselacre (Bel) Omega Pharma - Lotto
154 Balint Szeghalmi (Hun) Lampre - ISD
155 Yann Huguet (Fra) Skil-Shimano
156 Feng Han (Chn) Skil-Shimano
157 Timon Seubert (Ger) Team NetApp
158 Bünyamin Ozdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team
159 Bruno Langlois (Can) Team Spidertech powered by C10
160 Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil-Shimano
161 Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
162 Francis Mourey (Fra) FDJ
163 Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team all s.t.
164 Vicente Reynes Mimo (Esp) Omega Pharma - Lotto 0:34
165 Murillo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin - Cervelo 0:36
166 Julian Dean (NZl) Team Garmin - Cervelo s.t.
167 André Greipel (Ger) Omega Pharma - Lotto 0:00
168 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD REL

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login