Posted by Editoress on 04/30/11
Results from the 4th stage of the Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo in Spain won by Javier Moreno (Caja Rural). Christian Meier (UnitedHealthCare Pro Cycling) finished 11th on the stage and now moves to 8th in the overall.
Stage 3: Luarca to Sto del Acebo, 195kms | |
1 Javier Moreno (Esp) Caja Rural | 6:12:55 |
2 Sergio Sousa (Por) Barbot - Efapel | at 0:08 |
3 Constantino Zaballa (Esp) Miche - Guerciotti | 0:14 |
4 Hernani Broco (Por) La Antarte | 0:34 |
5 Juan Pablo Suárez (Col) EPM - Une | s.t. |
6 Victor De La Parte (Esp) Caja Rural | 1:35 |
7 Luis Pasamontes (Esp) Movistar Team | 1:40 |
8 Freddy Piamonte (Col) EPM - Une | 2:08 |
9 José Herrada (Esp) Caja Rural | 2:22 |
10 Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team | 2:40 |
11 Christian Meier (Can) UnitedHealthCare Pro Cycling | 2:49 |
12 Giovanny Baez (Col) EPM - Une | 3:32 |
13 Gorka Izaguirre (Esp) Euskaltel - Euskadi | 4:12 |
14 Raul Alarcon (Esp) Barbot - Efapel | 4:20 |
15 Javier Iriarte (Esp) Movistar Team | 4:23 |
16 Santiago Pérez Fernández (Esp) Barbot - Efapel | 4:28 |
17 Alejandro Marque Porto (Esp) Onda | 4:31 |
18 Stefan Schumacher (Ger) Miche - Guerciotti | 4:36 |
19 Kirill Sveshniskov (Rus) Russian National Team | 5:11 |
20 Jose Vicente Toribio (Esp) Andalucia Caja Granada | 6:21 |
21 Artur Ershow (Rus) Russian National Team | 6:25 |
22 Rafael Infantino (Col) EPM - Une | 7:27 |
23 Walter Pedraza (Col) EPM - Une | s.t. |
24 David Belda (Esp) Burgos 2016 - Castilla Y León | 8:07 |
25 Ricardo Vilela (Por) Onda | 8:10 |
26 Antonio Amorin (Por) Barbot - Efapel | 9:22 |
27 Pasquale Muto (Ita) Miche - Guerciotti | 9:48 |
28 Christopher Jones (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling | 9:59 |
29 José Iván Gutiérrez (Esp) Movistar Team | 10:58 |
30 Rubén Pérez (Esp) Euskaltel - Euskadi | |
31 Adrián Saez De Arregi (Esp) Orbea Continental | |
32 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team | all s.t. |
33 Alexander Rybakov (Rus) Russian National Team | 11:11 |
34 Evgeny Shalunov (Rus) Russian National Team | 11:34 |
35 Marcos García (Esp) Spanish National Team | 11:43 |
36 Ricardo García (Esp) Orbea Continental | 12:55 |
37 Vicente García De Mateos (Esp) Spanish National Team | 13:11 |
38 Helder Oliveira (Por) Onda | 13:51 |
39 Rui Sousa (Por) Barbot - Efapel | 14:06 |
40 Edward Stiver Ortiz (Col) EPM - Une | 14:08 |
41 Rony Sutherland (Aus) UnitedHealthCare Pro Cycling | 14:29 |
42 Hugo Sabido (Por) La Antarte | 16:14 |
43 Higinio Fernández (Esp) Caja Rural | 16:44 |
44 Francisco Pérez (Esp) Movistar Team | 18:33 |
45 Sergey Chernetskiy (Rus) Russian National Team | 18:40 |
46 Sergey Shilov (Rus) Russian National Team | s.t. |
47 Delio Fernández (Esp) Onda | 18:56 |
48 Javier Aramendia (Esp) Euskaltel - Euskadi | 19:15 |
49 Sergey Belykh (Rus) Russian National Team | 19:52 |
50 Cesar Fonte (Por) Barbot - Efapel | 19:58 |
51 Jesus Del Pino Corrochano (Esp) Spanish National Team | 20:17 |
52 Morgan Schmitt (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling | 22:37 |
53 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthCare Pro Cycling | |
54 Edgar Pinto (Por) La Antarte | |
55 Virgilio Dos Santos (Por) La Antarte | |
56 Sergio Ribeiro (Por) Barbot - Efapel | |
57 David Blanco (Esp) Geox - TMC | |
58 David Gutiérrez (Esp) Geox - TMC | |
59 Hugo Sancho (Por) La Antarte | |
60 Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - Castilla Y León | |
61 Bruno Silva (Por) La Antarte | all s.t. |
62 Daniel Sesma (Esp) Euskaltel - Euskadi | 22:59 |
63 Pablo Lechuga (Esp) Andalucia Caja Granada | 23:11 |
64 Mikel Bizkarra (Esp) Orbea Continental | 23:49 |
65 Daniel Plaza Aira (Esp) Spanish National Team | 23:50 |
66 Alberto Gallego (Esp) Spanish National Team | 24:00 |
67 Iñigo Cuesta (Esp) Caja Rural | 25:01 |
68 Julian Sánchez Pimienta (Esp) Caja Rural | s.t. |
69 Pablo Urtasun (Esp) Euskaltel - Euskadi | 25:02 |
70 Xabier Zabalo (Esp) Orbea Continental | 25:45 |
71 Jesús Rosendo (Esp) Andalucia Caja Granada | 26:39 |
72 Fabio Felline (Ita) Geox - TMC | 26:41 |
73 Jose Luis Cano (Esp) Andalucia Caja Granada | 27:11 |
74 Aritz Bagües (Esp) Orbea Continental | 28:39 |
75 Victor Cabedo (Esp) Orbea Continental | 28:39 |
76 Roberto Cesaro (Ita) Miche - Guerciotti | 30:16 |
77 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche - Guerciotti | 34:11 |
78 Maxim Kozyrev (Rus) Russian National Team | |
79 Filipe Cardoso (Por) Barbot - Efapel | both s.t. |
80 Miguel Angel Candil (Esp) La Antarte | 36:22 |
81 Rubén García Pérez (Esp) Spanish National Team | 36:22 |
82 Slawomir Kohut (Pol) Miche - Guerciotti | 40:06 |
83 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Guerciotti | 40:06 |
84 Jaime Castañeda (Col) EPM - Une | 40:08 |
85 Juan Javier Estrada (Esp) Andalucia Caja Granada | |
86 Joaquin Sobrino (Esp) Caja Rural | |
87 Javier Ramírez Abeja (Esp) Andalucia Caja Granada | |
88 Charles Wegelius (Gbr) UnitedHealthCare Pro Cycling | |
89 Jon Pardo (Esp) Onda | |
90 Francisco J Pacheco Torres (Esp) Spanish National Team | |
91 Daniel Silva (Por) Onda | |
92 Joao Cabreira (Por) Onda | |
93 Marcio Barbosa (Por) La Antarte | |
94 Fco Jarley Colorado (Col) EPM - Une | |
95 Celio Sousa (Por) Onda | |
96 Rubén Jiménez (Esp) Burgos 2016 - Castilla Y León | |
97 Jon Gárate Badiola (Esp) Spanish National Team | |
98 Guillermo Lana (Esp) Caja Rural | |
99 Antonio Piedra (Esp) Andalucia Caja Granada | all s.t. |
100 Noel Martin (Esp) Orbea Continental | 40:13 |
101 Oscar Vicente Grau (Esp) Burgos 2016 - Castilla Y León | s.t. |
102 Robert Förster (Ger) UnitedHealthCare Pro Cycling | 40:15 |
DNF Pedro Merino (Esp) Miche - Guerciotti | |
DNF Iñaki Isasi (Esp) Euskaltel - Euskadi | |
DNF Juan José Oroz (Esp) Euskaltel - Euskadi | |
DNF Juanjo Cobo (Esp) Geox - TMC | |
DNF Arkaitz Duran (Esp) Geox - TMC | |
DNF Luis Mas (Esp) Burgos 2016 - Castilla Y León | |
DNF Fco. Manuel Anton (Esp) Burgos 2016 - Castilla Y León | |
DNF Pascual Orengo (Esp) Burgos 2016 - Castilla Y León | |
DNF Janse Van Rensburg (RSA) Burgos 2016 - Castilla Y León | |
DNF Aritz Etxebarria (Esp) Orbea Continental | |
GC | |
1 Javier Moreno (Esp) Caja Rural | 12:23:17 |
2 Constantino Zaballa (Esp) Miche - Guerciotti | at 0:13 |
3 Sergio Sousa (Por) Barbot - Efapel | 0:36 |
4 Hernani Broco (Por) La Antarte | 0:47 |
5 Luis Pasamontes (Esp) Movistar Team | 1:40 |
6 Juan Pablo Suárez (Col) EPM - Une | 1:46 |
7 José Herrada (Esp) Caja Rural | 2:17 |
8 Christian Meier (Can) UnitedHealthCare Pro Cycling | 3:54 |
9 Giovanny Baez (Col) EPM - Une | 4:00 |
10 Stefan Schumacher (Ger) Miche - Guerciotti | 4:07 |
11 Gorka Izaguirre (Esp) Euskaltel - Euskadi | 4:33 |
12 Freddy Piamonte (Col) EPM - Une | 4:37 |
13 Alejandro Marque Porto (Esp) Onda | 4:44 |
14 Santiago Pérez Fernández (Esp) Barbot - Efapel | 4:49 |
15 Raul Alarcon (Esp) Barbot - Efapel | 5:06 |
16 Kirill Sveshniskov (Rus) Russian National Team | 7:33 |
17 Rafael Infantino (Col) EPM - Une | 7:49 |
18 Walter Pedraza (Col) EPM - Une | 8:28 |
19 Ricardo Vilela (Por) Onda | 8:52 |
20 Jose Vicente Toribio (Esp) Andalucia Caja Granada | 9:02 |
21 Victor De La Parte (Esp) Caja Rural | 10:16 |
22 Pasquale Muto (Ita) Miche - Guerciotti | 10:57 |
23 Artur Ershow (Rus) Russian National Team | 11:56 |
24 Alexander Rybakov (Rus) Russian National Team | 12:13 |
25 Carlos Oyarzun (Chi) Movistar Team | 12:51 |
26 Marcos García (Esp) Spanish National Team | 12:58 |
27 Christopher Jones (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling | 13:10 |
28 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team | 13:26 |
29 Rubén Pérez (Esp) Euskaltel - Euskadi | 13:35 |
30 Ricardo García (Esp) Orbea Continental | 14:00 |
31 Rony Sutherland (Aus) UnitedHealthCare Pro Cycling | 14:18 |
32 Javier Iriarte (Esp) Movistar Team | 14:28 |
33 Edward Stiver Ortiz (Col) EPM - Une | 15:15 |
34 Evgeny Shalunov (Rus) Russian National Team | 15:21 |
35 Helder Oliveira (Por) Onda | 17:14 |
36 Hugo Sabido (Por) La Antarte | 17:39 |
37 José Iván Gutiérrez (Esp) Movistar Team | 19:01 |
38 Sergey Shilov (Rus) Russian National Team | 19:02 |
39 Antonio Amorin (Por) Barbot - Efapel | 20:43 |
40 Sergey Chernetskiy (Rus) Russian National Team | 21:00 |
41 Cesar Fonte (Por) Barbot - Efapel | 21:45 |
42 Delio Fernández (Esp) Onda | 21:51 |
43 Adrián Saez De Arregi (Esp) Orbea Continental | 21:54 |
44 Javier Aramendia (Esp) Euskaltel - Euskadi | 22:46 |
45 David Blanco (Esp) Geox - TMC | 23:10 |
46 Rui Sousa (Por) Barbot - Efapel | 23:42 |
47 David Gutiérrez (Esp) Geox - TMC | 23:51 |
48 Edgar Pinto (Por) La Antarte | 24:25 |
49 Pablo Lechuga (Esp) Andalucia Caja Granada | 25:28 |
50 Sergio Ribeiro (Por) Barbot - Efapel | 25:53 |
51 Vicente García De Mateos (Esp) Spanish National Team | 26:03 |
52 Higinio Fernández (Esp) Caja Rural | 26:48 |
53 Julian Sánchez Pimienta (Esp) Caja Rural | 26:51 |
54 David Belda (Esp) Burgos 2016 - Castilla Y León | 26:51 |
55 Virgilio Dos Santos (Por) La Antarte | 26:53 |
56 Hugo Sancho (Por) La Antarte | 27:15 |
57 Fabio Felline (Ita) Geox - TMC | 28:29 |
58 Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 - Castilla Y León | 28:34 |
59 Bruno Silva (Por) La Antarte | 28:45 |
60 Sergey Belykh (Rus) Russian National Team | 28:57 |
61 Francisco Pérez (Esp) Movistar Team | 29:18 |
62 Jesus Del Pino Corrochano (Esp) Spanish National Team | 30:20 |
63 Iñigo Cuesta (Esp) Caja Rural | 30:29 |
64 Victor Cabedo (Esp) Orbea Continental | 31:24 |
65 Jesús Rosendo (Esp) Andalucia Caja Granada | 31:55 |
66 Daniel Sesma (Esp) Euskaltel - Euskadi | 32:27 |
67 Alberto Gallego (Esp) Spanish National Team | 33:46 |
68 Pablo Urtasun (Esp) Euskaltel - Euskadi | 34:13 |
69 Jose Luis Cano (Esp) Andalucia Caja Granada | 37:05 |
70 Charles Wegelius (Gbr) UnitedHealthCare Pro Cycling | 40:28 |
71 Morgan Schmitt (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling | 41:39 |
72 Antonio Piedra (Esp) Andalucia Caja Granada | 42:21 |
73 Filipe Cardoso (Por) Barbot - Efapel | 43:37 |
74 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthCare Pro Cycling | 43:39 |
75 Celio Sousa (Por) Onda | 43:43 |
76 Daniel Silva (Por) Onda | 44:30 |
77 Daniel Plaza Aira (Esp) Spanish National Team | 44:55 |
78 Mikel Bizkarra (Esp) Orbea Continental | 45:18 |
79 Juan Javier Estrada (Esp) Andalucia Caja Granada | 46:03 |
80 Roberto Cesaro (Ita) Miche - Guerciotti | 46:07 |
81 Xabier Zabalo (Esp) Orbea Continental | 46:24 |
82 Aritz Bagües (Esp) Orbea Continental | 46:46 |
83 Maxim Kozyrev (Rus) Russian National Team | 49:26 |
84 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche - Guerciotti | 49:37 |
85 Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche - Guerciotti | 50:10 |
86 Marcio Barbosa (Por) La Antarte | 51:08 |
87 Joao Cabreira (Por) Onda | 51:35 |
88 Fco Jarley Colorado (Col) EPM - Une | 53:17 |
89 Jaime Castañeda (Col) EPM - Une | 53:45 |
90 Miguel Angel Candil (Esp) La Antarte | 54:27 |
91 Javier Ramírez Abeja (Esp) Andalucia Caja Granada | 56:07 |
92 Jon Pardo (Esp) Onda | 57:29 |
93 Rubén García Pérez (Esp) Spanish National Team | 58:02 |
94 Francisco J Pacheco Torres (Esp) Spanish National Team | 58:13 |
95 Robert Förster (Ger) UnitedHealthCare Pro Cycling | 58:14 |
96 Jon Gárate Badiola (Esp) Spanish National Team | 58:27 |
97 Slawomir Kohut (Pol) Miche - Guerciotti | 1:00:01 |
98 Noel Martin (Esp) Orbea Continental | 1:00:17 |
99 Joaquin Sobrino (Esp) Caja Rural | 1:00:52 |
100 Rubén Jiménez (Esp) Burgos 2016 - Castilla Y León | 1:02:15 |
101 Oscar Vicente Grau (Esp) Burgos 2016 - Castilla Y León | 1:02:31 |
102 Guillermo Lana (Esp) Caja Rural | 1:02:37 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |