Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 5/11 18:25 pm - 4 days of Dunkerque: Stage 2


Posted by Editoress on 05/5/11
 

Results from today's second stage of the 4 days of Dunkerque in France won by Marcel Kittel (Skil-Shimano). Dominique Rollin (FDJ) finishd 48th, in the same time.

 

Stage 2: Communauté d'Agglo. du Douaisis to Gayant, 166 Kms
1 Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano 3:48:24
2 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet
3 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
4 Adrien Petit (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
5 Stéphane Poulhies (Fra) Saur-Sojasun
6 Steven Caethoven (Bel) Veranda's Willems-Accent
7 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
8 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet
9 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
10 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93
11 Leonardo Duque (Col) Cofidis le Crédit en Ligne
12 Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
13 Frederique Robert (Bel) Quick Step Cycling Team
14 Anthony Ravard (Fra) AG2R La mondiale
15 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team
16 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar
17 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93
18 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
19 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank SunGard
20 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93
21 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La mondiale
22 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet
23 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller
24 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Leopard-Trek
25 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
26 Mickaël Delage (Fra) FDJ
27 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
28 Said Haddou (Fra) Team Europcar
29 Steve Houanard (Fra) AG2R La mondiale
30 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
31 Jimmy Casper (Fra) Saur-Sojasun
32 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
33 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet
34 Martin Elmiger (Sui) AG2R La mondiale
35 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
36 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur-Sojasun
37 Yoann Offredo (Fra) FDJ
38 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
39 Tristan Valentin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
40 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller
41 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil - DCM Procycling Team
42 Jurgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems-Accent
43 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
44 Cyril Lemoine (Fra) Saur-Sojasun
45 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Cycling Team
46 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
47 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano
48 Dominique Rollin (Can) FDJ
49 Anthony Geslin (Fra) FDJ
50 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
51 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
52 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
53 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole
54 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team
55 Kevin De Weert (Bel) Quick Step Cycling Team
56 Julien Fouchard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
57 Pierrick Fédrigo (Fra) FDJ
58 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar
59 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
60 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
61 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole
62 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank SunGard
63 Zdenek Stybar (Cze) Quick Step Cycling Team
64 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
65 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La mondiale
66 Rony Martias (Fra) Saur-Sojasun
67 Marco Bandiera (Ita) Quick Step Cycling Team
68 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
69 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team
70 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La mondiale
71 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole
72 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93
73 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller
74 Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano
75 Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano
76 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano
77 Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank SunGard
78 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
79 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team
80 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
81 Jonas Jorgensen (Den) Saxo Bank SunGard
82 Julien Vermote (Bel) Quick Step Cycling Team all s.t.
83 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team 0:27
84 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
85 Joost Posthuma (Ned) Team Leopard-Trek
86 Mads Christensen (Den) Saxo Bank SunGard
87 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
88 Luke Roberts (Aus) Saxo Bank SunGard
89 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
90 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet
91 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
92 Martin Mortensen (Den) Team Leopard-Trek
93 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
94 Ruslan Pidgorny (Ukr) Vacansoleil - DCM Procycling Team
95 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La mondiale
96 Anders Lund (Den) Team Leopard-Trek
97 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil - DCM Procycling Team
98 Bram Schmitz (Ned) Veranda's Willems-Accent
99 Luca Paolini (Ita) Katusha Team
100 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis le Crédit en Ligne
101 James Van Landschoot (Bel) Veranda's Willems-Accent
102 Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
103 Benoît Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
104 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole
105 Sven Van Den Houte (Bel) Veranda's Willems-Accent
106 Grégory Habeaux (Bel) Veranda's Willems-Accent
107 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team
108 Remi Cusin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
109 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 all s.t.
110 Julien El Fares (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne 0:36
111 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:27
112 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quick Step Cycling Team 1:01
113 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 1:06
114 Dieter Cappelle (Bel) Veranda's Willems-Accent 1:40
115 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 2:08
116 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet 2:40
117 Juan Jose Haedo (Arg) Saxo Bank SunGard 3:35
118 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 3:50
119 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar s.t.
120 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team 5:48
121 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team
122 Thomas Damuseau (Fra) Skil-Shimano
123 Cyril Bessy (Fra) Saur-Sojasun
124 William Clarke (Aus) Team Leopard-Trek
125 Gian Luca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
126 Santo Anza (Ita) Vacansoleil - DCM Procycling Team
127 Andy Cappelle (Bel) Quick Step Cycling Team
128 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
129 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
130 Thomas Vernaeckt (Bel) Veranda's Willems-Accent
131 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet
132 Martin Pedersen (Den) Team Leopard-Trek
133 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
134 Roger Kluge (Ger) Skil-Shimano
135 Arnaud Coyot (Fra) Saur-Sojasun all s.t.
136 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur-Sojasun 7:22
137 Arnaud Molmy (Fra) Big Mat - Auber 93 s.t.
138 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 7:42
139 Alexandre Geniez (Fra) Skil-Shimano 17:29
 
GC
1 Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano 8:02:50
2 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet at 0:20
3 Anthony Ravard (Fra) AG2R La mondiale s.t.
4 Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team 0:21
5 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 0:22
6 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Leopard-Trek s.t.
7 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:23
8 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team 0:24
9 Leonardo Duque (Col) Cofidis le Crédit en Ligne 0:25
10 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ s.t.
11 Steven Caethoven (Bel) Veranda's Willems-Accent 0:26
12 Adrien Petit (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
13 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
14 Jimmy Casper (Fra) Saur-Sojasun
15 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
16 Frederique Robert (Bel) Quick Step Cycling Team
17 Michele Merlo (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
18 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93
19 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar
20 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet
21 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil - DCM Procycling Team
22 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil - DCM Procycling Team
23 Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
24 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet
25 Filippo Baggio (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
26 Stéphane Poulhies (Fra) Saur-Sojasun
27 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
28 Cyril Lemoine (Fra) Saur-Sojasun
29 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano
30 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller
31 Said Haddou (Fra) Team Europcar
32 Yoann Offredo (Fra) FDJ
33 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
34 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
35 Steve Houanard (Fra) AG2R La mondiale
36 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole
37 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur-Sojasun
38 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La mondiale
39 Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93
40 Mickaël Delage (Fra) FDJ
41 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet
42 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La mondiale
43 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
44 Dominique Rollin (Can) FDJ
45 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
46 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
47 Martin Elmiger (Sui) AG2R La mondiale
48 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
49 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank SunGard
50 Zdenek Stybar (Cze) Quick Step Cycling Team
51 Jurgen Van Goolen (Bel) Veranda's Willems-Accent
52 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93
53 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
54 Mitchell Docker (Aus) Skil-Shimano
55 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar
56 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller
57 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team
58 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
59 Kevin De Weert (Bel) Quick Step Cycling Team
60 Anthony Geslin (Fra) FDJ
61 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93
62 Rony Martias (Fra) Saur-Sojasun
63 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
64 Julien Vermote (Bel) Quick Step Cycling Team
65 Tristan Valentin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
66 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller
67 Pierrick Fédrigo (Fra) FDJ
68 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole
69 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
70 Nick Nuyens (Bel) Saxo Bank SunGard
71 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
72 Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank SunGard
73 Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano
74 Marco Bandiera (Ita) Quick Step Cycling Team
75 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Cycling Team
76 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano
77 Julien Fouchard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
78 Jonas Jorgensen (Den) Saxo Bank SunGard
79 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La mondiale
80 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole
81 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93
82 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator all s.t.
83 Martin Mortensen (Den) Team Leopard-Trek 0:49
84 Stefano Borchi (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia 0:50
85 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 0:53
86 Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole
87 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
88 Grégory Habeaux (Bel) Veranda's Willems-Accent
89 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet
90 Bram Schmitz (Ned) Veranda's Willems-Accent
91 James Van Landschoot (Bel) Veranda's Willems-Accent
92 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
93 Joost Posthuma (Ned) Team Leopard-Trek
94 Giuseppe De Maria (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
95 Anders Lund (Den) Team Leopard-Trek
96 Ruslan Pidgorny (Ukr) Vacansoleil - DCM Procycling Team
97 Sven Van Den Houte (Bel) Veranda's Willems-Accent
98 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La mondiale
99 Mads Christensen (Den) Saxo Bank SunGard
100 Luke Roberts (Aus) Saxo Bank SunGard
101 Kris Boeckmans (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
102 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis le Crédit en Ligne
103 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil - DCM Procycling Team
104 Remi Cusin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
105 Stijn Vandenbergh (Bel) Katusha Team
106 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
107 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
108 Benoît Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
109 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 all s.t.
110 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha Team 1:02
111 Julien El Fares (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne s.t.
112 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quick Step Cycling Team 1:27
113 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 1:32
114 Dieter Cappelle (Bel) Veranda's Willems-Accent 2:06
115 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 2:34
116 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet 3:06
117 Juan Jose Haedo (Arg) Saxo Bank SunGard 4:01
118 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 4:16
119 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar s.t.
120 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha Team 6:08
121 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 6:12
122 Roger Kluge (Ger) Skil-Shimano s.t.
123 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller 6:14
124 Thomas Vernaeckt (Bel) Veranda's Willems-Accent
125 Gian Luca Maggiore (Ita) De Rosa - Ceramica Flaminia
126 Santo Anza (Ita) Vacansoleil - DCM Procycling Team
127 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator
128 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
129 Arnaud Coyot (Fra) Saur-Sojasun
130 Martin Pedersen (Den) Team Leopard-Trek
131 Thomas Damuseau (Fra) Skil-Shimano
132 Andy Cappelle (Bel) Quick Step Cycling Team
133 Cyril Bessy (Fra) Saur-Sojasun
134 William Clarke (Aus) Team Leopard-Trek
135 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet all s.t.
136 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur-Sojasun 7:48
137 Arnaud Molmy (Fra) Big Mat - Auber 93 s.t.
138 Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator 8:08
139 Alexandre Geniez (Fra) Skil-Shimano 17:55


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login